Sari la conținut

Montaj Carlig Remorcare


Postări Recomandate

Dragilor,

 

am si eu doua intrebari legat de subiectul de mai sus:

 

- imi puteti recomanda un service cu simt de raspundere pentru montaj

- are ceva daca folosesc o cupla ordinara de 30 RON in loc sa iau toata alectrica de la Skoda (care costa 800RON)?

 

Mersi,

 

Mark

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor,

 

am si eu doua intrebari legat de subiectul de mai sus:

 

- imi puteti recomanda un service cu simt de raspundere pentru montaj

- are ceva daca folosesc o cupla ordinara de 30 RON in loc sa iau toata alectrica de la Skoda (care costa 800RON)?

 

Mersi,

 

Mark

daca are calculator si nu legi firele cum trebuie faci paguba de 20-30 milioane daca il arzi.si eu am skoda si cel mai ieftin carlig costa 8 mil..

 

service prin bucuresti iti recomanda baietii

 

la valcea stiu vreo 3 service care monteaza si unde am relatii..daca nu descurci treburile si ai drum spre munte prin valcea iti pot rezolva treaba rapid

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, este vorba de Octavia 2, berlina, diesel.

Partea electrica este 8 mil la Skoda si 4 mil de la Bosal.

 

Tot gizmo sunt dar se pare ca nu ma lasa sa postez cu user-ul meu..

 

Intreaba la service Skoda daca au avut probleme cu modelul. Noi am avut probleme cu Ford Mondeo si Transit modelele noi, s-a zapacit calculatorul pt lumini cand au aparut consumatori suplimentari pe instalaia electrica si se aprindea martorul de avarie in bord. De Skoda inca nu am auzit nimic in sensul asta , dar intreaba totusi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca-i octavia tour(eu am una si in talon scrie octavia 2 :moto: ) am luat de la bosal carlig 450 ron + instalatia electrica 35 ron si mere perfect.montata la skoda ploiesti.bine,dupa ce au montat-o a trebuit sa merg si cu remorca la ei,ca nu se potrivea montajul din cupla cu cel de la remorca,dar acum mere..

carligul l-am comandat la un magazin de piese auto ordinar(adica la intamplare)si am uitat sa specific ca-i demontabil.bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri, am luat ce trebuie.

 

Poate cineva sa recomande un service cu bun simt in bucuresti, ca pana acum, oriunde am sunat, sau sunt ocupati sau au preturi SF :D .

Mersi atillas, daca e nevoie iti dau un buzz.

Editat de samolapraga
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intreaba la service Skoda daca au avut probleme cu modelul. Noi am avut probleme cu Ford Mondeo si Transit modelele noi, s-a zapacit calculatorul pt lumini cand au aparut consumatori suplimentari pe instalaia electrica si se aprindea martorul de avarie in bord. De Skoda inca nu am auzit nimic in sensul asta , dar intreaba totusi.

 

am octavia 2 luata noua la care am pus si "optiunea" carlig si adaptor(pentru cele 2 modele de cupla existente) .tot mai face figuri de becuri arse cand duc remorca, si instalatie mai originala decat atat nu se poate.stiu ca pot aparea probleme cu diverse erori, dar sa se arda unitati centrale sau alte traznai nu am auzit. as merge pe varianta ieftina de electrica dar cu montaj in service de calitate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

- are ceva daca folosesc o cupla ordinara de 30 RON in loc sa iau toata alectrica de la Skoda (care costa 800RON)?

 

De fapt in banii astia iti da si traseul de cablu care se infige in Skoda direct in mufa. Altfel mesterii tre' sa faca inginerii romanesti. Care merg sau nu. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Dragos,

 

am deja ce imi trebuie: m-au costat 820 RON - carlig demontabil + partea electronica (seamana cu o alarma) -Toate Bosal.

Problema acum este sa gasesc pe cineva priceput sa le monteze.

 

P.S. aveti idee de ce nu pot posta de pe user-ul meu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deja ce imi trebuie: m-au costat 820 RON - carlig demontabil + partea electronica (seamana cu o alarma) -Toate Bosal.

 

PS: exista doua tipuri de cuple pt remorca: cu 7 si cu 13 pini. Pana de curand ziceam ca e tot aia. Dar am fost cu doua masini si doua rulote in unul din week-en-urile trecute. Eu cu mufa cu 13, prietenul cu mufa cu 7. Ei bine mufa cu 13 are printre altele si un +12V permanent, iar cea cu 7 nu are. In consecinta, rulota mea avea lumina si apa curenta (prin 12V-ul masinii), iar al prietenului nu. (sigur, trebuie folosita cu grija, ca altfel ramai fara baterie) Asa ca iti recomand sa pui pe masina mufa cu 13, iar daca remorca ta are doar 7, se gaseste destul de usor un adaptor de la 13 la 7.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: exista doua tipuri de cuple pt remorca: cu 7 si cu 13 pini. Pana de curand ziceam ca e tot aia. Dar am fost cu doua masini si doua rulote in unul din week-en-urile trecute. Eu cu mufa cu 13, prietenul cu mufa cu 7. Ei bine mufa cu 13 are printre altele si un +12V permanent, iar cea cu 7 nu are. In consecinta, rulota mea avea lumina si apa curenta (prin 12V-ul masinii), iar al prietenului nu. (sigur, trebuie folosita cu grija, ca altfel ramai fara baterie) Asa ca iti recomand sa pui pe masina mufa cu 13, iar daca remorca ta are doar 7, se gaseste destul de usor un adaptor de la 13 la 7.

 

pai si la aia de 7 pini trebuie tras un plus permanent pe pinul central si ai rezolvat problema. ut rulota la renault si plusul permanent mi l-a tras un mesterica de langa piata domenii si a mers f bine.

detalii pe www.clubrv.ro - forumul rulotistilor

Editat de ionut73
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact asta ziceam: inginerii romanesti :D Cateodata merg, cateodata nu. Depinde de cat de bine se pricepe mesterul. De obicei NU se pricepe. Dar tu ai avut noroc. ;) La mufa cu 7 pini pinul central e pt lumini auxiliare pe spate. In mod normal trebuie sa fie un +12V obligatoriu trecut printr-un intrerupator dar bineinteles, daca vrei, te poti juca pe acolo. Insa tre sa vezi de unde iei +12V-ul, ca sa nu-ti omori bateria. La masinile moderne (de ex. a mea are) computerul de bord supravegheaza permanent tensiunea bateriei, si daca scade sub o anumita valoare, scrie pe bord "low battery" si taie toti consumatorii cu exceptia demarorului.

Editat de DragosKTM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De fapt in banii astia iti da si traseul de cablu care se infige in Skoda direct in mufa. Altfel mesterii tre' sa faca inginerii romanesti. Care merg sau nu. :kiss:

 

Nu se infige direct in mufa, tot a trebuit sa ne legam cu niste conectori de firele masinii (am montat impreuna cu un prieten).

Sistemul este functional dar am ramas acum cu un led care vine in bord dar nu stiu ce semnalizeaza.

Mai axista un fir de la led-ul respectiv care trebuie legat tot in bord dar nu stiu la ce.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu se infige direct in mufa, tot a trebuit sa ne legam cu niste conectori de firele masinii (am montat impreuna cu un prieten).

Sistemul este functional dar am ramas acum cu un led care vine in bord dar nu stiu ce semnalizeaza.

Mai axista un fir de la led-ul respectiv care trebuie legat tot in bord dar nu stiu la ce.

 

cum ar veni ti-au mai ramas piese :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Vindem gama completa de carlige remorcare auto pentru orice autovehicul.

Preturi promotionale, pachet electric inclus in pret.

Transport gratuit.

Putem asigura si montaj la service.

Pentru detalii www.atimotors.ro

Ii recomand cu incredere pe cei de la Atimotors,am cumparat si eu un carlig de la ei si este ff trainic si lucrat bine,in plus si pretul a fost foarte bun,in schimb montajul este scump la ei si in general cam pe la tot,drept ptr care m-am suparat si am zis ca decat sa dau atat unui service noname ca sa imi monteze cine stie cum carligul,m-am dus la reprezentanta masini mele(jeep) si acolo incredibil am platit ptr montaj mult mai putin,adica toti au cerut cam 200-250 sau chiar 300 in scimb la reprezentanta cu factura fiscala a costat 160 de lei.Un alt avantaj a fost timpul de executie.Toti mi-au zis ca trebuie programare cu doua trei zile inainte iar cei de la reprezentanta m-au servit pe loc(maxim 2 ore).

Ce vreau sa spun este ca pretul pe care il au cei de la atimotors este cel mai ok din cate am cautat eu si au pe stoc f multe carlige ptr f multe modele de masini

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...