Sari la conținut

Cu ce pot izola spatiul de sub sha?


ray
 Share

Postări Recomandate

Salut,

Vreau sa izolez spatiul de sub sha, am desfacut si am vazut ca intra apa prin cateva gaurele, am alarma acolo si nu vreau sa crape in cateva luni. Aveti vreo idee?

Nu stiu cat tine "duct tape"-ul, asta ar fi prima si cea mai usoara solutie.. da n-am incredere.

M-am gandit si la o spuma poliuretanica, de genul celor folosite in constructii.

 

De asemenea am gaurica in suprafata sheii (un rauvoitor a infipt o surubelnita - cat timp a stat in Carrefour expusa motoreta), si intra apa in buretele de dedesubt... Cu ce as putea sa astup mica gaura, e vreo solutie de cauciuc care sa se intareasca pe dedesubt?

 

multmesc pt sfaturi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cutiuta aia formata din shaua din spate, carene laterale spate si bucata de plastic de deasupra rotii nu este etansa, are mici gaurele in plastic. Iar in partea din fata (spre saua fata) are cateva spatii care duc spre cadru, baterie, rezervorul de ulei... iar nu sunt etanse.

 

Bine ca e alarma water proof... m-am mai linistit.

 

Ramane problema cu gaurica din "pielea" sheii (nu e piele veritabila, e vinilin sau cauciuc).. cum as putea sa o etansez?

Editat de ray
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca nu e, poti s-o faci :D adica, s-o imbraci intr-o punga de plastic.

 

Gauri in plastic poti astupa cu Poxipol (il modelezi cum vrei, dupa ce se intareste poti sa-l prelucrezi/smirgheluiesti).

 

Saua ... poti sa dai jos tapiteria si sa pui un petic pe interior (evident, tot se va vedea gaura). Depinde si cum e prinsa tapiteria pe suport (la mine sunt capse). Sau s-o retapitezi cu totul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de gauri. Unele sint facute pentru a se scurge apa prin ele, dar astea se gasesc in partea de jos.

Nici perfect etansa nu e bine, ca pina la urma se abureste si condenseaza.

La Kawa s-a mers pe principiul tiglelor (cele care acopera casa) in asa fel incit ce se afla sub sa este mai mic decit saua, si asa apa curge pe linga. Dar nu e nici pe departe etansa, si niciodata nu am gasit-o uda, nici chiar dupa mers prin ploaie pina la Ploiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

obligatoriu astupi cu silicon.

gaura din sea, daca e mica, pui superglue, daca e mare bagu un petec de material asemanator cu al seii prin gaura si il intinzi dedesupt, apoi pui adeziv gen prenadez pe acolo

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...