Sari la conținut

Problema Urgenta


c0zmin
 Share

Postări Recomandate

trebuie sa bobinez acele doua bobine ce alimenteaza senzorul, si nu mai stiu ce valoare sa le dau.

 

ma poate ajuta cineva ?

 

 

 

ps: tin minte ca amandoua aveau 4,ceva ohmi... dar nu mai stiu exact :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

trebuie sa bobinez acele doua bobine ce alimenteaza senzorul, si nu mai stiu ce valoare sa le dau.

 

ma poate ajuta cineva ?

 

 

 

ps: tin minte ca amandoua aveau 4,ceva ohmi... dar nu mai stiu exact :D

Nu ai magnetou de Voshod ca ala are 2 bobine la aprindere ala de Minsk nu are decat senzorul am bobine de la magnetou de Voshod daca te intereseaza. La bobine te intereseaza numarul de spire si diametrul sarmei nu rezistenta

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La bobine te intereseaza numarul de spire si diametrul sarmei nu rezistenta

 

 

Ce nu rezista?Nu am inteles nimic..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ai magnetou de Voshod ca ala are 2 bobine la aprindere ala de Minsk nu are decat senzorul am bobine de la magnetou de Voshod daca te intereseaza. La bobine te intereseaza numarul de spire si diametrul sarmei nu rezistenta

Numai bine

numarul de spire si diametrul sarmei dau rezistenta, mosule........

de ce?

vei afla in episodul urmator......

pana atunci....ta-ta, ta-ta.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

numarul de spire si diametrul sarmei dau rezistenta, mosule........

 

diametrul sarfmei il stiu, numarul de spire il fac dupa rezistenta... daca reusesc sa o aflu cumva

 

 

Nu ai magnetou de Voshod ca ala are 2 bobine la aprindere ala de Minsk nu are decat senzorul am bobine de la magnetou de Voshod daca te intereseaza. La bobine te intereseaza numarul de spire si diametrul sarmei nu rezistenta

Numai bine

 

 

stiu ce am... daca zici ca la minsk e numai senzorul.... cu ce e alimentat ala ?

 

btw: fa-mi un foto la bobine si zi-mi un pret... cat mai repede posibil :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diametrul sarfmei il stiu, numarul de spire il fac dupa rezistenta... daca reusesc sa o aflu cumva

 

 

 

 

 

stiu ce am... daca zici ca la minsk e numai senzorul.... cu ce e alimentat ala ?

 

btw: fa-mi un foto la bobine si zi-mi un pret... cat mai repede posibil :D

cozmin rezistenta bobinajului ptr. aprindere e in jur de 380 Ohmi[masurata pe doua statoare bune de Minsk].rezistenta bobinajului senzorului e cam de 47 Ohmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cozmin rezistenta bobinajului ptr. aprindere e in jur de 380 Ohmi[masurata pe doua statoare bune de Minsk].rezistenta bobinajului senzorului e cam de 47 Ohmi.

 

 

380 ohmi reziztenta bobinajului pt. aprindere, adica acele 2 bobine ce ma intereseaza pe mine nu ?

 

aia inseamna 190 ohmi/ bobina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diametrul sarfmei il stiu, numarul de spire il fac dupa rezistenta... daca reusesc sa o aflu cumva

 

 

Prietene, ca sa o faci la loc, trebuie sa stii numarul de spire, diametrul sarmei si sensul de bobinat.

Nu inteleg cum afli tu numarul de spire dupa rezistenta. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu poti afla nimic dupa rezistenta!

 

1- ca poate iti este intrerupt, in scurt, compt.

2- cum calculezi lungimea, diametrul dupa rezistenta?

 

iti trebuie diametrul sarmei, nr de spire(mai bine masoara lungimea ca poate nu o sa bobinezi calumea si nu o sati iasa acel nr.) si sensul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

diametrul sarfmei il stiu, numarul de spire il fac dupa rezistenta... daca reusesc sa o aflu cumva

 

 

 

 

 

stiu ce am... daca zici ca la minsk e numai senzorul.... cu ce e alimentat ala ?

 

btw: fa-mi un foto la bobine si zi-mi un pret... cat mai repede posibil :D

Senzorul face doar pe platina napolitana face restul in ea este regulator de tensiune aprindere electronica etc. Dupa rezistenta electrica vei deduce cam greu nr. de spire. Poze pot face doar maine.

Cu bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Senzorul face doar pe platina napolitana face restul in ea este regulator de tensiune aprindere electronica etc. Dupa rezistenta electrica vei deduce cam greu nr. de spire. Poze pot face doar maine.

Cu bine.

 

 

Salutare!Spune-mi si mie sa nu mor prost, cum deduci numarul de spire dupa rezistenta?Te intreb cat se poate de serios, dar chiar nu imi dau seama. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Spune-mi si mie sa nu mor prost, cum deduci numarul de spire dupa rezistenta?Te intreb cat se poate de serios, dar chiar nu imi dau seama. :D

Daca insista poate dar aproximativ ca lungimea unei spire este varoare mediesi rezistivitatea difera de la o sarma la alta scrie de obicei pe mosor. este mai sigura metoda clasica desfaci bobina veche si-i numari spirele.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoria ca teoria praftica ne omoara.am stator si rotor.de MINSK 100 lei .0762260449.0723172823,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Omul cu piesele. :D

 

Daca insista poate dar aproximativ ca lungimea unei spire este varoare mediesi rezistivitatea difera de la o sarma la alta scrie de obicei pe mosor. este mai sigura metoda clasica desfaci bobina veche si-i numari spirele.

Numai bine

 

 

Deci, nu se poate.Mai bine isi cauta doua bobine si termina tigania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-13593-1217829425_thumb.jpg ce nu ai ? lumini sau scinteie? bobinele de 4 ohmi sunt circuit separat pt lumini , n-au ltreaba cu aprinderea

 

intrarea (stinga pe shema) :

02 - bobinele de 4 ohmi inseriate

M - masa bobinutei senzor

D - celalalt capat al bobinutei senzor(40-50ohmi)

03 - bobina cu fir subtire care alimenteaza aprinderea(aprox. 200ohmi)

 

post-13593-1217844121_thumb.jpg dintre bornele 1 si2 una duce la 02-lumini(intre ea deconectata si masa trebuie sa fie in jur de 10 ohmi) ; cealalta la 03-aprindere(sute de ohmi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!Spune-mi si mie sa nu mor prost, cum deduci numarul de spire dupa rezistenta?Te intreb cat se poate de serios, dar chiar nu imi dau seama. :lol:

 

am mai facut asa ceva, dar aveam un stator bun in fata... uite cum am procedat: am dat 2300 de spire dupa care am masurat si am facut micile retusuri...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...