Sari la conținut

Plimbare 16 August


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

sunt omule, merg cu siguranta :cheers: . Doua intrebari am,si imi cer scuze ca nu am citit de la primele pagini: care este locul unde ne vedem ???

si mai vreau sa stiu daca la dus sau la intors cumva trecem prin Targoviste-Campulung,ar insemna f mult pt mine drumul asta.

Va salut,drumuri bune sa aveti ;)

 

 

 

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari) si returul pe Campulung - Targoviste - Bucuresti

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 352
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

imi cer scuze ca nu am spus mai devreme,am echipament,adica casca,manusi si geaca.am o greutate in jur de 65kg ,si o inaltime de 1.75cm.

 

mersi de sfat florin..:cheers:

 

iar cu toata agitatia asta nu stiu daca voi putea merge sigur,din cauza ca muncesc si sambata...daca va fi cineva dispus sa ma ia ca pasager,vineri ii voi da raspunsul final!

multumesc

Editat de Zurnai
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari) si returul pe Campulung - Targoviste - Bucuresti

 

De presupus ca graficul traseului ar putea fi de genul :

Bucuresti statie Petrom 09:00 -plecare

Pitesti : 10:15 (probabil 10:30)

Campulung : 11:30 (probabil) -inclusiv minutele de pipilica

Mausoleu Mateias : 12:00 -12:15 (aproximativ)

Dragoslavele

Rucar 13:00

Podu Dambovitei : cca.13:30

 

urcati pana la Brusturet ?

 

S-ar putea sa plec si eu din Ploiesti..eventual astept cuminte la mausoleu la Mateias sa vina grupul...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt sanse mari sa vin si eu la plimbarica. sa vedem daca ma lasa nevasta singur in we sau nu. vorbim diseara la intrunirea Fazer-istilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am sa iau asta ca pe un accept.

 

 

 

 

sigur ca e o tara libera si poate oricine sa se ataseze grupului dar.... e greu , o sa stai in fata sau in spate? ai putea venii pe acelasi traseu si sa socializam la destinatie, poate vei renunta la conserva si te reorientezi.

ar fi totusi o varianta: daca ai avea voie sa porti girofar sa deschizi drumul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conservari primiti? Am vizitat acum doua saptamini Pestera Ursilor si Pestera Meziad si parca mi s-a deschis apetitul :cheers:

 

daca ai ceva loc prin portbagajul tau, cred ca ar fi mana cereasca ptr noi cei care venim cu cortul ;)

nu stiu ceilalti ce parere au, dar eu nu am nimic impotriva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari) si returul pe Campulung - Targoviste - Bucuresti

daca am renunta la bucuresti-pitesti autostrada si am lua-o pe drumul vechi ar fi o mare problema? drumul pana la pitesti, pe autostrada, ar fi monoton, in plus, stiu pe cineva cu un cbr de 125 care ar vrea sa vina, dar nu poate mai mult de 100-120km/h viteza de croaziera... ar insemna sa se intarzie foarte mult si sa ne abatem de la planul de drum prea mult? e doar o intrebare. presupun ca pe langa faptul ca bucuresti - pitesti ar dura mai mult, mai este si dorinta unora din grup sa se dea tare pe autostrada?.. in fine, s-ar putea sa mergem pe drumul vechi? just asking.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari) si returul pe Campulung - Targoviste - Bucuresti

 

man, inca odata ptr intarziati de-alde mine: cati km sunt in total?

 

daca am renunta la bucuresti-pitesti autostrada si am lua-o pe drumul vechi ar fi o mare problema? drumul pana la pitesti, pe autostrada, ar fi monoton, in plus, stiu pe cineva cu un cbr de 125 care ar vrea sa vina, dar nu poate mai mult de 100-120km/h viteza de croaziera... ar insemna sa se intarzie foarte mult si sa ne abatem de la planul de drum prea mult? e doar o intrebare. presupun ca pe langa faptul ca bucuresti - pitesti ar dura mai mult, mai este si dorinta unora din grup sa se dea tare pe autostrada?.. in fine, s-ar putea sa mergem pe drumul vechi? just asking.

 

nici eu nu cred ca am sa ma dau prea tare acum ptr ca plasticul meu in perioada asta, este extrem de sensibilos :cheers: asa ca daca se ramane in urma, nu va fi singurel sau singurica.

Editat de snowstorm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari din nou............

 

Vorbisem in plimbarea trecuta sa facem una la Vulcanii Noroiosi dar dupa ""lungi studii ""despre treaseu am aflat lucruri care nu ne bucura legat de sosele, si anume: drumul pana in Scortoasa locul unde trebuie sa ajungem este foarte prost pe o distanta de circa 10km, iar de la parcare pana la locul cu pricina este ceva de mers pe jos iar cu tot echipamentul dupa noi nu stiu cum ne descurcam ( informatii din forumuri ) dar cum tot raul este spre bine am gasit unul putin mai lung dar ok si ca locatie si ca sosea........

 

Da, este vorba despre PESTERA DAMBOVICIOAREI in apropierea satului Podu Dambovitei - situat la poalele Muntilor Piatra Craiului, la 5 km de Rucar, pe traseul Rucar-Bran, la 25 km fata de Campulung si la 177 km fata de Bucuresti. Vizitam pestera unde este racoare asa ca echipamentul o sa fie perfect pe noi fara sa ne incomodeze.....Interiorul ofera conditii optime de vizitare – simti aici un usor curent de aer care demonstreaza existenta a inca unei comunicari cu exteriorul. Temperatura oscileaza in jurul valorilor de 10-12°C, iar umiditatea este potrivita. Umplem si un restaurant cu persoanele noastre dupa care i l golim de mancare apoi pe calutii nostrii inapoi spre casa.

 

Traseul cu drumul cel mai bun este Bucuresti - Pitesti (autostrada) - Campulung - Podu Dambovitei cu plecare din statia peco PETROM la ora 09,00( statia din intersectia cu Metro militari). Viteza de croaziera este una normala adica 130 km/h pe autostrada si in rest depinde de zone... sate 50 km/h.... legal ca amenda este mare ;) iar in afara localitatiilor asa cum v-am obisnuit 90 km/h adica tot legal :)

 

Ce ziceti, o alegere care ne prinde pe toti ??? Pentru o mai buna desfasurare acesta este numarul meu de telefon 0749 158 068 si adresa de mess vf_daniel

 

Daca la ultima plimbare am fost 23 de motociclete poate de data asta reusim sa strangem mai multi iar pentru cei care nu au fost cu noi data trecuta pe Paduchiosu' la cota 1000 au aici topicul cu pareri si multe poze

/index.php?...3028&st=100

mai aduc in fata primul post de initiere al plimbarii pentru informatii

 

nici eu nu cred ca am sa ma dau prea tare acum ptr ca plasticul meu in perioada asta, este extrem de sensibilos :cheers: asa ca daca se ramane in urma, nu va fi singurel sau singurica.

singurul.. hehehe:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sigur ca e o tara libera si poate oricine sa se ataseze grupului dar.... e greu , o sa stai in fata sau in spate? ai putea venii pe acelasi traseu si sa socializam la destinatie, poate vei renunta la conserva si te reorientezi.

ar fi totusi o varianta: daca ai avea voie sa porti girofar sa deschizi drumul

 

Nu am mai mers in coloana de motociclisti, deci merg unde vreti voi. Am statie CB, deci as putea merge in fata sa deschid drumul (eu merg legal si pe autostrada nu prea sar de 120). Stiu ca voi mergeti mult mai repede, dar contez pe faptul ca sinteti incarcati de bagaje (cel putin unii).

@snowstorm: am portbagaj, sau ce a mai ramas din el, pentru ca am GPL. Numai ca eu vreau sa ma intorc in aceeasi zi, deci va pot ajuta numai la dus.

 

Later edit: si eu as renunta la A1, mai ales ca drumul spre Tirgoviste e foarte bun, cel putin asa era in primavara. Din pacate nu acelasi lucru se poate spune despre centura Tirgovistei.

Si as muta ora de plecare un pic mai de diminineata, chiar un 7.

Editat de auto
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am mai mers in coloana de motociclisti, deci merg unde vreti voi. Am statie CB, deci as putea merge in fata sa deschid drumul (eu merg legal si pe autostrada nu prea sar de 120). Stiu ca voi mergeti mult mai repede, dar contez pe faptul ca sinteti incarcati de bagaje (cel putin unii).

@snowstorm: am portbagaj, sau ce a mai ramas din el, pentru ca am GPL. Numai ca eu vreau sa ma intorc in aceeasi zi, deci va pot ajuta numai la dus.

misto cu statia aia la autostrazi pline de tiruri, care au si ele statie ;)

cat despre repede, stai linistit, ca sunt cativa care nu vor baga forja.

 

ledit: drumul sprea tgv e f bun si acum, dar ideea era buc-pitesti. 7 nu e prea devreme? :cheers:

Editat de maa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto cu statia aia la autostrazi pline de tiruri, care au si ele statie :)

cat despre repede, stai linistit, ca sunt cativa care nu vor baga forja.

 

ledit: drumul sprea tgv e f bun si acum, dar ideea era buc-pitesti. 7 nu e prea devreme? :cheers:

 

Am si statii PMR, daca aveti asa ceva, pot sa le iau si pe alea (stiu ca exista versiuni speciale pt moto).

De acord ca 7 e devreme, dar reversul medaliei ca e se cistiga timp si drumul e mai liber. Nu am acum navigatia la mine, o sa vad diseara exact citi km are fiecare varianta.

Mie unuia nu imi place deloc in aglomeratie. In plus, sa conduci noaptea o motocicleta (la intoarcere) nu e cel mai placut lucru. In fine... asta e doar o propunere, ma voi supune majoritatii ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ZXu si ERu nu vor mai veni...ne vedem la urmatoarea iesire in septembrie. :cheers:

 

Concediu placut v-a uram !!! ;)

 

salutare

ma primiti si pe mine?

plus inca vreo 1-2 motociclete posibil

 

Cu mare placere

 

Nu am mai mers in coloana de motociclisti, deci merg unde vreti voi. Am statie CB, deci as putea merge in fata sa deschid drumul (eu merg legal si pe autostrada nu prea sar de 120). Stiu ca voi mergeti mult mai repede, dar contez pe faptul ca sinteti incarcati de bagaje (cel putin unii).

@snowstorm: am portbagaj, sau ce a mai ramas din el, pentru ca am GPL. Numai ca eu vreau sa ma intorc in aceeasi zi, deci va pot ajuta numai la dus.

 

Later edit: si eu as renunta la A1, mai ales ca drumul spre Tirgoviste e foarte bun, cel putin asa era in primavara. Din pacate nu acelasi lucru se poate spune despre centura Tirgovistei.

Si as muta ora de plecare un pic mai de diminineata, chiar un 7.

 

 

 

Intoarcerea o sa fie pe targoviste iar legat de ora cred ca ora 9 este ok, sambata lumea doarme ai timp pana la 12 sa ajungi acolo mananci linistit si te plimbi pana la 16 si dupa acasa.tot pe lumina ajungem

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu un amic care e mai plimbaret ca mine si am aflat asa: pestera se afla in Cheile Dimbovicioarei. Dupa spusele lui cheile ar mai frumoase decit pestera.

Acum despre drum: pina la Tirgoviste sint 85 de km si de acolo inca 50 pina la Cimpulung. Drumul pina la Tirgoviste e ok, de la Tirgoviste la Cimpulung e mai nasol, dar daca se merge incet e ok. De la Cimpulung la Podu Dimbovitei sint cam 40 de km, iar de la Gemenea cam 25-30 de km de drum nasol.

Varianta A1 este ocolitoare si drumul Pitesti - Cimpulung era prost acum 2 ani.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vorbit cu un amic care e mai plimbaret ca mine si am aflat asa: pestera se afla in Cheile Dimbovicioarei. Dupa spusele lui cheile ar mai frumoase decit pestera.

Acum despre drum: pina la Tirgoviste sint 85 de km si de acolo inca 50 pina la Cimpulung. Drumul pina la Tirgoviste e ok, de la Tirgoviste la Cimpulung e mai nasol, dar daca se merge incet e ok. De la Cimpulung la Podu Dimbovitei sint cam 40 de km, iar de la Gemenea cam 25-30 de km de drum nasol.

Varianta A1 este ocolitoare si drumul Pitesti - Cimpulung era prost acum 2 ani.

 

 

Nu vreau sa ma intelegi gresit dar amicul tau nu prea stie..din Cimpulung pana in Brasov sunt 74 km, asa ca din Cimpulung pana in podu dambovitei care nu este nici macar la jumatatea drumului nu ai cum sa ai 40km ???????????

Daca citeai postarile de la inceput vedeai ca este si o harta a traseului pe care dorim sa-l facem.

Si daca tot ai luat astea :cheers: ;) :) ca pe o invitatie nu cred ca un auto isi are locul intre motoare cel putin la mers in coloana. Daca ai observat intr-un sir de motoare la drum lung nu ai sa vezi nicio masina.

Si cel mai ok ar fi daca tot vrei sa vi esti bine venit dar nu incerca pe ultima suta de metri sa schimbi ceva ca nu o sa se mai inteleaga nimic. Eventualele propuneri daca sunt bune vor fi luate in calcul de catre marea majoritate.

Multumesc de intelegere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...