Sari la conținut

Accident Ducati Versus Scuter


ambidextru
 Share

Postări Recomandate

Am citit tot topicul,nu-mi vine sa cred.de fapt,imi vine sa cred...este eterna si fascinanta romanie:)sincer,sa fi fost in locul tau,nici mie nu-mi ardea de bravada,nu ma "infigeam" in ei,ca n-ai ce sa faci cand sunt si multi,si tigani.sincer,imi doresc ca specimene d-astea sa nu mai existe pe strazile patriei...nu ma intereseaza k sunt aruncati in alta tara,ca sunt omorati,vreau doar ca specimene d-astea sa nu mai fie :P sper sa iti recuperezi macar o parte din paguba,desi asta va dura,din cate observ.bafta

 

P.S. : nu-s rasit :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

eu snt omul cu ducati! in primul rand merci tuturor celor care m-au ajutat in seara accidentului...

a fost un cosmar, un accident din care era sa ies si linsat...

povestea e cam asha... veneam din zona parcului Carol...la intrarea in pasaj erau mai multe masini si scutere oprite, intrarea in pasaj era blocata(ulterior am aflat ca oamenii veneau de la inmormantarea unui scuterist mort in accident) am trecut mai departe fara nici cea mai mica idee despre ce se intampla. pasajul gol, mergeam pe banda a doua. spre iesire, pe banda unu, erau doua scutere. cand m-am apropiat, o gilera dn, din cele doua a schimbat brusc directia de mers a intrat pe banda a doua si am lovit-o in parte frontala...a fost ciudat pentru ca in momentul impactului omul era de-a curmezisul pe drum, parca ar fi vrut sa intoarca(dupa aia mi-am dat seama k oamenii faceau liniutze acolo si de asta blocasera pasajul). am evitat cat am putut, dk ma duceam drept intrat in zona mediana, in om. asha i-am luat doar fatza...

jos..

in cateva secunde era toata gasca aia de la intrarea in pasaj pe mine, mi-am luat cateva lovituri...a aparut totusi repede un motociclist din zona care m-a ajutat si a mai linistit apele...omul se stie si nu o sa-l uit!

destul de repede a venit si politia... ma rog de aici incolo a inceput ancheta...cu tot ce presupune ea.

tipul de pe scuter, dupa ce sa sarit sa ma rupa, si a mai avut cateva incercari si dupa ce a venit politia a"lesinat" subit si a fost luat cu salvarea. la spital era insa vioi ca la inceput...a incercat sa-mi ia si cheia de la motocicleta...

intr-adevar cum s-a povestit mai devreme mi s-a furat casca cand m-a bagat politia in masina. nu e paguba pentru ca dupa impact s-a fisurat si nu ash mai fi mers cu asha ceva pe cap...

pagube moto:capac de ambreiaj, tambur ambreiaj, arcuri...

zgarieturi pe toata partea dreapta, maneta frana. roata fatza e infranta...credk s-a dus pompa de frana.

 

eu am scapat destul de ieftin: un deget rupt(dua saptamani ghips, un muschi zdrobit-nu o sa pot sa mai merg cu bicicleta o vreme- si genunchiul drept unde ce credeam k e o zgarietura banala s-a dovedit k e ceva profund)

 

 

din nefericire si eu stau in zona mall vitan si sunt satul de cati cretini pe scutere vad pe aici. acum cateva zile a fost un baiat destept care a mers fara casca pe scuter si a crapat dupa ce a luat o bordura. s-au strans mai toti cocalarii cu scutere din zona pt inmormantarea lui. daca vrei as putea sa ma interesez cine facea liniute pe acolo si daca se poate rezolva ceva. oricum majoritatea cocalarilor din zona sunt pusti teribilisti care au dat de scutere si cred ca e un accesoriu de agatat deci cred ca parintii sunt buni de plata :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... intra omu si la furt si la vatamare corporala si la distrugere ... cred ca ii ajunge pe vreo 10 ani asa ...

 

glumesti...

- cazier nu primeste pentru ca a fost accident fara vatamari corporale

- nu poti dovedi ca s-a prefacut ca lesina si oricum nu se face puscarie pentru asta

- furt - nu a luat el casca ci prietenii lui

- daca il dai in judecata pentru bani te costa de te rupe, nu iti da nimic, trebuie sa ii pui sechestru pe bunuri, probabil sunt toate pe numele lu ta'su, si du-te tu sa-i iei frigideru tiganului... uita.

 

 

asta e - te-ai busit cu unu fara asigurare si nu ai casco, ori e om de omenie ori mai bine inghiti in sec si uiti

pentru un capac de ambreiaj si o maneta de frana nu se merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ii recupereaza daca e autor cumoscut si neasigurat, daca e necunoscut iti dau banii si asta e, ei primesc un procent din veniturile companiilor de asigurari pentru asta.

 

 

Suna interesant....mmm, nu stiam ca ar exista asa ceva.... :P

 

Te rog, da mai multe detalii, eventual vreun link spre fondul asta minunat. :D

Editat de PNL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

imi pare foarte rau ce ai patit , si eu sunt scuterist , dar nu sunt din genul teribilistilor , pentru ca nu vreau sa creasca fimea fara tata , auzi si tu sa faci liniute in pasaj , ce cretini , sa iti fure si casca sa si te ia la lovituri , pai daca eram acolo si vedeam faza , ai dadeam o telescopica lu cocalarul ala de-l calmam pe viata , mie personal mi au placut motocicletele din todeauna , si acum 2 ani , eram pe A2 veneam de la fundeni , si in fata mea ,eu aveam 130 km/h ei ceva mai mult, o motocicleta acompaniata de alti 2 bikeri , a intrat in coltul din spate stanga la un passat , nu mai tin minte ce motor era exact , dar am oprit imediat pe dreapta sa vad daca pot sa il ajut cu ceva , , cand am oprit m am dus la el sa vad daca este ok , pe fesa dreapta era ceva julit dar in rest ok , dar era in soc rau de tot , nu putea scoate 2 cuvinte , l am intrebat daca mai pot sa il ajut cu ceva si mi au zis colegi ca este ok , si am luato din nou la drum numai cu imaginea cum a intrat in passat , imi aduc aminte ca era mult nisip in portiunea aceea de drum ,

 

eu cel putin in cazuri cu accidente moto sau auto , cred ca sunt primul care opreste ,

 

din nou imi pare foarte rau de accidentul tau , si ce sa zic> urmeaza sfaturile colegilor tai , da l in judecata , sigur ti se plateste motorul + daune morale

 

salutare , asfalt uscat si drum noroios pentru enduristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

glumesti...

- cazier nu primeste pentru ca a fost accident fara vatamari corporale

- nu poti dovedi ca s-a prefacut ca lesina si oricum nu se face puscarie pentru asta

- furt - nu a luat el casca ci prietenii lui

- daca il dai in judecata pentru bani te costa de te rupe, nu iti da nimic, trebuie sa ii pui sechestru pe bunuri, probabil sunt toate pe numele lu ta'su, si du-te tu sa-i iei frigideru tiganului... uita.

 

 

asta e - te-ai busit cu unu fara asigurare si nu ai casco, ori e om de omenie ori mai bine inghiti in sec si uiti

pentru un capac de ambreiaj si o maneta de frana nu se merita.

 

 

Nu mai inteles ... ii faci plangere pentru distrugere ... daca pol. rutiera claseaza cazul (oricum este clasat din start pt ca ... e mopedist si de obicei aici se cam inchid rapid cazurile), te constitui tu parte civila. E incalcit dar merge crede-ma!

 

Suna interesant....mmm, nu stiam ca ar exista asa ceva.... :P

 

Te rog, da mai multe detalii, eventual vreun link spre fondul asta minunat. :D

 

www.fpvs.ro ... oricum e o tampenie dpdv al modului de lucru ... se putea de 1000 de ori mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

www.fpvs.ro ... oricum e o tampenie dpdv al modului de lucru ... se putea de 1000 de ori mai bine!

 

Merci, oricum e de retinut....ca alternativa la nimic! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e - te-ai busit cu unu fara asigurare si nu ai casco, ori e om de omenie ori mai bine inghiti in sec si uiti

pentru un capac de ambreiaj si o maneta de frana nu se merita.

 

Din pacate il sustin in afirmatii..

 

Liniute cu scooterul in pasaj :D ...gen:un fel de "NFs underground" :P

Editat de ZaiR
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din cate stiu sunt detzinator de scuter...din cate stiu e obligatorie asigurarea...cel putzin eu o am si cursu de legislatzie...intradevar...cateodata suntem camikazi din dorintza de viteza si de mai multzi hp...totusi pt un scuter viteza de 130 km e cam mare:))) cat merge al meu...mergea:))) saracutzu ii ajunge 60.000 de kilometri..acum ma tarasc cu 80...dar....chestia cu copilasi astia de la 10 ani p scuter....e groasa...am avut 3 accidente din cauza lor!!!! si sper ca politzia romana sa fie cu ochi p noi...momentan sunt in spania si aici cea mai mik greseala e paltita si condusu fara permis..curs de legislatzie...e destul de aspra pedeapsa...si ar trebui sa aplice legea mai des nu doar desunflarea rotzilor acum mai nou au compresoare electri ce la iei...si avertismente..amenzi si munca in folosu comunitatzi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...