Sari la conținut

Ajutor


Postări Recomandate

salutare. am o problema destul e mare zic eu. ieri am dat rampa de culbutori de la honda rebel jos pentru ca a trebuit sa maresc filetul in care se prinde capacul de chiulasa, la ultimul surb am scos piulita...dar am scapat shaiba pe langa lantul de ditributie. am incercat cu brat telescopic cu magnet...nu am reusit...am dat jos chiulasa si cilindri pt a avea acces mai bine..nici un rezultat. exista metoda prin care sa scot afara saiba din motor fara sa il desfac? mentionez ca motoru este o honda rebel de 125 care nu are baie de ulei separata

Editat de hayabusa_sd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare. am o problema destul e mare zic eu. ieri am dat rampa de culbutori de la honda rebel jos pentru ca a trebuit sa maresc filetul in care se prinde capacul de chiulasa, la ultimul surb am scos piulita...dar am scapat shaiba pe langa lantul de ditributie. am incercat cu brat telescopic cu magnet...nu am reusit...am dat jos chiulasa si cilindri pt a avea acces mai bine..nici un rezultat. exista metoda prin care sa scot afara saiba din motor fara sa il desfac? mentionez ca motoru este o honda rebel de 125 care nu are baie de ulei separata

tot magnetul e baza ... lasa motorul pe partea cu joja, cat sa ajunga uleiul la baza gaurii pt joja, ca sa fii sigur ca e pe o singura muche a motorului, si apoi bagi magnetul si incepi sa cauti ... incearca sa bagi un magnet cat mai mare si mai puternic, dar nici prea mare sa nu poti sa il scoti ... vezi s a nu-l scapi in motor si pe ala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ai desfacut atat, ce mai conteaza sa dai si capacul ambreiajului afara. Desfa si caut-o, trebuie sa o gasesti. Cu magnetul cred ca in 2 ani reusesti sa o gasesti...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scos uleiul afara din motor. nu avea cum sa iasa pe la surubul de golire pt ca saiba era de la un prezon de 8 mm. are in diametru cam 12 mm si nu incape pe gaura de golire a uleiului. daca ea a coborat la vibrochen exista sansa sa se fi dus si in cutia de viteze sau doar in baia de ulei? pentru ca daca e in baia de ulei am mari sanse cu magnetul. daca e in cutie e un pic de bai.

 

multumesc pentru sfaturi tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa ignori ce am zis mai devreme cu capacul de la ambreiaj. Acum m-am uitat pe schema motorului si am vazut ca lantul de distributie e pe mijloc. Nasol moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...