Sari la conținut

Pana In Padure.


Postări Recomandate

Ma scuzati daca s-a mai explicat, da' eu n-am gasit.

 

Intrebarea e ce faci cand se sparge roata la distanta de civilizatie? Caci mi s-a parut extrem de neplacut si lung sa mergem cu un cauciuc desumflat.

 

 

Mersi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai nimic la tine sa o rezolvi mergi pe pana ca nu se intampla nimic.

Eu am mers cu pana pe spate 30 de km fara sa stric cauciucul sau camera.

A nu se intelege prin pana pe spate ca aveam vre-o pana de pasare in spinare...........

Editat de gabi bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cheie -> leviere (mici) -> kit de reparatie -> pompa micuta de mana

sau varianta mai scumpa mousse-uri si scapi de necaz..oricum eu nu ma indur sa dau atatia bani asa ca ma plimb cu 2 camere,leviere,pompa mica in rucsac +(la ktm am pe codita o trusa de scule cu care desfac aproape tot motorul).

 

am mers pe pana(spate) 40 de km,ultimii 5 fiind o coborare pe firul raului destul de abrupta si nasoala..dar m-am descurcat,nu s-a taiat camera si nici cauciucul..asa ca ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mergi pe pana nu ai ce face:D depinde de greutatea motorului si de cauciucul care il folosesti...(daca e mai tare si nu se dejanteaza) eu am mers cam 40km...pe pana in offroad am indoit olecutza janta dar mergeam tare:D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am mers pe pana mai bine de 30 km si nimic doar camera s-a spart tare in multe locuri ca am avut un cui de 12 in rest absolut nimic nu s-a intamplat la geanta sau la cauciuc.

Iata-l pe minunatu

post-39745-1218478785_thumb.jpg

Editat de sebosu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depide de ce tura faci. daca esti la hard, nu prea ai loc, si ti-au cam dat ceilalti solutiile. daca ai loc si ai motor care are baterie, atunci poti sa-yi iei un compresor micut, dureaza vreo 5,10 minute sa-ti umfle roata, dar functioneaza, e practic, si nu e scump (aprox 50 ron). evident ca ai nevoie si de leviere si petice

 

scuze ca scriu aiurea, dar numqa stnahga mi-o ppot folosi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati daca s-a mai explicat, da' eu n-am gasit.

 

Intrebarea e ce faci cand se sparge roata la distanta de civilizatie? Caci mi s-a parut extrem de neplacut si lung sa mergem cu un cauciuc desumflat.

 

 

Mersi.

eu zic ca daca ti-ai pus problema deja este jumatate rezolvata prin faptul ca realizezi ca este ffff nasol sa faci pana in padure ,pe munte sau cine stie unde la mama dracului......cum zicea si un tip inainte pui moussuri si ai scapat de griji.daca nu ti-ai fi pus problema era mai rau ptr ca nu te-ar fi sfatuit nimeni si atunci erai expus la stfel de neplaceri.PUNE MOUSS(sau cum dracu se zice )ca este un vis

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu mergi la competitii Mousse-ul este mult prea scump pentru plimbari cu prietenii. Daca ai 1100 lei de prisos si apoi cate 100-120 lei la fiecare schimbare de cauciucuri cumpara Mousse.

Altfel o pana, se face in 20 minute ajutat de prieteni.

Uite ce iti trebuie:

1. chei pentru desfacut roata ( de obicei vin in trusa mobrei)

2. Un levier auto (max 20lei) pe care il tai in doua si obti astfel economie de spatiu (ca lungime). Ca sa compensezi faptul ca sunt scurte fa dintr-o teava un prelungitor exact cat a fi fost levierul intreg (astfel vei avea doua leviere de 20cm).

3. petice reci si solutie lipit. ( se gasesc la cei ce vand biciclete si costa 3-4 lei)

4. o pompa de bicicleta. una buna ce baga aer in ambele sensuri si poate ajunge la o presiune de 9 bari costa 45 lei. Atentie nu cumpara o pompa cu lungime mare. se gasesc la caracteristicile de mai sus la lungime de 25cm.

 

Tips :D :

cand ai facut pana repar-o imediat altfel exista posibilitatea ca sa faci praf camera si apoi peticele nu tin pe o taietura mare.

cand sunt zone pietroase pune aer in camera mai mult (1,2-1,3 bari).

pe zone cu pamant "riscate" cu 0,5 atm in camera, aderenta in cazul asta creste semnificativ. O sa fi surprins.

 

La primele pene facute va fi mai greu. In timp vei ajuge sa rezolvi o pana in 20 minute.

 

Eu am facut 5 intr-o zi. 2 la mine si 3 la prieteni. :P

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai mai sus variantele de rezolvare pt pana... cel mai bine e sa iti iei musse si scapi de toate intrebarile de mai sus si de o carca de bagaje: leviere, pompa, camere de schimb, petice si nu in ultimul rand de expresia: :D iarasi pana :P crede-ma ca solutia asta face toti banii si in timp inveti sa iti schimbi muss-urile singur fara prea mare bataie de cap. cat despre mersul pe pana... e o solutie pana la un punct... cand s-a rupt si cauciucul incepe tzircusul ca tre sa il scoti si sa mergi pe janta :D

Editat de stulewa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai mai sus variantele de rezolvare pt pana... cel mai bine e sa iti iei musse si scapi de toate intrebarile de mai sus si de o carca de bagaje: leviere, pompa, camere de schimb, petice si nu in ultimul rand de expresia: :D iarasi pana :P crede-ma ca solutia asta face toti banii si in timp inveti sa iti schimbi muss-urile singur fara prea mare bataie de cap. cat despre mersul pe pana... e o solutie pana la un punct... cand s-a rupt si cauciucul incepe tzircusul ca tre sa il scoti si sa mergi pe janta :D

Subscriu am musse pe motocicleta de doi ani si sunt atat de bucuros ca mi-am pus ingineria asta incat nu as merge altfel sub nicio forma.este ingrozitor sa faci pana in padure,pana la urma cauciucul se dejanteaza si se face praf si camera si cauciuc,nu mai zic ca iti strica ziua si o mai strici si altora care sunt cu tine.merita fiecare banut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu pana pe fata in padure. Am mers cam 10 km, si am avut si oaresce coborari nasoale. Inafara de faptul ca nu puteam controla directia (e fantastic de greu), nu s-a intamplat nimic. Mi-am cumparat mouse-uri, apoi le-am vandut. Acum sunt pe camere si Dumnezeu cu mila.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut si eu pana pe fata in padure. Am mers cam 10 km, si am avut si oaresce coborari nasoale. Inafara de faptul ca nu puteam controla directia (e fantastic de greu), nu s-a intamplat nimic. Mi-am cumparat mouse-uri, apoi le-am vandut. Acum sunt pe camere si Dumnezeu cu mila.

De curiozitate. De ce le-ai vandut?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io la fel am patit duminica am facut pana si nu aveam ce face am coborat pe pana 5 km pe off road si apoi vreo 15 pe asfalt si nu a avut nimic decat ca nu e foarte stabila!!nu a avut nimic nici camera nici cauciucul absolut!si mergeam cu 50 sa zic stateam mai in fata pe sa si a fost ok!!!credeam ca am distrus ceva dar a fost in regula!!acum prind incredere mai mare vazand ca si voi ati facut la fel si pe distante mai mari!!!bafta tuturor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru solutii. Credeam ca nu merge umflata cu pompa de bicicleta. Daca procedeul de vulcanizare e aproximativ acelasi (doar un levier mai mare fiind necesar), atunci se rezolva.

 

Ca si la bicicleta, si la motor dar si la masina, ai cam aceeasi presiune, 1.8 - 2 Atm.

Singura diferenta intre o pompa de bicicleta si una de masina, este doar timpul de umflare. Cu o pompa d'aia mica de bicicleta, d'aia de 15cm cu totul, poti baga pana la 6 Atm (testat), singura faza naspa e ca faci scurta la mana.

Ca si petice, si alea din piata de la tarabe,de 3 lei cutia, tin foarte bine atat timp cat sunt puse corect, presiunea este aceeasi, indiferent daca e camera de bicicleta sau motor.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am patit-o de cateva ori...

la suzuki tineam 2 surubelnite lungi sub sea...

faceam pana, scoteam camera, o legam de coada motorului cu coliere de plastic si umpleam guma cu...crengute, iarba, cetina...ce da mama natura

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm io pe bune dar mai nimerit 67 de kg mia fost frica ca ma gandeam sa nu stramb janta sau ceva oricum am mers putin si cu un cui in ea si cand sa lasat de tot a fost problema k am scos cuiul abia dupa o coborare pe o rapa si sa cam gaurit camera de am pus vreo 12 petece pana am schimbato cu aia m-am dat!!!!oricum si moto usoara are cam 90 kg sx-ul meu ma joc cu el cum vreau si poate ca si greutatea redusa a fost un atu pt mine!!!bafta tuturor!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...