Sari la conținut

Plimbare 06-07 Septembrie


Florin Daniel
 Share

Postări Recomandate

Salutari din nou !!!!!!!

 

 

Dupa o vara superba ca timp si poate ca si plimbari sau excursii in sinul familiei sau al motociclistilor ne apropiem incet dar sigur de sezonul in care ne pregatim sa punem motorul la hibernare dar nu inainte de a va propune poate ultima plimbare pe anul acesta.(in functie de vreme)

 

Vorba multa saracia omului. Si ca tot vorbeam de ultimul intinerariu care v-a fi si cel mai lung si ca numar de km si ca timp ( 2 zile) din seria “Plimbare” uitati ce va propun :

In weekend-ul 06-07 septembrie, 550km pe urmatorul traseu: Bucuresti – Ploiesti – Brasov – Fagaras unde vom innopta la un hotel sau cabana, apoi continuam plimbarea si intoarcerea spre casa a doua zi pe ruta Fagaras – Sibiu – Ramnicu Valcea –Pitesti – Bucuresti.

 

Ceea ce vreau sa va rog este sa hotaram cu cel putin o saptamana inainte de plecare cei care vom putea merge sigur pentru a putea face rezervari ( unde?... nu stiu, cautam pe net si luam o decizie comuna sau daca are cineva idee de o cazare este bine venit. Bine ar fi sa dam si un avans din timp sau varianta a doua, sa cautam pe acolo o cazare si in cazul acesta ne strangem pur si simplu si “GO” Am facut si un buget pentru aceasta excursie, care se situeaza undeva in jurul sumei de 300 lei si anume:

- 130 lei benzina ( un consum de 6%)

- 60 lei cazare/persoana/noapte ( vom dormi cate 2 in camera)

- 100 lei mancare si ceva berici ( aici nu intra si cele cateva sandwich-uri de acasa sau vestitul JACK DANIELS…. asta pentru o mai buna socializare intre noi)

- 10 lei pentru diverse: o sticluta apa, “ciunga”, etc.

 

 

 

Intalnirea v-a fi la ora 08,30 in benzinaria Petrom Baneasa cu plecare la ora 09,00. Inainte de plecare se face un mic instructaj legat de traseu , opriri si mersul in grup ( ca si data trecuta pentru cine a mai fost).

Mai jos avem o harta cu traseul propus si un mic manual de mers in grup cu cateva reguli esentiale. Mai gasiti si un link legat de aceasta problema.

 

 

http://motociclism.ro/tutoriale/files/manual/index.htm#5

 

Pentru orice detalii v-a stau la dispozitie la numarul de telefon 0749 158 068 sau pe Messenger la vf_daniel

 

 

 

HARTATRASEUFAGARAS.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 318
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Traseul este OK cu citeva precizari:

 

1. de la Bucuresti la Brasov drumul este bun, in afara de centura de la Ploiesti care e varzuca

 

2. de la Brasov la Sibiu drumul este ceva mai rau si cu aproximativ 35 de semafoare pe 100 si ceva de km(se lucreaza si pe alocuri se circula doar pe cite un sens)

 

3. de la Sibiu – Ramnicu Valcea –Pitesti – Bucuresti drumul este OK cu citeva exceptii si atentie mai e si DEALUL NEGRU +destul de multe radare

 

.....dar unde o sa gasim in tara asta numai drumuri bune?????

 

Per ansamblu si cu citeva mici sacrificii se merita, numai sa tina doamne ajuta vremea cu noi.

Oricum de data asta eu unul i-mi doresc s-a facem o planificare si o instruire mai buna a acestei "plimbari":blink:.

 

NUMAI BINE SI ASFALT USCAT :)

Editat de SDS
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acu' doua zile am facut bv - sibiu si este cat de cat in regula . intre bv si fagaras mai sint 5 semafoare . intre fagaras si sibiu sint vreo 10 . by

Nu te contrazic, eu am fost pe acolo acum trei saptamani si am facut destul de mult de la Sibiu la Brasov,poate au mai disparut ,oricum am spus aproximativ ca numai sa le numar nu mai aveam chef.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

drumul pe "dealul negru" este foarte bun. partea cu "multe radare" .. hmm .. :)

 

Intre brasov si sibiu am mers in wknd. zone frumoase, dar si multe semafoare (cred ca 5-6), plus ca nu sunt marcate inca zonele proaspat asfaltate (ex: o zona in care urcai pe 2 benzi, iar in varful dealului, era 1 banda. nasoala faza). in alta zona, coborare si curba, se lucra+semafor, nisip pe drum, imposibil de oprit cu o moto daca erai cu 50kmph

 

Cu cazarea cred ca trebuie gasit/rezervat mai devreme, sunt pline toate locurile, cel putin in perioada asta este imposibil sa gasesti ceva liber in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Va salut pe toti,

imi pare rau ca nu am reusit sa merg la Pestera, dar urmatoarea deplasare nu o mai ratez.

Shi eu am auzit ca se pierde mult timp intre Brasov si Sibiu, ma gandeam poate era mai bine sa plecam prin Pitesti-Curtea de Arges-Balea-Sambata si intoarcerea pe Valea Oltului...dar daca s-a hotarat asha e ok., pana la urma mergem in plimbare...nu ne grabeste nimeni.

Sa aveti o seara excelenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-am interesat de pensiune .... E goala pe 6 sept. Are restaurant cu mancare foarte buna ( din experienta vb ) 24 de locuri de dormit structurate pe 7 camere simple cu pat dublu dusi si tv, 1 camera lux cu pat dublu jacuzi si tv, 1 camera de 3 locuri cu 1 pat dublu si 1 simplu + dusi si tv, 1 apartament cu 2 paturi duble si unu simplu + dusi si tv. Cred ca pot obtine o reducere daca luam toata cabana si manca la restaurantul pensiuni si SA BEM :makeout: . Normal camerele costa in felul urmator camera simpla 120 ron, camera lux 140( poate ma insel ca se auzea prost ), camera de 3 persoane 140 (Sigur), apartamentul 190 ron. (ma scuza-ti pt eventualele greseli de ortografie .... am studiat 5 ani alte limbi C++, sql .... :P )

post-12868-1219167926_thumb.jpg

post-12868-1219167937_thumb.jpg

Editat de raducu_haiducu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa facem o lista:

 

1.kinder

2.SURVOLAJ

3.ER5U

4.GingiuMingiu

5.raducu haiducu

6.Florin_v

7.SDS

 

....cei care si-au aratat interesul pina acum. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai hai sa facem o lista:

 

1.kinder

2.SURVOLAJ

3.ER5U

4.GingiuMingiu

5.raducu haiducu

6.Florin_v

7.SDS

 

....cei care si-au aratat interesul pina acum. :P

8. Gomez :makeout:

 

ar fi buna o intalnire "strategica" inainte? cu o zi doua trei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8. Gomez :makeout:

 

ar fi buna o intalnire "strategica" inainte? cu o zi doua trei?

 

Cu siguranta vom face si asa ceva

 

 

Pana acum suntem 8 din 24 dupa cum urmeaza:

 

1.kinder

2.SURVOLAJ

3.ER5U

4.GingiuMingiu

5.raducu haiducu

6.Florin_v

7.SDS

8.Gomez

 

Radu pana acum este ok, poti incepe cu siguranta tratativele pentru cabana :P cand ai un raspuns concret ne spui cat si cum platim avansul. Mai sunt 18 locuri libere !!!! Locul nu este ocupat decat la achitarea unui avans. Radu se va ocupa de aceasta problema, va rog mult la el puteti adresa orice intrebare legata de cazare si alte detalii.

Editat de Florin -v
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

numai bine o sa ajunga si kitul de lant la mine si o sa fie numai buna de drum veferica mea :makeout:

 

haiducule.. dai de stire cand si cum avansul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

 

numai bine o sa ajunga si kitul de lant la mine si o sa fie numai buna de drum veferica mea :makeout:

 

haiducule.. dai de stire cand si cum avansul.

Pai am vb cu omuletul ce detine cabana si a zis ca el e bucuros ca vrem sa campam la el dar nu duce lipsa de clienti si e sigur ca va fi plin pe 6 septembrie asa ca nu ne poate face nici o reducere. Despre avans a zis ca nu face nici o rezervare pana joi (21 august) poate nici vineri ca sa ne putem decide ce raspuns ii dam, eventual atunci sa ii platim un avans de 300-400 ron prin transfer bancar pt rezervarea locurile .

 

 

Pana acum suntem 9 din 24 dupa cum urmeaza:

 

1.kinder

2.SURVOLAJ

3.ER5U

4.GingiuMingiu

5.raducu haiducu

6.Florin_v

7.SDS

8.Gomez

9.Nadia_YC (spunea ca vine, asteptam o confirmare 100%)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am vb cu omuletul ce detine cabana si a zis ca el e bucuros ca vrem sa campam la el dar nu duce lipsa de clienti si e sigur ca va fi plin pe 6 septembrie asa ca nu ne poate face nici o reducere. Despre avans a zis ca nu face nici o rezervare pana joi (21 august) poate nici vineri ca sa ne putem decide ce raspuns ii dam, eventual atunci sa ii platim un avans de 300-400 ron prin transfer bancar pt rezervarea locurile .

 

 

Pana acum suntem 9 din 24 dupa cum urmeaza:

 

1.kinder

2.SURVOLAJ

3.ER5U

4.GingiuMingiu

5.raducu haiducu

6.Florin_v

7.SDS

8.Gomez

9.Nadia_YC (spunea ca vine, asteptam o confirmare 100%)

 

 

 

Daaa...si eu vin sigur :makeout:

Daca ramanem la Pensiunea Paraul Rece,cum spunea radu,eu vreau camera cu jacuzzi :P ...

Editat de Nadia_YC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaa...si eu vin sigur :crack:

Daca ramanem la Pensiunea Paraul Rece,cum spunea radu,eu vreau camera cu jacuzzi :makeout: ...

 

haidi na, sa viu si io sa stric chefu' la lume! :kiss: sau sa-l aduc, mai stii :laugh:

 

Traseul este OK cu citeva precizari:

 

1. de la Bucuresti la Brasov drumul este bun, in afara de centura de la Ploiesti care e varzuca

 

2. de la Brasov la Sibiu drumul este ceva mai rau si cu aproximativ 35 de semafoare pe 100 si ceva de km(se lucreaza si pe alocuri se circula doar pe cite un sens)

 

3. de la Sibiu – Ramnicu Valcea –Pitesti – Bucuresti drumul este OK cu citeva exceptii si atentie mai e si DEALUL NEGRU +destul de multe radare

 

.....dar unde o sa gasim in tara asta numai drumuri bune?????

 

Per ansamblu si cu citeva mici sacrificii se merita, numai sa tina doamne ajuta vremea cu noi.

Oricum de data asta eu unul i-mi doresc s-a facem o planificare si o instruire mai buna a acestei "plimbari":makeout:.

 

NUMAI BINE SI ASFALT USCAT :P

 

 

ptr centura Ploiestiului exista un remediu la care apelez mereu: prin oras :unsure: nu dureaza prea mult si ptr motoare e si mai simplu decat daca mergi cu masina.

ptr restul mentiunilor, mai veniti si voi cu alte propuneri daca se doreste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-ati ucis cu alegerea weekendului 6-7 septembrie.

Deja aveam 2 locuri aflate la mare distanta unul de altul in care trebuia sa fac cumva sa fiu. Acum am 3, ca nu as vrea sa ratez iesirea asta. Inca nu pot confirma prezenta mea, dar ma stradui sa fac cumva, fie si sa vin direct la pensiune.

 

Despre drumul respectiv, l-am facut duminica asta, spre Balea, sunt semafoare intre Brasov si Sibiu, dar ce e mai problematic sunt portiunile de drum despre care vb cineva mai sus, ingustarea drumului dupa un urcus, unde practic nu vezi ce urmeaza, si pietris imediat dupa o curba, surpriza total neplacuta pt mine, care din fericire s-a lasat fara urmari. Mai zicea cineva de varianta Vidraru, Balea, Sambata. Drumul este rupt rau la Vidraru, nu cred ca v-ar tenta sa bagati motoarele pe acolo.

 

 

Pana cand trebuiesc confirmate rezervarile la pensiune?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sincer....

imi pare rau pt voi...

 

 

am sunat eu acum si am rezervat-o !

 

 

:P ce urat din partea ta....te-ai gandit numai la tine :makeout:

M-am gandit si eu ca rezervarile vor fi facute de o singura persoana...

Editat de Nadia_YC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...