Sari la conținut

Inca Unu ...


ishmael
 Share

Postări Recomandate

Subscriu, cineva trebuie sa mai arunce un ochi pe cursul de aplicarea legii penale in spatiu. Nu numai ca te judeca in tara unde ai comis infractiunea, dar tot acolo faci si inchisoare. Tara al carui cetatean esti poate sa ceara extradarea. Mai mult decat atat, daca ai comis o infractiune in afara esti judecat DUBLU, adica te judeca in tara unde ai comis-o si primesti o pedeapsa si te mai judeca si in tara de bastina, unde iarasi primesti o pedeapsa. Daca ai omorat pe cineva in tara X, unde se pedepseste crima cu 10 ani de inchisoare (pe care sa spunem ca ii si ispasesti), iar in Romania te condamnda la 15 ani de inchisoare pentru fapta respectiva, dupa ce bagi cei 10 ani de inchisoare in tara X, vii in tara si mai faci inca 5. Daca ai bagat in tara X mai multi ani de puscarie decat primesti in Romania, atunci se considera ca ai ispasit pedeapsa si nu mai faci nimic cand te intorci in tara.

 

1 pai si daca ai mai multe cetatenii te judeca in fiecare tara? :goodposting:)

 

2 si cum vine asta, ce jurisdictie are instanta din tara al carei cetatean esti asupra ta? odata parasit tara nu ai parasit si jurisdictia?

 

3 ce se intamlpa daca justitia din tara ta incrimineaza fapta iar justitia din tara unde te-ai dus nu o incrimineaza. de exemplu un roman ma duc in america si imi cumpar un M16 si justitia romana prinde de veste. la intoarcerea in romania voi fi judecat pentru posesie ilegala de arma?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

imi pare rau de ce s-a intamplat. lucrurile stau asa: ai lovit in spate esti vinovat. politia asa te va declara fara nici urma de tagada. daca vrei sa-ti dovedesti trebuie sa deschizi proces civil. altfel la revedere. am avut acelasi accident in aprilie anul asta. am asteptat sase luni ca parchetul sa concluzioneze ca nu ma dau singur in judeacata. nimeni nu mi-a spus niciodata nimic. nu am fost intrebat de martori, nimic. doar declaratia data dupa accident. mentionez ca accidentul s-a intamplat cand in bucuresti era summitul nato si la locul accidentului a venit un politist-motocliclist, inainte sa ma adun si sa ma ridic dupa jos. a luat delclaratiile martorilor si tot. am luat si eu doua nr de telefon in caz de nevoie de la persoane care ar fi fost dispuse sa spuna ce s-a intamplat - o tipa caruia ii fuses omorat un motociclist in familie si un instructor auto. cand am pomenit de ei, mi-sa raspuns la fel: dai in judecata in civil, noi - adica politia si parchetul - nu avem ce face. ai lovit in spate esti vinovat, asa spune legea.

 

m-am resemnat. eu nu am avut decat vanatai, iar fierul se repara...

Da Vintre, nu stiai ? Legea aia se numeste "Cine pupa-n c.r, plateste !" Insa ea se refera la nerespectarea distantei corespunzatoare, nu la neacordarea de prioritate. Ai gasit un dobitoc, pe deasupra si motopolitist, care ti-a spalat creierul. Loveste spate, vinovat ! Loveste spate, vinovat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da Vintre, nu stiai ? Legea aia se numeste "Cine pupa-n c.r, plateste !" Insa ea se refera la nerespectarea distantei corespunzatoare, nu la neacordarea de prioritate. Ai gasit un dobitoc, pe deasupra si motopolitist, care ti-a spalat creierul. Loveste spate, vinovat ! Loveste spate, vinovat !

 

Are ID-ul vintze.

 

VĂNTRE, vintre, s.f. (Pop.) 1. Pântece, abdomen, burtă. 2. (La pl.) Măruntaie. 3. Dizenterie; diaree. – Lat. venter, -ris.

 

Nu cred ca si-ar pune cineva acest id...sau mai stii...

 

Ride safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are ID-ul vintze.

 

VĂNTRE, vintre, s.f. (Pop.) 1. Pântece, abdomen, burtă. 2. (La pl.) Măruntaie. 3. Dizenterie; diaree. – Lat. venter, -ris.

 

Nu cred ca si-ar pune cineva acest id...sau mai stii...

 

Ride safe!

Stiu...similar fr, dar mai are inca un inteles popular, pe care nu l-ai enumerat...la ala faceam referire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 pai si daca ai mai multe cetatenii te judeca in fiecare tara? :))

 

2 si cum vine asta, ce jurisdictie are instanta din tara al carei cetatean esti asupra ta? odata parasit tara nu ai parasit si jurisdictia?

 

3 ce se intamlpa daca justitia din tara ta incrimineaza fapta iar justitia din tara unde te-ai dus nu o incrimineaza. de exemplu un roman ma duc in america si imi cumpar un M16 si justitia romana prinde de veste. la intoarcerea in romania voi fi judecat pentru posesie ilegala de arma?

 

 

la 1 n-as putea sa-ti raspund cu exactitate, e dubioasa treaba cu cetatenia multipla.

 

2 - daca ai cetatenie, inseamna ca ai anumite drepturi si, mai ales, anumite obligatii fata de statul respectiv. Una dintre acele obligatii este sa nu comiti infractiuni. Daca ai savarsit o infractiune in alta stat, se considera ca nu ti-ai indeplinit aceasta obligatie fata de statul tau.

 

3 - daca justitia din tara respectiva nu incrimineaza fapta, legea penala nu ti se aplica. Treaba asta e reglementata expres de art. 11 C.pen.

 

Art. 11. - Legea penala se aplica infractiunilor savarsite in afara teritoriului tarii de un cetatean roman sau de o persoana fara cetatenie care are domiciliul in tara, daca fapta este prevazuta ca infractiune si de legea penala a tarii unde a fost savarsita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu, cineva trebuie sa mai arunce un ochi pe cursul de aplicarea legii penale in spatiu.

 

Mai mult decat atat, daca ai comis o infractiune in afara esti judecat DUBLU, adica te judeca in tara unde ai comis-o si primesti o pedeapsa si te mai judeca si in tara de bastina, unde iarasi primesti o pedeapsa. Daca ai omorat pe cineva in tara X, unde se pedepseste crima cu 10 ani de inchisoare (pe care sa spunem ca ii si ispasesti), iar in Romania te condamnda la 15 ani de inchisoare pentru fapta respectiva, dupa ce bagi cei 10 ani de inchisoare in tara X, vii in tara si mai faci inca 5. Daca ai bagat in tara X mai multi ani de puscarie decat primesti in Romania, atunci se considera ca ai ispasit pedeapsa si nu mai faci nimic cand te intorci in tara.

tu intr-adevar doar ai aruncat un ochi pe "cursul de aplicarea legii penale in spatiu" (wtf?) :) .

 

 

e dubioasa treaba cu cetatenia multipla.

asa scrie in cursul ala in care ti-ai aruncat ochiul?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...