Sari la conținut

Intrebare Despre Varadero


Postări Recomandate

Salutare.

sunt pe cale sa trec de la africa twin 750 al varadero, dar am o nelamurire si aceea ca nu stiu exact cate trepte de viteza are, pe anumite site-uri am gasit 5 trepte, pe altele 6. cine poate sa ma lamureasca daca exista si cu 6 trepte, si de la ce an?

 

si inca o chestie, modelul de '99 cand a aparut era pe carburatie, care este modelul cu injectie???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce iti trebuie, aia cu 5 trepte sau aia cu 6 ? :laugh: Oricum, modelu pe injectie e destul de scump, din ce am vazut cam de pe la 5000 gasesti in afara modelul dupa 2003. Dar cred ca e superior versiunii pe carburator, consum putin mai mic si faptul ca are a 6-a treapta eu zic ca se simte la un mers mai sportiv atat la turatie cat si la consum. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Si ce iti trebuie, aia cu 5 trepte sau aia cu 6 ? :goodposting: Oricum, modelu pe injectie e destul de scump, din ce am vazut cam de pe la 5000 gasesti in afara modelul dupa 2003. Dar cred ca e superior versiunii pe carburator, consum putin mai mic si faptul ca are a 6-a treapta eu zic ca se simte la un mers mai sportiv atat la turatie cat si la consum. :agree:

asa este . din 2004 incolo au rezolvat multe din "problemute"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce iti trebuie, aia cu 5 trepte sau aia cu 6 ? :goodposting: Oricum, modelu pe injectie e destul de scump, din ce am vazut cam de pe la 5000 gasesti in afara modelul dupa 2003. Dar cred ca e superior versiunii pe carburator, consum putin mai mic si faptul ca are a 6-a treapta eu zic ca se simte la un mers mai sportiv atat la turatie cat si la consum. :agree:

asa este . din 2004 incolo au rezolvat multe din "problemute"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si ce iti trebuie, aia cu 5 trepte sau aia cu 6 ? :) Oricum, modelu pe injectie e destul de scump, din ce am vazut cam de pe la 5000 gasesti in afara modelul dupa 2003. Dar cred ca e superior versiunii pe carburator, consum putin mai mic si faptul ca are a 6-a treapta eu zic ca se simte la un mers mai sportiv atat la turatie cat si la consum. :)

pai m-as multumi la aia cu 5 trepte, dar citind pe alte forumuri, astea pe carburatie ar consuma cam mult (10% in oras e destul pentru mine), si cred ca ma linistesc, si raman la Africana mea, ca pe asta o stiu si mai mult de 8% nu trece

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai m-as multumi la aia cu 5 trepte, dar citind pe alte forumuri, astea pe carburatie ar consuma cam mult (10% in oras e destul pentru mine), si cred ca ma linistesc, si raman la Africana mea, ca pe asta o stiu si mai mult de 8% nu trece

 

Hmmm.. eu tocmai alaltaieri (duminica, 28 Sept.) am facut un astfel de schimb.. am dat Africana mea si am luat un Varadero 1000... Eu am luat modelul din 2000, pe carburator... Pana acum pot spune ca afara din oras mi-a luat cam 7 la suta... in oras inca nu stiu cat consuma.. Avand in vedere ca Africana imi manca afara cam 6.5 la suta, nu pot sa ma plang prea rau.. :)

 

Bafta la schimb! :D

 

:) DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm.. eu tocmai alaltaieri (duminica, 28 Sept.) am facut un astfel de schimb.. am dat Africana mea si am luat un Varadero 1000... Eu am luat modelul din 2000, pe carburator... Pana acum pot spune ca afara din oras mi-a luat cam 7 la suta... in oras inca nu stiu cat consuma.. Avand in vedere ca Africana imi manca afara cam 6.5 la suta, nu pot sa ma plang prea rau.. :)

 

dferenta e destul de mare , cred........ai putea sa ne spui mai multe? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am scos cu vadero minim 5.8

mers ok , fara sa trec de 120

 

in rest,ca idee, un drnm spre bran cu varfuri de 160 ( pe unde s a putut ) ( nu pe dn1, pe campulung ) cam 6.2.

 

afara incarcat full , nu trece de 6.8 decat daca l conduci sport

si atunci maxim un 7..7.3

 

model 2004, injectie + abs.tobe stoc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre elasticitate ce puteti spune , e nevoie sa mesteci mult in cutie au ba?

 

parere mea..la 1000 cmc ...nu prea ai nevoe sa mesteci

asta daca nu vrei sa conduci ca pe supersport

eu si incarcat uitam sa mai schimb

:)

 

 

parere mea..la 1000 cmc ...nu prea ai nevoe sa mesteci

asta daca nu vrei sa conduci ca pe supersport

eu si incarcat uitam sa mai schimb

:)

 

news : 5.3 % :D Vmax 120 km / h. fara pasager si bagaje :D)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salutare

 

incerc si eu sa fac o trecere cam dubioasa asa de la o serie de 600f-uri spre varadero.

am mers cu ktm 990 si mi-a placut tare de tot dar cum sunt fan honda si nu as fi dat oricum atatai bani, am zis ca varadero ar putea fi singura varianta. am mai incercat chestii mai micutze, dar nu ma pot impaca de nici o culoare cu ele din cauza lipsei de putere.. na.. de las >100 de cai la 50.. intelegeti.

din pacate nu am reusit inca sa ma dau cu un varadero.. l-am calarit pe ala de la honda stiu in esenta treaba cu centrul de greutate inalt si altele dar as fi vrut si eu pe diagonala asa sa imi spuneti cam la ce sa ma astept. in calitate de posesori, ca marketing.. na ala il gasesti pe toate drumurile

poate isi face cineva timp si pt mine 5 minte.

 

Multam

 

 

Hmmm.. eu tocmai alaltaieri (duminica, 28 Sept.) am facut un astfel de schimb.. am dat Africana mea si am luat un Varadero 1000... Eu am luat modelul din 2000, pe carburator... Pana acum pot spune ca afara din oras mi-a luat cam 7 la suta... in oras inca nu stiu cat consuma.. Avand in vedere ca Africana imi manca afara cam 6.5 la suta, nu pot sa ma plang prea rau.. :(

 

Bafta la schimb! :(

 

:disappointed: DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

incerc si eu sa fac o trecere cam dubioasa asa de la o serie de 600f-uri spre varadero.

am mers cu ktm 990 si mi-a placut tare de tot dar cum sunt fan honda si nu as fi dat oricum atatai bani, am zis ca varadero ar putea fi singura varianta. am mai incercat chestii mai micutze, dar nu ma pot impaca de nici o culoare cu ele din cauza lipsei de putere.. na.. de las >100 de cai la 50.. intelegeti.

din pacate nu am reusit inca sa ma dau cu un varadero.. l-am calarit pe ala de la honda stiu in esenta treaba cu centrul de greutate inalt si altele dar as fi vrut si eu pe diagonala asa sa imi spuneti cam la ce sa ma astept. in calitate de posesori, ca marketing.. na ala il gasesti pe toate drumurile

poate isi face cineva timp si pt mine 5 minte.

 

Multam

Hai pana la Rasnov si poti face un drive test!!! :disappointed: poti sa te dai cu ea si pe drum forestier si pe asfalt virajat!!! :( am de toate aici in zona! :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam mult...e foarte dragutz din partea ta.. in general nu ma prea bag io la d-astea ca na... o dau pe jos si sunt bun de plata...

nu s-a intamplat asa ceva de cand am carnet..dar poti sa stii ? :-s

dar daca se rezolva cu timpul..si ne permite vremea..am sa profit de bunatatea ta.

 

merci si asfalt uscat...

 

:(

 

Hai pana la Rasnov si poti face un drive test!!! :disappointed: poti sa te dai cu ea si pe drum forestier si pe asfalt virajat!!! :( am de toate aici in zona! :(

 

 

bai oameni buni.. salutare

 

 

incep prin a-mi pune tarana in cap.. din mai multe motive. am facut prostia sa iau un varadero care e ciufulit destul de serios. ma asteptam eu la probleme..dar nu la cate am gasit...

asa ca pt inceput, am rugamintea sa cascati ochii de zece mii de ori daca va vine vreo idee sa cumparati de la

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...000-143207.html

 

http://WWW.eugenbike.uv.ro

 

 

am zis initial ca e daor neavizat dar pana la coada consider ca e tepar.. moto a fost lovit in fatza..si peticit destul de vizibil pt a fi vandut

e vina mea ca nu m-am dus personal sa vad despre ce e vorba, si am rugat pe cineva cunoscut de multa vreme sa imi confirme ca e ok...

 

problemele ar fi : releu de incarcare dus... carena interioara stanga lipsa (asta e singura pe care o stiam din start), bordul are clemele de fixare distruse... intr-o parte e fixat cu sarma :D

 

si as mai putea continua cu niste mici detalii... dar nu am nici un chef...

 

am si eu o rugaminte. daca are cineva un SD01 din 2000 si are cum sa fac o poza a instalatiei electrice..asa cum intra ea sub bord... asta e cam zapacita de cap si vreau sa vad daca o pot pune la loc...

 

multumesc mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
salut! da-mi un pm sau o adresa de email si iti trimit eu tot ce vrei despre varadero sd01! Numai bine!

adresa mea de mail este: bdan_cata@yahoo.com

orice informatie este binevenita.

apropo, primele modele de Varadero au fost facute in Japonia, sau nu s-a construit niciodata acolo?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo, primele modele de Varadero au fost facute in Japonia, sau nu s-a construit niciodata acolo?

 

Din cate stiu eu motocicletele cu seriile care incep cu SD01 sunt construite in Japonia si sunt primele modele (pana in 2003). Incepand de la seriile SD02 si SD03 locul de fabricatie este in Montesa, Spania. Cam astea ar fi informatiile ce se vehiculeaza pe net. Spun asta, deoarece cunosc personal pe cineva cu un varadero din '99 (care ar trebui sa fi fost fabricat in Japonia) dar care are seria cu SD02.

 

Numai bine,

Dan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt. cei care au nevoie:

 

Honda XL1000V - Manual de Service

 

Honda XL1000V - Manual Utilizare

 

Honda XL1000V - Schema Electrica

 

Documentele sunt pt. modelele pe carburator.

 

Numai Bine,

Dan.

Editat de dasdas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...