Sari la conținut

Ural Sau Nipru


lil debul
 Share

Postări Recomandate

Daca vrei musai consum mai mic, poti sa umbli la reglaje nitel, dar nu te sfatuiesc, pentru ca daca are amestecul prea sarac se incinge motorul ca la balamuc (mai ales la mersul prin oras). De aici toate aberatiile cu radiatoare de ulei si alte "inventii" romanesti ca sa dregi un lucru la care nu trebuia sa umbli de la inceput.

Cu reglajele bine facute nu se supraincalzeste motorul nici in oras, iar consumul este in jur de 6%.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste
Daca vrei musai consum mai mic, poti sa umbli la reglaje nitel, dar nu te sfatuiesc, pentru ca daca are amestecul prea sarac se incinge motorul ca la balamuc (mai ales la mersul prin oras). De aici toate aberatiile cu radiatoare de ulei si alte "inventii" romanesti ca sa dregi un lucru la care nu trebuia sa umbli de la inceput.

Cu reglajele bine facute nu se supraincalzeste motorul nici in oras, iar consumul este in jur de 6%.

239848[/snapback]

 

 

:) Cam asa e ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

"Singura asemanare dintre Ural si Nipru este capacitatea cilindrica" scris de cristi-mic

 

Nipru= 650cmc

Ural=750cmc

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Singura asemanare dintre Ural si Nipru este capacitatea cilindrica" scris de cristi-mic

 

Nipru= 650cmc

Ural=750cmc

239894[/snapback]

Si eu stiam ca Uralele mai vechi au 650.De fapt cineva spunea ,si mai inainte ceva de genul "cele pana-n 2002-650 si dupa 750.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste
Si eu stiam ca Uralele mai vechi au 650.De fapt cineva spunea ,si mai inainte ceva de genul "cele pana-n 2002-650 si dupa 750.

239908[/snapback]

 

poate ca e asa cum zici tu... insa pentru edificare incearca www.ural.com /company/ History

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poate ca e asa cum zici tu... insa pentru edificare incearca www.ural.com /company/ History

239918[/snapback]

 

Nu mai stau sa mai studiez acuma treaba asta.Baietzii cu Urale,rugaminte: ce capacitate cilindrica aveti in taloane?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

da mai, aveati drepatate! :) s-au fabricat si modele de 650 pana prin 2002 cand fabrica a trecut din nou la fabricarea motoarelor de 750.Eu am vazut doar modele de 750 cmc (http://digilander.libero.it/cuoccimix/ENGLISH-automotorusse9-Moto(Ural).htm)

Editat de moto_comuniste
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut Nipru, am stiut cum si de unde sa-i iau piese, reglaje facute ca lumea, bine intretinuta - am avut putine lucruri de reprosat!

Insa te sfatuiesc si eu sa iti iei Ural mai ales fiindca exista reprezentanta cu piese ORIGINALE si asta conteaza FOARTE mult!

Despre consum, uralul consuma cu atas 6 la 100 la drum lung si 7 - 8 in oras, solo cam 4 - 5 la drum lung si maxim 7 - 8 in oras (asta daca e reglat bine si are carburi K-68).

Deci: URAL!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumulasta de 7-8 l de zeama de rezervor ma pune pe ginduri rau de tot pt. ca merg mult pina la munca si daca mai sare benzina in sus in halul asta( si va sari ) nu stiu ce o sa fac. Cred ca trebuie sa-mi analizez mai corect gradul de chitrosenie si sa vad ce masuri se pot lua. Singura problema este ca-mi plac clasicele cu atas si uralul a ramas singura optiune la categoria asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai, fiind un motor in 4T, ai putea sa-i adaptezi o instalatie de gaz, daca nivelul de "chitrosenie" se ridica destul de sus..... :drink: :lol:

rezervor rotund de 48 de l in atas, pulmonul tot acolo (incalzit cu ulei din motor, circuit suplimentar=racire mai buna), furtune, etc :eek: :P

 

hai ca glumeam

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...