Sari la conținut

Completare/inlocuire Electrolit Baterie


daseth
 Share

Postări Recomandate

mi-a cazut motocicleta si s-a scurs electrolit din baterie. era 2 degete sub nivelul normal. am completat cu apa distilata si am pus la incarcat pe smart charger dar in peste 24 de ore nu a ajuns la incarcare maxima.

 

exista vreun loc unde sa imi goleasca electrolitul vechi si sa puna unul nou de concentratie optima? ii da aceasta operatiune mai multe sanse de supravietuire bateriei? mentionez ca bateria e din 2006 ingrijita ca la carte cu electrolit tinut la nivel optim, incarcata la smart charger peste iarna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-a cazut motocicleta si s-a scurs electrolit din baterie. era 2 degete sub nivelul normal. am completat cu apa distilata si am pus la incarcat pe smart charger dar in peste 24 de ore nu a ajuns la incarcare maxima.

 

exista vreun loc unde sa imi goleasca electrolitul vechi si sa puna unul nou de concentratie optima? ii da aceasta operatiune mai multe sanse de supravietuire bateriei? mentionez ca bateria e din 2006 ingrijita ca la carte cu electrolit tinut la nivel optim, incarcata la smart charger peste iarna.

de obicei, cu apa distilata se completeaza....totusi, gasesti in comert electrolit cu densitatea de 1,28, dar, recomand sa-l diluezi putin, sa-l aduci undeva la un 1,24, deoarece, in placi mai ai resturi acide (ma rog, imi cer scuze de exprimare, daca e gresita, nu sunt chimist de meserie)

pentru a-l dilua, il poti pune intr-un vas curat si apoi sa adaugi apa, putin cate putin, masurand mereu densitatea obtinuta cu un densimetru special pentru electrolitul de baterie.

desigur, toate astea daca bateria e cu plumb si foloseste ca electrolit solutie de H2SO4.....daca nu......cam aceeasi metoda dar pentru alta solutie de electrolit....(ceva pe baza de soda caustica parca era, dar nu sunt asa de sigur :grinbandit: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 10 months later...

ca sa nu mai dechid un topic nou...

 

unde anume gasesc electrolit "in comert". si ma refer in cazul meu particular la bucuresti. ca am cautat ieri de mi-or sarit capacele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca bateria a suferit un soc puternic fizic sau emotional risti sa ramana traumatizata, adica sa se puna in scurt electrozii si nu se mai incarca deloc-deloc. ai pus-o inapoi pe motor sa vezi cum se comporta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine e vb de o baterie noua...

 

on topic: gasit electrolit intrun final in targ la vitan, primele gherete cum intri pe poarta masinilor. 35 RON / litru. scump. si greu de gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca bateria a suferit un soc puternic fizic sau emotional risti sa ramana traumatizata, adica sa se puna in scurt electrozii si nu se mai incarca deloc-deloc. ai pus-o inapoi pe motor sa vezi cum se comporta?

 

deci tre' sa o duci la un psihoterapeut sau macar la un psiholog, caci trauma nu trece de la sine. da in depresii si-ti moare la drum lung. Freud zicea ca cica s-ar trage din copilarie

 

 

***

 

Cat despre electrolit, eu am cautat prin Brasov de-am innebunit mai rau decat bateria lu "motoreta". Toti ziceau ca de cand cu UE, nu le mai permite sa tina substante corozive si periculoase. O solutie sunt service-urile, da' te costa 50 de lei o incarcare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Toti ziceau ca de cand cu UE, nu le mai permite sa tina substante corozive si periculoase

 

muci haiduci. le e astora tarsha sa nu respire vapori si sa le zapaceasca haine si alte alea.

 

in alta ordine de idei, o problema spinoasa e turnarea electrolitului in baterie, finca orificiile alea sunt sub 1 cm in diametru. solutia pe care am folosit-o io a fost sa utilizez capacul de la un borcanas d-ala de plastic de mustar / checup / (miere in cazul meu). mere brici. nu cred sa fi irosit mai mult de cateva picaturi de electrolit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...