Sari la conținut

Bord Dr-z 400 Sm


Macintosh
 Share

Postări Recomandate

salut, acum ceva timp am reusit sa fac un flik-flak cu mobra, aceasta aterizand direct in bord. Ca urmare carcasa display-ului este sparta toata, zgariata, ma rog arata aiurea si la cea mai mica groapa se aude nasol. LCD-ul functioneaza fara probleme, toate datele sunt corecte, parca ar fi nou, dar vreau totusi sa-l fac intr-un final. Acum, un bord original este destul de costisitor, asa ca mi-a trecut prin cap sa pun un bord de DR 350 mai vechi. Se poate asa ceva? Va functiona bine vitezometrul? Voi mai avea kilometraj ? Merg destul de mult prin oras si nu as vrea sa-mi iau radare aiurea, iar kilometrajul este necesar la un drum mai lung, sa pot sa-mi fac si eu un calcul cam cat gaz mai am.

 

Pot pune si alt bord? Exista variante?

 

Multumesc :grinbandit:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, acum ceva timp am reusit sa fac un flik-flak cu mobra, aceasta aterizand direct in bord. Ca urmare carcasa display-ului este sparta toata, zgariata, ma rog arata aiurea si la cea mai mica groapa se aude nasol. LCD-ul functioneaza fara probleme, toate datele sunt corecte, parca ar fi nou, dar vreau totusi sa-l fac intr-un final. Acum, un bord original este destul de costisitor, asa ca mi-a trecut prin cap sa pun un bord de DR 350 mai vechi. Se poate asa ceva? Va functiona bine vitezometrul? Voi mai avea kilometraj ? Merg destul de mult prin oras si nu as vrea sa-mi iau radare aiurea, iar kilometrajul este necesar la un drum mai lung, sa pot sa-mi fac si eu un calcul cam cat gaz mai am.

 

Pot pune si alt bord? Exista variante?

 

Multumesc :goodposting:

 

 

O varianta ar fi inlocuirea display-ului original cu unul after-market. Eu am montat Trailtech Vapor pe XR-ul meu si sunt foarte multumit. Kit-ul contine toti senzorii pentru viteza, RPM si temperatura si se monteaza foarte usor.

 

Cam asa arata:

 

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O varianta ar fi inlocuirea display-ului original cu unul after-market. Eu am montat Trailtech Vapor pe XR-ul meu si sunt foarte multumit. Kit-ul contine toti senzorii pentru viteza, RPM si temperatura si se monteaza foarte usor.

 

Cam asa arata:

 

 

Bafta!

 

display-ul original nu are turometru, deci inclin sa cred ca nu are nici senzor de asa ceva.... gresesc ?

 

si, cum a intrebat si Supapa: cam cat costa ? :goodposting:

 

multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

display-ul original nu are turometru, deci inclin sa cred ca nu are nici senzor de asa ceva.... gresesc ?

 

si, cum a intrebat si Supapa: cam cat costa ? :goodposting:

 

multam.

 

Pai daca iei kit-ul de la trailtech, primesti toti senzorii. Senzorul pentru turometru este de fapt un fir pe care il infasori pe fisa bujiei. Eu l-am comandat din Anglia, de aici, si mi-am mai cumparat si o chestie de-asta cu beculete de semnale, far, faza lunga, martor neutru pt cutie de viteze. etc si in total, incluzand si transport, n-a depasit 115 lire. Dar sunt sigur mi-am luat o mica teapa si ca se poate aduce din SUA mult mai ieftin. Incearca sa le scrii un mail pentru a afla daca trimit in Romania si cat costa transportul. Cred ca si pe ebay se poate comanda.

 

Bafta!

Editat de Ratonyx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca iei kit-ul de la trailtech, primesti toti senzorii. Senzorul pentru turometru este de fapt un fir pe care il infasori pe fisa bujiei. Eu l-am comandat din Anglia, de aici, si mi-am mai cumparat si o chestie de-asta cu beculete de semnale, far, faza lunga, martor neutru pt cutie de viteze. etc si in total, incluzand si transport, n-a depasit 115 lire. Dar sunt sigur mi-am luat o mica teapa si ca se poate aduce din SUA mult mai ieftin. Incearca sa le scrii un mail pentru a afla daca trimit in Romania si cat costa transportul. Cred ca si pe ebay se poate comanda.

 

Bafta!

 

le-am dat baietilor un mail, cerand o cotatie de pret si un termen de livrare, in cazul unei comenzi ferme, achitate.

 

am cautat si eu la ei pe site si intr-adevar, au toti senzorii posibili. tare sunt curios daca-mi va functiona bine turometrul, adica daca va fi "accurate".

 

multumesc mult de ajutor, prompt si eficient :goodposting:

Editat de Macintosh
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

le-am dat baietilor un mail, cerand o cotatie de pret si un termen de livrare, in cazul unei comenzi ferme, achitate.

 

am cautat si eu la ei pe site si intr-adevar, au toti senzorii posibili. tare sunt curios daca-mi va functiona bine turometrul, adica daca va fi "accurate".

 

multumesc mult de ajutor, prompt si eficient :goodposting:

 

Parca il vindeai ?? DR ul :agree: spor la reparat si surubarit

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, acum ceva timp am reusit sa fac un flik-flak cu mobra, aceasta aterizand direct in bord. Ca urmare carcasa display-ului este sparta toata, zgariata, ma rog arata aiurea si la cea mai mica groapa se aude nasol. LCD-ul functioneaza fara probleme, toate datele sunt corecte, parca ar fi nou, dar vreau totusi sa-l fac intr-un final. Acum, un bord original este destul de costisitor, asa ca mi-a trecut prin cap sa pun un bord de DR 350 mai vechi. Se poate asa ceva? Va functiona bine vitezometrul? Voi mai avea kilometraj ? Merg destul de mult prin oras si nu as vrea sa-mi iau radare aiurea, iar kilometrajul este necesar la un drum mai lung, sa pot sa-mi fac si eu un calcul cam cat gaz mai am.

 

Pot pune si alt bord? Exista variante?

 

Multumesc :goodposting:

 

Poti sa pui o poza sa vedem care e defapt problema? Din cate am inteles eu poti sa ii faci o mica improvizatie sa il repari. Nu inteleg in schimb care-i faza cu "la cea mai mica groapa se aude nasol".

Categoric nu merita sa dai atatia bani (150 - 200 Euri) pe un bord nou. Mie nu imi place deloc cum se vede Trailtechu, si Ratonyxu' a omis sa iti spuna cat s-a chinuit pana a legat toate firele.

 

Bord de 350 vechi nu merge categoric, si nici alte modele nu prea au sanse sa se potriveasca. Poti sa incerci la cineva care dezmembreaza DRZ, sau pe ebay: de, it, com.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poti sa pui o poza sa vedem care e defapt problema? Din cate am inteles eu poti sa ii faci o mica improvizatie sa il repari. Nu inteleg in schimb care-i faza cu "la cea mai mica groapa se aude nasol".

Categoric nu merita sa dai atatia bani (150 - 200 Euri) pe un bord nou. Mie nu imi place deloc cum se vede Trailtechu, si Ratonyxu' a omis sa iti spuna cat s-a chinuit pana a legat toate firele.

 

Bord de 350 vechi nu merge categoric, si nici alte modele nu prea au sanse sa se potriveasca. Poti sa incerci la cineva care dezmembreaza DRZ, sau pe ebay: de, it, com.

 

o sa-i fac zilele astea o poza ca sa-ti dai seama. zgomotul se aude pentru ca sunt rupte toate prinderile si joaca plasticele alea pe acolo, asa ca la orice groapa se aude ca o chinezarie :goodposting:

 

Parca il vindeai ?? DR ul :agree: spor la reparat si surubarit

 

pai inca il vand, dar cat mai merg cu el vreau sa-l fac si, oricum, o sa se bucure si clientul daca are un bord intreg :kiss:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ratonyxu' a omis sa iti spuna cat s-a chinuit pana a legat toate firele.

 

Big problem la mine a fost ca la xr instalatia electrica nu exista - nu avea bloc de lumini, semnalizatoare, claxon. Aveam doar un intrerupator on/off pt far.

Chinuiala a fost aci cu legatul firelor (asta pt ca sunt paralel cu electrica :goodposting: ). Dupa ce am reusit sa fac improvizatia pt instalatie, Vaporu l-am montat in 1h.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare, azi am dat in niste noroaie, am scapat motoru si al dracu s-a infipt intr-un copac exact cu bordul..., deci am aceasi problema ca si tine, bordu e varza.... doar ca eu am un dr 350s din 93.... Daca cumva te gandesti sa vinzi bordul de dr ce il ai tu, da te rog un semn... Al meu e distrus, nici becuri,nici turometru, vitezometru se invarte ca ceasu.... aaaa si e rupt si suportul....

 

Mersi si astept un mesaj;

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, azi am dat in niste noroaie, am scapat motoru si al dracu s-a infipt intr-un copac exact cu bordul..., deci am aceasi problema ca si tine, bordu e varza.... doar ca eu am un dr 350s din 93.... Daca cumva te gandesti sa vinzi bordul de dr ce il ai tu, da te rog un semn... Al meu e distrus, nici becuri,nici turometru, vitezometru se invarte ca ceasu.... aaaa si e rupt si suportul....

 

Mersi si astept un mesaj;

 

 

eu am unul spart :| dar, care invelit intr`un plastic se poate utiliza mai departe

e un bord de pe ktm lc4 640 prestige 2005

daca il poti folosii, ne intelegem cumva, eu am comandat altu..

e doar bordul din plastic, fara suportul negru

plasticul de deasupra s`a crapat si nici macar nu mai exista..

in rest functioneaza OK

 

bafta si asfalt uscat :rolleyes:

post-42998-1226185464_thumb.jpg

Editat de AR 88 ROL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am unul spart :| dar, care invelit intr`un plastic se poate utiliza mai departe

e un bord de pe ktm lc4 640 prestige 2005

daca il poti folosii, ne intelegem cumva, eu am comandat altu..

e doar bordul din plastic, fara suportul negru

plasticul de deasupra s`a crapat si nici macar nu mai exista..

in rest functioneaza OK

 

bafta si asfalt uscat :rolleyes:

 

Nu cred ca se potriveste, dar o sa ma interesez si o sa-ti dau un PM!

Numa bine si mersi de oferta.

 

o poza cu bordul inainte :lool: ...si una dupa :nono:

 

post-42260-1226187311_thumb.jpg post-42260-1226187311_thumb.jpg

post-42260-1226187328_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, azi am dat in niste noroaie, am scapat motoru si al dracu s-a infipt intr-un copac exact cu bordul..., deci am aceasi problema ca si tine, bordu e varza.... doar ca eu am un dr 350s din 93.... Daca cumva te gandesti sa vinzi bordul de dr ce il ai tu, da te rog un semn... Al meu e distrus, nici becuri,nici turometru, vitezometru se invarte ca ceasu.... aaaa si e rupt si suportul....

 

Mersi si astept un mesaj;

 

Bordul de DRZ e electronic, nu analogic ca pe DR, deci nu se potriveste. In orice caz, Macintoshu si-a luat Shiver si a uitat de noi.

Eu zic sa cauti pe la dezmembrari sau pe siteuri gen ebay.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bordul de DRZ e electronic, nu analogic ca pe DR, deci nu se potriveste. In orice caz, Macintoshu si-a luat Shiver si a uitat de noi.

Eu zic sa cauti pe la dezmembrari sau pe siteuri gen ebay.

 

 

pai stiu, tocmai deaia intrebam daca macintosh nu vinde bordul vechi de dr, avand in vedere ca nu i se potriveste pe dr-z.

Am dat si pe dezmembrari si astept un raspuns si de acolo... multam si numa bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca se potriveste, dar o sa ma interesez si o sa-ti dau un PM!

Numa bine si mersi de oferta.

 

o poza cu bordul inainte :lool: ...si una dupa :nono:

 

post-42260-1226187311_thumb.jpg post-42260-1226187311_thumb.jpg

 

 

nu cred ca se potriveste findca e electronic si e exact ca in poza de mai sus(portocaliu)

scriemi daca vrei si iti voi pune o poza cu el, "bolnav" ;)

 

bafta si asfalt uscat.. :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Poti sa pui o poza sa vedem care e defapt problema? Din cate am inteles eu poti sa ii faci o mica improvizatie sa il repari. Nu inteleg in schimb care-i faza cu "la cea mai mica groapa se aude nasol".

Categoric nu merita sa dai atatia bani (150 - 200 Euri) pe un bord nou. Mie nu imi place deloc cum se vede Trailtechu, si Ratonyxu' a omis sa iti spuna cat s-a chinuit pana a legat toate firele.

 

Bord de 350 vechi nu merge categoric, si nici alte modele nu prea au sanse sa se potriveasca. Poti sa incerci la cineva care dezmembreaza DRZ, sau pe ebay: de, it, com.

motoreta acum e la mine...si sa sti ca se potriveste bordul de pe 350 :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 1 month later...
si-a mai luat cineva vapor?

era un baiat care zicea ca le-a trimis un mail, a mai trimis?

ce zic?

 

Si eu vreau sa imi iau; pare interesant si util.

Ceva noutati?

Editat de arrakis2oo6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...