Sari la conținut

Fototur Muntii Macin - Delta (sau Pe Langa)


Barbarossa
 Share

Postări Recomandate

Bun venit la primul MOTO-FOTO-TUR!

 

Ca sa nu ne lasam mai prejos decat cmarazi de-ai nostri care organizeaza FOTOTure m-am gandit ca am putea face asta si pe motoare.

 

Obiectiv Macin - Delta

In wkd 10 - 12 oct. (vremea va fi buna)

Traseu - asteptam propuneri sau recomandari de la cei care au fost.

Participare libera char daca sunteti sau nu fotografi (macar sa ne intelegeti pe noi fotografii cand ne oprim sa facem poze :rock: )

Mancare si cazare - propuneri... in orice caz la o pensiune caci e frig la cort.

 

Ca idee de referinta ar fi interesant traseul de la Enisala Moto Adventure

http://www.enisalamotoadventure.ro/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as baga, numai sa imi treaca raceala asta.

Mentionez ca sunt relativ incepator am aprox 1500 km mersi-fara incidente.

Editat de Thundercojones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu m-as baga, numai sa imi treaca raceala asta.

Mentionez ca sunt relativ incepator am aprox 1500 km mersi-fara incidente.

 

 

 

Cre ca ma bag si io.................da mai vb ca ma incearca o oaresce raceala

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

miercuri pe la 6 ne vedem la arc, eu o sa fiu pe alee parcat.

cine are harti sa le aduca

 

mai astept pareri sfaturi...

pana acum bratul Chilia am inteles ca are un drum pe langa el, suna interesant... pareri?

 

am facut rost de o harta a deltei mare dar e veche, de vreo 20 da ani.

in pricipiu tot acolo e delta asa ca o sa o aduc maine la arc

 

DE STUDIAT: http://www.delta-dunarii.info

 

Se concretizeaza traseul:

Plecare de vineri (caci e pacat de peisaj, ajungem seara, sa avem sambata acolo sa ne bucuram)

Intoarcere duminica (tinem cont ca zilele sunt scurte, lumina de la 7 30 la 7 seara)

Vineri Bucuresti - Tulcea - Bratul Chilia - Cazare pe brat (Chilia Veche)

Sambata Plimbare in delta

Duminica Intoarcere acasa

 

post-12757-1223412046_thumb.jpgpost-12757-1223412132_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

So, daca v-ati hotarat la bratul CHILIA mergeti in Tulcea, apoi traversati cu bacul (de masini) trebuie sa treceti prin tot orasul e in partea cealalta, apoi, dupa traversare o luati pe singurul drum care se face si mergeti inainte cam 40 de km spre localitatea Pardina. Este drum de piatra dar are pe langa el drum de pamant mult mai bun. Din Pardina intrebati pe cineva sa va indrume spre Tatanir (e un drumeag un pic ascuns, se face undeva la dreapta dar va puteti pacali ca e o imbarligatura). Nu va faceti probleme e destula lume pe acolo aveti pe cine intreba si oamenii sunt amabili si sunt obisnuiti cu turistii. E plin si de gipane ale Politiei de Frontiera si ei va indruma la fel de bine sunt baieti de treaba. Din Pardina la Tatanir aveti vreo 6-7 km pe drum de pamant foarte misto de enduro, fara sleauri de caruta doar cu hopuri. La Tatanir (care nu mai e sat ca a fost parasit) aveti 2 pensiuni una langa alta...sunt pensiuni cu casute de lemn acoperite de stuf. Eu am stat la prima cum vii. Administrator e o fata (Andreea) care nu prea sta pe acolo dar se ocupa tatal ei (Nea Gheorghe). O sa va simtiti minunat. De acolo puteti face n-shpe trasee pe drumuri de pamant spre Bratul Tataru, spre niste lacuri, aveti ce face. Daca pescuiti luati-va o undita doua ca e distractiv. Deasemenea la pensiune au oamenii 4 barci cu motor cu care va plimba pe canale super luxuriante, puteti merge chiar pana in Sf Gheorghe (drum de vreo 2 ore dus). Singurul lucru care nu mi-a placut dar l-am inteles este oleaca de pacaleala la mancare. Din cauza ca se aprovizioneaza greu, au un meniu destul de sarac (dar au peste la greu ca asta e important in delta) si tanti de la bucatarie cam umfa putin notele de plata...asta e pentru 2 zile nu muriti dar nici nu aveti alternativa...bere si vin noroc ca am adus de acasa...mai au si ei cateodata dar noi am prins cand nu aveau. Deci, in afara de sincopele cu mancarea restul e de nota 10 si cazarea si locurile si trasee cate vrei, merita.

Benzina nu aveti decat la Tulcea asa ca aprovizionati-va cumva.

Orientati-va bine sa nu va prinda ploile pe acolo ca e cam naspa cu pamantul ala, nu am prins ploaie dar cred ca se face lut.

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am mai gasit o harta cu drumuri: post-12757-1223448361_thumb.jpg

 

Multumesc pt infrumare, deci... Chilia sa fie!

 

rectific: informare ;)

va rog cine are posibilitatea sa printeze harta de mai sus pe un a3 si sa o aduca la arc.

 

Iata si vremea: http://www.accuweather.com/world-forecast....EA&metric=1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

desi stau la o aruncatura de bat nu am fost niciodata in delta...stabiliti traseul si dak e vreme buna merg si eu cu voi...dak nu e deranj... ;)

doar ca eu nu prea ma pricep la foto...dar poate mai prind de la voi... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am pus un link in postul meu de azi dimineata, dar daca nu are preturile vi le spun.

Camera de 2 paturi e 150 ron. Sunt cabane cu 2 camere.

Exista si cabanute cu living + 2 camere la etaj (6 persoane) la 500 ron.

Cred ca va lasa sa dormiti mai multi intr-o cabanuta de 6 locuri, eventual in saci de dormit. Nu e frig deloc, si oricum au aer conditionat si il dai pe incalzire.

Barca de inchiriat e 35 de euro/ora. Dar sunt draguti, noi am fost vreo 5 ore si am platit 2. Oricum nu te dai 5 ore cu barca, mai stai, mai dai cu batul in balta, faci poze la egrete, rate salbatice si ce mai prinzi, e foarte misto delta in perioada asta ca sunt copaci de toate culorile.

Barca e incapatoare de 6 persoane si au vreo 3 sau patru, moderne si bune.

Cu masa v-am spus au preturi cam de Bucuresti: ciorba e 9 ron, pestele e 18 ron/persoana, cafeaua 4,5. Dar toate sunt pe saturate sa mananci cam de 2 ori (tote ti le aduce la platou) asa ca nu va faceti griji ca suferiti de foame. Nu prea au ei meniuri si chestii de astea, iti dau 2-3 feluri de mancare, in special bazate pe peste si asta e.

 

Bafta, sa puneti poze misto ca sunteti de meserie. Eu am facut cateva dar mi-e lene sa le micsorez sa le pun pe site

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun,

Am fo la arc si treburile s-au concretizat astfel.

 

Vineri plecarea pe la un 10 spre A2 - Slobozia - Tulcea aici intrebam cum e drumul ala spre Chilia Veche caci nimeni nu a fost in stare sa ne zica precis daca sunt noroaie sau nu. Daca e noroi eu am gume de srada si nu ma bag. Sunt cam 100 km si mai bin pe drumul ala ceea ce inseamna lejer 3 ore. Spre seara ajungem la pensiunea recomandata de Plescoi Rulz sau gasim alceva tot prin zona. Ideal ar fi sa ajungem la Chilia Veche

 

Sambata zi de voie, poze, pescuit, plimbari daca se poate ajunge la Grindul Letea e fain mergem acolo.

 

Duminica de dim plecam inapoi si in masura timpului facem Dobrogea Veche (ex. Enisala) coboram pana aproape de Ovidiu de une cotim pre Nazarcea - A2 si Buc. sa ajungem pe la 6 sa intram pe A2 ar fi superb.

 

Planul B - daca e noroi sau nu se poate mere in conditii onorabile pe bratul Chilia ne limitam sa facem trasee faine in Dobragea veche.

 

Ce trebuie sa faceti voi vis a vis de trasee:

calcule la benzina avand in vedere ca sunt 300 km de off fara banzina

informari turistice la ce e de vazut in zona, atat pe bratul Chilia, Grindul Letea cat si Dobrogea veche (scoateti si voi de pe net obiectivele)

o lista cu pensiuni in localitatile de pe bratul Chilia (sunt 2 nopti) sa aveti si nr de tel de la ele.

 

Vis a vis de bagaje:

de preferabil un sucsac sau o geanta pusa pe porbagaj si pe shaua din spate cu

5 l de benzina

2,5 l apa

ciorapi, maieu chiloti, etc. un trening pt stat pe acolo si ustensile de spalat toate in pungi

medicamente in special de stomac si gripa

scule pt mobra, ce stiti ca ar tre sa aveti la voi fara sa aduceti 100 de lucruri

 

Bani: 3 zile, 2 nopti si 900 km, deci mancare 200, cazare 150, benzin 150 lei rezerva 100 lei deci pe la 600 foarte acoperitor (initial ma gandisem la 400 lei ;) ) Alfel va recomand sa va tineti f bine banii si actele.

 

Plecare: Vineri la 10:00 la benzinaria MOL de la iesirea spre A2

Regruparile se fixeaza de comun acord, viteza de croaziera pe A2 100 - 130 iar in rest grupati 100, localitati 70-90

 

Cine vine:

Adi aka Barbarossa BMW 1200gs 0722 551 901

Dani Yamaha XT tel?

Silviu BMW F650 tel?

Bogdan(imi cer scuze daca am incurcat numele) Yamaha XT tel?

Cristi Yamaha TT tel?

Rares BMW F 650 tel?

Daca mai sunteti va rog sa va anuntati!

Va rog sa va completati nr de tel ca sale avem cu totii, eventual face Bogdan o faoaie cu toate, deci daca nu vreti sa fie publice aici dati-mi-le PM chiar daca aveti impresia ca eu le stiu pe ale voastre...

 

Cam asta ar fi, astept pareri.

 

 

 

 

Bun,

Am fo la arc si treburile s-au concretizat astfel.

 

Vineri plecarea pe la un 10 spre A2 - Slobozia - Tulcea aici intrebam cum e drumul ala spre Chilia Veche caci nimeni nu a fost in stare sa ne zica precis daca sunt noroaie sau nu. Daca e noroi eu am gume de srada si nu ma bag. Sunt cam 100 km si mai bin pe drumul ala ceea ce inseamna lejer 3 ore. Spre seara ajungem la pensiunea recomandata de Plescoi Rulz sau gasim alceva tot prin zona. Ideal ar fi sa ajungem la Chilia Veche

 

Sambata zi de voie, poze, pescuit, plimbari daca se poate ajunge la Grindul Letea e fain mergem acolo.

 

Duminica de dim plecam inapoi si in masura timpului facem Dobrogea Veche (ex. Enisala) coboram pana aproape de Ovidiu de une cotim pre Nazarcea - A2 si Buc. sa ajungem pe la 6 sa intram pe A2 ar fi superb.

 

Planul B - daca e noroi sau nu se poate mere in conditii onorabile pe bratul Chilia ne limitam sa facem trasee faine in Dobragea veche.

 

Ce trebuie sa faceti voi vis a vis de trasee:

calcule la benzina avand in vedere ca sunt 300 km de off fara banzina

informari turistice la ce e de vazut in zona, atat pe bratul Chilia, Grindul Letea cat si Dobrogea veche (scoateti si voi de pe net obiectivele)

o lista cu pensiuni in localitatile de pe bratul Chilia (sunt 2 nopti) sa aveti si nr de tel de la ele.

 

Vis a vis de bagaje:

de preferabil un sucsac sau o geanta pusa pe porbagaj si pe shaua din spate cu

5 l de benzina

2,5 l apa

ciorapi, maieu chiloti, etc. un trening pt stat pe acolo si ustensile de spalat toate in pungi

medicamente in special de stomac si gripa

scule pt mobra, ce stiti ca ar tre sa aveti la voi fara sa aduceti 100 de lucruri

 

Bani: 3 zile, 2 nopti si 900 km, deci mancare 200, cazare 150, benzin 150 lei rezerva 100 lei deci pe la 600 foarte acoperitor (initial ma gandisem la 400 lei ;) ) Alfel va recomand sa va tineti f bine banii si actele.

 

Plecare: Vineri la 10:00 la benzinaria MOL de la iesirea spre A2

Regruparile se fixeaza de comun acord, viteza de croaziera pe A2 100 - 130 iar in rest grupati 100, localitati 70-90

 

Cine vine:

Adi aka Barbarossa BMW 1200gs 0722 551 901

Dani Yamaha XT tel?

Silviu BMW F650 tel?

George Yamaha XT tel?

Cristi Yamaha TT tel?

Rares BMW F 650 tel?

Daca mai sunteti va rog sa va anuntati!

Va rog sa va completati nr de tel ca sale avem cu totii, eventual face George o foaie cu toate, deci daca nu vreti sa fie publice aici dati-mi-le PM chiar daca aveti impresia ca eu le stiu pe ale voastre...

 

Cam asta ar fi, astept pareri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O ultima indrumare ca devin plictisitor:

 

Omule, ti-am dat un link direct la pensiune unde ai 3 nr de telefon. De ce nu-i suni pe ei sa-i intrebi daca ploua acolo? Si poti sa-i suni chiar vineri dimineata ca sa mergi la sigur.

Si de la Tulcea la pensiune sunt vreo 47 de km nu 100 iar drumul e mai pretabil de moto decat de masina.

 

Va urez vacanta minunata, o sa va placa o sa vedeti!

 

A...era sa uit. Bacul de la Tulcea pleaca la ore impare (9, 11, 13...) vedeti cum faceti sa nu stati 2 ore pe mal

Editat de plescoi rulz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu devi plitisitor... nu strica sa avem informatii.

eu ma gandeam ca am putea ajunge la Chilia Veche vineri si sa gasim acolo pensiune, pensiunea recomandata de tine sa ramana de rezerva.

esista semnal la telefoane acolo? vodafone si orange?

 

iata ce am gasit referitor la accesul spre Dhilia Veche:

 

Posibilitati de a ajunge la Chilia Veche:

- cu vasul clasic de pasageri sau salupa rapida (plecarea la 13,30 de pe faleza).Acestea circula dupa un anumit program , va rog informati-va in prealabil.

- cu microbuzul(1 -2 curse pe zi)

- cu masina proprie (drum pietruit, practicabil in orice anotimp), distanta de 70 km se parcurge in aproximativ 2 ore.

 

foarte util de retinut ca bacul pleaca la ore impare asa ca o sa ajungem fie la 13 fie la 15 acolo, as inclina sa zic 15 avand in vedere ca in tulcea trebuie sa facem plinul sa tragem benzina in sticle etc.

lista cu telefoane e aproape gata, mai trebuie tel lui Cristi cu Yamaha TT

 

 

Inca o harta:

post-12757-1223537978_thumb.jpg

 

sa facut rezervarea aici: http://www.turismvirtual.ro/Pensiunea-Vital-83.html

 

preturi: 30 lei pe noapte de om, atentie fara incalzire asa ca un sac de dormit nu ar strica

 

care are sa-si ia uochi tochi din aia PMR, suntem pe canalu 3, eu sper sa nu uit sa le iau...

 

Am fost, a fost fain.

Adi, Alex, Dani, Silviu, George si Rares

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...