Sari la conținut

815


grumpy
 Share

Postări Recomandate

Conform ziarului Ring, in anul 2008, in Capitala, au avut loc 815 accidente in care au fost implicate mototciclete si motoscutere. "Bilantul negru numara 12 persoane decedate, 214 grav ranite si alte 696 ranite usor. Numai in primele zile ale lunii Octombrie s-au produs 15 astfel de accidente, soldate cu 2 morti". Probabil fara cele in care lumea cade la pace si nu mai cheama Politia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform ziarului Ring, in anul 2008, in Capitala, au avut loc 815 accidente in care au fost implicate mototciclete si motoscutere. "Bilantul negru numara 12 persoane decedate, 214 grav ranite si alte 696 ranite usor. Numai in primele zile ale lunii Octombrie s-au produs 15 astfel de accidente, soldate cu 2 morti". Probabil fara cele in care lumea cade la pace si nu mai cheama Politia...

815 numai in capitala??? ;) mi se par extrem de multe ,sper sa fie o greseala totusi ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca suna cinic, insa 12 morti e o cifra surpinzatoare. adica gandindu-ma la haosul grotesc din bucuresti, gropi, sine de tramvai, santiere, manelisti, femei cu carnet de arges, etc etc etc, chiar nu mi se pare o cifra mare. inainte sa citesc statistica asta eu as fi zis ca e cel putin 1 mort/saptamana in bucuresti....

plus ca numarul de motoare a crescut cu cel putin 30% fata de anul trecut.

sa fie oare un semn ca lucrurile se mai indreapta ? ca soferii au inceput sa fie constienti de existenta noastra ? ca noi am inceput sa mergem mai prudent ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motociclistii au devenit mai prudenti...automobilistii din ce in ce mai disciplinati,si mai obisnuiti cu moto in trafic...dar...cred ca achizitia echipamentului de protectie a crescut mult mai mult...si a facut ceva diferente intre accident deosebit de grav,si deces...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conform siteului http://bpr.b.politiaromana.ro/, in perioada 01.01- 31.08.2008 s-au produs "739 accidente grave soldate cu moartea a 78 de persoane, ranirea grava a 773 de persoane si ranirea usoara a altor 3034 persoane". Acestea fiind datele tuturor accidentelor din Bucuresti. Aceasta statistica se actualizeaza lunar.

Deci, la un calcul sumar, rezulta ca numarul motociclistilor si a mopedistilor decedati reprezinta 15,38% din total. Acuma, eu nu stiu cifrele din anii trecuti, dar tot mi se pare cam mult, avand in vedere raportul dintre 2 si 4 roti din Capitala...

Editat de grumpy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este si TRAFICUL! deja in BUCURESTi nu mai poti sa mergi cu viteza din cauza coloanelor de masini, etc.>! decat poate seara! cei care au decedat in Bucuresti sunt incepatori si marea parte scuteristi care habar nu au ce inseamna casca pe cap!

Editat de MotoPlus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate asa e ;)

 

 

nu cred neaprat. accident grav in limbajul politie este cel in care se deschide dosar de cercetare penala. adica cel in care te duce salvarea la spital. in consecinta eu subscriu aici cu doua excursii cu nino-nino

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chair mi-as dori mult sa separe mopedistii de motociclisti, si in statistici si in reclama negativa si peste tot!

M-am saturat sa ma strige colegii "donator de organe" pt ca merg toti terminatii pe moped fara casca...

 

Si accident grav la politie inseamna orice deschidere urmarire dosar penal ;) nu traume severe sau cine stie ce...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca suna cinic, insa 12 morti e o cifra surpinzatoare. adica gandindu-ma la haosul grotesc din bucuresti, gropi, sine de tramvai, santiere, manelisti, femei cu carnet de arges, etc etc etc, chiar nu mi se pare o cifra mare. inainte sa citesc statistica asta eu as fi zis ca e cel putin 1 mort/saptamana in bucuresti....

 

Crezi ca daca in Pitesti s-a aflat de faza cu permisele, numai aici se intampla? ;) Cred ca nu realizezi ce se intampla in jurul tau (si nu ma refer la tine in mod special) daca ai zice ca numai in Arges se da spaga pt. permis. In toata tara se intampla asta. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chair mi-as dori mult sa separe mopedistii de motociclisti, si in statistici si in reclama negativa si peste tot!

M-am saturat sa ma strige colegii "donator de organe" pt ca merg toti terminatii pe moped fara casca...

 

Si accident grav la politie inseamna orice deschidere urmarire dosar penal ;) nu traume severe sau cine stie ce...

si ranit usor ce inseamna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ranit usor ce inseamna?

 

Ranit usor inseamna o vanataie, o intindere... Ranit grav inseamna maini rupte si alte chestii care necesita interventii medicale...

Astazi am vazut un mopedomilitian fara casca frate... Statea la stop si isi verifica mesajele de pe tel mobil... M-am luat de el si l-am intrebat ce exemplu da el mopedistilor care-l vad fara casca... S-a uitat tamp la mine cu o fata de om pregatit sa se duca la sapa si s-a uitat in alta parte de parca nici nu eram acolo... Daca ei fac asta, ce pretentii mai avem de la restu'?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ranit usor inseamna o vanataie, o intindere... Ranit grav inseamna maini rupte si alte chestii care necesita interventii medicale...

Astazi am vazut un mopedomilitian fara casca frate... Statea la stop si isi verifica mesajele de pe tel mobil... M-am luat de el si l-am intrebat ce exemplu da el mopedistilor care-l vad fara casca... S-a uitat tamp la mine cu o fata de om pregatit sa se duca la sapa si s-a uitat in alta parte de parca nici nu eram acolo... Daca ei fac asta, ce pretentii mai avem de la restu'?

Asta am zis si eu... ranit grav inseamna naspa, pentru ca din cate stiu eu nu exista intervenite medicala placuta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...