Sari la conținut

Probleme La Cutia De Viteze Honda Cbr 900 Rr Fireblade Sc 28


cbr900RR
 Share

Postări Recomandate

Poate sa imi spuna cineva cat de grav este ...am o Honda Cbr 900 RR Fireblade sc28 din 94 in ultimu timp a inceput sa se comporte urat la schimbarea vitezelor , cand schimb viteza schimbatorul ramane acolo ,trebuie sa il ridic eu putin cu piciorul (asta in orice viteza ) am intales ca sar fi rupt un arc inauntru in cutie,de cateva zile nu mai pot nici cu piciorul sa il cobor sau sa il ridic,ramane bagata in viteza si numai cu mana reusesc sa o aduc la ..o sau punctul mort cum se zice ;)? Va rog ajutati`ma ..Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate sa imi spuna cineva cat de grav este ...am o Honda Cbr 900 RR Fireblade sc28 din 94 in ultimu timp a inceput sa se comporte urat la schimbarea vitezelor , cand schimb viteza schimbatorul ramane acolo ,trebuie sa il ridic eu putin cu piciorul (asta in orice viteza ) am intales ca sar fi rupt un arc inauntru in cutie,de cateva zile nu mai pot nici cu piciorul sa il cobor sau sa il ridic,ramane bagata in viteza si numai cu mana reusesc sa o aduc la ..o sau punctul mort cum se zice ;)? Va rog ajutati`ma ..Multumesc anticipat.

Si eu am avut ceva asemanator la un GSX-R am desfacut capacul pe partea schimbatorului si norocul e ca erau niste pietricele intrate pe lant, ca sunt comune pinionul cu schimbatorul sub acelasi capac si imi blocau schimbatorul vezi cum e la tine poate scapi si tu ieftin sau e rut arcul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca chiar s-a rupt arcul de revenire al pedalei schimbatorului ar fi bine sa nu mai mergi cu ea asa deoarece nu se stie pe unde poate sa ajunga o bucata de arc rupt si faci paguba serioasa.(de ex poate ajunge intre dintii pinioanelor spargandu-i) .

In general bucata rupta daca e libera sta pe fund dar asta nu e o regula, eu am patit la o motocicleta, care a mers multa vreme cu arcul ala rupt, sa se blocheze cutia dar de tot, nu mergea nici macar debraiat iar roata spate era complet blocata; ca sa o aduca acasa a trebuit mai intai sa-i scot lantul si apoi am tractat-o.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima chestie si cea mai usoara...verifica daca nu cumva joaca pedala pe ax.

Deci stai pe jos si uitandu-te la ax misca cu mana de pedala o viteza in sus una in jos si vezi daca nu ramane axul pe pozitie si se misca doar pedala.

 

In timp...daca nu e strans bine surubelul acolo, pedala capata joc fatza de ax si incep sa se uzeze dintii din coroana care se strange peste ax.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult 4 help . Am sa o duc la un service moto ...nush daca pe ea sau pe langa :) avand in vedere spusele lui Binox "nu se stie pe unde poate sa ajunga o bucata de arc rupt si faci paguba serioasa"Zoiks cred ca pe langa,oricum ms inca odata de raspunsuri am sa revin cu un post dupa ce o aduc de la reparat .. ;) bine ca nu am continuat sa merg asa cu ea ca.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ms mult 4 help . Am sa o duc la un service moto ...nush daca pe ea sau pe langa :) avand in vedere spusele lui Binox "nu se stie pe unde poate sa ajunga o bucata de arc rupt si faci paguba serioasa"Zoiks cred ca pe langa,oricum ms inca odata de raspunsuri am sa revin cu un post dupa ce o aduc de la reparat .. ;) bine ca nu am continuat sa merg asa cu ea ca.. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...