Sari la conținut

Etapa A 3. Nationala De Enduro


Postări Recomandate

Bine ai venit pe forum Andreea!

 

Tovarasi, nu moare nici un CNE. O sa vedeti ca o sa fie si la anu. Probleme vor fi la toate cursele insa important e ca organizatorii si FRM sa invete cate ceva de la fiecare cursa si sa minimizeze sansele de a se intampla lucruri nasoale. Eu personal, daca o sa am toate oasele in ordine, o sa fiu primul care ma inscriu la anu la cursa de la Sf Ghe. Si daca au nevoie mai degraba de un om care sa ajute la marcaje decat de un concurent o sa-l sun pe Fefe si o sa merg sa ajut la traseu.

Bine zici Ionut. Sa speram ca la anu vor fi mai putine probleme peste tot.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc ,si sunt trist , pentru ca simt ca nimeni nu ne aude ....

oare nu le pasa ?

sunt indignat ca , dupa 2 zile ,organizatorii inca nu prezinta un punct de vedere OFICIAL al problemelor care le-au avut !

oare la fel vom fii tratati si la anul ? in tot campionatul ?

adica :

1.este a 2-a etapa de enduro din acest an la care clasa C se diferentiaza doar pe 1 proba speciala/tur, de motocross(macar daca ar fi de enduro), in timp ce in regulament trebuie minim 2, pe tur !

mai mult decat incalcarea regulamentului ,eu o consider o greseala de conducere , prin neglijarea incepatorilor !

2.este a doua etapa de enduro ( din pacate tot la Sf .Gh.) , la care proasta marcaje provoaca accidente:

MARCAREA TREBUIE FACUTA CU INSEMNELE SI CULORILE DIN REGULAMENT !

de ce ? pentru ca acelea sunt vizibile !

nu s-au folosit sageti de schimbare brusca a directiei!(macadam 80 km/h , sportivi roata la roata , poteca secreta in dreapta spate...frana brusca ==CARAMBOL !!)

nu s-au folosit indicatoare de drum gresit! ( lipsa regulata a marcajelor te facea sa mergi 1 km poate , in speranta de a mai gasi unul.., dupa care te intalneai nas in nas pe contrasens , dupa curba , cu un sportiv ratacit , care merge "blana" , pt ca tocmai si-a dat seama ca a gresit traseul.....................................

nu s-au folosit culori adecvate pt banda de marcaj !(aici e o alta poveste :banda alba pe care scria "lapte batut " era de anul acesta , iar banda alba pe care scria www.nustiuce..,..., era de la cursa de anul trecut, ADICA EU CITEAM CE SCRIE PE BANDA? IN CURSA?...., )

3.rezultatele:Comform regulamentului , primul tur nu este cronometrat in probe ! cu atat mai mult cu cat nimeni nu stia ca este cronometrat! acest aspect este suficient pentru a declara NULE rezultatele primei zile , fapt pentru care am contestat in scris ziua 1 , si m-a retras din concurs in ziua 2.

 

 

nu am primit nici un raspuns.NICI NU mai ASTEPT.

nu astept decat niste scuze amarate , din partea tututor organizatorilor , FRM , OUTRIDERS .

multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

citesc ,si sunt trist , pentru ca simt ca nimeni nu ne aude ....

oare nu le pasa ?

sunt indignat ca , dupa 2 zile ,organizatorii inca nu prezinta un punct de vedere OFICIAL al problemelor care le-au avut !

oare la fel vom fii tratati si la anul ? in tot campionatul ?

adica :

1.este a 2-a etapa de enduro din acest an la care clasa C se diferentiaza doar pe 1 proba speciala/tur, de motocross(macar daca ar fi de enduro), in timp ce in regulament trebuie minim 2, pe tur !

mai mult decat incalcarea regulamentului ,eu o consider o greseala de conducere , prin neglijarea incepatorilor !

2.este a doua etapa de enduro ( din pacate tot la Sf .Gh.) , la care proasta marcaje provoaca accidente:

MARCAREA TREBUIE FACUTA CU INSEMNELE SI CULORILE DIN REGULAMENT !

de ce ? pentru ca acelea sunt vizibile !

nu s-au folosit sageti de schimbare brusca a directiei!(macadam 80 km/h , sportivi roata la roata , poteca secreta in dreapta spate...frana brusca ==CARAMBOL !!)

nu s-au folosit indicatoare de drum gresit! ( lipsa regulata a marcajelor te facea sa mergi 1 km poate , in speranta de a mai gasi unul.., dupa care te intalneai nas in nas pe contrasens , dupa curba , cu un sportiv ratacit , care merge "blana" , pt ca tocmai si-a dat seama ca a gresit traseul.....................................

nu s-au folosit culori adecvate pt banda de marcaj !(aici e o alta poveste :banda alba pe care scria "lapte batut " era de anul acesta , iar banda alba pe care scria www.nustiuce..,..., era de la cursa de anul trecut, ADICA EU CITEAM CE SCRIE PE BANDA? IN CURSA?...., )

3.rezultatele:Comform regulamentului , primul tur nu este cronometrat in probe ! cu atat mai mult cu cat nimeni nu stia ca este cronometrat! acest aspect este suficient pentru a declara NULE rezultatele primei zile , fapt pentru care am contestat in scris ziua 1 , si m-a retras din concurs in ziua 2

 

 

nu am primit nici un raspuns.NICI NU mai ASTEPT.

nu astept decat niste scuze amarate , din partea tututor organizatorilor , FRM , OUTRIDERS .

multumesc.

 

este a 2-a etapa de enduro din acest an la care clasa C se diferentiaza doar pe 1 proba speciala/tur, de motocross(macar daca ar fi de enduro), in timp ce in regulament trebuie minim 2, pe tur !

mai mult decat incalcarea regulamentului ,eu o consider o greseala de conducere , prin neglijarea incepatorilor !

liviu ai pus bine punctul pe i.aceeasi discutie am incercat sa o port cu cei de la federatie,care m-au trimis la Patrik, iar acesta fara prea multe explicatii mi-a spus ca :"daca nu-ti convine da-te la clasa B"

atunci frati enduristi, care mai veniti pe la concursuri,hai sa facem motocross pt.ca numai asa mai putem merge la concursuri de enduro :rusinica:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

L-am auzit si eu pe Patrik spunand sa treaca cine este nemultumit la clasa B. In stresul general cauzat de problemele de la aceasta cursa are un fel de atenuante. Asta nu inseamna ca se poate face diferenta intr-un Campionat National de Enduro pe un traseu de motocros (ba mai mult pe o proba speciala care in mod normal, fiind in prima tura din prima zi, NU SE CRONOMETREAZA).

 

Trebuie sa vedem, de fapt reprezentantii de la FRM trebuie sa vada ce se poate face pentru ca acest campionat sa se incheie cumva. Conform regulamentului trebuie sa existe cel putin 3 etape valide si cel putin 6 zile de concurs. Federatia ar trebui sa faca ceva sa se mai organizeze inca o etapa pentru a fi posibil sa se acorde titlul de campion. Liviu avea o idee: sa se refaca cursa de la Sf. Gheorghe. Parerea mea este ca baietii de la Outriders ar putea sa se gandeasca si la varianta asta chiar daca eu imi imaginez ce este in sufletul lor acuma dupa cursa asta care a iesit asa si la care totusi cineva a muncit.

 

Mai ganditi-va si la aceasta varianta!

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit pe forum Andreea!

 

Tovarasi, nu moare nici un CNE. O sa vedeti ca o sa fie si la anu. Probleme vor fi la toate cursele insa important e ca organizatorii si FRM sa invete cate ceva de la fiecare cursa si sa minimizeze sansele de a se intampla lucruri nasoale. Eu personal, daca o sa am toate oasele in ordine, o sa fiu primul care ma inscriu la anu la cursa de la Sf Ghe. Si daca au nevoie mai degraba de un om care sa ajute la marcaje decat de un concurent o sa-l sun pe Fefe si o sa merg sa ajut la traseu.

Deci asa, tot nu poti sta deoparte, te mananca palmele... :rusinica: parca te potolisei...daca ma operez la ligament si ma refac pana atunci, trec si eu p-acolo...oricum e pacat ca s-au intamplat chestii d-astea nasoale la cursa (si sunt tot mai multe curse cu probleme si orgolii). Si de aceea prefer sa nu ma dau in curse sau macar la hobby, fara pretentii, investitii si automat accidentari sau frustrari...am depasit de mult varsta asta. But if you feel young and restless, go ahead, toata stima...it's your choice. Eu deja am oroare de consultatii medicale, spitale, operatii, etc. Motociclismul poate fi trait si altfel, dar fiecaruia cum îi place. Baftă!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci asa, tot nu poti sta deoparte, te mananca palmele... :D parca te potolisei...daca ma operez la ligament si ma refac pana atunci, trec si eu p-acolo...oricum e pacat ca s-au intamplat chestii d-astea nasoale la cursa (si sunt tot mai multe curse cu probleme si orgolii). Si de aceea prefer sa nu ma dau in curse sau macar la hobby, fara pretentii, investitii si automat accidentari sau frustrari...am depasit de mult varsta asta. But if you feel young and restless, go ahead, toata stima...it's your choice. Eu deja am oroare de consultatii medicale, spitale, operatii, etc. Motociclismul poate fi trait si altfel, dar fiecaruia cum îi place. Baftă!

 

m-am potolit vrei doua saptamani dar mi-a trecut :rusinica:

Si iti repet inca o data - in ceea ce ma priveste cursele nu sunt legate de accidentari si doar de prieteni, trasee misto, competitie.

ma pun pe picioare si in aprilie ma dau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da m-am uitat si pe FRM.ro dar la modul in care se trateaza problemele pe frm.ro nu ma astept la nimic. Doamna Nicoleta, care dupa mine chiar pune suflet in ceea ce face, a ajuns la performanta de a afisa rezultatele dupa o cursa de enduro in mai putin de o ora dar pe frm.ro au aparut tarziu tare dupa multe zile lungi si late. Ma gandeam ca trebuie, la un moment dat, sa apara oriunde ceva pareri venite de la careva indreptatit sa vorbeasca. Ca e aici, pe frm.ro sau in can-can e totuna. Mi-e egal unde dar sa apara undeva pentru a se vedea cat de putin o intentie a lor sa rezolve in orice fel aceasta problema a CNE. Nu vreau sa fiu rautacios. Vreau ca CNE sa nu isi piarda din importanta. Totusi e vorba de un campionat national. Daca totul treneaza si se creaza o impresie de neseriozitate in jurul acestui campionat se va duce de rapa toata munca care s-a depus pana acuma. Mie sincer nu imi convine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate am auzit si am citit, concluzia e ca ori traseul a fost prost...adica prea complicat, ori Fefe navut f multe oameni care se ajuta...pacat pt ca traseul am auzit ca a fost super bun. La anu viitor va fie mai bun.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am potolit vrei doua saptamani dar mi-a trecut :rusinica:

Si iti repet inca o data - in ceea ce ma priveste cursele nu sunt legate de accidentari si doar de prieteni, trasee misto, competitie.

ma pun pe picioare si in aprilie ma dau!

off topic..ia intreaba pe dan(wunderlich)ce am vorbit noi despre tine la ciunget..lasa bah ca ii trece si in primavara e iar pe rape(de fapt dan zicea asta chiar in seara accidentului,asa ca ..vezi ca mi-ai promis ca vii sa ne ajuti la traseu)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cate am auzit si am citit, concluzia e ca ori traseul a fost prost...adica prea complicat, ori Fefe navut f multe oameni care se ajuta...pacat pt ca traseul am auzit ca a fost super bun. La anu viitor va fie mai bun.

Traseul a fost foarte frumos. Pacat de restul. Pacat ca Fefe nu a avut destui oameni pe care sa se bazeze (arbitrii si comisari de traseu). Pacat ca nu a fost marcat in mod regulamentar traseul. Pacat ca la trecerile peste drumuri nu au fost comisari. Pacat ca nu au fost sageti regulamentare la schimbarile bruste, in ac de par, ale traseului. Pacat ca nu au fost marcaje pentru Wrong Way macar dupa acel ac de par de pe macadamul din traseu. Pacat ca la acea iesire din parau nu au fost doi oameni care sa ajute pe cativa de la C care nu au putut sa iasa din parau(sa nu mai vorbesc ca au fost 3 fete in concurs care aveau treseul pe acolo). Eram cel mai fericit daca nu puteam sa scriu toate astea. Oricum mie nu imi pare rau ca am fost la cursa si nici ca am ramas si a 2-a zi chiar daca multi si-au scos motoarele din parc si au plecat acasa nervosi. Sa speram ca anul viitor se va face cursa la Sf Gheorghe si ca va fi ok. Le urez baietilor de la Outriders sa aiba atata putere sa nu se sparga si sa incerce ceva mai bine la anu!

Editat de MOD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...