Sari la conținut

Cine Ghiceste Ce Tara E?


hondorus
 Share

Postări Recomandate

Undeva,cindva,de curind am reusit sa imortalizez citeva imagini,din pacate vremea nu a tinut cu mine,a fost innorat si frig rau iar aparatului nu am ce sai cer mai mult,atita poate.post-15687-1225057960_thumb.jpg,post-15687-1225057980_thumb.jpg,post-15687-1225057996_thumb.jpg,post-15687-1225058017_thumb.jpg,post-15687-1225058042_thumb.jpg,post-15687-1225058056_thumb.jpg,post-15687-1225058072_thumb.jpg,post-15687-1225058091_thumb.jpg,post-15687-1225058104_thumb.jpg,post-15687-1225058123_thumb.jpg,post-15687-1225058146_thumb.jpg,post-15687-1225058186_thumb.jpg,post-15687-1225058270_thumb.jpgpost-15687-1225058293_thumb.jpg,post-15687-1225058352_thumb.jpg.sorry pt data care e aiurea.

post-15687-1225058162_thumb.jpg

post-15687-1225058208_thumb.jpg

post-15687-1225058255_thumb.jpg

post-15687-1225058314_thumb.jpg

post-15687-1225058328_thumb.jpg

Editat de hondorus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania,

daca nu ma insel e drumul de la leresti spre cabana voina :blbl:

Frumoasa zona mai ales ca pe partea cealalalta a lacului este un forestier foarte misto ;)

Editat de Thundercojones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Romania,

daca nu ma insel e drumul de la leresti spre cabana voina ;)

Frumoasa zona mai ales ca pe partea cealalalta a lacului este un forestier foarte misto ;)

il voi face pe o vreme calda si uscata sper cu moto al meu,dac e sal cred pe un nene cu un WR 250,dar poate nui asa greu.oricum eram sigur ca se descopera repede locul,doar pe vreme frumoasa,vara linga cabana Voina vin gramada de oameni. :blbl:

as fi vrut sa merg si pina la cabana Cuca,dar era tirziu si foarte friiiiiiig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Puteti da mai multe detalii despre locatie? Cum se ajunge, de unde se urca pe ce vale? Ce baraj e ala?

din Cimpulung se face un drum spre Leresti,chiar cum intri in cimpulung,la dreapta,e indicator.din sosea sint 20 km pina la cabana Voina.treci de Leresti,drumul devine de pamint cu gropi peste un asfalt cindva,se ajunge la baraj Riusor dupa care mai sint 10 km pe drum de placi de beton fracturate de multe ori dar intr-o stare destul de buna,inconjoara lacul,pina aproape de cabana.deacolo drumul se continua cu unul forestier pina la cab Cuca,M.Iezer.cine a fost cu moto pina in Plaiul Foii dac se poate sa dea un semn.eu am venit pe jos dar nu pe traseul marcat,am balaurito 3 zile atunci,am intilnit si un drum de care pe culme si care taia dar nu stiu dac se continua cumva dintro parte in alta sa-l poti face cu moto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar nu stiu dac se continua cumva dintro parte in alta sa-l poti face cu moto.

Se poate, dar nu cu moto ca a mea. Am incercat o parte din traseu. N-a mers. Dar erau doi baieti cu capre care au trecut usor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din Cimpulung se face un drum spre Leresti,chiar cum intri in cimpulung,la dreapta,e indicator.din sosea sint 20 km pina la cabana Voina.treci de Leresti,drumul devine de pamint cu gropi peste un asfalt cindva,se ajunge la baraj Riusor dupa care mai sint 10 km pe drum de placi de beton fracturate de multe ori dar intr-o stare destul de buna,inconjoara lacul,pina aproape de cabana.deacolo drumul se continua cu unul forestier pina la cab Cuca,M.Iezer.cine a fost cu moto pina in Plaiul Foii dac se poate sa dea un semn.eu am venit pe jos dar nu pe traseul marcat,am balaurito 3 zile atunci,am intilnit si un drum de care pe culme si care taia dar nu stiu dac se continua cumva dintro parte in alta sa-l poti face cu moto.

 

Multumesc! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se poate, dar nu cu moto ca a mea. Am incercat o parte din traseu. N-a mers. Dar erau doi baieti cu capre care au trecut usor.

mersi dar stii drumul care tre facut mai exact?te tii de semn,o iei si prin padure,drumuri de care?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare domnilor,

Vara asta pana sa mi iau permisul , prin august am bagat si eu drumul asta , dar de la baraj eu am facut in stg. peste el si am mers vro 25 de km , am ajuns si la gol alpin chiar si din cate stiu de la niste prieteni biciclisti se poate ajunge la lacul Iezer pe acel drum, mai departe nu mai stiu. Eu nu am mai continuat pt ca se facea noapte si ma m mai intalnit si cu niste baieti cu un L200 care m au cam speriat spunandu mi ca pot da de ursi la intoarcere prin padure si de unu singur nu i prea bine .

Nu mai pun poze ca mi e lene sa le micsorez , am un filmuletz in schimb cu o melodie belea :(

 

link: http://www.youtube.com/watch?v=MnHSUZvJjeY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu...

PS: Esti cel cu Aprilia (de la Sambata / eu eram cu tipul cu VStrom)?

 

il voi face pe o vreme calda si uscata sper cu moto al meu,dac e sal cred pe un nene cu un WR 250,dar poate nui asa greu.oricum eram sigur ca se descopera repede locul,doar pe vreme frumoasa,vara linga cabana Voina vin gramada de oameni. :(

as fi vrut sa merg si pina la cabana Cuca,dar era tirziu si foarte friiiiiiig.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma bag si eu...

PS: Esti cel cu Aprilia (de la Sambata / eu eram cu tipul cu VStrom)?

nai ghicit,eu am un Dominator,si la Simbata am fost mai demult.dar poate neom intilni,eu sint din Brasov si fac ture multe prin apropiere,bag multe forestiere,cum descopar unul fain merg.

Editat de hondorus
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare baieti ,

Aveti idee sa fie vrun forestier care sa duca de la Sambata peste munti in zona Cabana Voina sau lacul Iezer ..eu am gazit o harta care ar indica ceva dar nu stiu dac chiar e real

link : http://www.euload.com/map.php

nu stiu dac e valabila,am urmarit un drum care pleca din Breaza si ajungea cred pina in Transfagarasan,dar pe unde trecea nu aratau,adic munti,trasee marcate,vai,ceva.ar fi interesant oricum dac se gaseste. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi dar stii drumul care tre facut mai exact?te tii de semn,o iei si prin padure,drumuri de care?

Salut.

 

Noi am incercat sa mergem de la Pecineagu la Plaiul Foii. Ar fi fost doua variante:

1. De mai sus de baraj cu 1km, pe malul stang (evident) se face un fel drum la dreapta, cam in sus asa, drum care se transforma repede in parau. Am impins ceva dupa care am abandonat.

2. De mai jos de baraj cu vreo 3-5km e alt drum. Este peste primul pod numarand de la baraj in jos. Urci ceva (2-3km poate) si la primele remorci in care stau niste taietori de lemne se face un drum la dreapta. E usor de ratat pentru ca nu prea arata a drum si e cam abrupt. Ala te scoate in creasta. Dupa care mai intrebi la stane pe unde cobori in plaiul foii. Se pare ca nu ar fi probleme mari la coborare. Dar la urcare au fost: uite aici

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare domnilor,

Vara asta pana sa mi iau permisul , prin august am bagat si eu drumul asta , dar de la baraj eu am facut in stg. peste el si am mers vro 25 de km , am ajuns si la gol alpin chiar si din cate stiu de la niste prieteni biciclisti se poate ajunge la lacul Iezer pe acel drum, mai departe nu mai stiu. Eu nu am mai continuat pt ca se facea noapte si ma m mai intalnit si cu niste baieti cu un L200 care m au cam speriat spunandu mi ca pot da de ursi la intoarcere prin padure si de unu singur nu i prea bine .

Nu mai pun poze ca mi e lene sa le micsorez , am un filmuletz in schimb cu o melodie belea :laugh:

 

link: http://www.youtube.com/watch?v=MnHSUZvJjeY

Si eu am fost vara asta pe 3 august daca nu ma insel si drumul din stanga lacului era luat de ape, insa am inteles ca a fost reparat. Drumul merge pana pe creasta si poti ajunge pana la Vf Iezerul Mare. De la Crucea Ateneului poti sa cobori pana la Lacul Iezer si Refugiul Iezer.

post-9530-1225551003_thumb.jpg

post-9530-1225551024_thumb.jpg

post-9530-1225551043_thumb.jpg

post-9530-1225551060_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

 

Noi am incercat sa mergem de la Pecineagu la Plaiul Foii. Ar fi fost doua variante:

1. De mai sus de baraj cu 1km, pe malul stang (evident) se face un fel drum la dreapta, cam in sus asa, drum care se transforma repede in parau. Am impins ceva dupa care am abandonat.

2. De mai jos de baraj cu vreo 3-5km e alt drum. Este peste primul pod numarand de la baraj in jos. Urci ceva (2-3km poate) si la primele remorci in care stau niste taietori de lemne se face un drum la dreapta. E usor de ratat pentru ca nu prea arata a drum si e cam abrupt. Ala te scoate in creasta. Dupa care mai intrebi la stane pe unde cobori in plaiul foii. Se pare ca nu ar fi probleme mari la coborare. Dar la urcare au fost: uite aici

Sal,mersi pt informatii,sper sa gasesc drumul spre creasta,dar cred ca anul viitor in vara,azi am incercat sa urc pina la Lacul Vulturilor in mtii Siriu si drumul era mocirlos si urme de tractoare ,nu se putea merge,poate eu cu Dominatorul urcam dar mai era un prieten cu Bmw 1100gs care nu avea cauciuce de asa ceva.Am fost si singur pina acolo prin septembrie si am urcat mai mult,dar nu pina la lac,iate:post-15687-1225577936_thumb.jpg,post-15687-1225577958_thumb.jpg,post-15687-1225577970_thumb.jpg,post-15687-1225577987_thumb.jpg,post-15687-1225577999_thumb.jpg,post-15687-1225578017_thumb.jpg,post-15687-1225578043_thumb.jpg,post-15687-1225578057_thumb.jpg,post-15687-1225578070_thumb.jpg,post-15687-1225578084_thumb.jpg,post-15687-1225578097_thumb.jpg, :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am fost vara asta pe 3 august daca nu ma insel si drumul din stanga lacului era luat de ape, insa am inteles ca a fost reparat. Drumul merge pana pe creasta si poti ajunge pana la Vf Iezerul Mare. De la Crucea Ateneului poti sa cobori pana la Lacul Iezer si Refugiul Iezer.

Valeu ce faine s pozele de pe creasta .. am ajuns si eu la gol alpin dar nu asa sus , as baga iar o tura maine , se inscrie cineva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...