Sari la conținut

Ulei In Cutia De Viteze La P5


harciogu
 Share

Postări Recomandate

la inceput am bagat 900ml de T90 in cutia de viteze (shtiu ca multzi sfatuiesc sa se bage ulei mineral de motor sau chiar de motor de 2 timpi...). dupa 2 luni si 800 de km facutzi :banana: in care pe la burdufurile lantului se scurgea in veselie ulei (tot talonul rotzii - pe dreapta [e destul de aiurea, dar parca nu prea imi vin sa ma aplec atat in curbe cu roata plina de ulei] si janta sunt naclaite de acest fluid vitral pt motor :cheers: iar dupa o tura de cateva zeci de km, la oprire, trebuie sa mai lase o balta relativ mica de ulei)... constat ca nu mai am cine shti ce ulei in cutie (la surubul de verificare al nivelului nu mai curge nimic nici cand motorul e inclinat pe cricul lateral :) ).

 

acum vin si intreb... e normal sa consume atata ulei? shtiu ca are lantzul o ungere buna, dar nu sa "naclaieshte" si el de la atata olei? :D

Editat de harciogu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

lasa ma ca la ij daca mai curge ulei inseamna ca ai! :cheers: ciuperca aia de la pinion care se vrea un fel de simering n-o sa tina niciodata... eu sincer n-am vazut ij (planeta sau jupiter) car sa nu curga, unele mai mult si altele mai putin! daca gasesti o ciuperca de aia schimb-o! o sa curga mai putin (n-o sa se opreasca)! daca nu, fa una din piele! am vazut la un prieten cu un jupi 5 asa si gurgea in limita bunului simt!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey simeringurile, pe cat posibil trebuie evitat a se cumpara de la Tunaru pt. ca sunt complet de cacao. Daca asa erau cand l-ai luat incearca sa schimbi ce se poate cu simeringuri care se gasesc oriunde in alta parte... de ex. baza de rulmenti si simeringuri de pe B-dul Laminorului! Nu se poate sa curga nici chiar asa ca Niagara, o fi el IJ dar nu e dracul chiar asa de negru!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey simeringurile, pe cat posibil trebuie evitat a se cumpara de la Tunaru pt. ca sunt complet de cacao. Daca asa erau cand l-ai luat incearca sa schimbi ce se poate cu simeringuri care se gasesc oriunde in alta parte... de ex. baza de rulmenti si simeringuri de pe B-dul Laminorului! Nu se poate sa curga nici chiar asa ca Niagara, o fi el IJ dar nu e dracul chiar asa de negru!

 

pedro mi-a schimbat simeringurile cu unele luate de la tunaru... totusi cred ca ar fi trebuit sa reziste si ele o mie de km...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buey degeaba va stresati...

Nici unul din motoarele voastre nu a fost deschis si inchis calumea. Odata deschis si lipit cu silicon nu o sa mai fie niociodata ca atunci cand era " lipit" cu vopsea speciala. Apoi la fiecare lipsesc sheibulici, zegare, mai sunt unii care au pastrat garnituri vechi. De exemplu in motorul lui Lupu lipseste unul din rulmentii de la ambielaj, da el nu stie ...

 

:banana: :cheers: :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

. De exemplu in motorul lui Lupu lipseste unul din rulmentii de la ambielaj, da el nu stie ...

 

:D :cheers: :D

 

Eu inteleg ca raman suruburi in plus cand pui la loc un motor, dar totusi rulmentzi.. :) bine ca pistonul nu a ramas pe afara!!!

 

hihihi :banana: :) :)

Editat de Nagy_Arpad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca raman suruburi in plus cand pui la loc un motor, dar totusi rulmentzi.. :D bine ca pistonul nu a ramas pe afara!!!

 

hihihi :cheers: :) :banana:

 

Ba voi credeti tot ce spune gura lumii? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...