Sari la conținut

Yamaha 125


andrei gras
 Share

Postări Recomandate

am deschis topicul acesta pentru cei care au asa ceva ,pentru cei care au intrebari si pentru cei care au raspunsuri.sper sa va placa. sa incep eu: amestecul de ulei cu benzina se face in bidon sau are ea in motor loc separat de pus ulei?unde e jiglerul de ralant?ea sta in ralanti fara sa o accelerezi? ca informatii;amgasit un baiat care face niste stikere foarte misto.poti sa o personalizezi cum vrei tu.mie mi-a luat 40 lei si am pus pe toata motoreta .o sa pun si poze.stie cineva un sprai de lant ieftin?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uleiul amestecal in bidon, nu e recomandat sa faci nici in rezervor amestecul

de stat la relanti nu prea stau ele de obicei, si nici nu e prea bine sa stea la relanti, iar referitor la stickere daca nu sunt groase o sa le pierzi la prima iesire sau la prima spalare,spray lant ieftin era pe louis parca ceva, dar nu stiu cat e de bun, nu am incercat.

Dai tot timpul ulei bun si o sa te duca (sunt foarte pretentioase la ulei)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spreiul de pe louis nu e bun ....ala de curatare are acetona si ataca vopseaua...incearca sa cureti lantul cu niste benzina si o pensula:) si il cureti si mai repede... cat despre ungere...spreiul cu vaselina sau ulei nu prea unge... cumpara cel mai bine niste vaselina teflonata si unge lantul

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

spreiul de pe louis nu e bun ....ala de curatare are acetona si ataca vopseaua...incearca sa cureti lantul cu niste benzina si o pensula:) si il cureti si mai repede... cat despre ungere...spreiul cu vaselina sau ulei nu prea unge... cumpara cel mai bine niste vaselina teflonata si unge lantul

 

vai de lanturile voastre!!!!de ce nu le ungeti cu apa,fratilor!vaselina nu o sa intre in viata ei printre zalele alea,sta pe deasupra,si la 2-3 gazuri,sare de numai iti murdarest motorul si roata.s-au dus vremurile cu vaselina pe lant...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vai de lanturile voastre!!!!de ce nu le ungeti cu apa,fratilor!vaselina nu o sa intre in viata ei printre zalele alea,sta pe deasupra,si la 2-3 gazuri,sare de numai iti murdarest motorul si roata.s-au dus vremurile cu vaselina pe lant...

si pina la urma cu dau si eu pe lant? :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu spray de lant bun, gen Putoline,Motorex, e undeva in jur la 45 ron, nu cred ca e o avere pentru nimeni 45 ron, si tot cam atat e si un litru de lichid de curatare pentru filtru de aer

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu spray de lant bun, gen Putoline,Motorex, e undeva in jur la 45 ron, nu cred ca e o avere pentru nimeni 45 ron, si tot cam atat e si un litru de lichid de curatare pentru filtru de aer

am inteles.multumesc

 

 

o intrebare : cit consuma yamaha 125 pe ora?ca nu am rezerva la ea :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
si pina la urma cu dau si eu pe lant? :drink:

exista totusi o "vaselina" sau ceara pentru lanturile fara O-ring. practic se "fierbe" lantul in aceasta ceara care are rolul de a curata si lubrifia. aceasta ceara intra si in cele mai mici orificii. daca ai timp de asta este THE BEST.

daca nu foloseste sprayul de lant cu teflon

Chain Wax is a traditional treatment for the lubrication of non O-ring (open MX type) chains. When heated on a stove, the special Chain Wax with Graphite additive will melt and will clean and lubricate the non O-Ring (open MX type) chain. It will penetrate deep into the chain. Chain Wax, with a little more effort then with a spray-can the best lubrication for non O-Ring chains.

bafta,

cip

post-68-1226954239.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
  • 1 year later...

in cateva ore o sa fiu posesorul unui yz 125 si vin cu urmatoarele intrebari:

 

1. Consum aproximativ

2. Intretinerea, se face in ore de functionare am inteles. Cat sa ma astept la durata de viata a pistonului si a segmentilor, asta in conditii de soft-enduro cu tentativa spre hard. La ce pret sa ma astept la un piston + segmenti?

3. Uleiul din cutia de de viteze, tip, la cat timp schimbat.

 

-----

In legatura cu stickerele, cum pot procura si io pt ea, asta daca imi fac eu designul in Photoshop sau sa vad ceva modele.

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am deschis topicul acesta pentru cei care au asa ceva ,pentru cei care au intrebari si pentru cei care au raspunsuri.sper sa va placa. sa incep eu: amestecul de ulei cu benzina se face in bidon sau are ea in motor loc separat de pus ulei?unde e jiglerul de ralant?ea sta in ralanti fara sa o accelerezi? ca informatii;amgasit un baiat care face niste stikere foarte misto.poti sa o personalizezi cum vrei tu.mie mi-a luat 40 lei si am pus pe toata motoreta .o sa pun si poze.stie cineva un sprai de lant ieftin?

 

 

in cateva ore o sa fiu posesorul unui yz 125 si vin cu urmatoarele intrebari:

 

1. Consum aproximativ

2. Intretinerea, se face in ore de functionare am inteles. Cat sa ma astept la durata de viata a pistonului si a segmentilor, asta in conditii de soft-enduro cu tentativa spre hard. La ce pret sa ma astept la un piston + segmenti?

3. Uleiul din cutia de de viteze, tip, la cat timp schimbat.

 

-----

In legatura cu stickerele, cum pot procura si io pt ea, asta daca imi fac eu designul in Photoshop sau sa vad ceva modele.

 

Va multumesc!

Nu se poate spune de un consum aproximativ , acesta depinde de foarte mule aspecte , cam intre 20 si 50 litri/100 km

Eu la motocrtoss (am mers pana acum un an) , schimbam pistonul cam o data pe sezon , adica 7 - 10 curse la care se parcurgeau cu tot cu antrenamentele libere si cursa 50 75 km

Un piston ProX , Meteor sau Athena pentru YZ 125 costa cam 100,- euro , acum depinde si de unde-l achizitionezi

Uleiul in cutia de viteze il schimbam o data la 5 curse

Stickerele se cumpara la set 45 - 65 euro nu le poti face tu in photoshop te vor tine doar bprimele 10 munute , se pot face pe comanda cu ceea ce vrei tu (personalizate) numai in america si costa cam 100 euro

 

Apropos am de vanzare Yz 125 , an de fabricatie 2002 , pret 1250,- euro negociabil

post-61862-1292967611_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...