Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Imi permit si eu sa intervin cu o curiozitate referitor la siteul www.bikez.com

 

soimumaltez: ai dat exemplu de un Suzuki Burgman 400 si o Honda Silverwing 400

 

De curiozitate, le-am deschis pe amandoia. Observ o bara de rating si apas Click here to complete rating

 

La Suzuki observ; This motorbike has been rated by 6 persons.

La Honda: This motorbike has been rated by 4 persons.

 

Acum, eu din punctul asta de vedere, nu prea pot sa iau de bun acel rating, este ca in reclamele de la TV cu cremele de intinerire "reduce ridurile adanci in numai 3 saptamani. vedeti diferenta* - ni se pune pe ecran un trucaj foto inainte -> dupa, apoi jos cu o steluta * acest sondaj a fost efectuat pe 3 femei de la tara. La fel si cu nota filmelor pe IMDB, orice berbec poate sa se inscrie pe IMDB.com si sa acorde un rating unui film, dupa cum are el chef sau crede de cuviinta.

 

Voi luati de bune acele ratinguri de pe bikez.com ? Aici vreau sa ajung.

Mare dreptate ai...cu cit un sondaj are mai multi repondenti este mai precis si mai de incredere...statistic...dar daca nu e, ne multumim cu ce avem...daca 6 insi declara ca sint satisfacuti de un motor, tot e ceva decat nimic, sau daca ar fi 3 DA si 3 NU...sau 5 NU si unul DA...poti trage o mica concluzie...cred ca mult mai bine ar fi daca am face noi aici un sondaj...iar bikez e destul de ok daca vrei sa vezi repede specificatiile unui motor...mai sint si alte siteuri..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Garantez ....ca daca te sui pe Silverwing .....faci o tura ...si apoi te sui pe Burgman .... ALEGI BURGMAN !!! Vei vedea de ce :rolleyes: (si apropo ...nici nu se compara)

 

 

Imi permit si eu sa intervin cu o curiozitate referitor la siteul www.bikez.com

 

soimumaltez: ai dat exemplu de un Suzuki Burgman 400 si o Honda Silverwing 400

 

De curiozitate, le-am deschis pe amandoia. Observ o bara de rating si apas Click here to complete rating

 

La Suzuki observ; This motorbike has been rated by 6 persons.

La Honda: This motorbike has been rated by 4 persons.

 

Acum, eu din punctul asta de vedere, nu prea pot sa iau de bun acel rating, este ca in reclamele de la TV cu cremele de intinerire "reduce ridurile adanci in numai 3 saptamani. vedeti diferenta* - ni se pune pe ecran un trucaj foto inainte -> dupa, apoi jos cu o steluta * acest sondaj a fost efectuat pe 3 femei de la tara. La fel si cu nota filmelor pe IMDB, orice berbec poate sa se inscrie pe IMDB.com si sa acorde un rating unui film, dupa cum are el chef sau crede de cuviinta.

 

Voi luati de bune acele ratinguri de pe bikez.com ? Aici vreau sa ajung.

Editat de Bogdan_30
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DCT...de curiozitate..tu ce cauti pe topicul asta? :rolleyes: ..sa nu zici ca vrei si tu Burgman!!!...daca sinteti prea multi o sa creasca pretul si o sa-si vanda si baietii de pe aici Burgurile repede :cheers:

 

Nu e rau la noi..nu avem accidente...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intalnire IKEA ? ????????????

 

Eu plec sambata la: vulcanii noroiosi, focsani, odobesti, Barsesti (la bunici) si duminica la intoarcere dau o fuga pe la "focul viu" :banana:

 

Eu plec sambata la: vulcanii noroiosi, focsani, odobesti, Barsesti (la bunici) si duminica la intoarcere dau o fuga pe la "focul viu" :banana:

Detalii

 

http://www.addfoculviu.ro/rezervatii-naturale.php

 

http://www.hoinari.ro/index.php?cu=9104720030710

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. vin pe 30 in buc. cu burgu si cu pasager:)) o sa raportez consumul:)) presiunea in roti cred ca zic bine daca pun pe fata 2,0 si pe spate 2,4 la cauciucuri bridgestone. vreau sa ma intalnesc cu voi poate cu soimu daca e de acord sa isi dea o parare despre al meu burg si despre zgomotul facut de acesta, plus despre cauciucuri daca trebuiesc schimbate si deprea placutele de frana pt ca sincer eu sunt incepator, mult prea incepator si nu stiu cum si in ce fel tre sa fie multe pe la al meu motor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sal. vin pe 30 in buc. cu burgu si cu pasager:)) o sa raportez consumul:)) presiunea in roti cred ca zic bine daca pun pe fata 2,0 si pe spate 2,4 la cauciucuri bridgestone. vreau sa ma intalnesc cu voi poate cu soimu daca e de acord sa isi dea o parare despre al meu burg si despre zgomotul facut de acesta, plus despre cauciucuri daca trebuiesc schimbate si deprea placutele de frana pt ca sincer eu sunt incepator, mult prea incepator si nu stiu cum si in ce fel tre sa fie multe pe la al meu motor.

 

presiunile recomandate la cauciucurile Bridgestone:

Solo: Fata=1,75 bar Spate=2 bar

Duo: Fata=1,75 bar Spate=2,5 bar

...cel putin asa scrie la mine in carte si pe eticheta de sub sa..ia ridica saua si uita-te pe dosul ei!!!

 

Atentie!..este vorba de presiunea facuta la rece!...daca nu ai pompa electrica sa o pui la priza aflata in compartimentul median din fata care se inchie cu cheie, incearca sa mergi binisor 25-35 km/h la cea mai apropiata benzinarie sau vulcanizare(ca sa nu incalzesti cauciucurile) si fa presiunea sus-mentionata...presiunea in roti este un parametru extrem de important, sa o verifici mereu inainte de un drum mai lung, si saptamanal daca nu simti instabilitate..

 

Despre zgomotul ala specific de la ambreiaj(guitzatul porcului), nu l-am auzit niciodata, dar am citit pe BurgmanUsa ca ar fi un defect caracteristic, care la modelele din 2008 l-au rezolvat marind sectorizarea ambreiajului, constructiv de la 3 la 5...asta intreaba-l pe bogdan_30...

 

La cauciucuri vedem..ochiometram comparativ cu ale mele...la fel si placutele de frana.(aici e mai greu, ca iti trebuie o oglinjoara si o lanterna...)

 

Daca este timp, le vedem , ni le comparam, le alergam...ai grija la drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

Azi dimineata am vazut un burgman de 400 care s-a pupat cu un opel

O tanti a facut stanga de pe strada braziliei,iar burgmanul a venit pe linia de tramvai,nici scuteristul nu a fost atent iar tanti aia,nici atat

El a sarit peste capota masini,iar burgmanul s-a oprit in aripa masinii....carena fata si furca fiind distruse

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai pompa electrica sa o pui la priza aflata in compartimentul median din fata care se inchie cu cheie, :laugh: incearca sa mergi binisor 25-35 km/h :laugh: la cea mai apropiata benzinarie sau vulcanizare(ca sa nu incalzesti cauciucurile :laugh: ) si fa presiunea sus-mentionata...presiunea in roti este un parametru extrem de important, sa o verifici mereu inainte de un drum mai lung, si saptamanal daca nu simti instabilitate..

 

Uneori Soimule exagerezi ... prea multe amanunte, da oricul ai fost tare :rock:

 

Azi dimineata am vazut un burgman de 400 care s-a pupat cu un opel

O tanti a facut stanga de pe strada braziliei,iar burgmanul a venit pe linia de tramvai,nici scuteristul nu a fost atent iar tanti aia,nici atat

El a sarit peste capota masini,iar burgmanul s-a oprit in aripa masinii....carena fata si furca fiind distruse

Saracu ...Si eu am permis cat. B si A, da uni soferi chiar ii doare-n P..A sa se uite in stanga si dreapta, sa nu mai vb de semnal... :finger:

Editat de balazsfi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca nu ai pompa electrica sa o pui la priza aflata in compartimentul median din fata care se inchie cu cheie, :laugh: incearca sa mergi binisor 25-35 km/h :laugh: la cea mai apropiata benzinarie sau vulcanizare(ca sa nu incalzesti cauciucurile :laugh: ) si fa presiunea sus-mentionata...presiunea in roti este un parametru extrem de important, sa o verifici mereu inainte de un drum mai lung, si saptamanal daca nu simti instabilitate..

 

Uneori Soimule exagerezi ... prea multe amanunte, da oricul ai fost tare :rock:

 

 

Saracu ...Si eu am permis cat. B si A, da uni soferi chiar ii doare-n P..A sa se uite in stanga si dreapta, sa nu mai vb de semnal... :finger:

 

1)o pompa din aia de 50-65 roni e f utila si la masina si la Burg...o bagi la bricheta si iti faci presiunea free oriunde, si mai ales acasa...la moto e f important sa faci presiunea recomandata la RECE..dupa incalzirea cauciucurilor nu mai ai reper cit sa o faci, doar daca iei temperatura in interiorul anvelopei!!!..si apoi calculezi niste corectii...la 4 roti poti merge si pe geanta, dar pe 2 roti daca nu ai presiune corecta poti sa cazi cat ai clipi...

 

2)omul zicea ca nu prea isi cunoaste Burgul...poate nu stia de priza de "bricheta" din acel compartiment!

 

3)poate exagerez, dar am luat o cazatura cu un scuter mic la cam 15 km/h ca nu m-am prins in nici un fel ca aveam pe spate presiunea de 0.6...imi aparuse o instabilitate, si cautam alte cauze, si ma gandeam ca m-am dezobisnuit de scuterica peste iarna, ca era inceputul sezonului...de atunci pt. mine presiunea in roti e mai sfanta ca uleiul in motor!

 

Recunosc ca imi place sa fiu cit mai exact si precis in ce fac si spun!...ca omul sa beneficieze de maximum de informatie si ajutor....daca tot fac ceva , imi place sa fac ca-lumea... sa dau toate detaliile utile....

 

Imi pare rau, de burgmanist...tocmai cind ziceam ca noi nu avem accidente!...il stie cineva pe coleg?..cred ca stiu pe cineva care are o furca de Burg....

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am eu furca pt burgman.

 

Mai trebuie gasit "nevoiasu"...ca pana acum nu a aparut pe nicieri...posibil ca nu le are cu netu'.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator little wayne

b-88-vh...avea nr,l-am intrebat de motociclism.ro,a spus ca nu are cont

L-am ajutat sa traga scuterul pe margine(greu al drak)...toate plasticele fata le-a lasat pe asfalt.Avea oglinzi cromate la scuterache

Ca un detaliu de nebagat in seama,a fost ,,lovit'' de o colega de munca.Ea avea obligatoriu dreapta si a facut stanga(au lasat-o cei de pe primele doua benzi sa treaca),el mergea pe lnia de tramvai,au facut o ,,amiabila''

Mai mult de atat nu stiu ca nu vorbesc cu maimuta aia proasta care se uita ciudat la mine cand il sfatuiam sa mearga la politie

Accidentul a fost la iesire de pe strada unde e sediul enel..braziliei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Bravo!..f frumoasa filmarea...eu as zice sa treceti la profesionism..ceva mai elaborat, mai tematic, mai dens...poate e bine sa faceti niste cursuri, macar asa de hobby...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa patrunzi intelesul urmatoarei zicale:"CINE MUNCESTE NU ARE TIMP SA CASTIGE!"...daca nu ai timp din cauza ca muncesti prea mult, e cazul sa stai un pic pe ganduri, sa meditezi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) sal. am ajuns in agronomie , cam greu dupa parerea mea.

am plecat la 4:15 si am ajuns pe la 9:15. prin afumati aveam un consum de 3,4 iar cand am ajuns in agronomie imi arata 3,6

cred ca o ora am facut numai in bucuresti.

timpul a fost nasol, ma gandeam chiar sa renunt si sa vin cu trenu, dar spre dimineata sa aprit ploaia si cu inima in dinti am plecat.

2)pe cand se mai face o intalnire la ikea?

va salut cu respect si va doresc vreme buna!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1) sal. am ajuns in agronomie , cam greu dupa parerea mea.

am plecat la 4:15 si am ajuns pe la 9:15. prin afumati aveam un consum de 3,4 iar cand am ajuns in agronomie imi arata 3,6

cred ca o ora am facut numai in bucuresti.

timpul a fost nasol, ma gandeam chiar sa renunt si sa vin cu trenu, dar spre dimineata sa aprit ploaia si cu inima in dinti am plecat.

2)pe cand se mai face o intalnire la ikea?

va salut cu respect si va doresc vreme buna!!!

 

daca iti vei anunta pozitia dupa "aterizare" nu prinzi intalnirile , scriai ieri cand pleci si ne vedeam , eu am fost la IKEA , doar era ultima Vineri din luna , cum ne-a fost vorba pe la inceputul acestui topic ! m-am tirat insa spre Cocosatu` la mici si must cu un motorist !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda, nu mi-am dat seama. o las pe altadata.

vroiam sa va intreb de unde pot sa cumpar o husa ieftina si bunicica?

 

Suni la nr.0747775234 si zici ca vrei o husa Oxford; stabilesti o intalnire cu omu, iti aduce vreo 3 marimi, ti-o probeaza pe Burgman, o platesti vreo 65-75 roni, depinde de marime, si vei avea o husa superbuna si usoara...sa nu iei de la Louis ca faci pipi pe ele si dai banii degeaba, si mult mai mult...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat husa, am dat 85 de lei pt ca este marimea xl, mi-a spus ca pt fiecare marime mai mare e 10 lei in plus. e faina imi place, ms de informatie.

mi-a zis si de cauciucu de pe spate ca e cam tocit dar daca sunt atent o sa ma tina inca vreo luna pana intra la hibernat. in primavara ii iau si cauciucuri si placute de frana, baiatul a zis ca incearca sa aduca atunci in primavara cauciucuri noi din 2012 si aduce cam toate marimile si cam toate marcile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...