Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

Bravo!..sa-l folosesti sanatos..cat a costat SHAD-ul?

Bine ca ti-ai dat seama ca nu a fost bine ca ai pus burgu la vanzare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...e ok pretul...vad ca incap 2 casti integrale...a fost cu suport cu tot inclus???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore-Vittore...eu zic sa nu te mai contrezi cu mine, ca zice lumea ca avem ceva de impartit...

 

La mine schimbul de ulei recomandat de carte se face la 6.000 km, si nu vad de ce l-as face mai des, ca folosesc ulei bun , nu cel mai ieftin de la Motul ca tine...la fel si filtrele...si nici nu umblu cu bidonul de ulei sub sa...ca la tine "toate consuma ulei"...

 

Salut...nu e frumos sa lansezi critici rautacioase la adresa cuiva in public :nono: stiu ca stiai si tu treaba asta, dar na am zis-o, mai ales ca e si un soi de prietenie intre voi, nu-i frumos ce faci.

Omul din contra te-a laudat cum ca ai fi priceput la multe, ca ai lucrat prin locuri alese, ca am avea ceva de invatat de la tine..... mai ales experienta pe care ti-o da etatea.

Mergi tu mult cu burgmanu cu viteza constanta (110 km/h) ca sa vezi ce frumusete de santuri sapa cureaua pe fuliile de aluminiu ale variatorului, si parca te aud la primavara ca ai schimbat variatorul cu unul nou pt ca nu urca mai mult de 110km/h, ah , nu sa nu ne spui daca se intampla ca ai scade pretul. :ok:

Editat de Burg_man
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut...nu e frumos sa lansezi critici rautacioase la adresa cuiva in public :nono: stiu ca stiai si tu treaba asta, dar na am zis-o, mai ales ca e si un soi de prietenie intre voi, nu-i frumos ce faci.

Omul din contra te-a laudat cum ca ai fi priceput la multe, ca ai lucrat prin locuri alese, ca am avea ceva de invatat de la tine..... mai ales experienta pe care ti-o da etatea.

Mergi tu mult cu burgmanu cu viteza constanta (110 km/h) ca sa vezi ce frumusete de santuri sapa cureaua pe fuliile de aluminiu ale variatorului, si parca te aud la primavara ca ai schimbat variatorul cu unul nou pt ca nu urca mai mult de 110km/h, ah , nu sa nu ne spui daca se intampla ca ai scade pretul. :ok:

 

Ne tachinam..lasa ca si el destule mi-a scris! :nono: ...nu stiu daca e ceva care sa invat eu pe altii; mai curand sint un cautator pe net cu ceva mai mult timp!...Acum fii mai atent!..nu am spus ca merg la 110 constant, ca nu am cum...zic ca la aceasta viteza nu iei amenda si este o viteza medie la care am consum aprope de minim...cam 3,3%...stiu si eu ca nu e bine sa faca cureaua santuri pe discuri, de aia mai si "misc manerul accelaratiei"...medie inseamna ca adun si 50 si 70 si 80 si 90 si cea din depasiri la 140, etc...burgul de 400 am observat ca-i place in plaja 90-120 km/h...dar nu zice nu si in afara ei......iar consumul mediu il indica bordul electronic, respectiv pt. tot ce am umblat de cind l-am pus la 0, la ultima alimentare...si l-am verificat si este extrem de precis...iar despre pret, ce sa spun?...odata ca nu ma intereseaza aspectul ca nu am intentii de vanzare deocamdata, ca nu vad ce as lua(poate acelasi model dar cu ABS) si apoi, nu eu fac pretul ci piata...pretul ADEVARAT nu e pretul pe care-l faci tu ca vanzator, sau cel pe care ti-l ofera cumparatorul...pretul corect si adevarat este cel la care se REALIZEAZA tranzactia...multi isi pun preturi nerealiste si tin cu dintii de ele luni sau ani, si nu reusesc sa le vanda...eu cind voi vinde, am sa o fac la pretul pietei, care sa fie multumitor pt. amandoi...si sa fac repede tranzactia, nu sa pierd timp si sa mi se devalorizeze si mai mult obiectul...banii trebuie sa circule...

Editat de soimumaltez
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

il toc marunt marunt ! :laugh:

cred ca-mi voi face un control la ochi si-mi trag ochelari frate , scrie George Sadoveanu asta cu tastatura mai ceva decat face km pe sosele cu perfectu-i Burg !

poate tragem de manerul acceleratiei Duminica in functie de confortul termic oferit de ambientul exterior , dar sa vii cu placinte maestre !

 

Daca ai avea in garaj o motocicleta de 900 cmc cu 100 cai , destinata touring-ului , cu o minune de tractiune cardan , "careia ii place sa alerge pe o plaja" intre 120 - 150 km/h , nu te-ai mai uita atat la consumul de benzina si ai alerga-o nene de sa-i sara pistoanele . sau poate nu-ti place ,

tu ai deschis ochii pe Burgmanul asta si am vazut ca tot te mananca anusul la unul de 650 cmc insa pt mine e deajuns cat il folosesc in oras iar drumetiile le fac cu marea mea iubire : motocicleta !

apropos , primul drum dupa cumparare model 2003 l-am facut la Veliko Tarnovo in Bg (vezi foto) , matale iesisi vreodata cu el peste granita ?

post-45527-0-31635000-1318623491_thumb.jpg

post-45527-0-88403800-1318623521_thumb.jpg

post-45527-0-62694000-1318623551_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore,

 

1)hai mai ca nu-mi faci fata...

 

2)mai asteapta putin sa se strice vremea de tot, sa ne ramana numai tastatura...

 

3)Mai sa stii ca pina acum Burgul mi-e "perfectttttttt"...o s am grija ca dupa 60-70 k km sa faca figuri...

 

4)Duminica e ok...zi ce fel de placite vrei(cu ce?...)

 

5)Nu ma uit la consumul de benzina, in ideea de a face economie la buzunar, cat in ideea ca este un parametru tehnic important care arata starea motorului(ca si consumul de ulei)...

 

6)Iar cu alergatul la viteze mari, de acord pina la zona rosie insa...de ce sa uzez motorul prematur, impingandu-l mereu spre 150-160 km/h, cind si 140 km/h este o viteza acceptabila de deplasare? Plus ca atunci cind vad cite un caine lovit la margine de autostrada, de masina, si merg cu 140 , automat reduc la 100, si imi zic "bine ca nu l-am lovit eu..."..de!...instinctul de conservare...

 

7)Da..sint convins ca am ales bine cind m-am oprit la burg...asta-mi place si asta mi se potriveste..

 

8)Da, cochetam cu ideea de Burg 650, dar parca e prea greu de manevrat si la strecurat, si nu stiu ce avantaje imi aduce mie in plus fata de cel actual...plus ca nu este momentul dpdv finaciar, mai iau duminica bilet la 6/49, dar inca nu s-a intamplat nici un eveniment fericit!

 

9)Nu!...nu am iesit cu burgul niciodata din tara!..ai promis ca mergem la Dalboka, dar in final te-ai dus cu motocicleta si nu cu Burgul, cu grup de motociclisti, iar cei cu burguri s-ar fi pierdut ca de obicei...poate la anu'2012...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce sustineti ca Burgmanul merge lejer cu 130-140 , nu inteleg cum puteti sa va pierdeti de un grup de mobre? Cu exceptia catorva linii drepte unde pana si Bula scoate sabia, nu vad unde un xj 900 ar fi atat de genial incat sa lase un maxi in spate. Poate lasa pilotii, nu scuterele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din moment ce sustineti ca Burgmanul merge lejer cu 130-140 , nu inteleg cum puteti sa va pierdeti de un grup de mobre? Cu exceptia catorva linii drepte unde pana si bula scoate sabia, nu vad unde un xj 900 ar fi atat de genial incat sa lase un maxi in spate. Poate lasa pilotii, nu scuterele.

 

Incearca sa mergi tu cu un Burgman de 400 cmc si la 140 km/h, cu Vittore de la Bucuresti la Mare pe autostrada...sa vedem daca-l prinzi si nu te pierzi....acum ia de imparte 900:400=2,25 ...deci capacitatea lui cilindrica este de 2,25 ori mai mare, iar viteza lui maxima la Yamaha Diversion XJ900 este de 217 km/h...dar nu merge la maxim ci la 170 km/h (ca sa dea numai amenda nu si permisu..)...sa-mi zici daca-l mai prinzi pe undeva, daca nu se opreste sa te astepte...ceea ce el nu prea face, ca el este obsedat doar de "riding" si kilometri...Gixule, cifrele vorbesc....incearca si tu sa te tii de mine cu scuterul de 125 2T macar pina la Pitesti, mergem la o ciorba de burta si un pastrav...la Casa Argesana...pina apari si tu o sa fiu la felul II deja...si asta numai din diferenta de capacitate motor si nu de "pilotaj"...daca vrei facem si pariu, ultimul plateste consumatia! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu ne-am nascut pe autostrada. Daca nu putem sa ne intelegem in privinta vitezei de croaziera, nu mergem impreuna.

 

Punem pariu ca daca mergem pana la Pitesti pe judetean , eu sunt la al doilea fel pana ajungi acolo? Evident, tot Pantheon vs Burgman.

 

De ani de zile merg aproape de fiecare data cu aceiasi oameni sau...singur. Am mers si cu 100, si cu 200, si cu 300. Nu vad unde isi are loc o discutie despre top speed cand vorbim de o plimbare intre prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gixule, acum stiu ca-ti pare rau ca nu ai dat 1.000 pe Burgul de la Larry, in loc de drujba aia de 125/2T...sa stii ca merita, si ca atunci cind am mers cu el si Vittore pe Transalpina, s-a tinut foarte bine dupa mine, care alergam cu peste 145 dupa Vittore, care bine inteles o luase inainte ca un desperados...deci cum am zis burgul lui larry, pt varsta si kilometrii lui, e intr-o forma de invidiat(viteza si demaraj, altceva nu stiu...consum de benzina sau ulei)...ar fi trebuit sa insisti cu telefonu' pina il gaseai...cum ai putut sa decazi de la 400 cmc la 125 cmc...e mare diferenta!...acum vrei sa vinzi 125-ul...cred ca burgul lui Larry ar trebui sa ramana pt. tine o optiune serioasa...macar vezi-l si mergi cu el...

 

...macar omul cere pe el un pret realist; un burg in jur de 1000, functional, inmatriculat, cu acte, nespart...(initial acerut 1300)...cred ca este ok ca si pret...este totusi un Burgman de 400 cmc....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu "drujba" am facut 900 Km in aproape 3 sapt, numai in Bucuresti. Singurul minus este sunetul de 2t.

 

Eu n-am cautat o alternativa pt mobra ci un mijloc ieftin de transport in oras. Am mers o saptamana cu Burgman acum 5 ani, e greu si mai putin manevrabil decat o jucarie de 125-250. Nu e un atac, e un adevar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

..si dupa parerea mea, un motor in 2T, parca nu cadreaza sa ai dupa varsta de 20 ani...(stiu ce vorbesc ca am avut motoare de aeromodel, trabant si wartburg...)

 

..absolut de acord cu tine...eu pt oras folosesc Yamaha NEOS de 49 cmc..dar e 4T, racire cu apa, injectie...dar e f mic si ma strecor...

 

Ai fi putut sa alegi ceva de 125-250 mic la 4T....Gilera si altele....la 2T te complici nu numai cu sunetul dar si cu fiabilitatea...sistemul de ulei...

 

..am cautat si eu un Gilera Runner ST200 pt oras, dar am ratat una la mustata...am vazut anuntul cind deja se vanduse...

 

..si nu te "opari" ca am zis "drujba"...asa se zice la 2T :laugh:

 

..acum ca s-a stricat vremea o sa le intoarcem pe toate fetele, ca iarna e lunga....avem timp! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gresesti cand afirmi ca 2t este doar pt pusti. Cu exceptia problemelor legate de poluare si sunet (in cazul unora ca mine), un 2t de generatie noua face o figura f buna. E mult mai simplu, mai robust, mai ieftin, mai usor si mai rapid decat un 4t de cilindree asemanatoare. unde mai pui ca pana acum cativa ani, majoritatea scuterelor erau in 2t si atingeau lejer 50000 km fara probleme.

 

Ma repet, nu plang dupa Burgman si nici n-am vrut sa schimb "rajnita" din vreun motiv obscur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa continuam discutia asta pina la primavara; bine ca avem subiecte...ideal ar fi sa participe cit mai multi... :) ..acum ma culc!..noapte buna si tie! :rolleyes:

 

 

Punem pariu ca daca mergem pana la Pitesti pe judetean , eu sunt la al doilea fel pana ajungi acolo? Evident, tot Pantheon vs Burgman.

 

 

 

Accept pariul...ultimul plateste ciorba de burta!...ce zici de duminica dimineata?..numai sa nu ploua...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa continuam discutia asta pina la primavara; bine ca avem subiecte...ideal ar fi sa participe cit mai multi... :) ..acum ma culc!..noapte buna si tie! :rolleyes:

 

 

 

Accept pariul...ultimul plateste ciorba de burta!...ce zici de duminica dimineata?..numai sa nu ploua...

 

E prea din scurt. Tin pariul dar trebuie sa cadem de acord asupra unei zile. Lucrez in ture asa ca we pt mine nu inseamna musai zile libere. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea Georgeeeee , nu uita ca Lary a avut pana la Burgman o Haiabusa si e "mese" pe 2 roti ! el si pe transfagarasan s-a tinut de cele 2 B650 executive si de mine ! nu ma baga in sedinta ca de obicei te astept in excursii , mai beau o cafea , una alta , doar la intoarcere ma tirez , cam toti procedeaza asa . la revenire de pe Transalpina se preconiza pe cer o mare ploaie pe care am fentat-o prin fuga , trebuia sa stau printr-o benzinarie sa te astept ? de pe Transfagarasan la intoarcere toti voiam sa-l vedem pe Bute in finala , numai tu erai cu batman , batman :lol:

Duminica sunt disponibil dupa 13 . vorbim

 

ps joaca la loto ca-ti ia Gixu ciorba si pastravii ! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am tinut..m-am tinut...dar am scos si consum de motor de 600..daca trag de el consum de 5-6% cred..

pana sa ia thundercatu...am iesit la o tura cu proprietaru lui...eu cu burganul...tras tare pe Intorsura Buzaului...cata benzina am bagat eu atat a bagat si in thunder..dar repet tras tare.. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se mai aude ceva cu pariul ala ? Soimule te ascunzi? :lol: nu prea iti sta tie in fire sa nu bagi nici un post, cateva zile???

Tara te asteapta, colegii de forum la fel, sa iesi la rampa in luminile reflectoarelor si sa le arati ce poti, numai asa iti vei lua botezul de motociclist adevarat, nu numai de tastatura cum vb lumea pe aici. bafta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! apelez pe aici pt ca din cand in cand mai scoteam si eu doua cuvinetele :))

Imi vand motocicleta si daca auziti pe careva ca vrea sa cumpere eu las aici o poza mai multe voi oferi cine este interesat are de toate pe ea manere incalzite,xenon,alarma,kit lant nou...........multe.

In rest multa stima pt voi!

post-53307-0-31857500-1319288398_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nea Georgeeeee , nu uita ca Lary a avut pana la Burgman o Haiabusa si e "mese" pe 2 roti ! el si pe transfagarasan s-a tinut de cele 2 B650 executive si de mine ! nu ma baga in sedinta ca de obicei te astept in excursii , mai beau o cafea , una alta , doar la intoarcere ma tirez , cam toti procedeaza asa . la revenire de pe Transalpina se preconiza pe cer o mare ploaie pe care am fentat-o prin fuga , trebuia sa stau printr-o benzinarie sa te astept ? de pe Transfagarasan la intoarcere toti voiam sa-l vedem pe Bute in finala , numai tu erai cu batman , batman :lol:

Duminica sunt disponibil dupa 13 . vorbim

 

ps joaca la loto ca-ti ia Gixu ciorba si pastravii ! :laugh:

 

Vittore, nu tii minte bine!...nu eram numai eu batman...eram 5 persoane cu 3 burguri(eu, Anca+Bogdan, Viorel+Veronica)...si chiar daca un Burg din grup a avut pana pe spate, ne-am descurcat si am vazut si victoria lui bute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...