Sari la conținut

Grupul posesorilor de Suzuki Burgman


Fanel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Servus!...vazuram ca esti f. ocupat si ne scrii numai cind ai nevoie! ...speram ca nu ai acea problema urata ("guitzatul") de ambreiaj caracteristica modelelor dinainte de 2008...ia mai jos si te documenteaza-te:

 

Mai sunt si excepti ... :bounce:

 

Am inlocuit azi:

uleiul, filtrul de ulei si bujia...

post-49549-0-17873300-1315926429_thumb.jpg

post-49549-0-74252800-1315926437_thumb.jpg

post-49549-0-07383100-1315926824_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Servus!...vazuram ca esti f. ocupat si ne scrii numai cind ai nevoie! ...speram ca nu ai acea problema urata ("guitzatul") de ambreiaj caracteristica modelelor dinainte de 2008...ia mai jos si te documenteaza-te:

 

Mai sunt si excepti ... :bounce:

 

Am inlocuit azi:

uleiul, filtrul de ulei si bujia...

 

:bigstar: ..da..exceptia care confirma regula...la cit ai dat pe el, si ce putin ai mai bagat pina acum, eu zic sa joci regulat la 6/49...e foarte posibil sa dai lovitura!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai 150 ron, atat m-a costat revizia, stiu ca s-a mai discutat de 100 de ori dar azi am gasit si eu ulei in recipientul de plastic al filtrului de aer, cam doua capacele de plastic de sticla de cola...vineri o sa il dau jos sa il spal cu dero apoi o sa fiu mai atent sa verific mai des "furtunasul" de colectare a surplusului. :friends:

 

Si inca ceva, voi ce ulei folositi, care e cel mai bun din punctul vostru de vedere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai 150 ron, atat m-a costat revizia, stiu ca s-a mai discutat de 100 de ori dar azi am gasit si eu ulei in recipientul de plastic al filtrului de aer, cam doua capacele de plastic de sticla de cola...vineri o sa il dau jos sa il spal cu dero apoi o sa fiu mai atent sa verific mai des "furtunasul" de colectare a surplusului. :friends:

 

Si inca ceva, voi ce ulei folositi, care e cel mai bun din punctul vostru de vedere

 

1)Ala nu este ulei consumat ci pierdut, deci e cu totul altceva...s-a discutat...

 

2)Eu folosesc cind e a mai a dracu canicula in Bucuresti si asfaltul e fierbine rau de tot si circul mai mult in oras, ELF MOTOsport 4CAMPIONE 4T 10w-60 si in rest Motul 7100 10w-40...ambele cam pe la acelasi pret...

 

3)Uleiul cel mai bun e cel care nu te costa (il primesti cadou)....altfel toti fac acum uleiuri bune...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine m-a pacalit soimul la Elf 10W60 , cu mentiunea ca eu numai in oras folosesc iar el numai afara ! pai ce l-ati vazut voi ca se da in oras cu Burgman ? cand il cauti e pe pitic !

 

Castrol-ul lui BurgMan e de mare meserie insa !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine m-a pacalit soimul la Elf 10W60 , cu mentiunea ca eu numai in oras folosesc iar el numai afara ! pai ce l-ati vazut voi ca se da in oras cu Burgman ? cand il cauti e pe pitic !

 

Castrol-ul lui BurgMan e de mare meserie insa !

 

...numai ieri am facut cam 80 km in oras cu burgul, Vittore...nu e regula...e adevarat ca in ultima vreme kilometrajul l-am facut in excursii lungi de week-end de cel putin 400 km. ELF-ul ala e f.bun, dar nu prea se gaseste peste tot...(am vazut doar la Carrefour Baneasa si la mag.Moto din Cotroceni)...daca tin bine minte tu il folosesti si la motocicleta, la drum lung, si cred ca se comporta f.bine (schimb la 5.000 km)

 

...nu cred ca se mai poate spune la un motor normal, bun, si utilizat de public(nu pe circuite de racing), ca uleiul marca cutare e mai bun decat marca aia...nu ai cum sa sesizezi...doar sa ai 10 motoatre noi, sa bagi in fiecare alta marca de ulei sa mergi cu fiecare 100.000 km in aceleasi conditii (de circuit sau de banc de proba), si apoi sa le desfaci in laborator si sa analizezi fiecare componenta pt uzura...asa ca eu cred ca laq ce folosim noi, toate uleiurile sint bune, fie, Castrol, Mobil, Valvoline, Motorez, Motul....etc!

 

...da mai!.. :rolleyes: Piticu de 49 cmc e f bun in oras..si usor de manevrat si parcat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Ce este cu acest link?..ai comandat ceva la ei la Lehliu-Gara?...eu am vrut sa comand ceva; un suport de topcase pt. Yamaha Neos; mi-au zis ca se potriveste, dar am avut o presimtire, si m-am dus direct acolo(si ei comandau la altii probabil din Bucuresti, nu aveau pe stoc... a trebuit sa astept sa vina)..si nu era ce trebuie...niste ametiti...nu recomand!...dar altii poate au mai mult noroc...prefer sa iau din bucuresti de la cei pe care-i pot localiza si eventual returna ce nu se potriveste...dar fiecare cu alegerea lui!

 

.

.

.

Uitati ca cineva a mers din gresala cu un Burg 70.000 km cu un ulei de curatare motor f ieftin :laugh: si nu a avut nici pe dracu...si probabil ca mai mergea dar s-a scos uleiul din fabricatie!!!...asa cum ziceam...azi cam toate uleiurile sint ok!

 

http://burgmanusa.com/forums/viewtopic.php?f=15&t=52329

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da...pretul este incredibil de bun....sa speram ca si calitatea!..si ca se si potrivesc!..dar oricum cu burgul pina la Lehliu nu e mult...130 km dus-intors, in caz ca e nevoie sa le returnezi...da sa speram ca nu...!

 

Un articol pt cei care vor sa devina burgmanisti si nu stiu ce sa alega intre modelele de 400 si 650 cmc:

 

http://www.burgmanusa.com/forums/viewtopic.php?p=145605#p145605

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1)Ala nu este ulei consumat ci pierdut, deci e cu totul altceva...s-a discutat...

 

2)Eu folosesc cind e a mai a dracu canicula in Bucuresti si asfaltul e fierbine rau de tot si circul mai mult in oras, ELF MOTOsport 4CAMPIONE 4T 10w-60 si in rest Motul 7100 10w-40...ambele cam pe la acelasi pret...

 

3)Uleiul cel mai bun e cel care nu te costa (il primesti cadou)....altfel toti fac acum uleiuri bune...

ai idee unde e trecuta data expirarii/fabricatiei/termenul de valabilitate pe bidonul de la elf-ul ala? eu ma-am uitat, e drept, cam in fuga si pentru ca nu am vazut nimic clar, am renuntat sa il mai cumpar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai idee unde e trecuta data expirarii/fabricatiei/termenul de valabilitate pe bidonul de la elf-ul ala? eu ma-am uitat, e drept, cam in fuga si pentru ca nu am vazut nimic clar, am renuntat sa il mai cumpar.

 

Nu mai tin minte..dar parca este aerografiat sau serigrafiat, cum se numeste un scris din puncte negre undeva pe falcon, asa ca pe oua...poate pe spate poate pe undeva pe lateral...un cod, lotul si un nr. care reprezinta in ce saptamina din an a fost fabricat..de ex 13=in prima saptamina din aprilie si apoi anul...dar eu iau de la Carrefour si nu are mereu...deci oricum se vinde continuu si e destul de proaspat...nu apuca aia 3 ani sa stea...

 

Eu l-am terminat, si nu mai am bidonel sa ma uit si sa-ti spun exact; acum trec pe motul 7100 10w-40 pina la vara urmatoare daca va fi iar canicula mare......practic eu il folosesc pt. rezistenta la temperatura mare, pt acel 60 din coada....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-am prins Pinochio ! parca ziceai ca la tine nu consuma nimic , cum de ai ramas fara ulei dintr-un bax ? a avut picioare scurte nea George ?

 

la Yamaha am bagat si eu Motul 5100 10w40 , am renuntat la Elf dupa 6000 km sapt trecuta !

 

cred ca am pierdut un Burgman-ist , Lary si-a tras o Yamaha Thundercat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te-am prins Pinochio ! parca ziceai ca la tine nu consuma nimic , cum de ai ramas fara ulei dintr-un bax ? a avut picioare scurte nea George ?

 

la Yamaha am bagat si eu Motul 5100 10w40 , am renuntat la Elf dupa 6000 km sapt trecuta !

 

cred ca am pierdut un Burgman-ist , Lary si-a tras o Yamaha Thundercat !

 

1)Victore, eu sint mai mare ca tine dar tu te-ai sclerozat! :makeout: ai uitat ca ultimle flacoane de ELF ti le-am dat tie, si tot nu ti-a ajuns si ti-am facut serviciul de m-am dus in locul tau la Carrefour si ti-am mai luat unul la pret normal (ca de la mine le-ai luat la pret de en-gros cum le-am luat si eu de la importator-inca un mic serviciu facut)...dar asa este cind faci servicii care nu sint apreciate si oamenii au memoria scurta! :cheers:

 

2)Macar spune cit ulei ai scos dupa 6000 km..adica cat ti-a consumat motorul; si daca tot iti iubesti motocicleta de ce nu i-ai pus un ulei mai bun?..adica Motul 7100 10w-40...ai economisit 20 roni?

 

3)Frumoasa Thundercat-ul!!!..sa o foloseasca sanatos, si daca pastreaza si Burgul e si mai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

lasa vrajeala , eu nu ma refeream la cantitati de bidoane , mai aveai cateva sute de grame in tr-un bidon si acum nu mai ai "bidonasul" , semn ca l-ai adaugat la "motorasul" si ai aruncat recipientul . ti-am platit uleiul la pretul cerut , de fapt te-am ajutat sa scapi de el , aveai deja prea mult si nici tu nu esti sigur de calitatile lui Elf .

 

am luat Motul 5100 10w40 pt ca mi-a fost recomandat de Marius de la RmSarat , al mai tare mecanic de motoare in viata , pe care-l stiu . pretul nu a fost un criteriu pt mine niciodata

 

duminica la mare pe litoral , ultima sansa sa facem o baie in Marea Neagra anul asta , plecarea la 7.30 de pe A2 , parcare km 20

Editat de Vittore
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vittore gresesti:alea cateva sute de grame ti le-am adus free cind ai schimbat uleiul la Yamaha(uita-te dupa bidon cum intri in garaj in partea stanga sus)...eu la nici un motor nu am completat nimic intre schimburi(desi am detinut 5 scutere-Gopop Runner, 2 Hybride, Yamaha Neos si Burgul)...nu aveam prea mult, ca folosesc si la Pitic ELF....ELF este frantuzesc si e f bun, 100% syntetic si bun pt turatii mari si temparaturi ridicate...si pretul de 40 ron este ok...(il folosesc la toate de 4 ani).

 

Nici motul 5100 nu e rau, eu totusi prefer clasa superioara 7100...

 

Propunerea de mare, daca mergi cu Yamaha de 900cmc trebuia sa o postezi la motociclisti nu la maxiscuteristi care stii ca nu se pot tine dupa tine, care ai putere mai mult decat dubla...daca ai merge cu Burgmanul ar fi ok!...ia incearca! :moto:

 

Si ca sa fiu acolo la 7:30, trebuie sa ma scol la 5:30 :eek: ..merita o baie in mare?..eu cred ca pot sa fac baia aia si cu 2 ore mai tarziu...mi-e groaza sa ma scol asa devreme!!!

 

.

Posibil sa aleg totusi muntele pentru serpentinele prin padure decat autostrada dreapta si fierbinte prin soarele Baraganului...

 

P.S.Nu foloseam si Motul dar am primit gratis un bidon de 4L de la cineva care a renuntat de tot la motociclism si mi-a dat toate fluidele ramase in flacoane(ulei motor, cutie, antigel...)...si cum spuneam cel mai bun ulei e cel care nu te costa:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersii de urari :makeout:

nu am mai avut rabdare,am imprumutat banutii si am luat Thundercat-ul din poza pusa de Vitore..alte poze nu am inca,dar cu siguranta voi face duminica la mare... :banana:

nu are mare importanta cu ce mergem,am mai mers asa si a fost ok..important e sa mergem..

eu voi fii prezent..

Burgmanul este inca la vanzare...astept la negocieri.. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu nu pot sa vin :baldy: ...trebuie sa stau acasa sa astept pe cineva!!!...sa beti si pt.mine un ceai cu scortisoara!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...