Sari la conținut

Curbe


Coxanelu
 Share

Postări Recomandate

Preferam curbele pe stanga pentru ca ne simtim mai in siguranta ca, in caz de eroare, sa iesim in decor, in loc sa iesim pe contrasens.

Cei care prefera curbele pe dreapta, o fac tot din spirit de conservare, numai ca acestia apreciaza gresit ca e mai periculos sa intri in decor decat sa intri pe contrasens. Cred ca cei care prefera curbele pe dreapta sunt incepatori si ruleaza mult pe marginea din dreapta a drumului, si de aceea li se pare ca au suficienta rezerva de banda in stanga.

 

Asta cu incepatorii si curbele de dreapta de unde ai scos-o? :peace:

 

Eu sincer, nici nu m-am gandit ce as prefera, decorul sau altceva, pentru simplul fapt ca sunt constient de faptul ca as da drumul la motor, nu m-as tara cu el pe asflat :D

 

P.S.: Poate ai si tu dreptatea ta :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Foarte bine ati observat majoritatea ca la schi, pe role, cu trotineta sau pur si simplu cand coborati in fuga o scara in spirala aveti aceeasi preferinta pentru un sens sau altul al virajului.

Daca-mi este permisa o parere personala, nu are legatura nici cu unghiul cotului, nici cu scaritele si nici cu altele legate strict de moto, intrucat aceste reflexe nu s-au dobandit pe motor, ci cu mult inainte, pe cand eram si noi copii.

Pe scurt, dreptacii se simt mai in siguranta alergand in cerc (exercitiu mental, fireste) in sens trigonometric, adica invers sensului orar, intrucat daca alunecati, va impiedicati, derapati, etc va veti rostogoli spre dreapta, adica psre partea care "va convine" mai mult. Similar, stangacii se simt mai bine in virajele spre dreapta, si asta nu din cauza ca se gandesc la iesiri pe contrasens sau pe aratura...

Este doar parerea mea, legata de ce si cum simt eu lucrul asta.Salutari cu farul!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

TOPICUL se refera exclusiv la motocicletele sport. Coxanelul la asta s-a referit.

 

Ideea este ca la astea iei curbele intr-adevar inclinat si la dreapta apare aceasta mica problema a acceleatiei. Asta din cauza ca o curba se ia corect ceva de genul:

 

1. ajustezi viteza (reducere)

2. gasesti un turning point

3. virezi repede

4. pe iesire trebuie sa iesi in acceleratie

 

Deci punctul 4 ar fi problema.

 

Uite un screenshot din "A twist of the wrist 2"

 

post-22-1137567957_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate otomane, numai ca rasucirea manetei de acceleratie este doar o mica parte a problemei. Cei care au postat s-au referit in general la faptul ca prefera virajele la stg. sau dr. simtundu-se mai "safe" intr-unul sau altul. Observa ca stangacii care au postat prefera virajele catre dreapta, in pofida unghiului cotului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul e ca de 2 ori era sa ies bine bine in decor si erau curbe la dreapta. Recunosc ca am intrat ca animalul cu 140 in curba dar ...

 

Sa vedem ce zice Mielu ca m-am dat odata tare si eram cu el. Pe Cheia.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu sincer, eu nu prea fac diferenta de preferinte intre curbe pe stanga sau pe dreapta. Toate imi plac la fel de mult! :ok:

@Baiazid: la tine am observat urmatorul lucru: cand iei viraje la stanga fandarea catre dreapta de dinaintea virajului este mai larga decat in cazul unui viraj la dreapta si, din cauza asta, implicit unghiul virajului este mai deschis. Ceea ce explica de ce iei mai bine si iti plac mai mult virajele pe stanga. De ce ti se intampla asta nu stiu, inca nu am gasit o explicatie logica. Daca o fi vreuna! :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer stanga asta pentru k sunt stangaci. dar e o ciudatenie, pe motor prefer inclinarea pe stanga dar, la fotbal, unde am fost portar, saritura pe drepta era preferata :welcome:

 

Si mai era o chestie: cica centrii nervosi de control al miscarilor sunt in cealalta emisfera a creierului. adik controlul la stanga e in drepta... :ok: da cu virgula

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu prefer stanga asta pentru k sunt stangaci. dar e o ciudatenie, pe motor prefer inclinarea pe stanga dar, la fotbal, unde am fost portar, saritura pe drepta era preferata :welcome:

 

Si mai era o chestie: cica centrii nervosi de control al miscarilor sunt in cealalta emisfera a creierului. adik controlul la stanga e in drepta... :ok: da cu virgula

 

 

Da, exact asa....uite mey ca iara ziceam ca mis nebun :moto:

 

Cititi Twist of Wrist a lui Keith Code si acolo explica mai multe. PM la mine daca il vreti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu conduc motocicleta, conduc doar un scuter de 49 de cm, dar faza cu aplecatu pe stanga mi se pare mai corecta , ca pe stanga nu ai nici o acceleratie, si cred ca e mai comod. Insa daca vreti sa faceti aplecari in stil moto gp cred ca cel mai sigur e sa le faceti pe circuit. ca pe strada, in curbe daca ai norocul sa prinzi cu roata putin nisip.......... doamne fereste de asa ceva.

 

 

:moto: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...