Sari la conținut

Concursuri, intalniri.. calendar 2009


stefan_bz
 Share

Postări Recomandate

am vazut un calendar provizoriu pe 2009 si se pare ca o sa avem totusi trei etape de enduro 2 in iunie (zarnesti si lazarea) si una in septembrie (buzau - motostar). ce mi s-a parut curios dar binevenit este o cupa, trecuta chiar hard enduro, la constanta 2-3 mai, organizata de MTH-MOTOADV ??? stie cineva mai multe??

in rest, eu unul astept sa se opreasca ploaia sa ma duc sa ma dau un pic, pana or incepe concursurile

toate bune,

stefan

 

Cupa de care zici tu va avea anul asta a patra editie. De cind s-a inventat, se numeste Trofeul Dobrogei. Anul asta va avea startul cam pe 1 mai la (sau linga) Constanta si va fi, ca si anul trecut, un evenimet multisportiv. Uite si pagina la care urmeaza sa fie anuntate detaliile (perioada exacta, texe etc.) pentru 2009: www.trofeuldobrogei.ro. Eu de-abia astept sa vaz ce o sa iasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vesti proaspete din Bucovina - in 21-24 mai se va tine prima etapa in campionatul national de off road la Gura Humorului. Va fi si clasa moto - navigatie pe GPS (+ceva panglici din loc in loc), cam 60 km/zi. Traseul va fi facut de un motociclist pasionat, cu motocicleta, ca la Buzau si la C-lung. Zona e absolut superba si ar putea iesi un traseu extraordinar.

Eu as vrea sa vin sa vad si alte locuri, sa cunosc oameni noi. E cam departe de Bucuresti, dar daca facem gasca trece timpul mai repede pe drum.

 

O sa revin cu detalii despre regulament peste vreo luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Tot povestim despre ce concursuri sint in plan si care-s in calendarul F.R.M. In urma unor discutii am inteles ca, din punct de vedere legal, federatia care se ocupa de o anumita disciplina sportiva, ar trebui sa fie prezenta la orice competitie ce implica disciplina respectiva. Altfel, concursul cu pricina este ilegal. Atunci de ce unii organzatori nu implica F.R.M. in concursurie lor? Ma poate lamuri cineva care-s problemele cu federatia aceasta? Cum faci, pina la urma, sa nu ai probleme cu legea?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot povestim despre ce concursuri sint in plan si care-s in calendarul F.R.M. In urma unor discutii am inteles ca, din punct de vedere legal, federatia care se ocupa de o anumita disciplina sportiva, ar trebui sa fie prezenta la orice competitie ce implica disciplina respectiva. Altfel, concursul cu pricina este ilegal. Atunci de ce unii organzatori nu implica F.R.M. in concursurie lor? Ma poate lamuri cineva care-s problemele cu federatia aceasta? Cum faci, pina la urma, sa nu ai probleme cu legea?

atata timp cat ai autorizatiile de acces in zona si esti un club legal infiintat in care se specifica dreptul de a organiza competitii in domeniul in care activezi ,unde este ilegalitatea??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, atunci care sint problemele cu federatia? Eu, inca, n-am ajuns sa le fac intebare pentru raliu, dar am vazut ca exista oarecari retineri in a-i chema la concursuri.

Daca vrei ca un concurs pe care il organizezi sa faca parte din CN,atunci esti nevoit sa chemi federatia... Dar pt ca apar neintelegeri si certuri tot mai des in cadrul evenimentelor organizate cu federatia(de ex vezi ultima etapa din CNE 2008,de la Sf Gheorghe),motivul cel mai elocvent fiind nerespectarea regulamentului general,de vina la acest capitol nefiind organizatorul,oamenii tind sa organizeze curse private. Acestea din urma sunt mai reusite,parere personala,dpdv organizator(vezi ultimul concurs din 2008,cel de la Buzau),pt ca regulile sunt de obicei mai simple si mai clare. Se stie ca organizarea unui concurs necesita pe langa timp si multa munca,sacrificii,indiferent daca e cu sau fara ajutorul federatiei. Iar daca la sfarsit vezi oameni nemultumiti strict din motive aduse de greselile federatiei......munca ta a fost in zadar. Parerea mea. Andrea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei ca un concurs pe care il organizezi sa faca parte din CN,atunci esti nevoit sa chemi federatia... Dar pt ca apar neintelegeri si certuri tot mai des in cadrul evenimentelor organizate cu federatia(de ex vezi ultima etapa din CNE 2008,de la Sf Gheorghe),motivul cel mai elocvent fiind nerespectarea regulamentului general,de vina la acest capitol nefiind organizatorul,oamenii tind sa organizeze curse private. Acestea din urma sunt mai reusite,parere personala,dpdv organizator(vezi ultimul concurs din 2008,cel de la Buzau),pt ca regulile sunt de obicei mai simple si mai clare. Se stie ca organizarea unui concurs necesita pe langa timp si multa munca,sacrificii,indiferent daca e cu sau fara ajutorul federatiei. Iar daca la sfarsit vezi oameni nemultumiti strict din motive aduse de greselile federatiei......munca ta a fost in zadar. Parerea mea. Andrea

:bounce: :friends: chiar vroiam sa spuna asta cineva care e simplu participant si vede problema in ansamblu .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

X-CAPE ENDURO RALYE RACE 2009

22-24 MAI 2009 BACAU

ORGANIZATOR X-CAPE BACAU

 

DIRECTOR DE CONCURS:

BOGDAN ANDRIES

E-MAIL: bogdan.andries@ancarom.com

TELEFON : 0744547655

 

DIRECTOR TEHNIC:

IONUT CEASAR

 

 

INFORMATII PRELIMINARE:

 

VINERI SE ORGANIZEAZA PARC IN BACAU , STADIONUL MUNICIPAL

SE FAC INSCRIERI INCEPAND CU ORA 12:00 PANA LA ORA 24:00

INSCRIERILE SE FAC PENTRU MOTOCICLETE INMATRICULATE SAU NEINMATRICULATE IN CIRCULATIA PUBLICA .

 

SAMBATA , 7:30-9:00 INSCRIERI+VERIFICARE TEHNICA

9:00-9:30 SEDINTA TEHNICA DE CONCURS

10:00 PLECARE OFICIALA PANA LA LOCUL STARTULUI

10:30 START CURSA 80-120 KM , ALIMENTARE PE TRASEU.FIECARE CONCURENT TRIMITE LA ALIMENTARE PROPRIA CANISTRA CU CARBURANT.

19:00 INCHIDERE CURSA

20:30 MASA FESTIVA CU VITEL LA PROTAP

 

DUMINICA , 9:00 START CURSA 40-70 KM

14:00 INCHIDERE CURSA

15:00 PREMIEREA

 

PROGRAMUL DE CONCURS SI TOATE DETALIILE VOR FI REVIZUITE IN TERMEN DE 30 DE ZILE.

 

TAXA DE INSCRIERE 180 RON(INCLUDE SI MASA FESTIVA CU VITEL LA PROTAP)

INSCRIERILE SE VOR FACE SI PRIN E-MAIL.

 

CAZARE:

PARC FERME (SELENA HEMEIUSI) , CORT + CAMPER

MOTELURI SI PENSIUNI IN ZONA CURSEI.

VA TRIMIT CAT DE CURAND TOATE DETALIILE DE CAZARE

 

CU STIMA.

 

BOGDAN ANDRIES

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...