Sari la conținut

Concursuri, intalniri.. calendar 2009


stefan_bz
 Share

Postări Recomandate

Salut oameni buni, trebuie sa recunosc ca am deschis topicul acesta dupa ce am tot citit prin cel al lui Stulewa, si mi-am zis ca daca este sa vb despre ce se poate face sau se va face in 2009 sa o facem strict la obiect.

Ar fi minunat sa avem un calendar cu cursele sau intalnirile enduro, din timp, in felul asta vor veni mai multi oameni la eveniment.

In ceea ce priveste federatia... stiu ca majoritate au o parere proasta (si eu deasemeni) despre implicarea ei, insa federatia ar trebui sa fie un ajutor solid, de fapt cel mai mare ajutor pentru noi, cel putin in ceea ce priveste organizarea de evenimente enduro (cadrul legal, regulament, aprobari... ). Si chiar daca oamenii de acolo nu-si dau prea mult interes, pana la urma tot de noi depinde. De fapt federatia ce inseamna... o asociere de cluburi, si cluburile.. o asociere de oameni, adica de noi, astia enduristii. Asa ca noi ar trebui sa luam deciziile care sa ne priasca. Nu stiu de ce sistemul este asa defectuos, ceea ce va pot spune este ca in 30 zile trebuie sa ne iasa certificatul de identitate sportiva (clubul XM RAID) si incepand cu 2009 ne vom afilia si noi la federatie si v-om incerca sa ne spunem si cuvantul.

In ceea ce priveste un calendar separat, cu concursuri particulare... de ce nu, si in Italia am impresia ca exista asa ceva.

Scuze, momentan sunt un pic cam obosit si nu-mi gasesc cuvintele ptr tot ceea ce asi vrea sa spun, dar sper sa fie de folos topicul asta si sa avem discutii constructive.

Sa avem un 2009 super ptr enduro,

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

enduro maniaco depresiv editia a 4-a va avea loc la sfarsitul lunii mai 2009,in jurul sibiului,va fi o colaborare dintre free bike team si EMA,traseele vor fi cronometrate si vor fi hobby si profi,se elimina complet proba speciala si asta ca sa va oferim la toti participantii 2 zile de enduro..mai concret cursa va fi ori in zona paltinisului ori in zona valea sadului,dar asta o stabilim in functie de capacitarea de cazare a zonei turistice..

 

am face si mai devreme dar faptul ca mereu ploua la cursa ne face sa impingem data spre sf.lunii mai,chiar daca

dificultatea traseului ramane aceeasi si pe ploaie..discutii libere astept aici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Raliul Olteniei - 5-7 iunie 2009. Raid pentru motociclete, quaduri si masini, cu start la Craiova si sosire la Polovragi. Aproximativ 300 km. Daca vremea o sa tina cu noi, o sa aveti ce vedea.

Editat de lupu' shui
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

daca tot s-a reinviat topicul va anunt cu placere ca EMD editia a 4-a va fi pe 31 mai si se va desfasura langa statiunea paltinis.am tinut cont de toate sfaturile si in primul rand de reprosuri si sper ca editia asta va fii cea mai buna dintre toate..avem alaturi colaboratori de prima mana,baietii din fostul club EMA si din actualul 4x4.

grija mare cursa asta va avea trasee cronometrate profesionist,premiile vor fi ca de obicei pe masura,iar traseele sunt superbe.in premiera nationala:VA LIPSI NAMOLUL CU DESAVARSIRE..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, nu sunt vesti prea bune legate de un campionat enduro 2009, am inteles ca ar fi doar 1 etapa fixata, restul... sa vedem. Ar fi pacat sa nu mai avem campionat.

 

toate bune,

stefan

vad ca sunt o groaza de curse private. cu FRM mai slabut. de ce oare? poate FRM stie ceva:)

cip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai ultima oara cand am vrut sa organizez ceva s-au exprimat cam asa: "a, nu aveti club? nu se poate. dar cunoastem noi pe cineva care va poate ajuta, va dam noi un club, o relatie..." adica faceti voi treaba ca vedem noi cui atribuim laudele. cred ca din orice eveniment de genul asta ar trebui sa existe un profit <sau macar sa se acopere cheltuielile> si consider ca nu ar trebui nimeni sa munceasca pt ca la sfarsit sa vina presedintele clubului xyz si sa zpuna : moama ce eveniment frumos am avut noi.

 

oare nu ar fi in interesul FRM sa ia legatura cu cei care organizeaza astfel de curse "private" si sa incerce sa le includa in CN ?????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atata timp cat sunt curse este bine.

Faptul ca acestea sunt private si nu a frm este problema frmului.

i..

 

In mare parte ai dreptate. Curse sa fie, dar ... cat timp vor mai fi? Problema cea mai mare... locul unde le realizam, nu este al nostru asa ca avem nevoie de autorizatii.. la buzau am vazut pe pielea noastra cum este, si asta in ultima clipa, in sapt de dinaintea concursului cand fara ajutorul unor persoane cu relatii nu am fi obtinut autorizatia (si aceea doar verbala) de la Romsilva, plus ca am mers cu adjunctul de ocol pe teren sa identifice pe unde trece traseul... bla bla.. in fine ideea este ca treaba aceasta, problema aceasta se va simti din ce in ce mai mult si la noi. si atunci de ce federatia??? si aici vb despre federatie ca si organ reprezentant al cluburilor de enduro, cluburi adica enduristi, si nu de oamenii care conduc federatia, asta ar fi alta poveste... in fine, fedeeratia, cel putin din cate stiu eu,are singurul protocol incheiat cu romsilva ptr organizarea de competitii. si va fi cea care va putea obtine mai usor pe viitor aprobarileptr concursuri. ca vom fi 5,6 10 care ne dam cu motorul pe unde om vrea noi, asta este una dar unde or sa se stranga peste 50....!!! eu zic ca importanta federatiei nu este chiar de neglijat, ca trebuie facut ceva... trebuie.

 

Despre buzau, facem tot posibilul sa iasa mai bine decat anul asta, va fi tot in toamna, daca va fi sau nu in campionat... asta nu am stabilit inca. Poate mai venim si cu o surpriza in primavara... sa vedem insa cu recesiunea asta :laugh:

 

Pana una alta daca o sa avem ierini din astea de acum in colo...

 

Toate bune,

Sa ne vedem la primul concurs pe 2009

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt si 4 etape balcanice in calendarul de la anul. Pentru cei cu mai mult timp si cu mai multi $$$ ar fi niste minivacante enduro interesante - Bulgaria, Grecia, Turcia si Macedonia.

 

 

nu uitati cursele de la off road - buzaul si campulungul sunt super evenimente cu super trasee.

 

 

______________________________________

 

Aseara a fost sedinta FRM la Moeciu. Am vorbit cu o pasarica si mi-a zis ca deocamdata se stie asa:

- singura cursa comfirmata de enduro e Lazarea 18-19 iulie - e si etapa de Campionat est european

- aproape sigur e Buzau - in septembrie sau octombrie

- incearca si clujenii sa faca a treia etapa - inca nu au confirmat - le tinem pumnii sa le iasa pasentele.

 

Pe langa astea, sunt batute in cuie etapele balcanice (camp est european)

2-3 mai - Grecia

23- 24 mai - Turcia

1-2 august - Macedonia

8-9 august - Bulgaria

 

Si mai sunt vreo 7 etape de endurocross

 

Va fi un regulament nou, mai apropiat de regulamentul international. Momentan e la tradus si va fi disponibil pe la jumatatea lui ianuarie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

stiu de la ionut ca la inceputul lunii mai face patrick ceva cursa..la noi a ramas stabilit ptr perioada 29-31 mai cursa la sibiu..revin in februarie cu amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stiu de la ionut ca la inceputul lunii mai face patrick ceva cursa..la noi a ramas stabilit ptr perioada 29-31 mai cursa la sibiu..revin in februarie cu amanunte.

 

Bre, nu tin minte sa-ti fi zis de o cursa la Patrick in mai!? Cursa de enduro de la Lazarea va fi 18-19 iulie.

Hai ca incerc sa pun cap la cap un calendar cu cursele de anul asta, in ordine

 

29 - 31 mai - prieteneasca - Enduro Maniaco Depresivi Sibiu

27 iunie - 3 iulie - off road - Romanian Extrem Adventure Buzau

18 - 19 iulie - etapa CNE - Lazarea/Gheorghieni

14 - 19 august - hard enduro - Red Bull Romaniacs

 

S-au mai anuntat dar nu s-au fixat date pentru

 

etapa CNE - Cluj - Transilvania 2Race

etapa CNE - Buzau - Motostar

off road - Campulung - Off Road Adventure Romania

prieteneasca - Buzau - XM Raid

 

Care mai aveti ceva de anuntat? Iasiul? Motomania? Gasca de la Odorhei/Cristuru - o prieteneasca, ceva? Hai ca e vara lunga :)

Pe masura ce se mai anunta una alta o sa updatez lista - ca sa stim cand fugim de-acasa

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...