Sari la conținut

Tuning Prea Tare


seby_mf
 Share

Postări Recomandate

bai fratilor am fost asta vara in grecia si ce scutere si mopeduri am vazut acolo m-au lasat impresionat. Foarte multe aprilia scarabeo (daca nu ma insel) modificate ca scoteau un sunet atat de puternic si de fain incat cand trecea cate unu aveam impresia ca trecea o supersportiva.si cilindreea nu avea cum sa fie aceeasi pentru ca erau mult prea puternice.Daca ati vazut vreodata un moped vechi de cel putin 5 ani(banuiesc dupa design) sa faca wheelie in jur de 100 de metri si sa scoata un sunet atat de misto ca ala sa imi spuneti si mie ce modificari au facut aia ma sa aiba asemenea performante?

io din cate am vazut aveau niste filtre si tobe super mari dar si foarte zgomotoase(da zgomot foarte placut). Sau un pocket bike negru-cu mult crom cu o toba super mare care se intrecea cu o rs125 si nu exagerez da avea schimbator de viteze si aproape ca intrecuse aprilia aia :P chiar nu pot sa inteleg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Eu am un scooter tunat aici in spania,va zic eu modificarile care se fac:

toba yasuni 16 -260euros

kit mhr pro race malossi de 70 cc- 400 de euro

cdi deslimitat top galben- 40 de euro

variator polini- 70 de euro

pinioane de desfasurare lunga-65 euro

filtru de putere malossi- 8 euro

plaman malossi-27 de euro

carburator oko 24mm -80 euro

rotor pvl digital(numai pentru curse) -600 euro

curea de kevlar-5

cauciucuri michelin pilot race-100 euro

Cam astea sunt modificarile care se fac,majoritatea care tuneaza scooterele sunt copii de 14-15-16 ani,presupun ca si eu sunt printre ei am numai 16.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ms!!!

asta stiu si io merg vreo 2m!

dar nu am variator!

 

pt un piaggio ciao de 49cmc

ce tuning ,ce ati face?

mai ieftin, mai home tuning!

???

 

Pe mopeduri nu stiu ce tuning ai putea face...defapt poti face cate ceva da eu in locu tau n-as irosii banii pe un moped...daca are limitare scoate-o...in rest nu am vazut nici un moped cu neoane sau cu stop cu leduri etc. :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Pe mopeduri nu stiu ce tuning ai putea face...defapt poti face cate ceva da eu in locu tau n-as irosii banii pe un moped...daca are limitare scoate-o...in rest nu am vazut nici un moped cu neoane sau cu stop cu leduri etc. :friends:

 

 

eu am un moped jawa si ii cu neoane si 'tunat' dar din pacate nu pot sa dau ingormatii despre el . tot ce pot sa spun ca tot ce are pe el ii polini (la motor ) si toba sport

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am un moped jawa si ii cu neoane si 'tunat' dar din pacate nu pot sa dau ingormatii despre el . tot ce pot sa spun ca tot ce are pe el ii polini (la motor ) si toba sport

 

Bravo...dar eu zic ca e ca si cum ai "tuna" o dacie...si dai bani pe neoane, kituri, vopsea, stickere, etc. cat ai dat pe un moped nou...si eu nu te vad pe tine sa atingi 100km/h pe moped.

Editat de Drake
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca niste greci (caci la ei cu o mica delegatie am fost in vara) niste porducatori de asa scutere si mopede "modificate" au dorit sa isi deschida o fabricuta in Romania. Nu am mai vb cu ei, dar sa stie lumea ca mai mult sunetu' este de ele :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Bravo...dar eu zic ca e ca si cum ai "tuna" o dacie...si dai bani pe neoane, kituri, vopsea, stickere, etc. cat ai dat pe un moped nou...si eu nu te vad pe tine sa atingi 100km/h pe moped.

SINCER NU ARE ROST SA TE MINT AM PRINS CU EL 85KM IM AJUNGE SI ATAT ACUMA II LA MINE LA SERVICE LA REPARATILE DE IARNA .CA MI SAU DUS PINIOANELE SI LANTUL .

P.S. TOATA AFACEREA MA COSTAT IN JUR DE 600 EPUROI.

VA SALUT

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"numai tobele sunt de ele" :finger:

 

Grecii sunt "nebuni",din cate m-am prins la fata locului ....vor ca toate ladele, cobrele (am vazut eu) sa faca galagie ca subaru impreta wrx, si reusesc, intorici capu'. Iar toate jegurile de mopeduri fac ca supersprtivele de gp.

 

Au "magazine cu tobe" cum avem noi vulcanizari, sau mai bine spus la vulcanizari vand si tobe.

 

p.s. ar fi e o afacere buna la noi. Iti inchipui sa-si faca manelistii dacia sa sune ca wrx-ul cred ca ai avea clienti! Bineinteles cu 1-2 milione !

Editat de bogdan kawa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"numai tobele sunt de ele" ;)

 

Grecii sunt "nebuni",din cate m-am prins la fata locului ....vor ca toate ladele, cobrele (am vazut eu) sa faca galagie ca subaru impreta wrx, si reusesc, intorici capu'. Iar toate jegurile de mopeduri fac ca supersprtivele de gp.

 

Au "magazine cu tobe" cum avem noi vulcanizari, sau mai bine spus la vulcanizari vand si tobe.

 

p.s. ar fi e o afacere buna la noi. Iti inchipui sa-si faca manelistii dacia sa sune ca wrx-ul cred ca ai avea clienti! Bineinteles cu 1-2 milione !

 

 

Asta spuneam si eu, chiar sunt foarte amabili vanzatorii din acele magazine :finger:

Si din vb in vb am inteles ca o sa se deschida si in Ro o mica fabricutza de productie a acestor tobe...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe mopeduri nu stiu ce tuning ai putea face...defapt poti face cate ceva da eu in locu tau n-as irosii banii pe un moped...daca are limitare scoate-o...in rest nu am vazut nici un moped cu neoane sau cu stop cu leduri etc. :finger:

 

Am fost si eu prin Italia......cam "nelinistiti" tinerii pe acolo. Din cate am vazut eu, face italianu 14 ani, isi ia SR 50 sau NRG (astea mi s-au parut ca fiind cele mai populare pe acolo, aaaaaa si mai e Phantom-ul, dar asta mai putin) ii face rodajul 2 saptamani, apoi fuga la mecanic sa-si puna kit Malossi sau Polini (toba, filtru, carburator, alea alea) pe el, mai sunt uni care schimba motorul cu unu de 125 in loc de 50. Asta doar ca sa poata merge cu 120 in loc de 80.

 

Se poate si la mopeduri. Am vazut un tip cu Piaggio Ciao facand whellie cativa metri, dar avea si el toba polini si carburator schimbat. Am mai vazut inca ceva moped vechi de vreo 12 ani, dar facut atat de fain incat ziceai ca-i nou. Avea chair si ceva carena pe far, motor de 85 cmc pe el, si prindea 130 km/h (pe bune)

Pentru ei un 200-300 de euro nu se simte la buzunar asa ca si la noi, asa ca-si permit, doar pentru a-si satisface acei 40 de km/h in plus, pe care ii castiga.

 

Cei care au inceput cu scootere, inteleg foarte bine "ambitiile" acestor tineri.

Editat de Road
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Io ii vedeam ca merg ca nebunii,goneau pe strada in wheelie si cu viteza de ramaneam masca,Adevarul e ca ei la orice masina sau motor aveau toba si jante de aliaj,desi masina erau un saxo,sau aveau pocket-bike.Si habar nu am ce naiba avea facut un tip la un super-sport ca nu puteai sa stai frate pe strada fara sa te tii de urechi,zici ca era elicopter frate....te asurzea cand trecea pe langa tine...era infernal de-a dreptu....aaa si singurul cu echipament complet pe care l-am vazut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...