Sari la conținut

Incarcare cu sudura/rectificare


Dimethylmercury
 Share

Postări Recomandate

da bai uite idee buna, bucse din bronz grafitat cum mai vand astia la Nipru :lol:. Bagi calumea cu gresorul vaselina si stai si calculezi cand trebuie sa dai jos grupul sa schimbi bucsa. Lumea a uitat ca pe la inceputuri motocicletele nu aveau rulmenti prin rostogolire deloc, doar bucsi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: ..asa-i! Pai in cazul asta n-ar merge o rectificare si sa pui role mai mari? Ce cote au rolele actuale?
Probabil asa voi face. Masor cotele. Lungimea rolelor tre sa fie de 7.9 daca bine am masurat. Si acum cred ca sunt de 4 la diametru. Singura problema e ca ar fi bine ca rolele noi sa fie fix una langa alta. Masor, calculez si revin cu rezultate. Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil asa voi face. Masor cotele. Lungimea rolelor tre sa fie de 7.9 daca bine am masurat. Si acum cred ca sunt de 4 la diametru. Singura problema e ca ar fi bine ca rolele noi sa fie fix una langa alta. Masor, calculez si revin cu rezultate.

Prietene Mikulaish,cred ca asta e una din solutiile bune.Cu autogen vei deforma piesa.Cu argon(ca la arbori) nu va tine pentru ca rolele calca pe o suprafata foarte mica in comparatie cu un cuzinet.E clar ca vor aparea uzuri rapide pe calea de rulare.Cu electrozi eu nu am auzit.Cu solutia data de cel mai mare pamfletar motociclist(comunist,neasteptat de comunist) tot nu va merge.Atunci cand se incarca elecrochimic se va depune un strat uniform peste tot.Dupa ce vei umple santurile si ai sa rectifici vei vedea ca ce-ai adaugat nu are legatura de jur-imprejur(adica materialul adaugat na va avea rezistenta unei bucse,de exemplu).Rolele,care calca una dupa alta la o distanta de 4-5 mm(nu ca un dinte de pinion,o data la o tura)vor distruge depunerea,mai ales in preajma gaurilor.Nu mai vorbim de faptul ca trebuie sa maschezi anumite chestii ca sa nu se depuna pe ele.O a doua solutie ar fi sa refaci toata piesa.O a treia solutie ar fi sa iti trimit eu aceasta piesa.Gratis! Doar vreau sa te rog sa-i spui prietenului nostu ca atunci cand treci de la simson(motor comunist) la nipru(motor neasteptat de comunist) e nasol.Neasteptat de nasol!Cu respect,Adrian.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O a treia solutie ar fi sa iti trimit eu aceasta piesa.Gratis!

 

Solutia a treia este de neacceptat.E prea simpla si se pierde toata distractia.Ce mai povestim la nepoti...ca am primit o piesa gratis pe care am montat-o fara probleme si care functioneaza si acum perfect????....nu prea cred!!! :laugh:

 

Trebuie sa existe si a 4 a solutie..Ce noi ne-am chinuit degeaba pana acu'?..hai sa nu ne lasam asa usor!

Editat de krokodilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La a treia solutie nu m-am gandit ca nu mai cred in mosu', insa ar fi o surpriza foarte placuta. Iti voi da adresa mea in PM.

In alta ordine de idee am facut niste calcule. Piesa cu calea de rulare are diametrul 24, camasa exterioara 34. Rolele sunt de 5x8. Urmatoarea dimensiune de role e de 6. Astfel printr-o aproximare am calculat ca intra 15 role de 6 pe piesa. Pt 16 bucati trebui diametru de 24 si un pic. Stiind ca vin 15 role, am calculat (pot detalia) exact diametrul pe care 15 role vin una langa alta. Acesta este de 22.86. Astfel si camasa exteroara trebuie rectificata pana la 34.86. Asta ar fi minunat ca am si o camasa din asta belita. Acu daca toate is tratate in profunzime, va iesi piesa ca noua.

Cu totul ca ma astept la un cadou de Craciun acum (varianta3), voi incerca sa finalizez lucrarea de dragul povestilor pt nepoti. Maine caut role si dau la rectificat piesele cu prima ocazie. Piesele respective oricum nu sunt de folos asa cum sunt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Doar vreau sa te rog sa-i spui prietenului nostu ca atunci cand treci de la simson(motor comunist) la nipru(motor neasteptat de comunist) e nasol.Neasteptat de nasol!Cu respect,Adrian.

E nasol, ramai cu prea mult timp liber, nu ai ce repara.

Baga role mai mari si gata, am vazut niste chesti misto intr-un video, role legate in colivie flexibila ca o banda de mitraliera care apoi se puneau cerc pe arbore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am umblat dupa role. Evident raspunsul e ca nu mai sunt ca la Brasov nu mai merge fabrica. Ma poate ajuta cineva cu niste role de 6x8? Daca nu, dau la scurtat unele mai lungi.

 

ma da era o firma tot prin brasov care mai facea rulmenti...poate te pot ajuta cu ceva...da nu imi mai aduc aminte numele... incearca sa t interesezi.. k sigur mai e o firma care face treburi de genu....in brasov...

 

 

remember: "romlag" le zicea dar nu stiu dak fac si ce iti trebuie tie...poti incerca sa cauti p google k erau si pe acolo dai un tel si vezi...

Editat de Hell_Rider_Edy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am umblat dupa role. Evident raspunsul e ca nu mai sunt ca la Brasov nu mai merge fabrica. Ma poate ajuta cineva cu niste role de 6x8? Daca nu, dau la scurtat unele mai lungi.

www.rulmenti.ro

CHiar daca-s in Buc si rolele nu costa mare lucru poate ii convingi sa ti le puna pe curier

altii care au raspandire mai larga in tara sunt Baza de Aprovizionare pentru Industrie, cauta magazine SKF prin orasele mari etc. Ce dracu sa dai la scurtat niste role. Daca nu as lucra in timpul programului lor de lucru as trece pe la magazin ti-as lua role si ti le-as trimite prin posta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi domle. Ma uit. In ultimul ambielaj facut de mine am pus role scurtate, ca nu am avut de ales. La SKF am destule cunostinte, dar degeaba. Crede-ma ca am incercat peste tot in Cluj si nimeni nu aduce.

 

Edit: La rulmenti.ro am sunat si nu comercializeaza role. ROMLAG nu are treaba cu rulmenti.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...sunt de 4 la diametru..
...Rolele sunt de 5x8....
Azi am umblat dupa role......dau la scurtat unele mai lungi.

Care-i adevarul??? :laugh: Parerea mea: daca majorezi de la 4 la 6 nu-i in regula, vor fii mai putine puncte de contact(mai putine role = mai putine linii), asta inseamna uzuri rapide!!! Teoretic rola calca pe o linie, in comparatie cu bila care calca pe un punct.

Ce dimensiune au defapt, rola originala, diametrele alezajului si manetonului? Apoi ce este stricat: manetonul, alezajul sau amandoua. Fa rectificare la maneton pana are suprafata de rulare buna, si functie de acest amanunt cautam role. Apoi daca este cazul rectifici si alezajul camasii. Rolele teoretic se fabrica din 0,5 in 0,5 mm, trebe doar cautate. La noi este un tip (in obor la tarabe)care se ocupa numai de rulmenti. Dupa ce sti sigur ce-ti trebe poate dau o fuga sa v-besc cu el, vedem ce spune si el!? De scurtat rola, nu-i problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am scris ca sunt de 4. Am scris "cred ca sunt de 4" si am spus si ca voi face masuratorile exacte. Dupa ce le-am facut, am zis ca sunt de 5. "Alezajul" este de 34, diametrul caii de rulare este de 24. Astea toate le-am scris si mai sus. As avea si role de 5.5, si camasa exterioara buna dar pt experimente voi folosi o camasa exterioara, cea cu diam. de 34, care necesita si ea rectificare. Eu vreau ca rolele sa fie una langa alta, astfel voi rectifica piesa cu calea de rulare pana la diametrul calculat. Asa e si corect daca nu este colivie. Calculul e facut, rolele le-am comandat azi si vor veni. In uichend dau piesele la rectificat. Pun poze cu rezultatul.

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Varianta 3 se va pune in aplicare. Azi mi-a sosit piesa, care arata minunat si o voi pune in grupul pt AWO la care lucrez. Multumesc frumos, Adrian!

Revin insa cu rezultatele rectificarii.

 

Poze cu lucrarea. A iesit perfect. In final sa fie numerele rotunde, am facut piesa la 23mm si camasa la 35mm. Role de 6. Astfel intre role spatiul total insumat este de aprox 0.6mm.

 

post-11450-1228414740_thumb.jpg

post-11450-1228414758_thumb.jpg

post-11450-1228414800_thumb.jpg

Editat de Mikulaish
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...