Sari la conținut

Plimbari ... Cu Treburi :)


Postări Recomandate

Nascut si in mare parte crescut pe vremea lu' Ceasca, in frumosii ani in care cota lunara de benzina era de 5 litri/luna/masina si duminicile circulau alternativ masinile cu, respectiv fara sot, am ramas cu sechele de tanar UTC-ist. :lol: Una din fixatiile de care cu greu pot scapa este ca vehiculele personale trebuiesc folosite cu precadere in scop util, cu minim de consum de combustibil. Asa ca majoritatea kilometrilor facuti cu 2 sau 4 roti au fost facuti cu nobilul scop al muncii, al facutului de bani.

Bineinteles, nu sunt stricat pana in maduva oaselor. Capitalistul ceva mai matur din mine imi spune ca orice "roti" trebuie sa circule, altfel stau degeaba si ruginesc la fel de repede. Contradictia dintre cele 2 chestii se rezolva in cazul meu de la sine prin institutia pretextului, mai ales in cazul motocicletei. Ma conving pe mine insumi ca este esential sa plec la drum, altfel se darama cerul, asa ca fie ploaie, fie vant, arsita sau frig, gasesc un motiv semi-plauzibil de a-mi satisface impulsul spre nebunie. In majoritatea cazurilor reusesc sa fiu destul de convingator incat sa-i lamuresc si pe cei din jur asupra importantei iesirii, alteori primesc privirile binecunoscute care te catalogheaza ca pe un nebun incorijibil. Riscurile de a fi motorist trecut de adolescenta :ok:

Intrebarea este: mai are cineva nevoie de pretexte pentru a trage o tura cu motorul, sau sunt singurul?

 

 

Ca sa fiu mai clar, o sa postez cateva cazurile in care m-am folosit de cate un pretext pentru a invinge bunul simt: :moron:

- la sfarsitul lui martie umblam sa-mi inmatriculez motorul proaspat cumparat. Vremea era bineinteles de toata jena, toata perioada a plouat sau chiar a dat cu lapovita, dar am refuzat orice varianta alternativa,inclusiv oferta unui prieten de a-mi duce motorul pe platforma la identificare RAR, am preferat sa ma duc pe motor, sa fac 100 km pe vreme de iarna tarzie, chiar daca ma lasasem de motocicleta de aproape 10 ani iar cu noua achizitie apucasem sa fac vreo 200 de km cu totul. Bineinteles ca am savurat fiecare moment al plimbarii :baldy:

 

- In iunie, dupa cum se stie a fost o vreme la fel de deplorabila ca in primavara. La mine in zona anul asta a fost vara intr-o joi. Trebuia sa merg la Timisoara, sa dau ceva examene. Bineinteles ca, vazand vremea, logic ar fi fost sa fac drumul cu masina. M-am folosit insa de o bataie proaspat descoperita la planetara si in ultima clipa am decis ca, fie ce-o fi, merg cu Kawa. Spre norocul meu decizia a fost una buna, in afara de cativa stropi incasati pe traseu am parcurs cei peste 500 km ai drumului dus-intors in cele mai bune conditii.

Cu ocazia asta am descoperit si unul din cele mai frumoase trasee de asfalt, intre Lugoj si Ilia, prin Faget. Asfalt bun, serpentine cat incape, peisaj superb. Merita incercat.

In poze:

(1) Oprire pe dealuri inspre Faget

(2) Starea drumului intre Petrosani si Hateg a fost deplorabila anul acesta, in mare parte a fost frezat in modul vizibil in poza. In aceste conditii am batut cateva mii de kilometri sezonul asta.

(3) Costumul purtat asta primavara pe frig ma facea sa ma simt ca un cosmonaut.

(4) Desi previziunile meteo anuntau ploaie la Timisoara, ziua a inceput cu soare. Era cu o zi inainte de a doua intalnire a motociclistilor de la Timisoara.

post-3618-1131316008_thumb.jpg

post-3618-1131316622_thumb.jpg

post-3618-1131317110_thumb.jpg

post-3618-1131317183_thumb.jpg

Editat de f_zoltan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am nevoie de motor, nu de pretexte! :eek:

Cand ma apuca doru' de duca, drept explicatie, ziceam: "Tre' sa fac rodajul la becul farului!!!"

:lol: :ok: :moron:

Nu imi trebuie pretexte,deseori plec doar ca sa ma plimb fara un scop anume.Asta depinde si de benzina disponibila,daca as avea cata benzina as vreau as face tutul tarii in fiecare sapmana si m-as da doar noptea jos de pe motor :baldy: :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io am patrucicleta in comarnic

stau peste un rau a carui ocolire cu masina ma omoara din cauza drumului de vro 2-3 km f prost

plus ca pierd juma de ora dus-intors minim pe varianta asta

in schimb e o scurtatura - un podet de fier f ingust pe care numai bine incape atv-ul

asa ca daca am nevoie de cola sau paine nu iau de la vecinu' din coltz ci ma duc fix in centru cu mobra

sa va mai zic ca mi se intampla sa "uit" de cola sau bere sau mai stiu io ce

ca sa gasesc motiv de inca o tura

vecine, ai nevoie de paine?

ma duc eu, sigur

cum?

vrei sa stii daca a bagat cuie la "vagon"?

se face!

 

una alta e frumos tare - mai ales in wknd

anul asta nu cred sa fie mai mult de 3 wknd in care nu am fost (ploua probabil)

in rest la semnat condica in zona

ma stiu toate coclaurile

astept sa-mi upgradez boxerii din imagine ca sa ma aventurez mai departe :ok: - as vrea sa ajung la babele pana da zapada -sic!

 

postez mai jos cateva poze - pta a caror calitate imi cer scuze - sunt facute de aceeasi tipa care mi-a prajit digitalu' :lol:

 

 

post-7670-1131533256_thumb.jpgpost-7670-1131533306_thumb.jpg post-7670-1131533474_thumb.jpgpost-7670-1131533625_thumb.jpgpost-7670-1131533639_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...