Sari la conținut

Rezervor de plastic


paul_ktm
 Share

Postări Recomandate

Salutare.Dupa numele topicului nu se intelege mare lucru,insa intrebarea mea este.Vopseaua de pe rezervorul de la Aprilia sa cam umflat,cred ca din cauza benzinei curse pe ea,si am inceput sa o inlatur cu un cutit,ma rog,sa o "decojesc",insa merge ft. greu si ma ustura degetele ca dracu.Rezervorul nu vreau sa il mai vopsesc pt. ca am observat ca e semi transparent,ca si la KTM-urile putin mai vechi,adica se vede benzina prin el.Deci,eu vreau sa ramana asa,la stadiu de plastic brut,fara vopsea fara draci,insa am observat ca sub vopsea este un strat de Spritchit(acel chit alb ce se sufla cu pistol),deci,cum pot sa inlatur aceste 2 straturi(vopsea si spritchit) fara ca rezervorul sa aiba de suferit.Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am citit pe net si cred ca rezervorul e din "LOW DENSITY POLY-ETHELENE CROSSLINK ".Cam la toate motocicletele de enduro si cross cu rezervor de plastic este rezervor cam din acelasi material,e plasticul ala destul de dur si de gros,insa am inteles ca lasa benzina sa respire prin ea,de aceea apar bulele alea pe stickerele puse pe rezervor,si cred ca de aceea au aparut acele bule si la mine,deci,inca astept un raspuns potrivit.Numai bine si Multumesc mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact! rezervorul este facut dintr-un material care respira,nu se poate vopsii !! stikere sunt speciale care pot fi lipite pe rezervor.sunt perforate si dintr-un material similar

de dat jos vopseaua cu decanol sau cromofag nici vorba ! o sa se topeasca plasticul !!!!

cel mai usor se da jos cu hartie abraziva cu granulatii din ce in ce mai mici pe cum te apropii de plastic !

spor la treaba!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se gasea la ferometal un gel ce contine acizi care in 10 minute dupa aplicare cu pensula, inmoaie si decojeste orice vopsea sau spritchit si sigur nu ataca plasticul, borcanele in care se comercializeaza sant din plastic. Din pacate nu-mi amintesc denumirea comerciala. Gasesti informatii despre produsul asta sau similare la magazinele ce prepara la comanda vopsea auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Legat de hartie abraziva(smirghel),asta e prima chestie la care m-am gandit,insa,ma gandeam ca poate este ceva mai rapid si ceva ce nu zgarie sau "face rau" in orice fel rezervorului,da asta e,daca nu gasesc ceva solutie pentru asta,o sa decurg la hartie abraziva.Inca astept un raspuns :laugh: .Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Simplu...mergi la practiker sau whatever, iei un bidon de decanol/super cromofag sau ce o mai fi si te uiti ce scrie pe eticheta. Din cate tin minte, pe super cromofag, pe eticheta originala, nu pe cea tradusa scrie exact ce substante ataca si ce nu...deci vezi acolo si gata. Dar si eu cred ca toate ataca plasticul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...