Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

O intrebare pentru cei cu cablu de ambreiaj original de RF. Care e sistemul de prindere care intra in maneta? Eu am un butoias cu surub care tine cablul si periodic imi tot iese afara.

 

La fel am si eu la RF400 , poate ti s`a stricat filetul sau incearca sa`l mai insurubezi si tu...

 

si mie mi`a sarit la semafor acum vreo saptamana, exact cand am calcat(ma rog, apasat) ambreiajul. Norocul meu ca l`am gasit :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

salutare, am un tovaras cu un RF 900 din '96 care ar avea nevoie de : pompa de benzina; cablu de soc si buson de rezervor ... eu nu stiu unde sa-l indrum si de asta postez aici ... care stie sa-mi spuna pe unde sa-l trimit, cam cat ar costa ... treburi de genu' asta ... :rolleyes: ... ah, inca ceva ... se poate strica pompa de benzina din cauza carburantului prost (Lukoil) ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare tuturor.

daca nu deranjez pe nimeni, asi avea si eu o intrebare.

deoarece n-am reusit sa citesc topicul, vreau sa va intreb ce ulei folositi sau mai bine zis recomandati la rf 600?

nu de alta dar si-a achizitionat un prieten una si nu vreau sa crape din prima!

mersi mult

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10W50 Castrol-full synth folosesc si e ok

 

Nu stie careva de unde sa fac rost de cabluri de acceleratie si de ambreieaj? am cautat la louis da nu sunt pt RF 600, sau care stiti de la ce motor s-ar potrivi, mere oare de la bandit sau GSX-F ca astea au multe componente in comun cu RF

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10W50 Castrol-full synth folosesc si e ok

 

Nu stie careva de unde sa fac rost de cabluri de acceleratie si de ambreieaj? am cautat la louis da nu sunt pt RF 600, sau care stiti de la ce motor s-ar potrivi, mere oare de la bandit sau GSX-F ca astea au multe componente in comun cu RF

 

mersi baieti pentru informatii.

daca nu-ti gasesti cablurile poate te ajuta asta cu ceva: de la polo, set cablu acceleratie si ambreiaj 4,95 euro.

 

http://www.polo-motorrad.de/product/156352...tdetails.0.html

 

bafta

post-29673-1211914835_thumb.jpg

Editat de Deer T-Ace
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

10W50 Castrol-full synth folosesc si e ok

 

Nu stie careva de unde sa fac rost de cabluri de acceleratie si de ambreieaj? am cautat la louis da nu sunt pt RF 600, sau care stiti de la ce motor s-ar potrivi, mere oare de la bandit sau GSX-F ca astea au multe componente in comun cu RF

am cautat si eu un cablu de soc dar nu am gasit....asa ca am fost nevoit sa imi confectionez unul dintr-un cablu de frana de bicicleta.....cat despre capacul mare de pe carene care il cautam mi-m fact din plasa de tuning 2 provizoriu pana imi gasesc unul original...acum trebuie sa imi schimb si semnalizarile pe fata ca am inceput sezonul la cazaturi........cine stie unde pot sa imi reglez si eo carburatoarele....cineva care are ceasuri si daca se poate sa fie cat mai aproape de zona bacauui....mersi fain si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:D da, sunt un nou posesor de rf 400r,cu toate ca il am din oct 2007,dar nu am reusit sa-l calaresc decat 50 km,deoarece am intampinat cea mai mare problema:lipsa timpului si a unui service cum trebuie in zona moldovei,mai ales bacau.eu sunt din roman jud neamt.

trebuie sa reglez carburatoarele si nu stiu unde?am sa incerc in iasi.bineinteles ca am si eu o intrebare :ce kit de carburatoare se potriveste la rf 400r,inafara de cel original,care e foarte greu de gasit?

merci anticipat si ne vd pe forum sau mai bine zis pe asfalt.......dupa ce imi rezolv si eu problema...sper...

 

dragi rf-isti,ati abandonat acest topic pentru noi sau va calariti bestiutele si nu aveti timp.eu ce sa zic stau cu moto pe dreapat pt ca am ghinionul sa fiu din moldova unde servisurile sunt rare si nu prea serioase.asa am stat eu 4 luni in service pt reglaje,m-au dus cu vorba si am pierdut.dar........ce poti face daca domeniul service este f deficitar ,mai ales in bacau-piatra nemt.

astept vesti de la voi

(RF 400R) :)

 

dragi rf-isti,ati abandonat acest topic pentru noi sau va calariti bestiutele si nu aveti timp.eu ce sa zic stau cu moto pe dreapat pt ca am ghinionul sa fiu din moldova unde servisurile sunt rare si nu prea serioase.asa am stat eu 4 luni in service pt reglaje,m-au dus cu vorba si am pierdut.dar........ce poti face daca domeniul service este f deficitar ,mai ales in bacau-piatra nemt.

astept vesti de la voi

(RF 400R) angryfire.gif

post-28319-1212132804_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dragi rf-isti,ati abandonat acest topic pentru noi sau va calariti bestiutele si nu aveti timp.eu ce sa zic stau cu moto pe dreapat pt ca am ghinionul sa fiu din moldova unde servisurile sunt rare si nu prea serioase.asa am stat eu 4 luni in service pt reglaje,m-au dus cu vorba si am pierdut.dar........ce poti face daca domeniul service este f deficitar ,mai ales in bacau-piatra nemt.

astept vesti de la voi

(RF 400R) :unsure:

 

NU e abandonat, incearca la Tomina au aveau un kit de carburatoare pt RF 400 http://www.tomina.ro/piese/viewpiesa.php?a...sa&id=10060

 

Sunt persoane care aduc de afara piese second, eu recomand a en-spea oara pe forumu asta pe Distribuitoru, e din Bistrita si e foarte serios poate te ajuta el /index.php?showtopic=112690

 

Cat despre service, am vazut ca ai postat la comunitati moto la Bacau pentru un transport si presupun ca ai gasit service pe undeva :)

 

Bafta ... si vindeca RF-ul ala ca devin din ce in ce mai rare si ii pacat de ele :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da cu a 6-a ce ai facut?

 

 

daca n-a gresit si intr-adevar are 5 este partea de jos de la rf 900. se pot construi motoare de 600, 750, 900, 1100 (pt. 1100 exista si kit-uri big-bore de pana la 1500 cmc) pe oricare dintre carcase fara a se schimba altceva decat cilindrii, pistoane, chiulase, cdi, evacuare, carburatoare. acum trebuie sa te decizi daca vrei 5 sau 6 trepte. adica daca folosesti carterul si cutia de 600 sau de 900. vibrochenele sunt identice. sunt cele de pe motoarele de 1100.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca n-a gresit si intr-adevar are 5 este partea de jos de la rf 900. se pot construi motoare de 600, 750, 900, 1100 (pt. 1100 exista si kit-uri big-bore de pana la 1500 cmc) pe oricare dintre carcase fara a se schimba altceva decat cilindrii, pistoane, chiulase, cdi, evacuare, carburatoare. acum trebuie sa te decizi daca vrei 5 sau 6 trepte. adica daca folosesti carterul si cutia de 600 sau de 900. vibrochenele sunt identice. sunt cele de pe motoarele de 1100.

 

Nu stiu unde gasesti de la 1100 pana la 1500 ... eu stiam ca este pana undeva la 1300 da ma rog oricum motoarele alea is mai mult de curse de obicei se mai pune si un turbo si putin Nos, sunt facute sa mearga o data si bine ... nu e gandit motorul pentru asa ceva

Teoretic cutia de pe 900 nu ar trebui sa mearga pe 600 si daca ar merge eu nu mi-as lua 600 cu 5 trepte pentru ca nu are cuplul 900-ului sa duca 5 viteze, dar probabil omul a scris din greseala 5 :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca tipul a mai pus anuntul intr-un loc si tot 5 trepte spune ca are. cutia de 9 merge pe 6, sunt la fel vibrochenele. de fapt m-am exprimat gresit. carterele in zona cutiei nu stiu daca sunt 100% la fel dar poti pune ce set motor vrei pe oricare din ele. mi-ar placea un 1100 in 6 trepte. ar rupe la demaraj. pt. viteza mai mare sunt pinioane de fata chiar si de 18 (14 stock) deci rapoartele din cutie nu cred sa fie o problema. cuplu are destul. 600 pe cele 5 trepte lungi sigur e bun la drumuri lungi si drepte, cam cum au americanii... consum mic, viteza buna de deplasare, acceleratie de toata jena :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...