Sari la conținut

Honda Fury, aproape de lansare


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 92
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Pai eu zic sa comparam motoare de capacitati cilindrice apropiate, nu 1300 cu 1600. Ca poate oricine veni cu Rocket III de 2300 si poate spune ca e cel mai tare din parcare. Chiar si asa, HD 1580 cmc stock are cu 6 ponei mai putin decat Honda (Fury sau VTX, nu conteaza) cu 1312 cmc stock. Trebuie sa recunosc ca mi-am luat VTX 1300 tocmai pentru ca are un cuplu pe care il gasesti la toti ceilalti producatori (fie japo, fie HD) in zona 1500-1600. Si chiar noul Vulcan de 1700 are doar vreo 10 Nm in plus. Diferenta majora incepe abia de la 1800 in sus, unde cuplurile trec de 150 Nm (156 la VTX1800, 160 la Intruder 1800, 177 la Vulcan 2000, 200 la Rocket III). Stii cumva ce cupluri au HD-urile de 1800? Ca eu nu am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ar trebui facut un pol sa vedem cui ii place evacuarea aia si cui nu

 

tot imi sare in ochi, zici ca e din alt film

 

si-au batut joc de motocicleta cu evacuarea aia... :lol: Si nu e prima data cand vad asta la honda.Pacat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Update: Honda Fury va fi VT1300CX in Europa

 

Din pacate puterea motorului a scazut destul de mult fata de VTX1300: 57cp si 107Nm.

Banuiam eu ca puterea si cuplul nu puteau ramane aceleasi odata cu trecerea pe injectie (probabil ca, in lipsa de informatii oficiale, cei de la Motorcyclecpecs i-au dat cu copy/paste de la VTX), dar o asemenea cadere este de-a dreptul rusinoasa. Vulcanul de 800 (carb) are 55 de cai, iar cel de 900 (tot injectie) are 50. O scadere rezonabila. Dar o crestere semnificativa a cuplului (82 la 900 fata de 64 la 800).

 

In aceste conditii, de ce ar prefera cineva Furia? Doar pentru ca au scazut turatiile la care se obtin aceste "performante"? Cat despre consumul de 5% cu care se lauda, hai sa fim seriosi. VTX-ul papa 5,2-5,5. Daca obtineau un consum de 3%, mai mergea. Atunci chiar puteau sa-i spuna Honda Kymco. Dar i-au spus Fury, probabil pentru a starni furia eventualilor clienti. Asa ca spun si eu ca multi americani care au vazut-o deja: I'll stick to my VTX.

 

Mai grav e ca Honda, dupa ce a scos din productie VTX-urile de 1300 si 1800, nu mai ofera nimic la +1000 cmc in afara acestei musculite lesinate. In conditiile in care ceilalti producatori au ce oferi aproape din 100 in 100 cmc.

 

Cred ca singura sansa ca Fury sa aiba succes ar fi pretul. Ceva in genul strategiei Logan a celor de la Renault. De fapt, cred ca asta ar fi si pretul corect: cel al unul Logan. Chel, fara accesorii si optionale. Adica 5000 de euro. Ofera cineva mai mult pe Fury?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In aceste conditii, de ce ar prefera cineva Furia?

 

Pentru ca e motoreta japoneza cea mai apropiata de look-ul chopperului american. E motocicleta perfecta pentru barbatii care trec prin "middle age crisis" si vor sa iasa putin in weekend (get a little wild while honey is at the spa), de aia rezervorul mic nici nu va fi o problema. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand o sa trec prin criza respectiva, o sa dau fuga la Honda sa-mi iau 3 bucati.

 

* bre, tu vrei sa scoti cuplu peste 100 din 3 piese puse cap la cap?! :rock:

 

mai bine zi ce urmeaza dupe VTX, ca vad ca ..parca nimic nu-ti mai place :bounce:

orishicat, in materie de noutati, doar HD mai are ceva care se bazeaza pe "retzeta" veche, dar vine cu un look nou. restul, sunt ca masinile astea de generatie noua cu care poti sa mergi pe Magheru, da' nu te duc pan' la Mogoshoaia...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Parerea mea, pe scurt: cu estetica personala, fiabila, usor de intretinut (cardan), dar... scumpa, grea (311 kg la plin, in ciuda multor componente din plastic cromat), cu motor elastic (30-165 km/h in viteza a cincea), dar cam anemic la modul absolut.

 

Show-bike pur, care cred c-o sa aiba totusi succes la un anume segment de bikeri... solvabili :o (cam subtzirel insa la noi).

Editat de Bunicul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* am vazut-o pe Fury asta la IMOT (Muenchen, 19-21.02), singurul lucru care m-a impresionat la ea, au fost culorile(!) :) Pe bune, nuante de custom l o bicicleta de serie..., mai rar!

nu am stat prea mult in jurul ei (imaginea rotilor mi-a displacut complet), da' pot sa va spun cine a incalecat pe ea in cele 2 minte in care am trecut pe langa: un tip chelios cam la 29-33 de ani (care cred ca facea bascalie, ca se tot maimutarea in timp ce-l fotografia prietena), doua femei cam la 25-30 de ani, mai plinute, genul de nemtoiace care stau acasa cu copiii, dar vor si ele ...ca in filme. ambele cred ca nu aveau carnet, caci nu prea stiau ce sunt manetele alea de pe ghidon si nici ce sa faca cu picioarele, odata ce au incalecat (incercau sa le puna jos pe podea, nu pe comenzi, desi motoreta era ancorata). 2 minute :D ...cam asta am vazt eu din segmentul european al japonezei. sa nu uitam ca Germania este una din pietele cele mai "populare" de choppere si cruisere.

 

in schimb, CBR-ul nou de 600 (RR-ul) e o masina superba! ...da' nu stiu daca merge chopperit :o

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am trecut azi pe la Honda, inca nu au expus Furia si nici nu se stie cand va veni. Baiatul de acolo era si el circumspect in ce priveste pretul.

@cria: interesant focus-grupul tau, speaks for itself. La noi, ar merge la fetele care prezinta sport sau meteo si si-au gasit deja fotbalistul din vis. Si cred ca si la Victor Ponta ar merge, ca e cam in aceeasi categorie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bey, eu una nu am inteles de ce au numit-o Fury, nu e deloc vreo masinarie d-aia ca in "The Fast and The Furious", pur si simplu e o chestie grobiana, cu un look subtire. mie asa mi s-a parut de aproape...

dar culorile!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa scriu ceva dar am sters tot :o

Oricum imi plac Big Dogurile voastre, imi plac Victory-urile pe care le vad pe strada, nu mai zic ca ma tavalesc cand isi parcheaza vecinii Indian-urile, iar colegul de munca se duce cu Boss Hoss-ul in pauza de masa. Ce dracu aduc astia Fury asta la noi nu stiu.

 

Stiti cum este asta, pe genu "Mai las-o in p... mea"

 

PS: si cum este cu aia chopper, chopp, hop, poc, buf, flex :D

 

 

Sanatate ne vedem la bere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...