Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

buna,

 

unde pot gasi semnalizatoare originale noi? cum vin, intreg bratul sau doar partea din capat? sticla de pe semnalizatoare se poate cumpara separat?

 

caut un releu de incarcare defect, pe mine ma intereseaza carcasa si mufa in sine, electronica zboara.

Editat de christensen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

buna,

 

unde pot gasi semnalizatoare originale noi? cum vin, intreg bratul sau doar partea din capat? sticla de pe semnalizatoare se poate cumpara separat?

 

caut un releu de incarcare defect, pe mine ma intereseaza carcasa si mufa in sine, electronica zboara.

 

vrei sa faci scrumiera? :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va saluta un posesor de CB500 din 2001.Sunt in cautare de top-case.As dori sa aud(vad)cateva pareri/sugestii/poze /idei/ din partea celor care aunsau au avut asa ceva montat pe mobrele lor.Multumesc anticipat si asfalt uscat tuturor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am facut un tur de aprox 90km: Baneasa - Padurea Snagov - Padurea Caldarusani - Gradistea - Colentina - Baneasa.

Foarte frumos drumul pe acolo.

 

Am vazut tarziu postarile voastre..:) Si eu am facut un tur de aprox 60 km la iesire spre Calarasi DN3 - Lehliu. Drumul intre 12:00 si 16:00 a fost super liber si vreme placuta.

 

Daca mai sunt amatori pentru week-end-urile viitoare poate ne strangem, dar ar trebui sa discutam cu o zi inainte..:)

 

Seara buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RD 02 ALX mai este valabil anuntul???Daca da,as fi interesat de mai multe detalii.

» Post actualizat in 27 Apr 2015 19:53

Pentru plimbari sunt si eu deschis la asa ceva,bineinteles cu stabilire din timp a detaliilor :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RD 02 ALX mai este valabil anuntul???Daca da,as fi interesat de mai multe detalii.» Post actualizat in 27 Apr 2015 19:53Pentru plimbari sunt si eu deschis la asa ceva,bineinteles cu stabilire din timp a detaliilor :)

Salut din păcate nu îl mai am. O zi bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Va saluta un posesor de CB500 din 2001.Sunt in cautare de top-case.As dori sa aud(vad)cateva pareri/sugestii/poze /idei/ din partea celor care aunsau au avut asa ceva montat pe mobrele lor.Multumesc anticipat si asfalt uscat tuturor.

» Post actualizat in 28 Apr 2015 08:39

Salut eu am montat top-case pe cb 500 al meu si e perfect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Intampin urmatoarea situatie :

Motocicleta nu mai incarca la valorile normale . Nu am apucat sa verific alternator/releu dar citind ca releul e o problema comuna , am inceput sa caut altul.

 

Am citit aici pe forum ca se pot folosi si ceva relee de ATV , care au un pret mult mai convenabil.

 

Ce parere aveti ? Ce fel de releu as putea folosi ? Preferabil fara a adapta / lega pe direct .

 

PS Nou original, sigur nu cumpar. In cel mai rau caz un releu din dezmembrari.

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Intampin urmatoarea situatie :

Motocicleta nu mai incarca la valorile normale . Nu am apucat sa verific alternator/releu dar citind ca releul e o problema comuna , am inceput sa caut altul.

 

Am citit aici pe forum ca se pot folosi si ceva relee de ATV , care au un pret mult mai convenabil.

 

Ce parere aveti ? Ce fel de releu as putea folosi ? Preferabil fara a adapta / lega pe direct .

 

PS Nou original, sigur nu cumpar. In cel mai rau caz un releu din dezmembrari.

 

 

Multumesc.

 

Am din dezmebrari la 200 lei. Varianta cu racire mai buna. Trimit cu proba prin curier

 

Chinezarie 50 lei..tin 2-3 saptamani..

 

0756 235 216

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus de atv linhai cu 6 fire, il am de 2 ani fara probleme. Nu cumpara sh, tot o sa ai belele. E 130 asta...

» Post actualizat in 30 Apr 2015 14:28

Si are si aripioare

» Post actualizat in 30 Apr 2015 14:28

Si are si aripioare

» Post actualizat in 30 Apr 2015 14:28

Si are si aripioare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

post-39386-0-96463100-1430403753_thumb.jpgpost-39386-0-85565000-1430403768_thumb.jpgpost-39386-0-03702300-1430403789_thumb.jpg

Va saluta un posesor de CB500 din 2001.Sunt in cautare de top-case.As dori sa aud(vad)cateva pareri/sugestii/poze /idei/ din partea celor care aunsau au avut asa ceva montat pe mobrele lor.Multumesc anticipat si asfalt uscat tuturor.

 

Salut,

 

Topcase Krauser K5 - 47L (intra doua casti)

Sidecase Krauser K4 - 42L

 

Cu topcase-ul am facut cateva mii de km, fara nicio problema. Am pus in el ce era mai greu ( conserve, arzator+butelie, gratar, toporisca, cort ).

Sidecase-urile le-am montat in toamna si nu am apucat sa le scot la drum. (le pun doar cand am nevoie, nu-mi place sa merg cu ele goale).

 

P.S.

Nu mi-a placut solutia cu scosul in afara a semnalizarilor asa ca le-am mutat mai jos.

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am pus de atv linhai cu 6 fire, il am de 2 ani fara probleme. Nu cumpara sh, tot o sa ai belele. E 130 asta...

» Post actualizat in 30 Apr 2015 14:28

Si are si aripioare

» Post actualizat in 30 Apr 2015 14:28

Si are si aripioare

» Post actualizat in 30 Apr 2015 14:28

Si are si aripioare

 

sa nu patesti ca un prieten cu ala de atv...a ramas cu cadrul..si ce era din fier..restu a ars tot :) Astfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

sa nu patesti ca un prieten cu ala de atv...a ramas cu cadrul..si ce era din fier..restu a ars tot :) Astfalt uscat!

 

sa nu patesti ca un prieten cu ala de atv...a ramas cu cadrul..si ce era din fier..restu a ars tot :) Astfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Guzganel pentru detalii si poze.De asa ceva as avea si eu nevoie sa'mi montez,ca si topcase.Imi poti da ma multe detalii despre vanzator/comerciant??Ai achizitionat topcase-ul impreuna cu suportul metalic pe care vine prinsa placa??Multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

attachicon.gifIMG_0661.JPGattachicon.gifIMG_0663.JPGattachicon.gifIMG_0664.JPG

 

Salut,

 

Topcase Krauser K5 - 47L (intra doua casti)

Sidecase Krauser K4 - 42L

 

Cu topcase-ul am facut cateva mii de km, fara nicio problema. Am pus in el ce era mai greu ( conserve, arzator+butelie, gratar, toporisca, cort ).

Sidecase-urile le-am montat in toamna si nu am apucat sa le scot la drum. (le pun doar cand am nevoie, nu-mi place sa merg cu ele goale).

 

P.S.

Nu mi-a placut solutia cu scosul in afara a semnalizarilor asa ca le-am mutat mai jos.

sistemul de prindere coburi e cumparat sau e facut artizanal?

 

Poti sa faci cateva poze si fara cutii, doar cu suportii?

 

MS

Editat de Obed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Topcase-ul l-am achizitionat impreuna talpa de aluminiu si cu sistemul de prindere de pe Louis (acum doi ani).

Sistemul de prindere al topcase-ului foloseste cele 4 suruburi ale manerului pasager (doua laterale si doua sub sa). Talpa este una universala, permite prinderea atat a cutiilor Krauser cat si a altor sisteme (are tot felul de gauri in el, cei de la krauser aveau si niste "adaptoare" pt alte marci - a se vedea https://www.louis.eu/artikel/universal-adapter-plate-for-krauser-k3-k4-k5-case/10024584?list=64958978 )

 

Lateralele sunt prinse in 3 puncte - in surubul lateral al manerului pasager( in care e prins si topcase-ul ), intr-un " colier " gros prins de manerul metalic de deasupra rotii si in gaura vechii pozitii a semnalizarilor.

Prinderile sunt standard, nu am improvizat nimic si am folosit doar prinderile si suruburile kiturilor, mai putin "prelungitoarele" semnalizarilor, la care am renuntat.

Cutiile laterale+talpile K-Wing+sistemul de prindere le-am luat de pe ebay.

 

Nu stiu cat reiese din foto dar sistemele sunt foarte tepene - mult fier si suruburi de 8.

 

Am atasat si foto fara cutii. post-39386-0-98778500-1430423386_thumb.jpgpost-39386-0-39234100-1430424191_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...