Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

 

Caut de ceva vreme semnalizari fata de Honda CB500 (din 2002), aveti idee unde pot sa gasesc, la modul concret?

Am cautat si la louis.de, si pe la diverse service-uri ... nimic !

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ..am aflat carei baiu cu vibratiile...ambreiaju..coroana de ambreiaj de dusa....deci CAUT AMBREIAJ CB 500 DIN 94

am gasit ambreiaj de cb dar e din 99 in haynes nu ice cas diferite deci teoretc is la fel ...stie cineva daca se potrivesc?

multzumesc

salut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar la Honda ai căutat? Sigur găseÂşti.

sigur gasesti la honda ..dar e scump

 

salut ..am aflat carei baiu cu vibratiile...ambreiaju..coroana de ambreiaj de dusa....deci CAUT AMBREIAJ CB 500 DIN 94

am gasit ambreiaj de cb dar e din 99 in haynes nu ice cas diferite deci teoretc is la fel ...stie cineva daca se potrivesc?

multzumesc

salut!

nimeni nik?

Editat de negru_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut ..am aflat carei baiu cu vibratiile...ambreiaju..coroana de ambreiaj de dusa....deci CAUT AMBREIAJ CB 500 DIN 94

am gasit ambreiaj de cb dar e din 99 in haynes nu ice cas diferite deci teoretc is la fel ...stie cineva daca se potrivesc?

multzumesc

salut!

incearca la louis ca au piese si pt cb din 94 eu unu de la ei imi fac comanda

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci nik e o întrebare? Pare o onomatopee.

merci pt raspunsuri!!!!!!!!!!!!

 

a intrebat omul daca ambreiajul de la cb din 94 e la fel cu ala din 99

meci pt sustinere!

 

incearca la louis ca au piese si pt cb din 94 eu unu de la ei imi fac comanda

10q ...dar e cam scump, ca si la magazine, reprezentantze

Editat de negru_bv
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut....prietena mea este proaspata propietara de HONDA CB 500.

Ma intereseaza si pe mine cateva piese... si anume:

-bord complet SH

-crash-urile alea din teava care imbraca motorul;)

-eventual un manual de reparatie format .pdf

 

va multumesc mult si asfalt uscat

CB 500 RULZZZZZZ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti idee la citi km se recomanda schimbarea lantului de transmisie motor ? :kali:

Lanțul de transmisie e cel de transmisie finală, la pinionul de la roată, la motor e lanțul de distribuție și întinzătorul. Nu are o durată de viață predefinită, dar mai mulți posesori de CB 500 l-au schimbat pe la 50.000 km. Face un zgomot specific când începe să se ducă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ceva zanganeala de fier, in interiocul motorului de altfel trenuie sa-l asculti din fata motorului, la cca juma de metru

se mai poate auzii dupa accelerari relativ bruste pe loc, fara ca mobra sa fie in sarcina, insa acel zgomot se aude pe reducerea turatiei spre relanti......

daca se aude la relanti...este deja grav

daca se aude pe reducerea turatiei......este la inceput, dar mai merge 2000-5000 km

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar daca e vorba de moto, totusi e vorba de lant de distributie iar la 50.000Km mi se pare devreme sa ai probleme daca e un motor ingrijit. Altii abia la 100.000 au schimbat lantul:

 

The 499cc parallel twin DOHC engine was designed, according to Honda engineers, to last for 300,000 km. One bike was tested by Moto Revue from 1993 to 1996. Dismantled at 50,000 km, the engine was in perfect condition. At 100,000 km only the distribution chain and the pistons were replaced, although, in the tester's opinion, it could have run with the original parts for longer with no problems.

http://en.wikipedia.org/wiki/Honda_CB500_twin

 

Daca e un motor forjat, ulei schimbat rar sau manopera dupa ureche, poti sa ai probleme cu lantul si mai devreme de 50.000Km.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lanțul de distribuție se uzează exagerat la mersul în oraș față de mers constant în afară. La fiecare schimbare de turație (plecare de pe loc și schimbat 2/3 trepte de viteză) uzura e poate cât vreo 10 de km de mers constant, deci depinde cum sunt făcuți cei 50.000 km. 50.000 nu îi faci în 3 ani în oraș, ci preponderent în afara localității, și atunci rezultatul acelui test e explicabil, iar în țările în care limitele de viteză se respectă foarte strict nu prea forjezi motocicleta decât foarte rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Crash-bar am facut la Mihai 0722556318 super multumit de cum au iesit in trei puncte.

Un manual ar fi dar mai incolo. Bord poti lua nou de pe louis , ceasuri-universale, cred :kali:

si eu sunt interesat. pe tine cat te-a costat? poti pune o poza?

ma refer la crashbar

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multam la amandoi, am gasit unu de 150 pana la urma si l-am pus pe ala

 

@pogor- da, am fost ok, nu am cazut pt ca mergeam relativ incet cand s-a intamplat, iar de vina cred ca am fost eu :kali: post-21654-1213619034_thumb.jpg

am si eu o intrebare de la ce model e carena fata cu faru din poza?

post-8571-1214650744.jpg

Editat de clif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu la ce far te referi, dar modelul din poza e un cb500s, iesit asa de la mama lui din fabrica

 

azi mi-am schimbat si eu cauciucul spate. nu am avut bani pt unul nou asa ca am luat un pirelli demon sport 130/70 sh. ,productie 2007 si binenteles ca am fost la un drive test imediat dupa. Ce pot sa zic? nu credeam ca poti dobandi o asa incredere in cauciucuri si o asa stabilitate in curbe. am ajuns cu varful cizmei pe asfalt(fara sa vreau). motociclismul a capatat azi alta fata. nu-mi vine sa cred cat de prost a putut fi vechiul cauciuc, un metzler dar probabil destul de vechi(luat tot sh la urgenta dupa ce am observat o crapatura in cauciucul anterior)

ma gandesc, cum o fi sa ai cauciuc nou si pe spate(pe fata am tot demon sport nou)? voi afla eu ... oricum, pe cauciucul spate am vazut ca a ramas o portiune de 1 cm in fiecare margine nerulata, fata de vreo 3 cm cat era la cel vechi

 

Salut....prietena mea este proaspata propietara de HONDA CB 500.

Ma intereseaza si pe mine cateva piese... si anume:

-bord complet SH

-crash-urile alea din teava care imbraca motorul;)

-eventual un manual de reparatie format .pdf

 

va multumesc mult si asfalt uscat

CB 500 RULZZZZZZ

am eu 3 manuale: manual de reparatieii generale honda, nu e pt un model anume

manual de reparatie pt cb 500 editat de honda(a se folosi impreuna cu manualul general, asa zic ei)

manual de raparatii haynes pt cb 500

cea mai usoara cale de a ti le da mi se pare a fi yahoo messenger, deci adauga-ma in lista ta , si mentioneaza scopul si durata vizitei

 

am vazut ca cineva a deschis un topic pe tema asta, si m-am gandit sa intreb si aici: la franare puternica, se aude un zgomot urat in zona cutiei de viteze? ca la mine asa e. ma refer la franare in caz de urgenta. si se aude asa , desi trag ambreiajul

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia m-am intors de la mare, am mers constant cu 100-110km/h pe A2 si consum per total 3l/100km.

Problema e ca pe A2 am vazut ca-mi curge ulei din furca, asa ca unde gasesc garniturile si uleiul pentru furca ? un cod de pe Louis >? multam fain :kali:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...