Sari la conținut

Honda Cb500 - Home


CrisLuca
 Share

Postări Recomandate

10042200 simering ulei 10 e

10042060 simering praf 10 e

2 x 10038218 ulei furca 18 e

exact astea se afla instalate acum pe motocicleta mea

eu am pus 15w si imi place cum se simte furca. in specificatii se indica a se pune 10w

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 5k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Tocmai mi-am luat un set de cauciucuri noi Metzeler 130/80-17 spate si 110/80-17 fata.

Sper ca sunt marimea potrivita. Eu am vazut ca si in talon sunt trecute marimile astea, si vechile cauciucuri erau tot marimea asta.

Inca nu le-am montat astea noi...dar sper ca se vor potrivi.

Voi ce stiti? Ce marimi de cauciucuri folositi?

Intreb, pt ca am vazut ca a scris Pogor ca si-a luat un cauciuc 130/70 ???

 

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da intr-adevar, am ceva mai scund pe spate. am mai vazut si la altcineva pe cb. Si se simte bine. Si arata mai bine. plus ca gs 500 care e cam din aceeasi categorie, foloseste cauciucuri 130/70 -17, deci merge si la cb fara probleme. nu stiu ce vor zice la rar :P

cauciucurile tale se potrivesc sigur, e exact ceea ce-i trebuie

 

tu o vinzi pe a ta? cu ce vrei s-o inlocuiesti?

 

spune-ne si noua de unde ai luat cauciucurile, si cu ce pret. si ce model sunt

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da intr-adevar, am ceva mai scund pe spate. am mai vazut si la altcineva pe cb. Si se simte bine. Si arata mai bine. plus ca gs 500 care e cam din aceeasi categorie, foloseste cauciucuri 130/70 -17, deci merge si la cb fara probleme. nu stiu ce vor zice la rar :P

cauciucurile tale se potrivesc sigur, e exact ceea ce-i trebuie

 

tu o vinzi pe a ta? cu ce vrei s-o inlocuiesti?

 

spune-ne si noua de unde ai luat cauciucurile, si cu ce pret. si ce model sunt

 

Eu vreau sa o vand pe a mea...ca sa imi iau ceva mai mare putin.

 

http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...1995-97111.html

 

Cauciucurile sunt Metzeler model Lasertec

 

http://www.metzelermoto.com/web/catalog/mo...g/sport_touring

Le-am luat de la un dealer local din Oradea la pret super mic : 450 RON ambele :jump: (noi)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super mic, suspect de mic...Daca au asa preturi la toate cauciucurile, data viitoare voi sti la cine sa apelez

 

Vand 4 semnalizatoare care nu mi se potrivesc pe motor.

/index.php?showtopic=233518

Daca stiti pe cineva interesat as fi recunoscator.

Va multumesc.

Cu respect, va doresc asfalt uscat si plimbari placute.

is urate rau. n-o sa le cumpere nimeni :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare.

 

Eu am un CB400 si sunt in cautarea unui far. Din cate-am vazut, farul de CB500 s-ar potrivi pe modelul meu. Daca cineva are sau cunoaste pe cineva care are de vanzare asa ceva, va rog, anuntati prin PM sau aici. Multumiri anticipate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai mi-am luat un set de cauciucuri noi Metzeler 130/80-17 spate si 110/80-17 fata.

Sper ca sunt marimea potrivita. Eu am vazut ca si in talon sunt trecute marimile astea, si vechile cauciucuri erau tot marimea asta.

Inca nu le-am montat astea noi...dar sper ca se vor potrivi.

Voi ce stiti? Ce marimi de cauciucuri folositi?

Intreb, pt ca am vazut ca a scris Pogor ca si-a luat un cauciuc 130/70 ???

 

Ms

Poti pune cauciuc de 130/70, ai demaraj un pic mai bun dar top speed mai mic. Honda a omologat pentru CB500 3 dimensiuni de cauciuc pe spateȘ 130/70, 140/70 si 150/60 sau 150/70 (nu mai tin minte exact). Pe talonul românesc din pacate nu apare decat 130/70 si de aceea la RAR nu accepta nici o alta dimensiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am semnalizarile astea puse pe spate:http://www.accesorii-moto.ro/product_info.php?cPath=2_39&products_id=289. nu s-au potrivit perfect, dar ideea e ca le poti atasa.a trebuit sa largesc umpic gaura . si astea sunt si frumoase, si cu halogen si cel mai important, ieftine

 

pe louis astea sunt faine si la reducere, si eventual cu o largire a gaurii, le poti potrivi pe cb-10033613. stilul choper nu prea merge la cb. daca nici toba nu e nichelata ...:P

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat cauciucuri HEIDENAU nemtesti(cod K63 si K64) (firma din Sag-Tm) super multumit :P 180 ron pe spate si 120 ron pe fata.

Cam cit ar costa schimbarea simeringurilor si uleiului de fuca (prin Buc ) ? si unde ? :jump:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am terminat de montat radiatorul, dupa ce o zi intreaga l-am puricat cu acul sa scot mizeria din el. cred a 1/3 din suprafata era infundata, dupa ce am facut o tura de endureala pe ploaie

 

si am facut si un tratament cu calgon, dar nu stiu ce efect o fi avut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni... caut si eu.... ptr CB lu fata mea... un suport scarita pe dreapta la pilot.... complet.......HELP.... ma ajutati, vre-o informatie.... un detaliu.... un second doresc, nu trebe nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni... caut si eu.... ptr CB lu fata mea... un suport scarita pe dreapta la pilot.... complet.......HELP.... ma ajutati, vre-o informatie.... un detaliu.... un second doresc, nu trebe nou.

da cautare pe bikeshop dupa cb500. o sa gasesti un anunt cam de 1-2 spt vechime, la pretul de 950e. tipul respectiv il dezmembreaza. scarita e in stare buna daca nu a vandut-o deja

 

tocmai am vb cu baiatul, nu are scaritele :bigstar:

 

ce ziceti de cb-ul asta? as vrea sa imi fac si eu saua la fel, mai ales ca pasagera aluneca peste mine la franari.

post-20895-1215025026_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate eu trebuie sa ma despart de cb-ul meu :bigstar:( pt ca nu am unde sa il repar. daca e cineva doritor poate sa ma sune la nr de tel 0744511199 Mihai

cer pe el 1200 euro, ii trebuie furca, far si ceasuri de bord, in urma unui mic impact cu o conserva ( m-am ridicat imediat si m-am suit pe un Hornet... )

Cadrul nu e atins , l-am verificat la 2 service-uri, e inmatriculat anul trecut in octombrie......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam cit ar costa schimbarea simeringurilor si uleiului de fuca (prin Buc ) ? si unde ? :bigstar:

Codurile Louis le ai mai sus, manopera te mai costa vreo 100 RON, pret de Bucuresti :crack: Cred că iesi destul de ieftin la Honda (Bd. Timisoara), dar sunt mai multe unităti de service unde pot face operatia. Dacă nu ti-e jenă să te murdăresti si nu ai două mâini stângi o faci singur în parcare, dar e ceva muncă de făcut, vreo 2 ore.

Editat de AdrianB1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat cauciucuri HEIDENAU nemtesti(cod K63 si K64) (firma din Sag-Tm) super multumit :bigstar: 180 ron pe spate si 120 ron pe fata.

Cam cit ar costa schimbarea simeringurilor si uleiului de fuca (prin Buc ) ? si unde ? :crack:

 

eu am luat de pe luis semeringuri pentru cb-ul meu si le-am schimbat singur nu este mare branza , m-am consultat si cu manualul si a mers perfect, atat ca trebuie sa fii atent cum pui semeringurile de ulei pentru ca ele au 2 gulere cu arc si trebuiesc puse cu unul dintre ele in jos, te uiti la cele vechi si iti dai seama dupa clama care le tine prinse , raman santuri mici in zig zag pe ele, ...........este foarte simplu si mai inveti cate ceva , atat sa ai grija sa nu intre praf in interirul furcii sa o cureti de uleiul vechi (daca mai are ) .in manualul pe care il am eu iti explica in detaliu cum sa faci asta. iti trebuie 450ml de ulei special pentru furca 10w20, eu am luat MOBIL este 26 lei litrul. aici pe site-ul asta gasesti manualul Haines pentru cb500 http://www.tanga-moteurs.ro/service/

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, nu stiu cum ai calculat tu ca iti trebuie 450 ml, din moment ce scrie ca intre 320ml in fiecare telescop. exista ulei special de furca, dar intr-adevar nu vad de ce n-ar merge si alt ulei. totusi, eu am vrut sa fiu sigur...

 

pt cine vrea sa se apuce de shimbat singur simeringuri, trebuie sa se gandeasca la o modalitate de a "bate" semeringul nou in pozitia corecta--eu am folosit un pinionul vechi de la roata(are niste gauri potrivite in el, si folosind ca amortizor simeringul vechi)

 

pt dublujack: baiatul de care ti-am vorbit, cel care dezmembreaza cb-ul, a zis ca l-a cumparat DOAR pt scarita pasagerului, pt ca timp de un an nu a gasit. mi-a mai zis ca la reprezentanta costa 300 E :crack: :laugh: :blbl: :blbl:

 

 

vine cineva la tg secuiesc? :bigstar:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man, nu stiu cum ai calculat tu ca iti trebuie 450 ml, din moment ce scrie ca intre 320ml in fiecare telescop. exista ulei special de furca, dar intr-adevar nu vad de ce n-ar merge si alt ulei. totusi, eu am vrut sa fiu sigur...

 

pt cine vrea sa se apuce de shimbat singur simeringuri, trebuie sa se gandeasca la o modalitate de a "bate" semeringul nou in pozitia corecta--eu am folosit un pinionul vechi de la roata(are niste gauri potrivite in el, si folosind ca amortizor simeringul vechi)

 

pt dublujack: baiatul de care ti-am vorbit, cel care dezmembreaza cb-ul, a zis ca l-a cumparat DOAR pt scarita pasagerului, pt ca timp de un an nu a gasit. mi-a mai zis ca la reprezentanta costa 300 E :laugh: :blbl: :blbl: :blbl:

 

 

vine cineva la tg secuiesc? :crack:

 

Pogor....baiatul ala e cumva Thomas din Carei? Ca si eu l-am sunat...si l-am intrebat de cateva peise de CB500. Bineinteles ca scarita nu o avea ;)

Eu am cazut acum ceva vreme si mi s-a rupt scarita...insa am sudat-o. M-a costat vreo 80 Ron insa acum arata bine si mi s-a spus ca sudura e rezistenta.

Cine imi poate recomanda ceva oglinzi pt CB500? In afara de cele originale de la Honda :bigstar:

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer...nu dau 300 euro pe scarita:D

Oglinzi mai bune decat alea originale..... de la Honda, eu nu vad sa fie, ma uit in ele si parca ma vad pe mine.... ...........serios, alea originale sunt chiar OK, ai camp vizual....berechet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

orice oglinda cu filet de 10(?). pe louis scrie la fiecare ce filet au, asa ca ia-ti ce-ti place. le-am avut si pe astea, pana sa le rupoglinzi, recomand (suprafata mare si concave, vezi mult in spate).eu mi-am gasit in piata cu 20 ron perechea, nu am camera foto sa va arat. chiar asa, ma gandesc ca trebuie sa va fie dor de hondita mea...

 

mircearm: nu, cel cu care am vb eu e din baia mare.

 

am decoperit azi ca filtrul de aer e cam murdar, desi in urma cu 5500km era curat. si e din hartie deci tre sa-l schimb. ceva pareri despre filtrul delo de la louis? e cel mai ieftin, numai 9 e

 

sa nu va mirati de asa multe posturi de la mine, dar sunt in concediu, si inca nu am plecat nicaieri :bigstar:

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei consum cam 5%, dar in ultima saptamana am ajuns sa consum la 66Km-- 5litri de benzina, ceea ce nu e prea normal cu tot traficul din Bucuresti. Ma intreb ce se intampla oare, de la ce ar putea fi chestia asta. De tras, trage normal. Cine are idee?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De obicei consum cam 5%, dar in ultima saptamana am ajuns sa consum la 66Km-- 5litri de benzina, ceea ce nu e prea normal cu tot traficul din Bucuresti. Ma intreb ce se intampla oare, de la ce ar putea fi chestia asta. De tras, trage normal. Cine are idee?

Poate tragi prea tare de gaz, mergi repezit, turat, franezi mult si consumi benzina pe paine. Se poate. Incearca sa schimbi vitezele la 4-5000 rpm, sa mergi cu a 4-a si a 5-a in loc de a 2-a si a 3-a si poate scazi la 4 litri la 100 de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate tragi prea tare de gaz, mergi repezit, turat, franezi mult si consumi benzina pe paine. Se poate. Incearca sa schimbi vitezele la 4-5000 rpm, sa mergi cu a 4-a si a 5-a in loc de a 2-a si a 3-a si poate scazi la 4 litri la 100 de km.
Consumul asta il am dupa 5 zile de mers prin oras, dus si intors de la si spre munca. In zilele libere sambata si duminica aveam cam 5% in oras. Combinat cu iesiri prin preajma Bucurestiului tot 5%. Voi cat aveti in Bucuresti ? Si cu a-4-a si a-5-a unde, cand abia pleci si te opresti deabia ii dai a-3-a.? Mai are cineva acest consum, ma refer la acelasi trafic, la Bucuresti? Daca era nasoala benzina ar fi trebuit sa traga mai greu, dar se duce normal. Editat de fast_arrow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consumul asta il am dupa 5 zile de mers prin oras, dus si intors de la si spre munca. In zilele libere sambata si duminica aveam cam 5% in oras. Combinat cu iesiri prin preajma Bucurestiului tot 5%. Voi cat aveti in Bucuresti ? Si cu a-4-a si a-5-a unde, cand abia pleci si te opresti deabia ii dai a-3-a.? Mai are cineva acest consum, ma refer la acelasi trafic, la Bucuresti? Daca era nasoala benzina ar fi trebuit sa traga mai greu, dar se duce normal.

HA HA vezi filtrul de aer :bigstar: . nu cred ca consumul a crescut chiar asa brusc, poate abia acum ti-ai dat tu seama. cred ca suntem colegi de suferinta :crack:

 

plus ca 66 de km nu e cine stie ce masuratoare precisa. incearca si tu sa condsumi un rezervor intreg si sa vezi cati km faci

ar mai fi una: socul...

Editat de pogor
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...