Sari la conținut

benzina in ulei


bobitzza
 Share

Postări Recomandate

prostuleeeeeeeee care esti un prost se depune calamina sau sa corodat capatul supapei sau scaunul si nu se mai inkide etans si deaia intra benzina intelege o data! cand faceam eu motoare de pe carburator la masini te jucai cu ia in tarana!

Bai maimutzel, n-ai zis ca nu mai scrii? Ce treaba au supapele cu benzina din motor? La tine supapele au rol de carburator, nu? Bagi furtunul de benzina in galeria de admisie apoi supapele isi fac treaba.

Mars la scoala de retardati si nu mai abera pe-aici de pomana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Salut.

Am un Suzuki Bandit de 250 luata de putin timp (la sfarsitul anului trecut). Nu am apucat sa merg decat foarte putin cu ea pentru ca am vazut ca a intrat benzina in ulei. Am aratat-o unui mecanic, care i-a luat compresia si mi-a zis ca are compresia prea mica (ceasurile aratau undeva intre 8 cel mai putin si 10 cel mai mult), ca sunt segmentii dusi si d-aia intra benzina. Am dus-o de unde am luat-o, i-au luat si aia compresia (mi-au zis ca e foarte buna asa (?)), am lasat-o acolo, i-au curatat carburatoarele, au schimbat uleiul si am luat-o acasa.

Am mers un pic prin oras cu ea, dupa ce am luat-o, prin decembrie si am lasat-o in curte invelita. Astazi cand m-am dus sa vad ce mai face, uleiul (desi e f. frig afara) nu era vascos, arata ca apa prin gemuletul ala, capacul de la ulei mirosea a benzina si inauntru la fel si cand am pus mana sub carburatoare aveam benzina pe ea (pe mana).

Nu inteleg ce are, este de la carburatoare problema, este de la segmenti? Rezervorul are robinet cu vacuum, pentru ca daca ii scot furtunul nu curge benzina. De unde ajunge benzina in ulei si cum? E normal sa fie putina benzina pe sub carburatoare? Unde a stat afara timp de o luna nu a lasat urma de benzina. Multumesc!

salut,

inafara de carburatoare eu zic ca ai segmentii praaff

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci in primul rand ai segmentii dusi!daca baga benzina in ulei!partea cu benzina pe mana poate ca din cauza ca a stat ceva mai mult sa mai prelins!in fine nu ar fi asta marea problema!ai nev de segmenti daca iti baga ulei in baie 100% oricine iti poate spune asta!in rest motorul merge???papa ulei??da fum albastru??sterge la coada tobei la final de tot acolo unde iese fum si vezi daca e unsuros sau nu.daca e unsuros papa si ulei asta e inevitabil cand ai segmenti dusi si deaia iti baga si benzina in baie!am patit asa ceva!daca it imerge bine in rest poti baga un set de segmenti si ai rezolvat treaba!succes

 

hai ca esti glumet!

 

ziceti ca, carburatoarele lui nu inchid da! logic ar fi ca supapa sai fac treaba da adica sa inchida etans, ermetic, ca daca ar inchide nu sar mai duce benzina in ulei!

 

dar faci cum vrei nu am sa mai poste aici, til las pe invictus sa te ajute el ca e meserias!

bai...supapa?? mai documenteaza-te frate!!nu da sfaturi daca nu ai habar despre ce vorbesti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:laugh:

 

 

...toata lumea i-a 'luat chompresia', chiar de mai multe ori , de n-a mai ramas dect un pic pe fund...

dar in schimb a primit consultantza....

Ma duc sa-mi dau un warn...ziua mea s-a luminat ... :crack:

Fa-i plinul , du-o inapoi si spune-le sa-ti dea banii urgent inapoi , ca daca nu, o aprinzi!... , si impreuna cu ea si si pe ei cu firma si cu service cu tot...si fi pregatit sa-i da-i foc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Ce tip de benzina folosesti?

 

Salut,

Am pus benzina de 98. Inca ceva: la un moment dat i-am luat si compresia si era undeva intre 8 si 10, pe fiecare din cei 4 cilindrii

(la doi era peste 8 si la ceilati in jur de 10). Nu stiu daca e ok asa sau e o problema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...