Sari la conținut

Big Dog Motorcycles


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

Pentru ca pe aici se vorbeste in general numai de Harley-Davidson cand vine vorba de choppere/cruisere americane, am zis ca nu ar fi rau sa mai vorbim si despre un alt producator american de motociclete custom. (dupa ce-am verificat in prealabil ca nu exista alte topicuri similare).

 

Big Dog Motorcycles

Este cel mai mare producator de motociclete custom din lume. Compania aniverseaza anul acesta 15 ani de cand si-a inceput activitatea dar si depasirea pragului de 25.000 de motociclete fabricate. Big Dog Motorcycles si-a inceput activitatea in 1994 intr-un garaj din Wichita, Kansas. De atunci, compania a crescut, desfasurandu-se in prezent pe o suprafata de 14.000 mp si comercializandu-si produsele printr-o retea nationala de 100 de dealeri.

 

1203.jpg

2125.jpg

2126.jpg

 

Gama de modele 2009 include sapte motociclete, impartite in 3 clase: pro-street, chopper-style si touring. Din aceasta gama, Wolf si Coyote sunt doua modele complet noi. Fiecare motocicleta este proiectata, asamblata si vopsita manual in fabrica din Wichita. Compania are in plan extinderea retelei de dealeri in Canada pana la sfarsitul anului dar si in alte tari pana la sfarsitul lui 2009.

 

2128.jpg

2129.jpg

2130.jpg

2131.jpg

 

Pentru a sarbatori momentul important din istoria companiei, Big Dog Motorcycles a construit o motocicleta aniversara, un model Wolf 2009 vopsit de mana in culorile steagului american si avand o emblema cu numarul 25.000 pe rezervor.

 

2127.jpg

 

Mai multe informatii legate de motocicletele si accesoriile comercializate gasiti pe site-ul www.bigdogmotorcycles.com.

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoase modelele nu zic nu....pentru noi (ro) e ceva ...wow ! stiu multi care au motoare de la big dog (uite imi scapa acum numele proprietarului....) .Ideea e ca unii au dezvoltat adevarate imperii cand vine vorba de custom-bikes (cum e si Arlen Ness + altii) . Eu merg pe ideea asta : De ce sa-ti iei un custom de fabrica stiind ca sunt mii ca ale tale ? Adica nu stiu...e mentalitatea aia de baiat cu bani...vreau motor smeker ;banetu jos si si-a luat ''chopper'' . Adica...nu-i prea unic nici ala nu-i asa ? :scratch: Zic si eu ...

(ps:daca nu ma insel era si la noi un chopper de la ei de vanzare ---vezi a 6-a poza;la un pret foarte bun ...am uitat detaliile insa )

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Ideal asa ar fi - daca tot e custom sa il poti face tu si sa fie unicat.

 

Dar exista si argumente solide pentru care sa iti iei asa ceva:

 

1 poate nu toata lumea are idei, nu toata lumea se pricepe la design si nu toata lumea se pricepe (sau are unde sa apeleze) sa modifice piese.

2 nu toata lumea are timpul necesar. toate transformarile astea cer destul de mult timp, pe langa bani.

3 o motocicleta de genul asta ar putea fi o investitie. Nu sunt unicat dar nici serie mare nu sunt. Sunt apreciate iar valoarea lor se va mentine peste ani iar in unele cazuri va creste. Daca iei o motocicleta stock si o customizezi, atunci bagi o gramada de bani in ea dar nu exista nici o garantie ca ceea ce ai facut va fi apreciat si de catre altcineva. S-ar putea sa iasa bine si sa ii creasca valoarea foarte mult dar, la fel de bine, s-ar putea sa iasa uratica si atunci sa nu mai valoreze nici cat motocicleta standard initiala.

4 presupun ca motocicletele astea au fost gandite de niste profesionisti. exista mai mari sanse sa mearga bine si sa fie nu numai frumoase dar si bune pentru plimbare. la o motocicleta facuta artizanal exista riscul sa ii afectezi ciclistica si performantele. Din nou, se poate sa iasa si mai bine decat motocicleta initiala dar se poate si mai rau.

5 pentru ca au deja un nume facut, firme precum Big Dog sau Iron Horse pot servi drept etalon si/sau sursa de inspiratie pentru mesterii artizanali. in toate formele de arta exista standarde si exista niste reguli sau mai bine spus niste canoane. nu se face totul chiar asa la intamplare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am zis ca nu sunt frumoase....dar daca tot fac o ''investitie'' (=dau un lighean de bani) de ce as vrea sa ma dau cu un motor pe care scrie Big Dog Motorcycles si nu Bullet sau ce vrea inima mea ?! ma plimb ca o caravana publicitara pt BDM ? eo nu's ''apt'' pentru asa ceva :D -> cultu personalitatii dom'le :) (si nea' ceasca il avea da intr-un mod abuziv ... no comment)

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia sa conduc unul din modelele de la big dog si mai bine zis am condus modelul American#1 CHOPPER ...

Pot sa va spun ca este super super confortabil pt persoane de peste 180 inaltime....furca lunga ce o are produce o senzatie ca si cum ai conduce ceva super imens, e foarte usor de condus si foarte manevrabil chiar in oras ....

Cind am sa vad proprietarul, ce avea acest model am sai fac niste poze chopperului, are mici schimbari de la modelulstandard.....

 

 

saut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Big Dog Motorcycles, cel mai mare producator de motociclete custom din lume, a primit pentru noul lor model Wolf premiul "2009 V-Twin Bike of the Year" in cadrul celei de-a noua editii anuale a evenimentului V-Twin Expo, cel mai important de acest gen desfasurat intre 7 si 8 februarie in Cincinnati-SUA. Mai multe detalii aici.

 

wolf_1.jpg

wolf_5.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu sunt "custom" pentru ca nu sunt modele stok customizate... neaga intzelescul cuvantului nu de alta. Sunt chopper-e de serie... dar din nou "chopper" inseamna ceva shi ele nu sunt asha. Deci sunt motoare. Frumoase shi bunicele dar scumpe shi second e deosebit de greu sa le vinzi. Am un tovarash care incearca de un an sa-l dea shi la fiecare luna lasa din pretz, dar nimic!

Am avut shi eu ocazia sa ma dau cu unul. Subscriu la ce zice Roby, dar parca nu are acelashi feeling cu Harley-ul... prefer S&S sau Screaming Eagle!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clar nu sunt "custom" pentru ca nu sunt modele stok customizate... neaga intzelescul cuvantului nu de alta. Sunt chopper-e de serie... dar din nou "chopper" inseamna ceva shi ele nu sunt asha. Deci sunt motoare. Frumoase shi bunicele dar scumpe shi second e deosebit de greu sa le vinzi. Am un tovarash care incearca de un an sa-l dea shi la fiecare luna lasa din pretz, dar nimic!

Am avut shi eu ocazia sa ma dau cu unul. Subscriu la ce zice Roby, dar parca nu are acelashi feeling cu Harley-ul... prefer S&S sau Screaming Eagle!

 

Un HD SE costa mai mult decat un Big Dog si Wolf-ul asta vine din start cu S&S X-Wedge 121, din cate stiam motorizarea pe toate BDM este S&S.

 

Pe langa asta BDM are bunul simt sa puna pe site "Chopper Style Bikes" si "Pro-street Style Bikes" nelasand nicicum impresia ca au descoperit ei roata.

 

Sunt dragute dar nu m-as vedea pe asa ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

sunt in Romania? cateva???

vazusem acum cativa ani ceva asemanator in Bucuresti, albastru ... dar de departe ...

in Cluj este un Ironhorse rigid, dar nu e la fel ca si Chopper/Ridgeback/K-9

 

nu-s ceva extraordinar la ei (US) dar nici la indemana oricui sau cel putin asa cred sau vor sa creada si acolo o mare parte din posesorii de Harley de exemplu ... cine nu crede sa citeasca

 

pretul de nou la un K-9 e mai mic decat la un Screamin' Eagle, deja la 3-4000 mile ti se merita sa-l aduci la noi cu toate taxele, am vazut niste preturi ... , bine prin Germania (tv, tva, Bergenbier) ... si iesi mai ieftin decat cu un Street Bob nou fara nu stiu ce crom, ala de baza

 

si acolo posesorii de Big Dog au probleme cu aia de freaca toata ziua telecomanda cu o mana si beau Noroc cu cealalta dar se plang de bani fiindca altii are ... asta pana-si dau seama cate unii ca nu costa 80 k

 

avantajul BD desi se autointituleaza No.1 ... este ca au ceva ani in spate, si ceva motoare vandute, isi imbunatatesc modelele cunoscand in timp in primul rand punctele slabe, s-a dezvoltata deja un after market, service-uri, etc. ... altfel oricine-si poate lua piese de pe eBay si le duce la unul priceput si-i face motorul personalizand cate ceva ...

 

in plus au atras atentia cu diversitatea de paint-job-uri pe care le ofera

 

parerea mea, chiar primele BD-uri erau jenante ...

 

IMHO

 

 

 

numa' sa treaca criza asta ...

 

 

 

un BD K-9 ce s-a dat sapt. trecuta pe eBay, te doare mintea, incercati HD:

 

 

poze cu minunea aici ->

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...