Sari la conținut

traseu pe igo din google earth


Postări Recomandate

Vreau sa imi fac trasee prestabilite in Igo (orice varianta) plecand de la zone pe care le vad pe google earth.

Exista o aplicatie care sa ma ajute cu asa ceva ?

ideal ar fi sa deschid hartile, sa trasez o linie pe unde vreau, apoi sa pot incarca traseul in Igo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi fac trasee prestabilite in Igo (orice varianta) plecand de la zone pe care le vad pe google earth.

Exista o aplicatie care sa ma ajute cu asa ceva ?

ideal ar fi sa deschid hartile, sa trasez o linie pe unde vreau, apoi sa pot incarca traseul in Igo.

 

 

Ia-ti Garmin :scratch:

Asta e unul din motivele pentru care mi-am luat eu, ai mult mai multe posibilitati de genul asta.Eu nu am vazut la igo posibilitatea de a deschide pe calc harta si sa faci rute ca la garmin.Sau sa te uiti pe unde ai fost.Da ce stiu eu, o fi.

Unde mai pui ca la igo daca ai iesit de pe sosea esti in aer....Chiar, s-a mai schimbat ceva la capitolu asta, ca eu nu am mai deschis de mult igo?

 

Bob

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scula cu igo o am deja, mai pot mapa diverse harti daca e nevoie. Nu vad dece as baga inca 4-500E in garmin.

trebuie sa fie o solutie pt ce vreau eu

nu i nevoie sa ti iei garmin.

pe PDA ruleaza GArmin XT ( e si pentur symbian, windows mobile, palm..etc)

 

in IGO 2008 nu prea poti ( decat cu bataie de cap) Sa faci import si export.

si nu cu ce ti ofera el nativ ci cu softuri aditionale..etc

mare atentie,de exemplu eu am luat mare plasa pt ca Garminul XT pe Windows 6.0 nu are functie de export/import ci numai cel de pe symbian - nu ma intreba de ce , pur si simplu nu exista butonul respectiv

 

igo ul este foarte ok pe asfalt asa cum deja stii, pe off e mai slabut - poti insa sa faci trackuri .etc

 

atentie. eu prin OFF road inteleg locuri fara nimic - igo-ul are harti ok si se paote merge si pe drumuri vechi si/sau proaste, munti, etc. Cu conditia sa fie un drum pe acolo :_)

 

 

insa pt off si mers pe "poteci " mai muilt de 60 % . ROAD 2008 ( garmin ) este alegerea potrivita

Editat de foxbat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scula cu igo o am deja, mai pot mapa diverse harti daca e nevoie. Nu vad dece as baga inca 4-500E in garmin.

trebuie sa fie o solutie pt ce vreau eu

Un Garmin Etrex Legend Hcx costa in jur de 200$ cu tot cu transport din state:

-bateriile( doua R6) tin aprox 2 zile si se pot schimba oricand cu altele de rezerva

-waterproof

-antisoc( eu il folosesc la enduro fara probleme)

-se poate butona cu o mana din mers(chiar si cu manusa moto)

-pt. 40$ suplimentari se poate monta un suport meserias de ghidon de la RAM MOUNT

Investitia in gps-ul Garmin merita cu varf si indesat. La o tura mi-a luat intamplator apa (din cauza umezelii, ca-l tineam in rucsac)pocket pc-ul-ul si a decedat. A costat mai mult decat un Garmin. De-atunci iau la mine numa o nokia 1610 care are baterie buna si nu-mi pare rau daca se strica.

Acum am alt PPC cu IGO pe el dar il folosesc numa la masina unde dispun de incarcator si unde sta ferit de apa si socuri.

Incearca sa iei un Mapsource cu R.O.A.D. 2008, il instalezi pe calc si vezi daca te coafeaza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa imi fac trasee prestabilite in Igo (orice varianta) plecand de la zone pe care le vad pe google earth.

Exista o aplicatie care sa ma ajute cu asa ceva ?

ideal ar fi sa deschid hartile, sa trasez o linie pe unde vreau, apoi sa pot incarca traseul in Igo.

 

Eu am incercat o varianta IGo8 pt desktop (gasita pe net) tot in ideea de a exporta traseele din laptop in PDA . Din pacate nu a functionat.

Ai insa posibilitatea de a crea trasee direct in PDA cand IGo8 ruleaza: cauti adresa sau o gasesti direct pe harta sau folosesti coordonate, setezi ca destinatie sau start sau punct intermediar (optiunea "cursor" si acolo ai tot). Poti astefel sa ai o multime de puncte intermediare care sa-ti creeze traseul dorit, fara a mai lasa programul sa-ti dicteze o ruta a lui.

Partea proasta e ca realizare unui traseu anume e greoaie si o poti face doar pe harta existenta a IGo8-ului, nu si pe o alta harta.

Daca doresti sa navighezi pe o alta harta (ex. hartile militare mai vechi care circulau pe ODC) cauta un program numit GPS Tuner. Ai informatii destule pe net.

Altfel, subscriu parerilor de mai sus ca e sfant Garminul ca posibilitati de configurare/directionare a traseelor si de asemenea fiabilitatii terminalelor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmm

daca nu apar idei noi

o sa fac o incercare cu garmin. si asa saptamana viitoare bantui prin usa la greu, deci transportul nu ma doare deloc.

 

totusi as tprefera sa combin strada cu off.

 

vreau sa fac gestul cu hartile ca sa ma pot cara pe drumuri uitate

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un Garmin Etrex Legend Hcx costa in jur de 200$ cu tot cu transport din state

Cata, nu vrei sa faci un pustiu de bine si sa dai si tu un link cu treaba asta, te rog?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cata, nu vrei sa faci un pustiu de bine si sa dai si tu un link cu treaba asta, te rog?

un exemplu ar fi aici

e refurbished, am mai luat asa si a fost ok.

apropo care e diferentia intre etrex legend hc si etrex legend hcx? ca din ce am gasit eu primul face 149 usd la bestbuy, are ecran mai mare si autonomie mai mica

esti sigur ca te referi la LEGEND hc? hc nu am gasit decat SUMMIT si VENTURE, fiind mai ieftine pt ca:

-Memorie încorporată: 24 MB

-Acceptă carduri de date: nu

sau altfel spus:

Differences in specification for the eTrex Venture HC, Summit HC and Legend HCx also include:

 

* eTrex Legend HCx and Vista HCx don’t have the 24MB of internal memory of other two

* eTrex Legend HCx and Vista HCx will accept a micro SD card (not included)

* eTrex Legend HCx and Vista HCx have automatic routing

* eTrex Legend HCx and Vista HCx allows users to add custom POI (points of interest)

* eTrex Legend HCx and Vista HCx will store 1000 waypoints compared to 500 for the others

* Summit HC and Vista HCx have an electronic compass and barometric altimeter

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau nou la walmart http://www.walmart.com/catalog/product.do?product_id=6015173

174 usd

vre-o idee daca sunt codate pe o anumita zona ? sau probleme la harti cracuite ?

harta preinstalata e in functie de zona de desfacere: cele din state au Basemap: Americas Recreational, iar cele din europa Hartă de bază:

>Continentele americane: Recreare pe continentele Americane

>Europa: Recreare în Atlantic (asta include si ceva drumuri si sate in RO)

dar, daca pui pe el harta Romaniei nu te mai intereseaza cu ce harta vine preinstalat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exista convertor de fisier .kml / .kmz ( arhivat ) generat cu google earth in formatul .gpx

http://www.routeconverter.de/download/RouteConverter.exe

dar nu stiu cum sa importi traseul in igo ( 2006 ) fara sa-i bricolezi baza de date cu trasee

 

cei ce nu au Mapsource pot folosi combinatia GEarth & RouteConverter pentru a crea trasee pentru garmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

am terminat partea de cercetare.

se face in felul urmator :

in google earth se editeaza traseul si se exporta in format .kml ( poza 1)

cu un program (chiar si cu excell ) se extrage datele dintre separatorii < coordinates> longitudine,latitudine,0, ,,,,,, </coordinates> si se transforma lista in hexazecimal

dupa formatul [<unixtime>, longitudine,latitudine], ..... . adica 12 octeti pentru fiecare punct format bigendian

longitudinea si latitudinea se transforma tinind cont ca un grad echivaleaza cu 0x800000 .

suplimentar trebuie generat un header dar mai bine modificati unul al unui teaseu existent

browserul firefox are plugin pentru formatul de baza de date Sqlite3.0

se instaleaza si se deschide fisierul igo.db din pda ( nu cel de pe SDcard )

in acest fisier se importa datele generate avind sursa fisierul .kml din google earth

in a doua poza igo.db deschis cu firefox si facut un duplicat al unui traseu existent.

post-37333-1235175986_thumb.png

post-37333-1235176029_thumb.png

post-37333-1235176282_thumb.png

Editat de blue_led
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

O sa incerc si mestereala asta pentru Igo dar pana la urma am luat in calcul si argumentul rezistentei la apa, vibratii, soc si daca tot sunt in SUA pt vre-o 2 saptamani mi-am luat si un etrex legend hcx nou noutz :D Vad ca are si proximity alerts (adica speed cams :lol: ) - acum am 2 jucarele pe care trebuie sa invat sa le folosesc, pentru ca nu se inlocuiesc total una pe alta. tre sa gasesc o solutie sa fac etrexul sa urle TARE la apropierea de punctele de interes.

Mai vin cu intrebari dupa ce ajung acasa si incep sa butonez la ele calumea

 

 

prin california tot cu mio+ igo bantui - si e foarte ok, ma tine la plimbari dosr cu bateria interna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...