Sari la conținut

! JAPANESE HARDCORE !


XIII
 Share

Postări Recomandate

Basara MC on Church of Choppers

 

 

No Future Krew Blogspot

 

 

 

ETC......... bagati si voi chestii asemenatoare, daca aveti si daca va intereseaza fenomenul....... nu doar filmulete, ci, eventual, site-uri, informatii.......

 

 

Cred ca de la japonezi mai avem cite ceva de invatat.

 

Daca asta nu-i HARDCORE, atunci habar n-am ce mai poate fi numit asa!

 

 

"Choppers were never meant to be long and useless…they were meant to be urban assault vehicles. Short, tight, light, and right. Getaway machines. Evasion, speed, performance…these were part of the formula for building a great chopper.

 

At what point in history did returning a vintage Harley back to stock and treating it like a fragile sculpture become the norm?

 

When did people stop seeing them as a solid platform for a urban assault vehicle? I mean you can surely find a handful of Shovels being built and used that way…but the Pans, Knucks and Flatties?

 

The Japanese get it. They understand perfectly."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Psycho Wheels stiam, Sparetime nu. Cool amindoua. 10x si mai bagati.

 

 

Cei ce ma cunosc stiu ca n-am o parere prea buna nici despre japonezi, nici despre "civilizatia" lor, nici despre motocicletele japoneze. Am discutat, am citit, m-am informat si am calarit, asa ca nu cred ca-i o idee preconceputa. Un subiectivism idiot, banuiesc ca exista, totusi.

Unele chestii nu-mi displac, Hagakure, Rashomon, etc. merita citite, moto gen SR, XS, etc. imi trezesc interesul, dar o reticenta ramine, involuntar.

 

Despre bikerii japonezi, insa, am o cu totul alta parere.

 

Exista mult hardcore, printre bikerii japonezi, mult entuziasm si mult spirit de genul "Ride like Hell", adica exact ceea ce se cam uita, in lumea vestica. Imi place teribil (dez)organizarea unora, ca cei de la Basara MC, sau de la No Future Krew. Imi place ce conduc, cum conduc si de ce conduc, cum conduc, ceea ce conduc.

 

De aceea, pe linga informatii, topicul de fata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina constatarea cu entuziasmul lor fata de ce-i in Vest. Poate si fiindca ei sunt o societate conservatoare la radacini (desi la suprafata ai zice exact invers) iar asta e forma lor de rebeliune si de definire fata de restul.

 

 

O trasatura care se remarca la toate. Narrow. 1473s.jpg

 

 

 

Mai facuse Roadkill aici un topic cu japanese chops, mi-a placut ce am vazut acolo. :crack:

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina constatarea cu entuziasmul lor fata de ce-i in Vest. Poate si fiindca ei sunt o societate conservatoare la radacini (desi la suprafata ai zice exact invers) iar asta e forma lor de rebeliune si de definire fata de restul.

 

 

Asa ma gindeam si eu.

 

Sa inteleg ca noi, vesticii, ne lasam pe tinjeala, sau sintem prea ocupati cu gasirea liniilor cit mai curgatoare, in customs si viata zilnica?

 

In timp ce unii incearca, din motive de moda si marketing, sa reinvie "good ol' days", la japonezi ele par sa nu fi decedat niciodata, cel putin in subcultura la care ne referim noi aici.

 

 

 

La asta merge si un Ipod cu manele.

 

 

Se poate, tovarasu'? Am mai auzit c-ai avea si o oarecare virsta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoreta aurie bling-bling? si ce are varsta cu gusturile?

 

 

Nici mie nu-i prea place blingu', dar virsta are de-a face cu anumite lucruri.

 

 

BTW: nu suport mobre ca a ta.

Editat de XIII
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stima ca au reushit sa adapteze conceptul de chopper la inghesuiala nipona! Trumpiurile shi sportsterurile arata beton asha, dar unele twincam-uri sunt prea biciclete. Parerea mea...

 

 

Biciclete in ce sens?

 

E vorba, in primul rind, de "to chop", nu despre "to put on shiny stuff", in al doilea rind motocicletele sint concepute mai ingust, vezi inclusiv ingustimea ghidoanelor, pt. a se putea strecura mai usor printre masini, in traficul de care pomeneai si tu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima poza de la HAWGHOLIC RUN este... jignitor cel putzin pt notziunea de twin.

Iar daca insinuezi ca pt mine a chopperi inseamna "to put on shiny stuff" potzi sa consideri ca Black-ul a shters de acum reactzia mea fatza de tine.

Oricum de acum nu o sa ma mai obosesc sa itzi raspund. Nu ai facut nimic pt ca opiniile tale sa aiba vre-o valoare deci itzi urez o viatza placuta shi sper sa ne intalnim!

Editat de Shobolanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La asta merge si un Ipod cu manele.

 

 

....

 

Nici mie nu-i prea place blingu', dar virsta are de-a face cu anumite lucruri.

 

 

BTW: nu suport mobre ca a ta.

na :laugh: :crack:

 

motoreta aurie bling-bling? si ce are varsta cu gusturile?

 

...nush ce ai vazut auriu la ea...in fine (scuze pt of)

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...