Sari la conținut

Caut pasager/pasagera


kanvulf
 Share

Postări Recomandate

La inceput nu mi s-a parut o idee asa buna sa pun un astfel de anunt, dar in cele din urma am zis ca merita sa incerc. Peste o luna voi face o tura in sudul europei: romania-serbia-croatia-bosnia-muntenegru-albania-grecia-macedonia-bulgaria-romania, si dupa cum spune titlul topicului sunt in cautare de pasager/pasagera. In ceea ce priveste motorul este vorba de o Africa Twin din '90 in stare foarte buna. Motivul pentru care am pus anuntul este cel financiar. Voi da mai multe detalii celor interesati si eventual poze din alte ture europene(pm sau messenger). In ceea ce priveste partea financiara, este vorba de o suma in jurul a 400 euro. Va multumesc anticipat si urez mult succes in turele de anul acesta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Si acum pregateste-te pentru mistocareala, n-ai fi primul.

 

M-am gandit putin si la varianta asta si am riscat ce-i drept. Nu intru des pe forum, dar cat am intrat am vazut si lucruri bune. Si din cate am citit in descrierea topicului, cam asta se doreste la aceasta sectiune. Oricum intentia mea a fost buna! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit putin si la varianta asta si am riscat ce-i drept. Nu intru des pe forum, dar cat am intrat am vazut si lucruri bune. Si din cate am citit in descrierea topicului, cam asta se doreste la aceasta sectiune. Oricum intentia mea a fost buna! :crack:

 

 

Intra pe:Get a ride ! Poate reusesti sa gasesti mai repede :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput nu mi s-a parut o idee asa buna sa pun un astfel de anunt, dar in cele din urma am zis ca merita sa incerc. Peste o luna voi face o tura in sudul europei: romania-serbia-croatia-bosnia-muntenegru-albania-grecia-macedonia-bulgaria-romania, si dupa cum spune titlul topicului sunt in cautare de pasager/pasagera. In ceea ce priveste motorul este vorba de o Africa Twin din '90 in stare foarte buna. Motivul pentru care am pus anuntul este cel financiar. Voi da mai multe detalii celor interesati si eventual poze din alte ture europene(pm sau messenger). In ceea ce priveste partea financiara, este vorba de o suma in jurul a 400 euro. Va multumesc anticipat si urez mult succes in turele de anul acesta!

 

Am facut un tur destul de lung in zona in vara trecuta. Cred ca 2x400 Euro este putin cam putin pt 2 persoane, la drum iti sugerez sa plecat cam cu 1500. Daca te intereseaza lucruri care m-au interesat pe topicul meu despre calatorie iti pot sugera sa intri pe la Vidin in Bulgaria si de acolo in Serbia, e zona Vaiii Timocului, majoritar romaneasca. E un bun popas pentru o noapte, daca te intereseaza iti indic un sat romanesc al zonei. In Grecia daca stai departe de orasele mari va fi mai ieftin, Grecia nu este prea ieftina. Albania este primitoare dar primitiva, sa ai grija la drum si aici iti sugerez oraselul Girokaster si vei inopta langa, la Andon Poci. Apoi Korce in Vest langa Macedonia este de vizitat. In Macedonia sa opresti in Struga langa marele lac Orchid, unde iti pot da si o relatie, un albanez care inchiriaza un apartament, negociezi cu el. Apoi sa nu ratezi Crushevo, Bitolia. In Albania sa nu ramai cu multi bani albanezi ca dupa ce treci granita nu ii mai folosesti. La fel si din Macedonia in Bulgaria.

Eu m-am descurcat bine cu card Maestro. Uite link cu calatoria: http://www.goodkarmaproductions.com/html/Tour.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Aleko! O sa tin cont. Inca nu mi-am facut itinerariul deoarece inca nu stiu exact cu ce bani plec la drum. Calculele mi le-am facut in functie de celelalte iesiri si in functie de anumiti factori: spre exemplu in Grecia am niste persoane unde o sa stau. As avea o rugaminte la tine: sa-mi lasi link-ul unde as putea citi despre tura ta. cincer sa fiu nu prea am mai rasfoit forumul in ultima vreme si nu ma mai descurc :crack: Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare. Si eu vreau sa fac o tura prin fosta Iugoslavie, insa mai la vara, sa vina caldura, pana in iunie - iulie este inca foarte frig noaptea si ziua destul de scurta. Daca vrei sa te incadrezi in 400 de euro, presupun ca iei in calcul dormitul numai la cort, in campinguri, de-aia zic ca e important sa astepti caldura. Daca mergi la buget trebuie sa ai grija cu cine pleci, pe drum mai apar situatii dificile, de genul lantz rupt, colindat noaptea rupti de somn si foame rataciti prin munti, descoperit disparitii miraculoase de motociclete (parcate unde nu trebuia), te mai prinde o ploaie, in vant care te plimba de pe banda 1 pe 2 pe autostrada, chiar si la 40 la ora (croatia)... etc... E bine sa fii cu cineva care incepe sa rada in asa contexte :crack: , nu sa exagereze tragismul situatiei.

Serios acum, daca vrei sa muti excursia mai in vara, da-mi de stire, eu merg sigur in tura la vara tot prin zona aia si nu as vrea sa merg singur.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La inceput nu mi s-a parut o idee asa buna sa pun un astfel de anunt, dar in cele din urma am zis ca merita sa incerc. Peste o luna voi face o tura in sudul europei: romania-serbia-croatia-bosnia-muntenegru-albania-grecia-macedonia-bulgaria-romania, si dupa cum spune titlul topicului sunt in cautare de pasager/pasagera. In ceea ce priveste motorul este vorba de o Africa Twin din '90 in stare foarte buna. Motivul pentru care am pus anuntul este cel financiar. Voi da mai multe detalii celor interesati si eventual poze din alte ture europene(pm sau messenger). In ceea ce priveste partea financiara, este vorba de o suma in jurul a 400 euro. Va multumesc anticipat si urez mult succes in turele de anul acesta!

 

Si daca tot incerci poate are si o prietena ca din toate fetel pe care le stiu niciuna nu indrageste ideea cu "motorul". :crack:

Tot pentru o tura de Europa cu plecare din 1 MAI.

Serios nu fac bascalie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca 400 de euro este pretul pe care il plateste pasagera pt excursie (benzina si consumabile). Asa am inteles eu.

 

 

Ideea e cam disperata, adica nu ai prieteni/prietene? Eu una nu mi-as risca viata pe mainile unuia cunoscut pe forum prin tari straine, pasagera. Si plus ca sunt si alte detalii. Si ma pun si in situatia ta, nu as pleca cu om la drum pe care nu il cunosc (mai ales sa il mai iau si pasager). Tre sa o aduci si inapoi, fie ca iti place sau nu, fie ca se batsaie periculos sau se pisa din 5 in 5 km, sau se plange sa opriti ca o doare una alta. SI pt ce? Pt 400 E?

 

 

Sau exista si varianta ca pur si simplu vrei companion la drum. Si atunci de ce musai fata? Eu una as alege fata numai din pricina greutatii mai reduse teoretic. Dar noi fetele avem nevoei sa ne luam sampon/balsam/ leave in, mai multe haine de schimb, creme diverse, daca iti crapa africa in drum ne uitam ca viteii cu oki mari si umezi iar la rezistenta fizica majoritatea obosim mai repede.

 

 

Bafta dar sicera sa fiu sunt sceptica! Te-as sfatui sa cauti prin oamenii pe care ii cunosti deja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca 400 de euro este pretul pe care il plateste pasagera pt excursie (benzina si consumabile). Asa am inteles eu.

 

 

Ideea e cam disperata, adica nu ai prieteni/prietene? Eu una nu mi-as risca viata pe mainile unuia cunoscut pe forum prin tari straine, pasagera. Si plus ca sunt si alte detalii. Si ma pun si in situatia ta, nu as pleca cu om la drum pe care nu il cunosc (mai ales sa il mai iau si pasager). Tre sa o aduci si inapoi, fie ca iti place sau nu, fie ca se batsaie periculos sau se pisa din 5 in 5 km, sau se plange sa opriti ca o doare una alta. SI pt ce? Pt 400 E?

 

 

Sau exista si varianta ca pur si simplu vrei companion la drum. Si atunci de ce musai fata? Eu una as alege fata numai din pricina greutatii mai reduse teoretic. Dar noi fetele avem nevoei sa ne luam sampon/balsam/ leave in, mai multe haine de schimb, creme diverse, daca iti crapa africa in drum ne uitam ca viteii cu oki mari si umezi iar la rezistenta fizica majoritatea obosim mai repede.

 

 

Bafta dar sicera sa fiu sunt sceptica! Te-as sfatui sa cauti prin oamenii pe care ii cunosti deja.

omu a zis PASAGER\PASAGERA !!! cititi cu atentie.nu a specificat neaparat PASAGERA :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sigur va fi o tura cu buget redus! In septembrie 2008 am facut o tura prin alpi in care am cuprins 11 tari, din care 3 mai mult tangential:Romania-Ungaria-Austria-Cehia-Germania-Austria-Liechtenstein-Elvetia-Franta-Italia-Slovenia-Croatia. Situatiile de care ai amintit tu sunt intr-adevar scenarii posibile, dar acum nu trebuie sa ne gandim la ce-i mai rau. In aceasta tura am plecat singur singurel cu exact 800 de euro, la care s-au mai adaugat 50 de euro de la un roman stabilit in austria (poveste mai lunga). Nu am avut absolut nici o problema, atat doar ca am schimbat kitul de lant in Innsbruck si am platit 73 euro pe o ora la Honda, insa alta solutie chiar nu aveam, motorul fiind incarcat si eu fiind singur. In banii astia am dormit si la cort si la pensiuni si la un hotel in Elvetia. Cum s-a nimerit. Tura care vreau sa o fac acum era programata pentru inceputul lui ianuarie, dar din cauza banilor am tot amanat-o. Mai tarziu de 15 martie nu plec :crack: Anul acesta am si licenta si ar trebuie sa ma ocup putin si de ea. In vara, undeva in iulie-august voi mai face o tura in nordul europei, tinta principala fiind Norvegia si cel mai nordic punct al europei. Daca va fi sa fie atunci, foarte bine si cu cea mai mare placere. Daca acum nu gasesc pasager voi fi nevoit sa plec cu 400 de euro si sa reduc Grecia din tura. Asa ca sper sa se alature cat mai multa lume chiar si acum. Daca suntem mai multi, bugetul chiar nu mai conteaza :laugh: In legatura cu tura din septembrie anul trecut, totul a fost perfect, singurul regret care il am e ca nu am putut face prea multe poze deoarece am avut doar un telefon mobil de proasta calitate. O sa postez o poza de la Mont Blanc si cu un drum forestier din Elvetia, asfaltat mai bine ca majoritatea drumurilor din a noastra tara. Multumesc pentru sfaturi si pentru receptivitate la acest topic!

post-13157-1234795532_thumb.jpg

post-13157-1234795660_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ninja_skija Ai dreptate, pare o solutie disperata, dar din partea mea e o simpla incercare. Daca nu voi gasi pasager/pasagera :crack: voi pleca singur cu un tur mai mic. In legatura cu prietenii mei...la iesirea din septembrie vorbisem rand cu 3 persoane care initial s-au aratat incantate sa mearga iar apoi au contramandat din terte motive: bani, frica etc. Acum am mai avut 2 incercari similare si cam din aceleasi motive s-au anulat. Putinii motociclisti care ii cunosc nu se baga. In principal e problema banilor. Daca e sa o iei asa nu sunt multi cei care (cel putin printre prietenii mei) sa-si permita 400e pentru o tura cu motorul. Pentru asa ceva trebuie sa ai "ceva" cat de mic in sange :laugh: Si ca fata ai dreptate, dar ma bazez pe mine cand fac o alegere si fii sigura ca nu plec orbeste la drum cu primul/ prima venit(a) :) Sunt putin mai optimist desi nu imi sta neaparat in fire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ ninja_skija Ai dreptate, pare o solutie disperata, dar din partea mea e o simpla incercare. Daca nu voi gasi pasager/pasagera :crack: voi pleca singur cu un tur mai mic. In legatura cu prietenii mei...la iesirea din septembrie vorbisem rand cu 3 persoane care initial s-au aratat incantate sa mearga iar apoi au contramandat din terte motive: bani, frica etc. Acum am mai avut 2 incercari similare si cam din aceleasi motive s-au anulat. Putinii motociclisti care ii cunosc nu se baga. In principal e problema banilor. Daca e sa o iei asa nu sunt multi cei care (cel putin printre prietenii mei) sa-si permita 400e pentru o tura cu motorul. Pentru asa ceva trebuie sa ai "ceva" cat de mic in sange :laugh: Si ca fata ai dreptate, dar ma bazez pe mine cand fac o alegere si fii sigura ca nu plec orbeste la drum cu primul/ prima venit(a) :) Sunt putin mai optimist desi nu imi sta neaparat in fire.

 

 

Omul are perfecta dreptate. Nici eu nu gasesc un ocupant pentru saua de BAndit. Toate fetele fug ca dracu de tamaie. Iar motociclistii spun Da si pe ultima suta de matri se sucesc din diverse motive, nu neaparat cele legate de bani. Si apoi pana la plecare persoana interesata de aventura pe doua roti poate socializa putin ca doar nu se vor intalni direct in statia la OMV si gata pe cai :D , NU?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tine cont ca NU gasesti campinguri in Bulgaria, Grecia, Albania, Macedonia. Deci o noapte-2 la cort dar dup-aia tot la hotel/motel aterizezi. Numai benzina+consumabile pt tura ta ar fi 300 Euro.

 

.Dar noi fetele avem nevoei sa ne luam sampon/balsam/ leave in, mai multe haine de schimb, creme diverse, daca iti crapa africa in drum ne uitam ca viteii cu oki mari si umezi iar la rezistenta fizica majoritatea obosim mai repede.

:crack:

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tine cont ca NU gasesti campinguri in Bulgaria, Grecia, Albania, Macedonia. Deci o noapte-2 la cort dar dup-aia tot la hotel/motel aterizezi. Numai benzina+consumabile pt tura ta ar fi 300 Euro.

 

 

:crack:

 

 

nu stiu de bulgaria

 

dar in grecia gasesti SUPER CAMPINGURI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si pe mine m-ar tenta o tura prin balcani, adica ceva economic ca tot e criza ... insa turele de unul singur sunt cele mai faine (nu te bate nimeni la cap si faci ce iti convine :laugh:)

 

it doresc tura frumoasa :crack:

 

Pai hai peste o luna sa vedem ce iese. Ai dreptate ca in turele de unul singur nu te bate nimeni la cap, dar parerea mea e ca inca un motor cu un camarad bun nu stica. Asa cum am spus si mai inainte, oricine e binevenit.

De asemeni, multumesc celor care au venit cu sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
La inceput nu mi s-a parut o idee asa buna sa pun un astfel de anunt, dar in cele din urma am zis ca merita sa incerc. Peste o luna voi face o tura in sudul europei: romania-serbia-croatia-bosnia-muntenegru-albania-grecia-macedonia-bulgaria-romania, si dupa cum spune titlul topicului sunt in cautare de pasager/pasagera. In ceea ce priveste motorul este vorba de o Africa Twin din '90 in stare foarte buna. Motivul pentru care am pus anuntul este cel financiar. Voi da mai multe detalii celor interesati si eventual poze din alte ture europene(pm sau messenger). In ceea ce priveste partea financiara, este vorba de o suma in jurul a 400 euro. Va multumesc anticipat si urez mult succes in turele de anul acesta!

 

 

salutare !

 

 

in vara am facut cam acelasi traseu : serbia -muntenegru-(o vizita scurta in croatia)-albania -macedonia-grecia-turcia -bulgaria pret aprox. 2000 euro -2 persoane pe Africa twin :) cam 4000 km 2 saptamani

Daca ai intrebari in leg. cu cazare , drum etc. te ajut cu placere .

 

PS Ai grija sa nu iti faci traseul prin Kosovo cum am facut eu :cheers: dar a fo o experienta :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...