Sari la conținut

ENDURO TOURING ISLANDA


Postări Recomandate

Salutare!

 

Anul acesta a fost prima data cand am gasit pe net motociclete enduro de inchiriat in Islanda.

 

http://www.rental-motorcycle.com/europe/ic...vik_rental.html

 

http://www.bluemountain.is/bike-rental/

 

http://www.ridingiceland.is/

 

Incontestabil Islanda este una din cele mai spectaculoase destinatii pt enduro touring & adventure; dar din pacate e mai dificil de ajuns cu motorul propriu (costisitore si complicata imbarcarea pe avion sau mult timp pierdut - 2 saptamani dus intors - calatoria cu feribotul din Norvegia pana in Islanda).

 

o tura de 7 zile printre gaizere ar presupune vreo 800 euro inchiriatul motorului la care se adauga gazul, cazarea, mancare etc si biletul de avion care poate ajunge si el pe la vreo 800 euro.

 

bugetul de siguranta ar fi cam 3000 euro

 

desigur pe vreme de criza e greu de facut planuri dar poate nu o fi dracul asa de negru.

 

este cineva interesat de o astfel de calatorie?

 

Dan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta e al 2lea an cand zic ca plec in islanda (anu trecut am avut un accident) iar anu asta sper sa nu se agraveze situatia financiara, daca nu raman la urmatorul traseu:

 

plecarea prin 23-26 iulie din romania ajuns pe 1-5 august in islanda unde sa stau cel putin 2 saptamani, dupa care drum spre casa cu o pauza de 2-3 zile prin amsterdam :rolleyes:

 

costurile ar fi ceva de genu: 600-800 Euro feribotul (+/- insulele feroe) - transportul dureaza in medie 48 ore

benzina: 6000 - 8000 km (350-500 euro)

cazare cort (ocazional motel)

 

initial vroiam (ceva enduro ca aici) insa cum un set de roti pe spite ma costa 2-3000 euro ... pentru moment ma rezum la drumuri soft sau asfalt

 

mobra: r12gs, gume tkc80

 

una din posibilitatiele de transport cu feribotul

o tura frumoasa prin islanda

 

 

 

 

 

 

DACA nu imi iese planu cu plecatu pe doua roti ... atunci voi lua in serios alternativa cu avionul si inchiriat mobra, oricum sper ca macar unu din noi doi sa ajunga acolo - cam greu cu planurile pe anu asta :cheers:

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva vreme mi s-a cam pus Islanda in minte si nu ma lasa. Anul asta sau mai incolo, ma gindeam ca de indata ce gasesc pe cineva interesat, incep sa fac planuri. Toti se pling de drumul pina acolo, asa ca ideea ta de a merge cu avionul plus inchiriere, mi s-a parut nemaipomenita. Asa poate se mai gasesc doritori, m-am gindit eu.....

 

Maaaaan! Dar aia vor unii 125 si altii 180 de euro pe zi pe un F650!!!!!!! In Insulele Canare am inchiriat cu 70 plus inca 8 echipamentul !!!!! Mai bine merg pe roti si ma mai si distrez pina acolo vazind lumea, decit sa platesc de nebuna atitia bani! Sau ar fi de vazut cit ar costa trimiterea mobrelor cu avionul in paralel. Ca daca socotesti, 14 zile x 125 fac 1750 koko......la 180 sa nu mai vorbim.....

 

Sincer, prin comparatie, un "Nordkap" in drum spre sau de la feribotul de Islanda, nu ma deranjaza deloc. Asa ca daca te hotarasti mai hotarit si mai trece si ceva timp ca sa ma mai lamuresc si eu cum e cu criza asta, da un semn, caci eu sunt hotarita sa ajung in Islanda cu prima ocazie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Luati ferry.Transportul din UK pana in Islanda costa cam 400 EUR dus intors.Plus ca se face o escala in Faeroer. O saptamana in Islanda este suficienta pentru a inconjura insula si a intra inland destul de bine pana la ghetarul ala mare. Mergeti vara , pana in septembrie altfel e chiar frig. Stiu toate astea de la cineva care a fost. Cred ca am sa merg si eu insa sincer,nu stiu cand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai am aflat ca Smyril Lines nu mai pleaca din UK ci doar din Danemarca (posibil si din Norvegia).Asta inseamna ca pretul se schimba (308 EUR calatoria one way si stat la sharing,astea fara reservation costs etc). 308 EUR este in high season,pretul putand ajunge si la 225 insa fac pariu ca ar fi mai frig.Cel mai ieftin pret ce l-am putut obtine (asta inseamna inchiriere de cuseta 4 insi din care minim 3 paturi trebuie ocupate):

 

223EUR (pachet mobra) + 244EUR/4 persoane = 287 EUR/persoana x 2 = 574 EUR/persoana

 

La astea se adauga reservation costs (care banuiesc ca se reduc in cazul ca mai multi insi fac bookingul).

ATENTIE : pretul e valabil intre perioadele 16 Mai - 19 Iunie si 22 August - 11 Septembrie.

 

Dupa cum se vede,e mai rentabil este sa calatoresti in packs de cate 4 calatori. Benzina este mai scumpa in Islanda decat pe continent (1.7 EUR) poate acum s-a ieftinit.Statiile de benzina sunt de obicei cu attendants dar sunt si multe automate asa ca un CC e bun de avut.

Islanda e scumpa de vazut/batut pe mobra insa cred ca doar 0.1% dintre oameni o fac o data in viata. Printre cei 0.1% te-ai putea numara si tu :lol:

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thanks man ca ne-ai lamurit cu costurile, caci eu mi-am prins urechile in tabelul ala. Deci trebuie facut un grup de 4..... hmmmm :lol: .....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai am dat telefon la o agentie din lista (sunt chiar in Rotterdam) si mi-au explicat aia cum e cu tabelul. Oricumvara asta n-am cum,vara viitoare daca gasesc 3 insi ii dau bice. Desi e posibil sa nu fie nevoie.Spunea aia ca astia unde faci bookingul cupleaza pe ferry pe cei care vor sa mearga la comun (din ratiuni de pret,evident).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce e neclar in lista aia,

din bergen norvegia (3200-3500km) te costa 212 euro pana in vestul islandei

o alta ruta tot pana in vestul islandei dar din HANSTHOLM danemarca (2500km), costa 308 euro

si asta e doar la o companie ...

 

stiu ca mai sunt si alti transportatori insa momentan nu am lista .. insa am citit ca pretul mai poate varia daca vrei cuseta sau nu (la alte companii)

 

daca as face o socoteala cat m-ar costa numai drumul la dus pana in islanda, ar fi ceva de genu:

60litri/1000 de km x 1.2 euro/litru benzina = 72 euro/1000 km

 

asa ca pana in hanstholm ma costa 180 euro/benzina + feribotul 308 euro = 488 euro pana in vstul islandei

iar prin bergen 250 euro/benzina + 212 feribotul = 462 euro pana in vestul islandei

 

 

oricum bani sa fie :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu ce e neclar in lista aia,

din bergen norvegia (3200-3500km) te costa 212 euro pana in vestul islandei

o alta ruta tot pana in vestul islandei dar din HANSTHOLM danemarca (2500km), costa 308 euro

si asta e doar la o companie ...

 

Salut! Si eu sunt f tentat de Islanda dar am inteles ca nu pot cu actuala mea motocicleta (sport-touring), ca este nevoie de GS... oricum am de gand ca pana la anu' sa-mi iau un 1200GS asa ca mai astept.

Ce nu prea am inteles... de ce spui mereu pana in vest? Mie mi-a aratat cineva (la targ de turism, unde m-am mai interesat) pe o harta ca mai toate ferry merg chiar in est, la SeydisfjĂśrdur parca...

 

Nu stiu cum stai cu timpul... dar daca ai timp si ai ocazia sa iei ferry de la Bergen, nu o rata... este de vis... si tot sudul Norvegiei. Si cu ocazia asta faci 2 in 1.

Intr-adevar, daca cuseta nu este inclusa (desi la distante asa mari cred ca este) este recomandat sa iei una. Eu, cand am trecut doar pt cca 7h de la Rostock la Trelleborg (Suedia) tot am luat pt ca efectiv nu aveai ce face, decat sa stai ca-n gara pe jos sau pe o banca. Asa, la cuseta, poti dormi, faci un dus etc. Mai ales daca esti obosit, cu moto, echipament etc.

 

 

Vlad

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Si eu sunt f tentat de Islanda dar am inteles ca nu pot cu actuala mea motocicleta (sport-touring), ca este nevoie de GS... oricum am de gand ca pana la anu' sa-mi iau un 1200GS asa ca mai astept.

Ce nu prea am inteles... de ce spui mereu pana in vest? Mie mi-a aratat cineva (la targ de turism, unde m-am mai interesat) pe o harta ca mai toate ferry merg chiar in est, la SeydisfjĂśrdur parca...

 

Nu stiu cum stai cu timpul... dar daca ai timp si ai ocazia sa iei ferry de la Bergen, nu o rata... este de vis... si tot sudul Norvegiei. Si cu ocazia asta faci 2 in 1.

Intr-adevar, daca cuseta nu este inclusa (desi la distante asa mari cred ca este) este recomandat sa iei una. Eu, cand am trecut doar pt cca 7h de la Rostock la Trelleborg (Suedia) tot am luat pt ca efectiv nu aveai ce face, decat sa stai ca-n gara pe jos sau pe o banca. Asa, la cuseta, poti dormi, faci un dus etc. Mai ales daca esti obosit, cu moto, echipament etc.

 

 

Vlad

 

 

ai dreptate in est se face debarcarea, am ramas cu informatiile de anul trecut de cand m-am interesat ultima data,

traseul meu e foarte maleabil in functie de cum ma trezesc dimineata, insa am 3 posibile rute prin care sa intru sau sa ies din islanda

1. danemarca

2. norvegia

3. scotia

 

in ce priveste partea de enduro nici mobra mea nu e pregatita (are roti cu jenti turnate), dar daca te uiti in al doilea link din primul meu post ai sa vezi ca in '98 a mai facut un tip aceasi tura cu un harley - poate ca nu o sa fie la fel de fun ca un enduro adevarat dar conteaza peisajul :)

asa ca NU as vrea sa o mai aman si anul asta ca nu se stie ce va fi anul viitor :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei care vor sa inchirieze motociclete si echipament din Islanda: Moto Iceland Preturile sunt in coroane islandeze, iar o coroana este cam 0.019 RON. in conditiile de fata cred ca se renteaza mai tare sa pleci cu motorul de acasa si sa iei ferry pana acolo, din orice locatie. La un calcul scurt pentru 10 zile de inchiriat motocicleta (F650GS) cu genti, echipament si navigatie, costa cam 580 RON/zi, in consecinta, pentru 10 zile cam 5800 RON.

in mod normal, cu banii astia plec de acasa, fac toata europa si mai iau si ferry pana acolo (aici nu includ banii de masa, casa si suveniruri)

Ma gandeam si eu la o excursie de genul asta, numai pentru potentialul foto al locatiei, dar momentan criza m-a tintuit pe meleaguri mioritice si balcanice.

 

Spor!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am stat aseara la un chat cu baietii de la Troll Travel. Mi-au schimbat rapid impresiile si ideile despre o astfel de aventura. Pentru ca nu este walk in the park. In primul rand,nu cred ca mai merg singur. Este absolut nerecomandat. Rupe-ti un picior in mijlocul salbaticiei si dureaza ore bune pana apare ceva viu prin zona. Jumatate din populatia Islandei se afla in Reykjavik. Restul este (scarry) wilderness. In sud exista practic un singur drum,drumul de coasta (in intregime asfaltat,sau aproape). Campingurile sunt in aer liber insa au curent si apa. Daca scopul expeditiei este sa vezi natura dezlantuita (gheizere,vulcani,cascade) atunci OFF-ROAD TIRES ARE A MUST! Cort (preferabil unul ce sta bine in vant) impermeabil este iarasi necesar pentru ca majoritatea "motelurilor" in salbaticie sunt fully booked.

Despre transport,deci in afara de ferry ar mai fi o optiune de luat in calcul dar doar pentru faptul ca te scuteste de o saptamana pe mare (ma rog, vreo 4 zile) : ship mobra ca freight (in Reykjavik de exemplu) in avans iar tu iei avionul. La intoarcere e invers,mobra iti vine dupa ce te intorci. Avantaje : timp scurt de travel pana acolo, pui gume offroad pe care nu trebuie sa le folosesti pe asfalt pana in Islanda si dupa.

Oamenii sunt de treaba,chiar s-au oferit sa-mi organizeze excursia (contra cost, evident :friends:) in caz ca nu ma descurc,bookings,GPS waypoints (care cica sunt un lucru bun) samd. Un lucru este clar,am nevoie de minim juma de an sa planific o chestie ca asta iar singur,cam as renunta. Deci anul asta : out of discussion pentru mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

harta rutiera

 

iceland.jpg

 

 

@Budd... sperii lumea, normal ca o tura in islanda nu e ca o tura in alpi unde te opresti la cota 2000 sa bei cafeaua intr-un bistro si platesti cu mastercard :cheers: dar nici ca siberia nu e de periculoasa, si asta numai daca vrei sa o iei si pe drumurile din centru caci pe coasta d.p.m.d.v. este ca si o croaziera.

 

eu cred ca asta inseamna o tura "Adventure" - nu e usor de facut, ti se pot intampla multe, insa tine de tine ca om daca esti sau NU in stare sa te descurci si sa ajungi intreg acasa :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce sperii lumea? Eu am zis ca eu singur nu am curaj dupa discutia cu niste oameni care fac treaba asta de vreo 15 ani. In grup e alta poveste. Pentru mine cel putin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Totusi, pe celebrul "ring"... nu este numai asfalt? Cam cati km are in total tura fara abateri?

Sunt convins insa ca tentatia de ceva enduro este mare, mai ales daca asta inseamna sa vezi locuri/chestii deosebite.

 

Total de acord ca nu e recomandat s apleci singur...exact din motivul de mai sus, ex: chiar si un mic accident.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ringul este numai asfalt (asa am auzit) insa (de exemplu) daca vrei sa campezi trebuie sa iesi putin offroad.D-aia mi-a zis ca este "aproape" asfaltat pentru ca uneori drumurile pana in campings sunt neasfaltate.

Eu am sa mai dau o tura pe la ei pentru ca vreau sa merg clar la anul. Anul asta din cauza serviciului nici nu cred ca am cum sa vin prin Alpi,desi mi-ar fi placut.Poate vine totusi cineva in Isle of Man.

De asemenea,ma uit si la alte posibilitati, lucrez in aceeasi cladire cu o firma de logistica.Am discutat si ei pentru transport. Nu este nicio problema insa un mare dezavantaj este faptul ca Islanda nu este in EU (dificultati vamale daca vrei sa transporti mobra ca freight). Costul,mi s-a spus,ar fi in jur de 5-600 EUR (TVA inclus). N-am aprofundat problema pentru ca la urma urmei as putea merge pe gume offroad pana in Danemarca.

Nu stiu cati km are tura pentru ca nu vreau sa merg pe ring.Sau ma rog,nu numai pe ring. Singurul oras ce as vrea sa-l vad e Reijkjavik,in rest doar drum (cort,motel eventual).

Editat de Budd
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

poate mai intereseaza pe careva cateva sfaturi legate si de norvegia, am gasit urmatorul site:

Learn how to travel in Norway the inexpensive way!

Mesaj completat

alta sursa de informatii proaspete ... aici

Mesaj completat

Eu la anul sigur merg. Bine,in caz ca nu crap sau mai stiu io ce alte chestii. Si plec prin Danemarca.

 

 

Ceva noutati?

Editat de p.c.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...