Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

azi de dimineata am coborat la garaj sa plec cu mobra la servici ....chiar daca lucrez la 7 min pe jos ...

toata seara m-am uitat prin manualul de utilizare ...si....am retinut sa controlez nivelul de ulei inainte sa plec cu ea...

asa ca am indreptat-o si fiind destul de buimac am aplecato prea mult spre mine si m-am trezit cu ea culcata usurel la pamant ...nu am putut sa o tin ci doar sa o las jos usor .

rezultatul : semnalul dreapta usor crapat in rest nimic ca tot tineam de ea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt 60 de pagini scrise :P am mai citit prin ele dar nu am gasit un consum mediu de carburant, am vazut in schimb ceva cu 10l/100 ce ma speriat :rose:)

deci, care e consumul mediu de carburant?

 

Cu mana-n gaz, cred si eo ca se ajunge la 10% (la carburatie cel putin), insa dupa umilele mele aprecieri si 25k kilometri, as zice ca orasul ia ~7.2 iar extern ~5.4. Mi-am achizitionat un ceas Koso Racing full electronic, cu ajutorul caruia sper ca voi reusi sa monitorizez cat mai exact acest lucru si am sa postez.

P.S.: Nu e dracul chiar atat de negru :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi de dimineata am coborat la garaj sa plec cu mobra la servici ....chiar daca lucrez la 7 min pe jos ...

toata seara m-am uitat prin manualul de utilizare ...si....am retinut sa controlez nivelul de ulei inainte sa plec cu ea...

asa ca am indreptat-o si fiind destul de buimac am aplecato prea mult spre mine si m-am trezit cu ea culcata usurel la pamant ...nu am putut sa o tin ci doar sa o las jos usor .

rezultatul : semnalul dreapta usor crapat in rest nimic ca tot tineam de ea

 

Asta a fost una record :P . Eu am scapat-o de multe ori pe semnale ... inca nu am scapat de ele ... sunt crapate , dar merg :D .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ba, dar cred ca toti am patit chestia asta cu cazutul mobrei de sub noi. Mie cand mi-a scapat, am crezut ca e scamatorie: acum era sub mine, acum era pe jos. :D Lasa, tu sa fii sanatos, si asta sa fie singura belea cu ea! Sa te bucuri de ea si sa faci multi km fara nici o problema!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu mai zice nimeni nimic pe aici ?

ati fost careva la arc miercuri ? ca a cam plouat

eu mi-am recuperat masina pe platforma si nu am putut veni la arc , dar am vazut ca a plouat destul de tare asa ca nu stiu daca a fost cineva de aici.

 

bag si eu prima poza cu mobra

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai baieti maine o intalnire cu, calutii nostri. Ce ziceti?

 

 

eu ma duc cu un prieten (gsxr) la mare maine dimineata ...vreau sa merg mai intins sa ii fac rodajul . eventual ne oprim in camping si ne intoarcem duminica .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

explicati-mi si mie cum e cu reglajele la motocicleta asta , in special la amortizoarele fata

 

In principiu scrie in carte cum se regleaza ... eu le-am lasat asa cum am luat moto pentru ca nu am simtit nevoia. In princiu se regleaza cat de tari sunt amortizoarele sunt doua chestii pe furca de o parte si de alta a contactului . La fel si amortizorul spate ... nici la ala nu am umblat ... probabil dc mergi cu pasager ar fi bine sa-l intaresti. Eu nu am umblat nici la ala pentru ca nu am simtit nevoia (si am mers destul de mult cu pasager, inclusiv pana in grecia si inapoi). Cred ca sunt chestii prea de finete pentru motocicleta asta in conditiile in care o folosesti pentru plimbari. Nu ezita insa sa consulti manualul.

 

Am mai mentionat si e bine sa fiti atenti ... nu umflati prea tare pneurile (cum zice la carte sau pe stickerele de pe moto) ca s-ar putea sa aveti surprize.

 

Fa-i rodajul calumea in parametrii ... adica sa nu treci de 6000 - 7000. E motorul nou si e al tau ... e bine sa ai grija de el. Pe urma poti sa ii dai in goarna linistit. Drumul pana la mare e bun ca rodezi si cutia de viteze, fata de oras unde nu prea poti sa schimbi decat pana intr-a 4-a in general. O sa se cam plictiseasca prietenul tau cu gsxru dc tu mergi in parametrii de rodaj pe autostrada (intr-a 6 la 6000 de ture ai cam 120 km/h). Bine asta dc sta dupa tine sau nu cumva e si el in rodaj :) .

 

Astal uscat dc iesiti ... din pacate eu nu pot veni pentru ca in seara asta plec cu niste treaba la munte. Next time !

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit rotile cu presiune de 1,7 si pe fata si pe spate , am masurat cu 4 aparate dintre care unul era nou si digital

pana la urma am bagat 2,5 spate si 2,2 fata

nici nu stiu cum e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am gasit rotile cu presiune de 1,7 si pe fata si pe spate , am masurat cu 4 aparate dintre care unul era nou si digital

pana la urma am bagat 2,5 spate si 2,2 fata

nici nu stiu cum e bine

e ok ... cu pneurile stock si eu am mers tot asa ... nu au fost probleme deosebite. Important e sa nu bagi 2.5 fata cum scrie la carte ca e pericol. Spatele mai fuge oricum pe ud sau cand e neincalzit, o sa te obisnuiesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e ok ... cu pneurile stock si eu am mers tot asa ... nu au fost probleme deosebite. Important e sa nu bagi 2.5 fata cum scrie la carte ca e pericol. Spatele mai fuge oricum pe ud sau cand e neincalzit, o sa te obisnuiesti.

 

 

ok , merci pt sfaturi ....sa ne vedem cu toti la o bere (fara alcool) ca trebuie sa dau una mica :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pt mien bere cu alcool nici nu se pune problema de ceai d-ala fara alcool. Zi cand si ma prezint :)

 

 

daca vii cu mobra de la mine nu vezi alcool :)

o sa ne vedem cand hotarati voi , eventual miercurea viitoare la arc ca eu n-am fost niciodata la arc nici macar la paradele militare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uitati-l pe Nae in drum spre mare cu noua sa motocicleta :)

 

 

daaa , tehnologia asta din anul 2009 , amicul meu , are iphone cu care pozeaza si trimite instant mai lcu poza :)

a mers bine mobra insa nu am putut merge pana in 6000 ture dar nici nu am ajuns pe la 8000 , nu stiu dar am impresia ca are un zgomot ciudat pe fata in momentul rularii si parca si pe loc se aude un huruit care dispare in momentul apasarii manetei de ambreiaj ....nu stiu ce sa fie si nici nu am mai avut motor sa fac o comparatie ..... o sa vin neaparat miercuri la arc sa mai fac schimb de experienta cu posesorii mai vechi de gsx650f

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daaa , tehnologia asta din anul 2009 , amicul meu , are iphone cu care pozeaza si trimite instant mai lcu poza :)

a mers bine mobra insa nu am putut merge pana in 6000 ture dar nici nu am ajuns pe la 8000 , nu stiu dar am impresia ca are un zgomot ciudat pe fata in momentul rularii si parca si pe loc se aude un huruit care dispare in momentul apasarii manetei de ambreiaj ....nu stiu ce sa fie si nici nu am mai avut motor sa fac o comparatie ..... o sa vin neaparat miercuri la arc sa mai fac schimb de experienta cu posesorii mai vechi de gsx650f

 

salutare

 

la mine se aude ca si cum ar freca placutele de frana pe discurile din fata , dar mai am 200 km si merg cu ea la verificarea de 1000 .

Eu de doua zile , nu am mai iesit cu motorul , ca am avut de treaba .

 

Bafta si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare

 

la mine se aude ca si cum ar freca placutele de frana pe discurile din fata , dar mai am 200 km si merg cu ea la verificarea de 1000 .

Eu de doua zile , nu am mai iesit cu motorul , ca am avut de treaba .

 

Bafta si asfalt uscat

 

 

salut

 

e cam acelasi gen de zgomot ....initial am crezut ca se aude ceva din cutie ...nu stiu nici acum exact de la ce se aude asa ...poate , noua fiind nu s-au pasuit placutele pe discuri si din cauza asta.

 

cand te duci la revizie (banuiesc ca la elf de unde ai luat-o ) sa-mi spui si mie cum sunt baietii pe acolo sa-mi fac o idee eventual si de cat va costa ..eu mai am vreo 400 de km pe care ii fac weekendul viitor cu siguranta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

 

e cam acelasi gen de zgomot ....initial am crezut ca se aude ceva din cutie ...nu stiu nici acum exact de la ce se aude asa ...poate , noua fiind nu s-au pasuit placutele pe discuri si din cauza asta.

 

cand te duci la revizie (banuiesc ca la elf de unde ai luat-o ) sa-mi spui si mie cum sunt baietii pe acolo sa-mi fac o idee eventual si de cat va costa ..eu mai am vreo 400 de km pe care ii fac weekendul viitor cu siguranta

 

 

Nae nu intra in panica ca e motorul nou si din cauza asta o sa mai tot auzi fel de fel de zgomote....mai ales ca prin intermediul domeniului in care lucrezi, ai oarecum si o ureche formata..cand o sa mergi la revizia de 1000, si o sa iti dea uleiul afara si filtrul, o sa constati ca sunt pline de span :D....motorul inca se "aseaza"....si exista sanse de 90% ca sa nu se fi pasuit inca placutele pe disc

 

nu intra in panica :D

 

PS : Alina tocmai a vandut motorul ieri....cred ca abea la anu` isi mai ia altul

 

bafta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nae nu intra in panica ca e motorul nou si din cauza asta o sa mai tot auzi fel de fel de zgomote....mai ales ca prin intermediul domeniului in care lucrezi, ai oarecum si o ureche formata..cand o sa mergi la revizia de 1000, si o sa iti dea uleiul afara si filtrul, o sa constati ca sunt pline de span :)....motorul inca se "aseaza"....si exista sanse de 90% ca sa nu se fi pasuit inca placutele pe disc

 

nu intra in panica :D

 

PS : Alina tocmai a vandut motorul ieri....cred ca abea la anu` isi mai ia altul

 

bafta :laugh:

 

bine ca a reusit sa vanda mobra dar pacat ca anul asta sta pasagera :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma uitam pe niste filmulete de la oexcursie la bulgari unde au participat si doua gsx650f (a mea si a lui vlad). Iata o filmare onboard de pe a mea :laugh: . http://www.youtube.com/watch?v=pkd6g1GSfqA .

 

Aici participantii : http://www.youtube.com/watch?v=ELZrL2-x_lQ

 

Nu stiu dc nu le-am pus cumva mai demult ... mi-a fost lene sa verific. Plimbarea a fost undeva prin mai parca. Speram sa reeditam. Pentru cei care doresc sa socilizeze cu membrii acestui grup si nu numai sunteti asteptati miercuri la arc , sau vineri la mac brancoveanu .

Puteti totodata sa accesati http://forum.bercenarii.ro/ pentru eventuale informatii de tot felul si plimbari in weekend.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca am fis fost in mad max :laugh: . Duke te-am vazut azi cand te duceai spre servici. Sa mai razi de mine ca merg in bluza, camasa si pantaloni :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...