Sari la conținut

Vopsit


Postări Recomandate

hai ca s-au dezlipit de mana fara feon. cred ca erau coapte ( au minim 14 ani)

 

acum tre sa ma apuc de matuit plasticul si apoi marea vopsire bine ca am carene si rezervor pe care sa fac probe =))

Spor la treaba si asteptam poze !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca am mici indoituri in rezervor, inca nu l-am studiat dar sunt convins ca are, le pot acoperi cu chit?

 

cum fac??

 

stiu ca dau cu chit , las sa se usuce si apoi smirgher..

 

dar ce fel de smirghel cat las sa se usuce etc etc ,,,

 

rezervorul fiind din metal nu mai ecesita plastic primer nu? trebuie altceva??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Gasesti Plastic primer si la tub de spray ,incearca de exemplu la cei care vand vopsele sub forma de spray in targ la Vitan,sau la orice magazin de piese auto

Am gasit la spray in Hornach, in zona cu vopsele auto. :angry:

Inainte am trecut pe la cateva magazine de piese auto si/sau vopsele, dar se uitau aia lung la mine cand le ziceam de plastic primer. Deci ar trebui cautat la magazin specializat de vopsele, poate acolo sa stie ce e aia...

Editat de FanFane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva sa vopseasca fara "plastic primer"? Eu unul acum aflu de existenta lui.

Deci recapitulare: -matuit cu smirghel fin vopseaua precedenta (nu neaparat pana la plastic)

-aplicat plastic primer

-bagat mare cu vopseaua

Eu mi-am luat vopsea (negru lucios) la spray...ca deh, e recesiune. Sper sa tina...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Plastic primer trebuie aplicat numai pe piesele noi din plastic (nevopsite niciodata), sau in zonele in care vopseaua veche a disparut prin smirgheluire si s-a ajuns la plastic. Piesele din metal nu au nevoie de plastic primer. Vopseaua veche (lacul) daca nu are si chit se matuieste cu 800. In zonele in care au fost denivelari chituite se incepe cu 380, apoi 600 si la final 800. Inainte de vopsire piesa se sterge cu o laveta speciala, cu degresant special ( de la mag vopsele). Se asteapta 10-15 min dupa care se poate vopsi. Ajuta daca in spatiul de vopsit este cald, sau daca macar piesa ce urmeaza a fi vopsita este incalzita putin (calorifer electric). Nu foarte calda pt ca se acentuiaza efectul de coaja de portocala. Daca este frig sau umezeala vopseaua si mai ales lacul poate curge, daca nu se fac pauze suficient de lungi intre straturi. De regula se dau cate 2 straturi de vopsea si 2 de lac cu pauza de 10-15 minute intre ele. Ajuta ca de la inceput sa ai cateva mostre de tabla cca 10/10 cm pe care sa le chituiesti, sprituiesti, vopsesti si lacuiesti o data cu piesele motocicletei si pe care sa faci probe. Verifici reglarea pistolului si viteza de uscare a fiecarui strat. Daca vopseaua a iesit bine aproape ai reusit pt ca lacul chiar daca are defecte (zone gazate sau scurgeri) il lasi 24 h sa se usuce la caldura, smirgeluit cu 1000 sau 2000 si dai inca un strat. Cu cat dai mai multe straturi de lac (3-4) cu atat iese mai lucios si mai rezistent in timp la zgarieturi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...