Sari la conținut

Accident Bucurestii Noi, Suzuki SV albastru


uzunu
 Share

Postări Recomandate

salut, eu sunt accidentatul si in primul rand vreau sa multumesc celor de la fata locului, ce m-au ajutat moral si au avut grija de motoreta.

 

acum sunt acasa, trebuie sa stau 6 saptamani la orizontala din cauza unei fracturi la vertebra L2. din spusele medicilor, am fost la un pas de interventie cirurgicala sau mai rau de trecerea la alt tip de 2 roti.....cele laterale.

 

din pacate, pentru lovitura asta, nu are ce sa te protejeze. totul s-a intamplat din scurt, la o viteza nu mai mare de 50km/h. in secunda aia am decis sa incerc evitarea ...dar n-am reusit decat devierea de vreun metru de la traiectoria initiala. m-am asezat pe partea stanga cu motorul intre picioare....am glisat, motorul a lovit roata lui fata, iar eu am venit cu bazinul in saua motoretei.

cam asta a fost filmul; geaca nu are nicio urma de tavalire, ghetele idem, cu casca nici macar nu am atins asfaltul, manusile impecabile.........doar blugii sunt sifonati in drepyul genunchiului unde m-am si ales cu o arsura de vro 2 cm2; iar motoreta are cateva avarii minore in comparatie cu cele 6 saptamani pe care tre sa le petrec legat la orizontala :blink:

 

multumesc inca o data! si multa bafta....ca avem ne voie pe drumurile noastre

Rabdare si (pe cat posibil cat mai putin) tutun, ca se pare ca bafta deja ai gramada.

 

Din cate stiu eu fracturile de genul asta se pot lasa cu sectionarea maduvii si dupa cum bine spuneai cu 2 roti laterale plus una mai mica in fata (in engleza chestia asta se numeste tot scooter), asa ca daca ai perspective sa mai faci motociclism anul asta deja asta mie mi se pare o stire buna in comparatie cu alte stiri de pe aici...

 

iti doresc multa rAbdare la recuperare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Razvane... ;) lasa ca trec repede. Important e sa nu faci prostii, auzi?! Sa nu te grabesti si sa o iei incet. La un moment dat iti pierzi rabdarea si crezi ca deja ti-e bine, dupa asa o saptamana doua. Atunci poti sa iti faci mai mult rau decat bine.

Noi iti uram insanatosire grabnica :)

PS: poate profiti de situatie si renunti la :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multa sanatate motoristului !

 

imi place ca duduea in roz pare foarte preocupata de starea cazanului...

ce oameni,

 

 

Aia am observat si eu :| tipul saracu' sufera acolo si ea se uita la conserva :|

 

Bine ai revenit Razvan. Ai mare grija

Editat de Lucian.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, eu sunt accidentatul si in primul rand vreau sa multumesc celor de la fata locului, ce m-au ajutat moral si au avut grija de motoreta.

 

acum sunt acasa, trebuie sa stau 6 saptamani la orizontala din cauza unei fracturi la vertebra L2. din spusele medicilor, am fost la un pas de interventie cirurgicala sau mai rau de trecerea la alt tip de 2 roti.....cele laterale.

 

din pacate, pentru lovitura asta, nu are ce sa te protejeze. totul s-a intamplat din scurt, la o viteza nu mai mare de 50km/h. in secunda aia am decis sa incerc evitarea ...dar n-am reusit decat devierea de vreun metru de la traiectoria initiala. m-am asezat pe partea stanga cu motorul intre picioare....am glisat, motorul a lovit roata lui fata, iar eu am venit cu bazinul in saua motoretei.

cam asta a fost filmul; geaca nu are nicio urma de tavalire, ghetele idem, cu casca nici macar nu am atins asfaltul, manusile impecabile.........doar blugii sunt sifonati in drepyul genunchiului unde m-am si ales cu o arsura de vro 2 cm2; iar motoreta are cateva avarii minore in comparatie cu cele 6 saptamani pe care tre sa le petrec legat la orizontala :blink:

 

multumesc inca o data! si multa bafta....ca avem ne voie pe drumurile noastre

insanatosire rapida omule ,si bafta cu recuperarea ,sper sa fie completa .bine ca nu a fost Doamne fereste mai rau ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multa sanatate, putere si rabdare sa ai. Si ar fi bina sa renunti la fumat. Eu cand mi-am rupt piciorul anul trecut si am stat si eu o luna jumate la pat m-am lasat de fumat, si sincer nu are de ce sa-mi para rau. Ia-o incet si cu grija. Eu am tras (din graba) o cazatura la iesirea din baie la vreo 3 saptamani dupa operatie si era sa-mi rup oasele din nou (noroc cu tija). Daca ti-au zis doctorii sa faci ceva exercitii in pat, fa-le, sunt spre binele tau! Daca nu, in momentul in care scapi de imobilizare, mergi la fizioterapie, chiar ajuta! Eu acum la 5 luni si ceva merg aproape fara probleme si pot sa si alerg (mai usor, ce-i drept, dar pot).

Fii tare si o sa se rezolve!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Uff... Bafta la recuperare, stiu ca nu ajuta, dar gandeste-te ca putea fi mult mai rau. 6 saptamani trec... repede (eh...)

 

 

 

 

trec greu , nu repede !

cand stai lipit de pat cu ochii in tavan cum crezi ca trece timpul?

bafta mai departe si sa plateasca cel vinovat .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...