Sari la conținut

Harti, Coordonate Gps Pentru Trasee Enduro In Ro


Postări Recomandate

Salut! Ma bag si eu cu ceva track-uri. Ideea aia cu "nu dau harta ca e traseul meu" mi se pare copilareasca. Sau faza cu benzina. Banuiesc ca pleci sa te plimbi, deci iti face placere ca arzi gazul. Nu muncesti efectiv sa faci hartzi. Harta o descarci de pe GPS. Si nu cred ca transpiri cand faci asta. Asa ca cine doreste sa se dea pe "hartzile mele" e liber sa o faca, si daca are chef, mergem impreuna, si mai bem si o bere. Bafta si succes cu proiectul.

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 52
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut! Ma bag si eu cu ceva track-uri. Ideea aia cu "nu dau harta ca e traseul meu" mi se pare copilareasca. Sau faza cu benzina. Banuiesc ca pleci sa te plimbi, deci iti face placere ca arzi gazul. Nu muncesti efectiv sa faci hartzi. Harta o descarci de pe GPS. Si nu cred ca transpiri cand faci asta. Asa ca cine doreste sa se dea pe "hartzile mele" e liber sa o faca, si daca are chef, mergem impreuna, si mai bem si o bere. Bafta si succes cu proiectul.

da. poate nu m-am exprimat complet. eu ma refeream la trasee HARD (rape si poteci) unde deobicei nu te plimbi, ci muncesti, fizic. e adevarat ca sunt masochist si-mi face placere asta :laugh: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bun, se rezolva si asta. Se pot face 2 rubrici, una free, unde cine are chef sa isi puna harta moka, si una cu plata, pentru trasee mai speciale.

Mi-ar placea sa fie si o varianta de tip foto, care sa poata sa si-o scoata omul la imprimanta, si sa se ghideze dupa ea. Pentru cei ce nu au GPS.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un domeniu+spatiu pe un server, daca vreti imi trimiteti ce trackuri aveti si fac o pagina, le export in google maps si pun si o poza cu ele + o mica descriere a traseului, nivelul de dificultate soft hard extrem, lungime traseu si ce gasesti pe el, copaci, piatra, radacini ... daca va intereseaza mai

Editat de moz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am eu un domeniu+spatiu pe un server, daca vreti imi trimiteti ce trackuri aveti si fac o pagina, le export in google maps si pun si o poza cu ele + o mica descriere a traseului, nivelul de dificultate soft hard extrem, lungime traseu si ce gasesti pe el, copaci, piatra, radacini ... daca va intereseaza mai

buna treaba! :rolleyes:

n-ai mai trecut prin c de ag?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Mi-ati luat ideea!!!

 

Poate-mi dati si voi, eu le dau la liber!!!

 

Trasee GPS la liber!

 

Petru

Trasee din zona Valeni si Buzau dau si eu la liber. :bow: Ia sa vedem cine da din zona C de Arges si Breaza / Baiului. ;)

@Andrei: ce rapid ai fost :bow:

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai... ia stati putin!!!

 

Eu am zis ca le dau moca - adica chiar le puteti descarca de aici http://www.enduro.prosmile.ro/download-tra...enduro-romania/

 

Si sunt trasee GPS de pus direct pe Garmin si.... atat. Se poate pleca. Nu harti cu trasee desenate, nu linkuri, poze sau trasee pe Google Earth.

Fisiere .gdb.

 

Daca le cedati pe ale voastre, le pot urca pe site si specific cine le-a donat. Eventual si comentarii.

Si cel mai tare si frumos documentat va fi si premiat!!!

 

trimiteti pe adresa petru100(at)hotmail.com

 

Petru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Ma bag si eu cu ceva track-uri. Ideea aia cu "nu dau harta ca e traseul meu" mi se pare copilareasca. Sau faza cu benzina. Banuiesc ca pleci sa te plimbi, deci iti face placere ca arzi gazul. Nu muncesti efectiv sa faci hartzi. Harta o descarci de pe GPS. Si nu cred ca transpiri cand faci asta. Asa ca cine doreste sa se dea pe "hartzile mele" e liber sa o faca, si daca are chef, mergem impreuna, si mai bem si o bere. Bafta si succes cu proiectul.

;) Boieru tot boier ramane

vedeti aici este diferenta

Am facut si eu un topic similar si am fost huiduit de toti si privit cu ironie de majoritatea,pacat ca exista aceasta stare de spirit in ce priveste dezvaluirea traseelor

.Ba mai mult am primit explicatii de genul ca daca divulgi un anumit traseu toti forumistii se duc acolo si nu mai ai loc tu..........

Cred ca este total gresit ,se chinuie lumea sa stranga enduristi la evenimente si tot nu se umple padurea

Editat de cetateanulx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca folositi track-uri inregistrate pe aparate GPS diferite s-ar putea sa ajungeti tot la discovery.

2. In cazul aparatelor Garmin Cx si a track-urilor inregistrate pe ele si apoi puse pe Garmin dar cu receptorul Hcx de multe ori se va ajunge tot la discovery pentru ca difera sensibilitatea receptorului astfel veti merge pe alt traseu oarecum paralel.

 

Nu este nimic de speriat ci doar de luat in calcul atunci cand faceti schimburile de track-uri.

 

Bafta la orientare. ;)

Editat de ketemeu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca folositi track-uri inregistrate pe aparate GPS diferite s-ar putea sa ajungeti tot la discovery.

2. In cazul aparatelor Garmin Cx si a track-urilor inregistrate pe ele si apoi puse pe Garmin dar cu receptorul Hcx de multe ori se va ajunge tot la discovery pentru ca difera sensibilitatea receptorului astfel veti merge pe alt traseu oarecum paralel.

 

Nu este nimic de speriat ci doar de luat in calcul atunci cand faceti schimburile de track-uri.

 

Bafta la orientare. ;)

 

 

Hcx-urile sunt mai sensibile, creste precizia, nu te pune pe un drum paralel....

Si parca in 15 metri nu cred ca ai prea multe optiuni sa te pierzi... Doar nu vrei o precizie atat de mare incat sa vezi pe un traseu GPS bucla prin care cel ce l-a facut a ocolit cu roata din fata un c.a.c.a. de urs ...:-)

 

Ma bucur ca exista si enduristi altruisti si putem face schimb de track-uri. Strangem randurile. Si da, uneori e bine sa te mai intalnesti cu alt grup/persoana pe un traseu.

 

Petru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O super initiativa. Sunt foarte incintat.

 

Nu inteleg de ce cineva care are niste track-uri le-ar tine numai pentru el, dar daca exista astfel de oameni, asta e.

 

Eu sunt de acord sa pun track-uri chiar daca marea majoritate vor fi din zona mea, a Iasului si poate nu vor interesa pe multa lume.

Saptamina viitoare sper sa am una din rutele Vatra Dornei - Giumalau - Rarau.

 

Deci astept sa vad unde si cum le putem pune.

Totul e sa nu se ajunga sa se faca o afacere din asta.

Pentru inceput cred ca e bine si aici.

 

Dispozitive de prindere pentru Garmin: www.gpsmagazin.ro

 

Eu tocmai am achizitionat:

http://www.gpsmagazin.ro/RAM-Mounts/Suport...!Barca.html

http://www.gpsmagazin.ro/RAM-Mounts/Holder...r_Colorado.html

 

de care sunt foarte multumit. Foarte rigide si practice.

 

Numai bine.

Editat de GDan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hcx-urile sunt mai sensibile, creste precizia, nu te pune pe un drum paralel....

Si parca in 15 metri nu cred ca ai prea multe optiuni sa te pierzi... Doar nu vrei o precizie atat de mare incat sa vezi pe un traseu GPS bucla prin care cel ce l-a facut a ocolit cu roata din fata un c.a.c.a. de urs ...:-)

 

Ma bucur ca exista si enduristi altruisti si putem face schimb de track-uri. Strangem randurile. Si da, uneori e bine sa te mai intalnesti cu alt grup/persoana pe un traseu.

 

Petru

Cum spui tu asa sa fie. :bow:

Experienta mea este alta.

Si, DA, sunt sanse mari sa nu alegi trasa buna in cei 15 m diferenta. De multe ori nu exista poteca si acolo este important sa mergi pe track.

In fine, cum am mai spus nu este nimic de speriat dar cu siguranta vei intarzia ceva sa iti dai seama pe unde sa o apuci. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca va hotarati pot sa fac o sectiune pe site pentru trasee. Ideeal ar fi ca traseele sa fie insotite de o mica descriere (zona, posibilitati cazare/masa...). Totodata ar trebui mentionat cu ce marca de gps a fost inregistrat deoarece un track inregistrat cu un mio sau un pda care ruleaza mio/igo nu poate fi transferat in Garmin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Romania 1:100 000 pe picasaweb

http://picasaweb.google.com/andreibelcic5/Ro100000#

Tre luata harta cu harta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am updatat partea de Harti, trasee GPS a site-ului. Mi-era cam somn, asa ca astept sugestii pentru descrierea traseelor...

Pot modifica orice.

Multumesc.

Hartile militare nu le pot urca pe site, dar sunt convins ca le aveti si voi.

Astept alte sugestii. Multumesc,

 

Petru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
ai cumva si zona sibiului? L35-073 lipseste de acolo.. nu am gasit nici L34-073, nu stiu exact daca e 35 sau 34, restul, din jurul acelei harti sunt toate disponibile

 

 

http://picasaweb.google.com/andreibelcic5/...603870177927170

L34-073 nu exista

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Faza cu trackuri de imprumut .... s-a cam terminat, esti dispus sa le faci publice, le bagi direct pe harta din GPS ! http://openmaps.eu/downloads/Romania E moca si functioneaza ! Eu m-am pus pe treaba. Toate traseele mele sunt pe harta. Astia de la RO A.D. au cam pierdut teren.... iar cu navigarea prin padure ... nu-i ca pe asfalt - viram la dreapta va rog ... pe urma la singa ... :disappointed: Te-ai uitat mai mult de o secunda pe scatula, ai sansa sa te infigi in primul pom ...

Mesaj completat

Vorba lungă, sărăcia omului ... Munții Apuseni si Muntele Semenic capătă păienjenișul de forestiere si poteci ... te plimbi ca pe bulevard cu GPS-ul.....

Succes în alegeri :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...