Sari la conținut

Ce Sa Aleg?


adiy32
 Share

Postări Recomandate

Vreau sa-mi cumpar o motocicleta pe care sa invat sa merg!

Am acum doua scutere de 50 cmc si am facut si scoala (la Dinu 2000) dar mare lucru nu am invatat (vaj,vaj prin poligon si cam atat).Asa ca m-am hotarat sa iau taurul de coarne :peace: si sa-mi iau o motocicleta cat de cat fiabila si ieftina sa-mi fac ucenicia pe ea.

De aceea fac apel la cunostintele voastre in domeniu si astept sfaturi!

Din cate am vazut Jawa si IJ-ul ar cam fi optiunile spre care sa ma indrept (pret,piese,cmc,etc.)

Multumesc anticipat !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ij, de preferinta Planeta 4-5 sau in cel mai rau caz un Ij 56 Festival vechi dar in stare cat mai buna.

 

Daca gasesti o Jawa 350 facuta in Cehia (nu Ucraina) e ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La ce a spus Aleko as adauga faptul ca tre' sa iei in considerare si pretul pieselor pt Jawa, care e mai mare decit cel al pieselor pt IJ si sunt facute tot pe la rusi. Se pare ca lasa de dorit calitatea materialelor si a executiei....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ij, din proprie experienta iti spun ca e mai bun pt. un incepator din toate punctele de vedere... e mai stabil decat jawa, mai jos, MULT mai comfortabil la drum lung, mai greu ce-i drept dar ajuta la stabilitate, are frane mai bune, se repara mai usor si lasa un mic loc de greseala la fiecare reparatie si tot merge! la jawa nu e asa! numai sa desfaci motorul e un chin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ij, din proprie experienta iti spun ca e mai bun pt. un incepator din toate punctele de vedere... e mai stabil decat jawa, mai jos, MULT mai comfortabil la drum lung, mai greu ce-i drept dar ajuta la stabilitate, are frane mai bune, se repara mai usor si lasa un mic loc de greseala la fiecare reparatie si tot merge! la jawa nu e asa! numai sa desfaci motorul e un chin...

 

 

Uitasem ca un criteriu important este inaltimea (eu am 1,65) , cu greutatea o sa ma descurc eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

ei uite eu am cam 1.74 +/- 1 cm, in functie de incaltaminte si vreau sa-ti spun ca de abia ajung cu varfurile la pamant de pe jawa, pt. tine ar fi imposibil! una e sa ajungi cu amandoua picioarele jos chiar si mai greu si alta e sa stai cu un crac sus pe sha si altu' jos sa tina motoru' deci de aici rezulta ij :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ai 1.65 jawa pica din start

eu am 1.86 si am avut jawa. cea mai nasoala chestie e aprinderea... se deregleaza o data la 3 sapt daca nu e electronica. si intr-adevar, e mai greu de intretinut.

 

dar daca e tinuta in conditii bune, iar daca ai ceva bani de investit (nu mult dar putin mai mult decat la Ij), se merita si jawa.

eu am prins 130 km/h cu ea... sa vad iju!

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

daca ai 1.65 jawa pica din start

eu am 1.86 si am avut jawa. cea mai nasoala chestie e aprinderea... se deregleaza o data la 3 sapt daca nu e electronica. si intr-adevar, e mai greu de intretinut.

 

dar daca e tinuta in conditii bune, iar daca ai ceva bani de investit (nu mult dar putin mai mult decat la Ij), se merita si jawa.

eu am prins 130 km/h cu ea... sa vad iju!

 

bafta

 

 

peste 140 pe ceas... real nush cat! :peace:

 

jawa nemodificata da' in buna stare 135 cu 2 persoane care faceau cat una mai bine crescuta, ~110 kg si fara bagaje ca era si o masina cu noi :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu spun sa alegi IJ-ul, de preferinta Planeta5. Este ce-a mai buna alegere.

Jawa este data in cartea tehnica 133 sau 135 km/h cu motociclistul culcat pe rezervor. Asa zic cehii...Cred ca ajunge la viteza asta.

IJ-ul Planeta5 stiu sigur ca poate ajunge la 140 (reali).

 

Numa' bine!

 

La ce a spus Aleko as adauga faptul ca tre' sa iei in considerare si pretul pieselor pt Jawa, care e mai mare decit cel al pieselor pt IJ si sunt facute tot pe la rusi. Se pare ca lasa de dorit calitatea materialelor si a executiei....

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate te gandesti la un ETZ :ok: Fiabile, usor de intretinut, piese ieftine, merge bine!

 

si ca bonus bine forjate (ca asha-i place romanului)... de obicei date cu "mici" probleme care se dovedesc a fi adevarate catastrofe.

 

ca sa nu spunem de cadrul destul de fragil, sensibil la cazaturi.

 

Planeta 5. merge mai incetishor ca alte comuniste... dar MERGE. pinion de 19 in orash, 21 la drum lung, consum mediu ce se invarte in jurul a 5-6 litri pe suta de km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat este ca Jawa e inalta...eu la semafoare stau ca balerinul, noroc ca nu este si grea ca ar fi vai vai. Faptul ca e usoara nu reprezinta mereu un avantaj.In curbe trebuie sa reduci foarte mult viteza.

 

Din categoria Ij-urilor, mai face parte si Jupiterul (dracovenia aia in 2 cilindri)...sfatul meu si nu numai.....EVITA-L....e degeaba, sau cumpara-l numai daca ar fi ultima motocicleta de pe pamant.

Eu iti recomand tot Planeta...chiar daca nu demareaza (are demaraj destul de bunisor) si nu fuge cat o Jawa....dar e mult mai trainica si mai robusta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...