Sari la conținut

EXCURSIE IN DELTA ENDURO GURA PORTITEI


georgian_lem
 Share

Postări Recomandate

EXCURSIE ENDURO PENTRU AVENTURIERI.

TRASEU BUCURESTI - CONSTANTA -NAVODARI- VADU-PERIBOINA - LACUL SINOE- CANALUL 5- GURA PORTITEI

 

ESTE UN LOC SUPERB CU APA SARATA SI APA DULCE

 

DE CAZAT NE PUTEM CAZA LA CASUTE IN STATIUNEA GURA PORTITEI.

 

PROPUN PLECARE VINERI SI INTOARCERE DUMINICA DUPA-AMIAZA.

Editat de georgian_lem
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXCURSIE ENDURO PENTRU AVENTURIERI.

TRASEU BUCURESTI - CONSTANTA -NAVODARI- VADU-PERIBOINA - LACUL SINOE- CANALUL 5- GURA PORTITEI

 

ESTE UN LOC SUPERB CU APA SARATA SI APA DULCE

 

DE CAZAT NE PUTEM CAZA LA CASUTE IN STATIUNEA GURA PORTITEI.

 

PROPUN PLECARE VINERI SI INTOARCERE DUMINICA DUPA-AMIAZA.

Poti sa dai ceva detalii despre dificultatea traseului ? Nu cred ca m-ar tine cauciucurile prin nisip. Prin namoale deja am vazut ca nu prea tin... :cheers:

 

Si se poate amana cu o saptamana excursia ? Ma tenteaza foarte tare, doar ca saptamana asta nu cred ca pot sa vin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXCURSIE ENDURO PENTRU AVENTURIERI.

TRASEU BUCURESTI - CONSTANTA -NAVODARI- VADU-PERIBOINA - LACUL SINOE- CANALUL 5- GURA PORTITEI

 

ESTE UN LOC SUPERB CU APA SARATA SI APA DULCE

 

DE CAZAT NE PUTEM CAZA LA CASUTE IN STATIUNEA GURA PORTITEI.

 

PROPUN PLECARE VINERI SI INTOARCERE DUMINICA DUPA-AMIAZA.

Pentru mai multe informatii despre trasee alternative dar tot prin zona, puteti lua legatura cu motociclisti din Tulcea .Acestia va pot informa si de asemeni pot merge cu voi pe cele mai minunate trasee de delta si endureala.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu va mai lasa ecologistii de la Grindul Chituc sa treceti spre Periboina deoarece e arie protejata. Deja e instalat la Vadu panoul care interzice accesul cu vehicule motorizate in rezervatie. Oricum statiunea Gura Portitei e inchisa in perioada asta, nu gasiti pe nimeni acolo deci nu va puteti caza la casute.

Editat de jumbo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in statiune tot timpul este cineva si iarna e pazita iar de cazare nu e problem ne cunoastem.

 

cand se organizeaza da si tu george un pm

hai sa hotaram impreuna. nu am o data as zice 10 aprilie.

 

10 aprilie zic eu daca e frumos.

e asfalt pana la vadu de acolo e pamant iar dupa va incepe nisim dar mergem pe malul marii unde e batatorit eu prima oara am fost cu un scuter de 150 :D acum 3 4 ani. acu am un f650

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de datoria mea, in calitate de angajat al ARBDD, sa va reamintesc despre statutul de zona strict protejata al Grindului Chituc (incepand de la circa 5 km la nord de Vadu) si al Grindului Lupilor (de la Canalul 2). Incercati sa mergeti si cu barca, e mijlocul traditional de transport in zona, si e mult mai sanatos.

post-442-1238590050_thumb.jpg

Editat de cristi-mic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E de datoria mea, in calitate de angajat al ARBDD, sa va reamintesc despre statutul de zona strict protejata al Grindului Chituc (incepand de la circa 5 km la nord de Vadu) si al Grindului Lupilor (de la Canalul 2). Incercati sa mergeti si cu barca, e mijlocul traditional de transport in zona, si e mult mai sanatos.

Da zi-le bre Cristi-mic si despre ce trasee alternative au pe la mata pe acolo.Nu le mai tine-ti numai pentru voi.De exemplu de la Tudor Vladimirescu pina la Chilia Veche.Pe diguri si mai stiu eu ce.Sau traseul vostru de duminica.Bunu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai traseele noastre sint descrise pe www.danube-rebels.ro si pe www.tenereclub.ro., cu harti cu tot.

 

Din pacate toata lumea vrea neaparat FIX in zonele strict protejate. O sa-i anunt pe agenti, dar nu cred c-or sa-si miste poponetele in zile de weekend.

 

In toata tara asta avem fix on rezervatie a biosferei, cu 18 zone strict protejate, si romanul nostru fix acolo vrea sa se duca. Si nu oricum, ci cu moto, ATV sau chiar 4x4 daca se poate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS Presupun ca acum o sa va retrageti pe privat, dar tot pe traseul ala veti merge....

 

 

ce urat suna "o sa-i anunt pe agenti" ------ te spun lui tata, ba tatal meu e mai puternic ca tatal tau --- :D

 

sunt destul de maturi ca sa vb liberi acesti oameni, nu cred ca e cazul sa vb pe pmess.

 

ca merge omul pe doua roti sau cu talpa parca nu tot stricaciuni face intr-o rezervatie ... ai grija la floarea de colt, ups ...

 

.........................

 

lipsa de ocupatie ... nu baga de seama mesajul ...

 

 

pe curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

are dreptate omul asta ... unde "nu e voie" hop si un enduro ... enduro se poate face foarte frumos si in locuri unde nu strici cultura unui om care a muncit la ea (am vazut pe topicul BMW pozele unui tip care tocmai "arase" o plantatie de cereale), o pasune de unde se hranesc animalele din satul respectiv sau o zona protejata

 

fiti si voi oameni civilizati si incercati sa respectati si "bunul" altuia nu numai pe al vostru :D

 

ignoranta de a nu cunoaste alte locuri nu va scuza nesimtirea de a distruge bunul altuia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca merge omul pe doua roti sau cu talpa parca nu tot stricaciuni face intr-o rezervatie ... ai grija la floarea de colt, ups ...

Daca ne luam dupa logica ta, hai sa ne dam cu motoarele in toate rezervatiile, deoarece cauciucurile cu crampoane invartite de zeci de cai putere fac tot atatia stricaciuni ca o pereche de tenisi de Dragasani. :D

 

Si inca ceva: sa va vad cum va carati motoarele peste stavilarul de la Periboina.. :D

Editat de Okesz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca sint si oameni care respecta natura si rezervatiile.

Eu asta-vara am lasat moto la Piatra Arsa si am mers pe jos pina la Babele, desi tipul de la receptie m-a asigurat ca toata lumea merge cu masina pina acolo.

Referitor la traseul pina la Gura Portitei, n-am spus ca nu are nimeni ce cauta acolo, ci doar ca e preferabil sa ia o barca, pentru ca e mijloc de transport traditional. Pe forestier mergi cu moto, prin Delta cu barca, prin Piatra Craiului cu piciorul. E asa de complicat ? Si sa nu comparam 50 de cai putere cramponati cu o pereche de ghete sau de sandale...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare : sunt bine delimitate zonele unde nu avem voie motorizat ?

 

adica prin panouri, avertizari, chestii de astea ?

 

eu vreau sa merg pe plaja vadu si prin imprejurimi de 1 mai si nu vreau sa ajung prin locuri nepermise fara sa stiu.

Editat de qnx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrebare : sunt bine delimitate zonele unde nu avem voie motorizat ?

 

adica prin panouri, avertizari, chestii de astea ?

 

eu vreau sa merg pe plaja vadu si prin imprejurimi de 1 mai si nu vreau sa ajung prin locuri nepermise fara sa stiu.

Chiar acolo unde se termina drumul de beton ce vine din satul Vadu spre plaja e un panou in care se explica clar pe unde ai voie si pe unde nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...