Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

...si examen..?

din cate stiu eu daca treci cu 50 km/h limita "legala" de viteza e amenda de ~540lei si 3 luni suspendare (sau daca dai examen 1 luna)

Depune contestatie si daca nu e nimic clar vei castiga ... in cel mai rau caz daca e asa cum spui tu , vei ramane cu carnetul in mana si iti va scadea amenda

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...si examen..?

apai.. si 70-80 e mult in localitate... :D

daca vreau sa stau doar o luna :lol:) daca vreau fara ex..stau 3

 

in fine...un lucru e cert....nici vorba sa fi avut 106 la liniile de tramvai in podgoria (dinspre dacia spre biserica) !!!!!!!!

 

probabil a luat motorul care ma depasit si a urcat apoi podul la gradiste..si ma filma in schimb pe mine....habar nu am ca nu imi explic...eu ma plimbam lejer cu moto...si imi zice ca aveam 106 !!!!!!!!!!!!!!!1

in fine..haideti sa nu monopolizam discutia....poate fac contestatie sau poate stau o luna si dau ex...vom vedea

Editat de JVC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...si examen..?

apai.. si 70-80 e mult in localitate... :D

Da , se da examen acuma! Doar daca ti-l i-a pe 3 luni cum am patit eu in Februarie... atunci numai dai. Eu dupa 90 zile l-am ridicat fara nici un fel de prob. Dar trebuie sa am grija vreo 6 luni de zile sa nu fac nimik ca ma belesc rau iara :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca vreau sa stau doar o luna :lol:) daca vreau fara ex..stau 3

 

in fine...un lucru e cert....nici vorba sa fi avut 106 la liniile de tramvai in podgoria (dinspre dacia spre biserica) !!!!!!!!

 

probabil a luat motorul care ma depasit si a urcat apoi podul la gradiste..si ma filma in schimb pe mine....habar nu am ca nu imi explic...eu ma plimbam lejer cu moto...si imi zice ca aveam 106 !!!!!!!!!!!!!!!1

in fine..haideti sa nu monopolizam discutia....poate fac contestatie sau poate stau o luna si dau ex...vom vedea

Te rog nu te supara pe nime, nu e treaba mea cu cat circuli tu,..

eu ma duc cu viteza legala, cel putin in localitate.. pt ca nu am bani in plus pt amenzi si in nici intr-un caz nu vreau sa raman fara permis,... de alte riscuri sa nu mai vb, pieton turmentat, sofer cocalar neatent, caini vagabonzi etc. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te rog nu te supara pe nime, nu e treaba mea cu cat circuli tu,..

eu ma duc cu viteza legala, cel putin in localitate.. pt ca nu am bani in plus pt amenzi si in nici intr-un caz nu vreau sa raman fara permis,... de alte riscuri sa nu mai vb, pieton turmentat, sofer cocalar neatent, caini vagabonzi etc. :D

 

:lol:

pai nu asta iti spun ca NICI VORBA De aberatii de 106..!!!

 

cum dracu sa merg prin interseactia de la podgoria cu peste 100 !!!!

 

si plecasem de la stop de la 30 dec... si chiar ma plimbam prin oras fara graba

 

cred ca nu aveam mai mult de 70 maxim...poate nici atat...nu stiu de unde dracu au scos 106

 

 

am mai patit o chestie de genu asta in 2007 in paulis...si atunci nu am avut ce obiecta....dar acum ??? sigur nu aveam viteza asta

.le-am cerut metrologia la aparatul de masura si au spus ca nu sunt eu in masura sa ii controlez pe ei...

 

desi orice aparat de masura ar trebui sa aibe metrologia cu toate actele LA VEDERE si in IN TERMEN legal de functionare..in fine..numai ma enervez.

mai bine discutam de bitzicletele si frumusetea sa cobori de la arieseni pana in varfuri fara prea multe pedale necesare -_-))

Editat de JVC
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.le-am cerut metrologia la aparatul de masura si au spus ca nu sunt eu in masura sa ii controlez pe ei...

 

desi orice aparat de masura ar trebui sa aibe metrologia cu toate actele LA VEDERE si in IN TERMEN legal de functionare..in fine..numai ma enervez.

Acuma am vb cu cineva de la ei, a zis ca odata ce depui contestatie, ei sunt obligati sa-ti arate/sa faca publica filmarea/poza facuta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am vb cu cineva de la ei, a zis ca odata ce depui contestatie, ei sunt obligati sa-ti arate/sa faca publica filmarea/poza facuta.

si daca in poza apare un alt autovehicul ai castigat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Contestatie si esti ca si castigat....vb din experienta

Bine ar fi sa circule radarele numa la ore de varf -_-) unde se circula bara la bara.Pacat ca nu depasesti mai mult de 30 la ora asa. :D :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acuma am vb cu cineva de la ei, a zis ca odata ce depui contestatie, ei sunt obligati sa-ti arate/sa faca publica filmarea/poza facuta.

Corect!Odata cu depunerea contestatiei si cu stampila de la registratura aplicata pe hartiile alea,mergi la politie,le arati hartiile si iti dau permisul inapoi pana la solutionarea dosarului. Chestiile astea dureaza cam aproape 2 luni in care poti circula linistit. Ei sunt obligati sa prezinte la dosar minim 3 poze (instantanee) de la filmul radarului. Cum zice Tunde ,daca sunt mai multe vehicule printre care si motocicleta de care zici tu sse poate compara din instantanee, care a avut viteza mai mare. Deasemeni sunt obligati sa prezinte la dosar hartia cu ordinul de servici pe data respectiva si perimetrul de patrulare. de asemenea si hartiile de la metrologie (ptr ap radar) cat si copia dupa autorizatia de operator radar al respectivului care ti-e facut P.V. Tu aveai dreptul sa ceri voie sa te uiti la filmare si sa o dezbati la fata locului. De asemenea si dreptul de a cere acele hartii de mai sus. Daca ei nu prezinta aceste hartii la dosar P.V. este nul si ramai cu permisul. Pozele de pe radar sunt discutabile daca sunt mai multe vehicule in trafic. Poti cere dupa prima sedinta mai multe instantanee. Filmul nu se duce la judecata din lipsa aparaturii de vizionare. daca vii deseara la MotoThusday iti povestesc eu ce sa faci. Sunt patit,dar nu cu viteza ci cu o trecere de pietoni, i-am dat in judecata si am castigat. oricum din partea lor rar sunt cazurile cand cineva ii reprezinta in instanta, iar daca iti iei si un avocat castigi. bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda...cica m-au luat cu radaru pe bulevard cand am plecat de la stop inspre podgoria si cica in podgoria chiar in drept cu statia de tramvai adica exact cand te pregatesti sa treci linile de tramvai am avut 106 la ora !!!!!!!!!!!!!!!!

 

NICI VORBA ...asta inseamna minim 110 la mine pe ceas la motor ..NICIODATA nu trec cu atata pe acolo..mai ales ca eram cu prietena mea pe motor sa ne plimbam si chiar mi-a zis ca nu am avut 110...cred ca mai mult de 70-80 nici vorba

 

si inca ceva..de la teatru am venit cu un alt motor langa mine (nu conteaza cine) care exact peste linilie de tramvai ma depasit de TEO (prietena) sa si speriat de motorul care ne-a depasit....ca am auzito in casca :lol:) ...

 

deci cum naiba sa imi spui mie ca aveam 106 cand dupa 2 secunde pe filmare apare celalalt motor cum ma depaseste de imi pica si oglinzile de la motor...

 

au zis ca motoru ala a luato in gradiste pe pod (ASTA A FOST EXPLICATIA) de parca nu stiam...

 

si m-au urmarit pe mine si ma oprit la lebada la semafor...

 

ma interesez ce inseamna sa depun contestatie si voi vedea ce am sa fac..... dao naibii de treaba..NICIODATA nu am avut 110 in intersectia de la podgoria.... :D

 

 

PS..Culmea este faptul ca , chiar ieri am inceput sa scriu un mesaj aici (dar nu l-am mai postat)care suna a invitatie de mers cu bicicleta la munte !!! -_-

e vorba sa mergem cu masinile la arieseni cu bicicletele pe masina si de acolo sa coboram pe ele pana in varfuri..tocmai a fost un prieten si e superb....deci cine vrea...cam in 1-2 saptamanii poate facem o treaba d'asta...

mda.

 

 

 

docomentele stimabililor ... filmarea in cazu lor ... contesta`i ca nu ai nimic de perdut ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JVC nu vreau sa te mint (nu sunt sigur) dar cred ca daca platesti amenda este ca si cum ai recunoaste ca ai gresit si atunci nu mai poti face nimic. Intereseazate si daca e asa atunci nu plati.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

JVC nu vreau sa te mint (nu sunt sigur) dar cred ca daca platesti amenda este ca si cum ai recunoaste ca ai gresit si atunci nu mai poti face nimic. Intereseazate si daca e asa atunci nu plati.

Numa sa se hotareasca repede.. si sa depuna contestatie! Altfel o sa plateasca amenda intreaga. Sau sa plateasca in 48 de ore jumate , 270 lei. Si atunci gata ... asa ramane , da examen dupa 1 luna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

distanta dintre ei comparand instantaneele

cel care se indeparteaza de celalalt este "vinovatul"

Daca vine cineva in spatele tau cu o masina cu 80 km/h si tu mergi cu 50 km/h si baietasii stau la panda ... te pot lua pe tine sau daca fac ceea ce ar trebui si daca observa "actiunea" il opresc pe cel vinovat . Radarul "masoara" viteza cea mai mare din coloana ... de asta nu stau baietii in locuri aglomerate sau in oras (eu unul nu prea ii vad prin oras)

...parerea mea

 

PS: la faza cu masina ma refer ca masina vine din departare si incet-incet te ajunge

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma gandesc asa: daca l-a prins pe ala chiar cand te-a depasit pe tine, e naspa.. ca daca pe camera apar ambele motoare si scrie 106 cum isi dau seama care a fost ? :lol:

Simplu , daca e filmata toata treaba si apar cele doua motoare una langa alta , atunci inseamna ca este prinsa in filmulet si depasirea... si se poate vedea exact cine pe cine a depasit , nu ? Eu asa zic... deci ar fi indicat sa depuna contestatie , mai ales ca poate depune in Arad nu cum am patit eu sa trebuiasca la Resita , ca asa nu se merita ... de aia nu am depus nici eu. Dar in cazu de fata eu n-as sta pe ganduri daca intr`adevar totu s-a intamplat pe cum spune...

 

Noi nu putem decide in locul lui ce sa faca... da ar fi bine sa depuna contestatie ca are castig de cauza in proportie foarte foarte mare! Daca era o simpla amenda de radar nu era mai treaba , problema ii ca ii i-a permisu pe 3 luni , primeste amenda mare si toate astea pt ce? Eu stiu cum ii sa stai pe tusa pe nedrept, doar de aia ca cineva are chef de ciubucu sau nu stie ce sa faca cu el ... cacuma-n ei ! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

distanta dintre ei comparand instantaneele

cel care se indeparteaza de celalalt este "vinovatul"

Nu are nici un sens ce zici tu, asa pot spune ei ca Sergiu avea 106 si se apropia de celalalt care avea mai putin.

Mesaj completat

Simplu , daca e filmata toata treaba si apar cele doua motoare una langa alta

 

 

asa da, daor sa nu fi fost poza.

Editat de swartelf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici un sens ce zici tu, asa pot spune ei ca Sergiu avea 106 si se apropia de celalalt care avea mai putin.

Mesaj completat

asa da, daor sa nu fi fost poza.

Eu zic ca ei din masina te filmeaza... poate la proces numa iti duce poza cum zicea Kato , ca nu au aparatura necesara sa o duca acolo ... dar ar trebui sa poti sa ceri sa iti arate filmuletul , sa iti dovedeasca ei ca ii asa!

La noi singura prostie ii ca fiecare face ce vrea (ma refer la politie ) si tu trebuie sa te zbati ca prostu sa demonstrezi ca esti nevinovat. Cel mai corect ar fi ca pe loc sa iti arate cu ce ai gresit... nu numa prin vorbe. Sa te "i-a de manutza " sa te duca la masina, ii dea drumu la inregistrare... sa se vada clar ce s-a intamplat si sa iti inchida gura , sa iti dea la semnat PV.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nici un sens ce zici tu, asa pot spune ei ca Sergiu avea 106 si se apropia de celalalt care avea mai putin.

Adica daca Sergiu mergea frumusel si trecea "zmeul" pe langa el , zmeul se indeparta de conserva politiei si dupa ce a trecut de Sergiu s-a indepartat si de el , "zmeul" avand acea viteza

Sau nu am inteles eu bine povestea si Sergiu l-a depasit pe omul ala :D

 

O mica "schema" facuta din tastatura

 

 

| Y | X |

| | |

| X | Y |

| | |

X | | | Y

 

 

"Legenda"

X=zmeul

Y=Sergiu

Mini poveste : X il depaseste pe Y , X are viteza mai mare (are si nevoie pentru a putea depasi) , X este faptasul iar don' politai l-a luat pe Y la rost pentru ca era mai la "indemana" decat X

Sper ca m-am facut inteles macar cat-de-cat cu acest post

Noapte buna :lol:

 

LA: da-ti quote ca sa vedeti "schema" fiindca nu o arata cum trebuie pe forum :|

Editat de maradeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asta-i nebun... :D

Stiu -_-

 

Eu zic sa il lasam pe JVC sa decida dupa cum doreste si sa numai umplem paginile cu tot felu de desene si explicatii care mai decare mai :lol: ... ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu unul asta am inteles din ce a spus Sergiu ... oricum , ma dau batut

nu-ti mai spun decat ca multa lume ne baga in aceeasi oala , multi nu fac diferenta intre enduro , chopper si vitezana ... si e de inteles din moment ce nu-i intereseaza ce si cum , tot motociclisti suntem pentru ei

Crezi ca pe mine daca ma opreau "baietii" ma intrebau de sanatate ... stai linistit ca pe ei ii intereseaza doar partea financiara ... nu-i intereseaza daca ai acordat prioritate vreunui pieton atat timp cat ei nu au fost de fata , si nici daca ai incercat macar sa ajuti pe cineva care a ramas defect

Editat de maradeanu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...