Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

Foarte adevarat :crack:

 

@tacanel, mikeAR: De ce 600cmc? Pentru ca eu destula putere, cai destui, pe drumurile noastre nu faci diferenta intre 600 si 1000 (nu ca nu s-ar putea, dar drumurile sunt cum sunt :blbl:)

 

Ok, v-as intreba eu pe voi, de ce 1000 si nu 600? :crack:

nu e o chestie de genu 1000 si nu 600.am avut de 800 ce nu mergea k un 600.dupaia am luat 750 ok si acum am trecut la mie.cred ca-i mai fiabil si nu numai.600 cred!!! ca-i mai usurel merge sa faci smecheri si d-astea.in fond nu conteaza ccm atata timp cat pe tine te satisface motorul respectiv.

ca nu poti compara nici bmw lu lemon nici un intruder de 1500 sau orice choper cu o vitezista de 600.nu?io momentan votez mia ca aia am si nu-i vitezista e mai mult street

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Foarte adevarat :crack:

 

@tacanel, mikeAR: De ce 600cmc? Pentru ca eu destula putere, cai destui, pe drumurile noastre nu faci diferenta intre 600 si 1000 (nu ca nu s-ar putea, dar drumurile sunt cum sunt :ok:)

 

Ok, v-as intreba eu pe voi, de ce 1000 si nu 600? :crack:

 

pentru ca daca ai nevoie de 'putere' o ai (la 1000)

EXEMPLU: unul cu 600cmc a fost in fata mea la vreo 10 metri intro depasire la un tir si daca nu aveam 1000cmc nu mai eu nu mai puteam sa scap de masina care venea din fata (amindoi 'trageam' de motoare )si eu aproape ca l-am depasit si pe el!

deci MIA .....the best :ok:

si sa stii ca faci ff mult diferenta dintre motor mare si unul mai mic, chiar pe drumurile noastre poate chiar mai mult

:blbl: :D :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e o chestie de genu 1000 si nu 600.am avut de 800 ce nu mergea k un 600.dupaia am luat 750 ok si acum am trecut la mie.cred ca-i mai fiabil si nu numai.600 cred!!! ca-i mai usurel merge sa faci smecheri si d-astea.in fond nu conteaza ccm atata timp cat pe tine te satisface motorul respectiv.

ca nu poti compara nici bmw lu lemon nici un intruder de 1500 sau orice choper cu o vitezista de 600.nu?io momentan votez mia ca aia am si nu-i vitezista e mai mult street

 

Z1000 e super motocicleta :crack: Bineinteles, nici nu ma gandeam sa compari capacitatea cilindrica la categorii diferite, ci ma refeream la vitezane ... Intre R1 si R6 cat de mare ar fi diferenta in asa fel incat sa te determine sa iei R1 in locul celei din urma, sau in cazul tau, ce diferente obs intre ZX750R si 636?

 

pentru ca daca ai nevoie de 'putere' o ai (la 1000)

EXEMPLU: unul cu 600cmc a fost in fata mea la vreo 10 metri intro depasire la un tir si daca nu aveam 1000cmc nu mai eu nu mai puteam sa scap de masina care venea din fata (amindoi 'trageam' de motoare )si eu aproape ca l-am depasit si pe el!

deci MIA .....the best :blbl:

si sa stii ca faci ff mult diferenta dintre motor mare si unul mai mic, chiar pe drumurile noastre poate chiar mai mult

 

Eu stau asa si ma intreb, am fost (ce-i drept o scurta perioada de timp) cu un ZXR 400 si apoi mi-am luat GSXF-ul, stiu ca nu sunt aceasi "clasa", una fiind mai sport decat cealalta, dar diferenta (in afara de multele kg ale GSX-F-ului) nu am PREA obs.

 

Ce vreau eu sa zic si poate nu ma exprim bine: cat la suta din "motocicleta" folosesti ca sa iti dai seama de aceste diferente, dar si faptul a in afara de anumite portiuni, nu prea ai drumuri unde sa obs. aceste diferente. Luminati-ma si pe mine ca mis mic si prost :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Z1000 e super motocicleta Bineinteles, nici nu ma gandeam sa compari capacitatea cilindrica la categorii diferite, ci ma refeream la vitezane ... Intre R1 si R6 cat de mare ar fi diferenta in asa fel incat sa te determine sa iei R1 in locul celei din urma, sau in cazul tau, ce diferente obs intre ZX750R si 636?

Z1000 e super motocicleta Bineinteles, nici nu ma gandeam sa compari capacitatea cilindrica la categorii diferite, ci ma refeream la vitezane ... Intre R1 si R6 cat de mare ar fi diferenta in asa fel incat sa te determine sa iei R1 in locul celei din urma, sau in cazul tau, ce diferente obs intre ZX750R si 636?

cu 636 nu m-am dat si nu cred ca le poti compara.750 meu are 200+ceva kile,pecand 636...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....<<<"Ce vreau eu sa zic si poate nu ma exprim bine: cat la suta din "motocicleta" folosesti ca sa iti dai seama de aceste diferente, dar si faptul a in afara de anumite portiuni, nu prea ai drumuri unde sa obs. aceste diferente. Luminati-ma si pe mine ca mis mic si prost ">>>....

 

 

.....exista diferente mari intre 600,750 si 1000 si chiar peste 1000!!!...le poti vedea(simti) atunci cind esti strins cu usa si ai nevoie de putere si tu nu mai ai de unde sau chiar de la plecarea din loc cind pleci si ai senzatia ca te imping din spate conservarii!!....la unele motoare puterea sta in turatie mare la altele in cuplu iar la altele sta efectiv in cc(cilindree)!!...triumph roket 3 are 2300 cc si la demaraj hayabusa e o gluma!!...unu-i cruiser celalalt e torpila.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GIV32 mi-a explicat:

.....exista diferente mari intre 600,750 si 1000 si chiar peste 1000!!!...le poti vedea(simti) atunci cind esti strins cu usa si ai nevoie de putere si tu nu mai ai de unde sau chiar de la plecarea din loc cind pleci si ai senzatia ca te imping din spate conservarii!!....la unele motoare puterea sta in turatie mare la altele in cuplu iar la altele sta efectiv in cc(cilindree)!!...triumph roket 3 are 2300 cc si la demaraj hayabusa e o gluma!!...unu-i cruiser celalalt e torpila.....

 

Am inteles, vb mai multe cu mai multi miercuri :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....no bine,dar vii miercuri? :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca discutia ar trebui limitata la o anumita categorie(de exemplu sport_ca despre asta vad ca se vb in general).Caci nu e normal sa compari un cruiser cu o sportiva "pur sange".Mie personal cele de o mie mi se par cele mai adevarate,dar sa nu fie motocicleta de inceput.Te potzi da pe ea,doar dp ce ai macar vreo doi ani experienta pe una de 600(parerea mea :crack: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Caci nu e normal sa compari un cruiser cu o sportiva "pur sange".Mie personal cele de o mie mi se par cele mai adevarate,dar sa nu fie motocicleta de inceput.Te potzi da pe ea,doar dp ce ai macar vreo doi ani experienta pe una de 600(parerea mea :crack: )

e un raspuns foarte bun numai eu stiu de cate ori am stans din dinti la unele faze si ma consider cu capu p[e umeri (cateodata)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca discutia ar trebui limitata la o anumita categorie(de exemplu sport_ca despre asta vad ca se vb in general).Caci nu e normal sa compari un cruiser cu o sportiva "pur sange".Mie personal cele de o mie mi se par cele mai adevarate,dar sa nu fie motocicleta de inceput.Te potzi da pe ea,doar dp ce ai macar vreo doi ani experienta pe una de 600(parerea mea :crack: )

...nu e normal dar comparind cele 2 ai sa vezi ca roket 3 pina la o anumita viteza o ia binisor in fata la busa!dupa aia busa i-si face de cap,normal,dar asta era un exemplu ca sa-i incurc si mai tare pe nestiuitori,exemplu in care compari motor mic(1300) 4 in linie transversal cu 3 in linie maaaaare(2300) longitudinal!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti, dar asa intelege si prostu' :crack:

 

Ca sa continue discutia in acelasi sens, cati dintre voi ati folosit la capacitate maxima motocicleta (ca era vb atunci cand ati avut nevoie)? Situatii "grele" adica...de cate ori s-au ivit?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu poti, dar asa intelege si prostu' :crack:

 

Ca sa continue discutia in acelasi sens, cati dintre voi ati folosit la capacitate maxima motocicleta (ca era vb atunci cand ati avut nevoie)? Situatii "grele" adica...de cate ori s-au ivit?

...ma,eu sigur am folosit full power de citeva ori in special la depasiri din alea la limita!! :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...bine ca va distrati ha...ha...ha...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nenea, ai dat la bruno stick-ul? Maine ajung si eu la locul strategic, azi la 5 era in coltul celalalt al orasului...

....vino pe la mine ca vezi tu!!!...... :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai,da ce bine va intzelegetzi voi,cred ca nu mai sunt altzii ca noi! :laugh: Glumeam!Vad ca aici in Arad e numai voie buna :cheers: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da,da e frumos!Shi asta ma bucura :cheers: Ca am vazut destula cearta pe forum,macar aici sa ne intelegem!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....stati voi linistiti ca si aici se va strica treaba......e prea frumos ca sa ramina asa!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa speram ca nu cat de curand...Mister un ID de Ym? :cheers:

..citeste profilul ca am acolo tot ce vrei!!!...eu nu ma ascund!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...