Sari la conținut

Excursie Grecia


Placebo
 Share

Postări Recomandate

Ca sa nu ma mai bag peste topicul lui Costi.

 

Exista mai multe posibilitati.

Din cauza lipsei de spatziu prefer sa nu iau cortul si sacii de dormit a.i. ne vom caza la casutze sau hotel/motel din cele mai ieftine.

 

Posibilitatea 1:

 

- Plecare Bucureshti Duminica la ora 03:00

- Imbarcare pe feribot la Constanta Duminica 08:00

- Plecare cu feribotul de la Constanta Duminica 10:00

- Debarcare Volos Luni 14:00

- Plecare Volos Luni 16:00 - 300 km

- Ajungere Atena Luni 21:00 (2 nopti cazare)

- Plecare Atena Miercuri 09:00 - 500 km

- Ajungere Ioannina (Meteora) Miercuri 18:00 (o noapte cazare)

- Plecare Meteora Joi 14:00 - 400 km

- Ajungere Thessaloniki Joi 20:00 (3 nopti cazare) - Excursie Halki Diki - o zi

- Plecare Thessaloniki Dumunica 04:00 - traversare Bulgaria - 800 km

- Ajungere Bucuresti Duminica 19:00

 

Benzina la un consum de 6.3 = 120 litri 130 euro

Cazare 6 nopti la o medie de 25 euro = 150 euro

Mancare 5 zile (mancare de 2 zile luam de-acasa) x 12 euro = 60.

Feribot motocicleta 20 euro.

feribot persoana - 60 euro.

Total 2 persoane pe o motocicleta = 700 euro.

 

 

Din pacate trebuie sa plec acasa, luni cealalta posibilitate.

post-2444-1137768661_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibilitatea 2:

- Plecare sambata 06:00 Bucuresti – Giurgiu – Sofia – Thessaloniki 750 km

- Ajungere Thessaloniki sambata19:00 (cazare 2 nopti)

- Plecare luni 10:00 Thessaloniki – Larissa – Ioannina 400 Km

- Ajungere Ioannina luni 17:00 (cazare o noapte)

- Plecare marti 14:00 Ioannina – Atena 450 km

- Ajungere Atena marti 21:00 (cazare 3 nopti)

- Plecare vineri 08:00 Atena – Thessaloniki 500 km

- Ajungere Thessaloniki vineri17:00 (cazare 2 nopti)

- Plecare duminica 06:00 Thessaloniki – Sofia – Giurgiu – Bucuresti 750 km

- Ajungere Bucuresti duminica 19:00

 

 

Benzina la un consum de 6.3 = 170 litri 190 euro

Cazare 8 nopti la o medie de 25 euro = 200 euro

Mancare 8 zile x 12 euro = 90.

Total 2 persoane pe o motocicleta = 770 euro.

 

 

PENTRU AMBELE POSIBILITATI:

 

Preturile sunt maximale pentru cazare, masa, consum carburant. Sper sa gasim cazare mult mai ieftina dar pentru a nu exista discutii ulterioare am facut calcul introducand cheltuieli maximale. Daca va fi mai ieftin ... cu atat mai bine.

 

!!! NU AU FOST INTRODUSE IN CALCUL:

- Taxa autostrada

- Asigurare medicala

- Carte verde

- Spagi Bulgaria

 

In ambele posibilitati timpul transportului a fost exagerat pentru masa, vizitarea unor locatzii, alte incidente neprevazute, vama, etc.

 

Atentie la intrare in Grecia se cere o suma minima ... nu mai shtiu care este.

post-2444-1138008980_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La capitolul "Âşpăgi Bulgaria" nu prea mai e nevoie, la vamă se trece uÂşor fără, iar la radar merge cu 5-10 EUR în funcție de viteză. Au radare pistol Âşi sunt cam greu de evitat, atenție la satul de la intrarea în Sofia, e poliție permanent - de la ieÂşirea de pe autostradă Âşi până în centru am văzut întotdeauna poliție.

 

BucureÂşti - Salonic într-o zi e cam la limită, am făcut drumul ăsta o singură dată dintr-o bucată Âşi am ajuns la 2 noaptea cu maÂşina. În schimb Salonic-Atena am mers într-o singură zi.

 

Vama de la granița bulgară-greacă poate dura Âşi 4-5 ore, am pățit-o de două ori Âşi nu eram cu autocarul, eram cu maÂşina de servici.

 

Pentru Bulgaria nu e nevoie de asigurare medicală, există un acord de reciprocitate. Pentru Grecia cred că e nevoie. Taxele de drum în Bulgaria diferă foarte mult de destinație, pentru Sofia era vreo 20 de EUR iar pentru Veliko Tarnovo (vreo 100 km de Ruse spre sud) era doar câțiva EUR. Puteți declara la intrare că mergeți undeva lângă Ruse Âşi economisiți ceva bani, după graniță nu mai întreabă nimeni de chitanța respectivă (Âşi am mers mult prin Bulgaria).

 

Nu mai sunt probleme de siguranță în Bulgaria, dar tot e bine să nu mergeți chiar câte unul singur. Eu mergeam singur cu maÂşina chiar Âşi acum vreo 4 ani când mai erau rakeți prin zonă, dar nu am avut probleme. Problema e că dacă aveți o defecțiune tehnică (sau pană) ăia nu prea vorbesc limbi străine Âşi e greu să vă descurcați.

 

Puteți opri în orice benzinărie de marcă cunoscută (Shell, OMV) fără griji, la OMV se mănâncă rezonabil. Dacă vreți să mâncați ceva Âşi nu Âştiți limba puteți cere shopska salad (e o salată cu brânză, ou fiert Âşi pui, ține bine de foame) sau mergeți la OMV pentru că au poze în meniu :ok: Mai e Âşi un lanț numit Happy Bar & Grill cu prețuri Âşi mâncare bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Amenda in Gr. este destul de piperata asha ca vom respecta viteza maxima si regulile de circulatzie.

Drumurile propuse includ autostrazi care de obicei sunt plictisitoare. Se pot alege sosele ocolitoare dar cu peisaje mai frumoase (Mai ales pe coasta), de acea am pus timpul de transport destul de mare.

Distantele de parcurs intr-o zi sunt destul de acceptabile.

Din cauza reputatiei destul de proasta a Bulgariei nu vom face decat o oprire pentru masa si carburant pe langa Sofia.

 

Rog celor care au traversat Bulgaria sa ne explice ce este necesar: extinctor, triunghi reflectorizant, ... shi alte sfaturi.

 

PS: shi eu prefer feribotul. Din pacate nu exista nici un site dedicat astfel incat nu sunt sigur de preturile de transport. Pot sa fie mai mari cu 10 - 20 euro de persoana. Incluzand shi cabina.

 

Trebuie sa mergem in grup, mai ales in Bulgaria. Oricine este binevenit.

Facem excursia asta in grup astfel incat fiecare poate sa aduca sugesti pe care le putem discuta la o :ok:

 

Pana acum sh-au exprimat dorinta de a participa:

- Placebo 2 persoane

- Doru 2 persoane

- Costi 2 persoane

- Dan C. 2 persoane

 

PS: Multzumesc mult AdrianB1 :welcome: , nu te alaturi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum sh-au exprimat dorinta de a participa:

- Placebo 2 persoane

- Doru 2 persoane

- Costi 2 persoane

- Dan C. 2 persoane

 

Excursia asta am vrut sa o fac asta vara.

Poate ma bag si eu. Desi pe mine ma coafa ideea sa aleg o statiune si sa stau acolo 5 zile. Direct la plaja.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.... Taxele de drum în Bulgaria diferă foarte mult de destinație, pentru Sofia era vreo 20 de EUR iar pentru Veliko Tarnovo (vreo 100 km de Ruse spre sud) era doar câțiva EUR.......

 

 

Te contrazic: taxa de drum (Bu-vigneta :ok: , ca e in Bulgaria) este de 4 euro pentru o saptamana sau 10 euro pentru o luna. Nu are nici o legatura cu distanta pe care o parcurgi in Bulgaria.

In Grecia nu se plateste taxa de drum la intrare, insa pe autostrada cam din 200 in 200 de kilometri am scos din buzunar 2 euro. Benzina cea mai ieftina am gasit-o la Champion (un lant de supermarketuri) cu 0.76 euro/litrul. Variaza intre benzinariile aceluiasi lant, pe autostrada e mai scumpa.

Taxa de pod (Giurgiu - Ruse) a fost cam 400.000 la dus si 6 euro la intors, taxa de tranzit a orasului Giurgiu tot cam 400.000, taxa de desinfectare a masinii 2 euro la intrarea in Bulgaria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te contrazic: taxa de drum (Bu-vigneta :ok: , ca e in Bulgaria) este de 4 euro pentru o saptamana sau 10 euro pentru o luna. Nu are nici o legatura cu distanta pe care o parcurgi in Bulgaria.

Nu am mai mers de câteva luni, dar am o grămadă de deconturi cu chitanțe (scoase pe imprimante matriciale din computerele de la vamă) de taxe de drum din ultimii 4 ani. De fiecare dată m-au întrebat unde merg Âşi tariful era în funcție de oraÂşul de destinație. Poate au schimbat asta Âşi chiar mă bucur, pentru că înainte dacă mergeam de 3-4 ori pe lună plăteam de fiecare dată.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi pe mine ma coafa ideea sa aleg o statiune si sa stau acolo 5 zile. Direct la plaja.

 

Eu prefer sa vizitez. De stat pe plaja prefer in vama la noi: preturi mai bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noi am traversat Bulgaria din spre Grecia 2 ani la rind`04 si `05 cu motociclete si nu am platit nici un fel de taxa nici in Bulgaria si nici in Romania. Nici macar taxa de Gurgu nu am platit. La vama nu am stat ptr ca n-am strecurat pina in fata si nu s-a suparat nimen.

Asa ca . . . keep cool . . . ah si uitasem nici o amenda. Thesaloniki - Russe ca. 6 ore daca nu opriti decit ptr benzina si mergeti un pic mai forjat :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

placebo, costi, doru, astept chestia asta de la snagov anul trecut... tineti voi minte...

70% sanse sa fiu si eu "in" mai ales ca perioada de doar o sapt se potriveste perfect. asa ca tineti cont si de mine. nu stiu daca solo sau dublu...

 

cam pana cand faceti listele, puneti totu la punct? => eu n-am mai iesit cu mobra din tara si's novice la acte...

 

trebuie neaparat sa vb.

 

PS: chiar nu va e frica de Bulgaria? :welcome: :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matei lasa toba ca ne obosesti mai mult pe noi la drum.

 

Trebue fixata perioada deoarece este in timpul scolii; sau trebue aranjat la serviciu.

Pt 2 persoane trebue corelate; parca vad ca va fi ca si in Nordul Moldovei - ramin baietii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Rog motociclishtii in special cei din C-ta. sa ma ajute cu info cu privire la cursele de feribot catre Volos.

Am informatzii contradictorii pana acum.

 

Multzumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

BucureÂşti - Salonic într-o zi e cam la limită, am făcut drumul ăsta o singură dată dintr-o bucată Âşi am ajuns la 2 noaptea cu maÂşina.

 

WHAT?? :moto: :moto: :moto:

Lace ora ai plecat din Bucuresti?

Cu ce ai traversat Bulgaria? Cu piciorul?

 

Eu am plecat la 04:00 din Bucuresti si am ajuns in Paralia ( la vreo 100km mai departe de Saloni) la ora 14:00.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am sosit de la salonik duminica noaptea si am si eu o intrebare: de ce sa plecati cu vaporul? raul de vapor l-ati luat in calcul?

eu am facut urmatorul traseu: bucuresti-giurgiu-ruse-pleven-sofia-salonik.

intoarcerea a fost misto, am parcurs tot tarmul greciei catre turcia, si am iesit pe la un punct de trecere foarte aproape de edirne. de acolo drumul pena la bucuresti e destul de misto, si nu-i prea aglomerat, fiind cu asfalt nasol. pentru mobra insa e misto.

nici un militianer n-a facut nici o manevra, dar totusi nu trebuiesc intaratati cu mers pe-o roata si alte manevre dibace.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai am sosit de la salonik duminica noaptea si am si eu o intrebare: de ce sa plecati cu vaporul? raul de vapor l-ati luat in calcul?

eu am facut urmatorul traseu: bucuresti-giurgiu-ruse-pleven-sofia-salonik.

intoarcerea a fost misto, am parcurs tot tarmul greciei catre turcia, si am iesit pe la un punct de trecere foarte aproape de edirne. de acolo drumul pena la bucuresti e destul de misto, si nu-i prea aglomerat, fiind cu asfalt nasol. pentru mobra insa e misto.

nici un militianer n-a facut nici o manevra, dar totusi nu trebuiesc intaratati cu mers pe-o roata si alte manevre dibace.

 

Cu ce ai fost? Cu motorul? Cu ATV-ul? sau cu mashina.

 

Ne-am gandit ca este mai fun cu feribotul iar ca pretz (daca mai este acelash cu cel de anul trecut) este doar un pic mai scump. Cum este drumul shi unde potzi sa faci popas?

 

PS: Totushi nu shtie numeni nimic de feribot?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

:angryfire: Se pare ca am gasit site-ul feribotului (ferry boat)-ului.

 

Nu mai exista Constantza Volos ci doar Constantza Istanbul. (pretz de 66 EUR/pers in cabina cu 2-4 paturi + 22 EUR/motor).

 

SITE Arielle

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...